İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Kapıya Yapılan Ikinci Fitil

Yasin Çelik

Recommended Posts

Ayhan Şentürk
(düzenlendi)
Bizim arkadaşın arabasında da var ama işin ilginç tarafı ön kapılarda çift katlı fitil var, arka kapılar da ise tek katlı. :flowers:

Ayhan senin aracın 4 kapı fitili de çift katlı mı?

Benimde ön kapılarda var. Bugün test yaptım. Telefonda en yüksek seste müzik açtım ve ön kapının sonunda, arka kapıların başında menteşelerin olduğu yere telefonu koydum. Kapıları kapattım ve içeriye ses az geliyordu fakat gelen sesin büyük bir kısmı arka kapı tarafından geliyordu. Ön kapı tarafından dinlediğimde pek ses yoktu, arka kapı tarafında ise ses vardı.

Ondan sonra ön kapıdaki fitilide söktüm, telefonu arabanın altına koydım kapıyı kapattım, zaten düşük seviyede olan şarkı sesini biraz duyabiliyordum. Sonra fitili takıp denedim. Neredeyse şarkı duyulmuyordu.

Ondan sonra telefonu motorun arka tafafına yani kabine yakın tarafa koydum. Sesini en yükseğe aldım. Kaputu kapatıp arabanın içine girdim. Ses daha çok alt taraftan, ayaklarımızı bastığımız kısımdan geliyor. Ön konsolun oralardan düşük geliyor. Tabana komple izalasyon yapmak gerekiyor. Yabancı bir ülkede biri ses izalasyonu yapmış, tüm resimleri kaydettim, isteyen olursa hepsini yüklerim ama özet olarak 3 tane koyayım.

önce

img5412.jpg

sonra

img5430.jpg

img5495sf.jpg

Dikkat ettiyseniz bu ST'de çift fitil.

Bu fitilin sıfır olmasınada hiç gerek yok. yolunuzun üzerinde reno servisleri yada çıkmaçılar varsa sorun. Birsürü pert clio megane'lar var. Fitil hasar alacak bir parça değil. 15-20 tlye takım alınabilir. Eğer ucuza bulan olursa 20 TL gibi takımını, alsın forumda isteyen arkadaşlar çıkar.

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Yasin Balım

iki çıkmacıya sordum birinde 2 adet öbüründe 3 adet çıktı takım yok ama bulunur bekle gelir bir clio dediler bekliyoz :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Takıma gerek yok, 2 adet bulunursa önce önler halledilebilir, daka sonrada arkaları halledersiniz. Önemli olan boyları kısa gelmesin, fazlası kesilebilir. Önlerde boy 4 metreye yakın.

Yorum bağlantısı
Yasin Balım

evet mantıklı, ama pekde ısrar etmedim bulunca haber verin falan demedim, sonra fiyatı da çıkarıyorlar çıkmacılar.

birde ayhan senin arabanın fotolarında gördüm şu kapı eşiklerinde nikelajlı parçaları, sanırım orjinal, bu araca iniş binişlerde sürekli ayaklar çarpıyor eşiklere boya hasar görüyor bu durumu engeller sanırım. bir yerde gördüm takım olarak 20 tl diyorlardı fakat krom değil nikelajdır dedi, iş görür mü acaba.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ben çok eskiden takmıştım. Tam ayak çarpan noktyı kolluyor. 3 senedir aracın üzerinde ve ilk günkü gibi. Kaplama değil, komple krom.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Ayhan bende servise uğradığımda adamlar şaşırmıştı, ya bunun konsolu maviymiş ilk defa görüyoruz dediler, birkaç servistede aynısı oldu, zaten denim mavisi de çok az gelmiş, tek tük kırk yılda bir rsatlıyorum bende, şu resimlerdeki yalıtım olayına gelince, ben arabanın bagajı ve arka koltuk altı ve ayak basılan yerlere kadar buna çok yakın bir kaplama yaptım, bayağı fark ediyor, ön kısmı sökmeye kıyamadım, ses emici plakaları döşemenin ön kısmını biraz açarak ayak basılan yere kadar döşeme halısı ve onun altındaki keçeninde altından sokuşturdum, biraz zor oldu ama oldu, şimdi bu fitil ekleme işiylede bu arabanın nerdeyse olacak en düşük ses seviyesine getirdim sayılır, birtek tavan kaldı onada gerek yok sanırım, çok birşey katmıyor aslında, fakat bunlardan sonra araba çok daha keyifli oldu gerçekten.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Bilgisayar ses yalıtım malzemelerinden bir yerde buldum sayılır. Komşum focus'una almış ve saç kurutma makinası ile uygulamış. Aynı üstteki fiesta ST'deki malzemeden. Metresi 6TL ve baya geniş. 4 metre ile neredeyse tüm tabanı kaplarım.Onun üzerinede ince keçeyi koyduktan sonda döşemeleri yerleştirip koltukları takarım ve yol sesi büyük ölçüde azalır.

Yorum bağlantısı
Vahit Bolat

Arkadaşlar bugun iki adet İzmirde cıkmacı gezdim cıkma clio fitiline 100,00 tl dediler.Uzun araştırmalar sonucu karabağlarda kaplanlar otodan dörk kapı clio sembol SOSA marka orjinal ambalajında fitili 75,00 tl'ye aldım.Kaplanlar oto tlf no:0232 2371719

Dört torbanın dördünüde actım inceledim malzeme gayet kaliteli,bu arada camcıları gezdim metre işi sordum metresine 9,20 tl diyorlar,oda bir araba için yaklaşık 150,00 tl yapıyor.Şimdi iş Malatya'ya dönüp arabaya uygulamayı yapmak kalıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Guest Yal
Hayırlı olsun Erhan Bey :D

erhan bey güle güle kullanın .ilk yapan bendim sizde yaptıkça ve konforu gördükçe ben çok mutlu oluyorum.kazsız belasız sürüşler dilerim.yalçın mahir ÖKCÜN

Yorum bağlantısı
Guest Yal

Erhan bey güle güle kullanın .ilk yapan bendim sizde yaptıkça ve konforu gördükçe ben çok mutlu oluyorum.kazsız belasız sürüşler dilerim.yalçın mahir ÖKCÜN

Yorum bağlantısı
Osman Karatepe

Ben de Kuga için sizlerden bilgi ve yardım almak isterim. Ben Kıbrıs'ta yaşıyorum. Burada, Kasım 2009'da Ford Kuga satın aldım. Bir ay sonra ön kapılardan gıcırtı sesi gelmeye başladı. Servise gittiğimde cam krikosunu değiştirdiler. Bir ay sonra yine ses yapmaya başladı. Ford Merkez ile irtibata geçtim. Forumdan aldığım bilgileri servis ile paylaştım. Onlar da kapı fitillerine sprey sıktıklarını soylediler. 1-1,5 ay ses gelmedi. Şimdi sesler yine gelmeye başladı. Kuga ile böyle bir şikayet almadıklarını söylediler. Lefkoşa'daki servis elinden geleni yapıyor, çok iyiler. Fakat sorun bir türlü çözülemedi. Araba 1 yaşına bile girmedi ve 6000km.'de. Bu gıcırtı sesi dışında araba gayet güzel. Yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Guest Yal

selam osman bey.aracınız üst sınıf bir araç fordun gözdelerinden.ancak o kapıdan gelen ses fitllerin ana gövdeye sürtünme sesi.genelde araçların yıkanma esnasında orda kalan deterjan kalıntıları bir süre sonra o kısımlarda sertleşme yapıyor.sizin kapılara sıkılan spreyler würtün kapı fitil yenileme spreyidir.spreyde bulunan silikon özelliği geçici süre size yardımcı olur.benim size tavsiyem fitilleri deterjansız temiz su ile güzelce yıkayın yada silin.fitilin yüzeyi eski mat halini alsın.ve badem yağı sürün.badem yağının eczanelerde satılan sıvısından kullanın.badem yağını sürerken iyice yedirin fitiller ile kapı ve gövdedeki plastik aksamlara.bu sizi gıcırtılardan kurtaracaktır.aracınızı her yıkattırmadan sonra arada bazen bu uygulamayı yaparsanız.fitilleriniz tertemiz kalır.saygılarımla..Yalçın Mahir ÖKCÜN

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ben fitillere sprey silikon sıktım, birdaha hic ses gelmedi. 2. defa sıkmam gerekmedi. Neredeyse 1 sene olacak.

Kullandığım ürün bu. Arexons'un kullandığım tüm ürünlerinden memnun kaldım. Cila olsun, şampuan olsun, sprey silikonu olsun hepsi çok başarılı. Silikonu sıkmak yerine pamuğun üzerine püskürtüp fitillere sürerseniz birdaha fitillerden hicbir gıcırtı sesi gelmez. Eskiden sanki biri arabayı buruyormuş gibi gıcır gıcır sesler geliyordu. Artık yok.

http://urun.gittigidiyor.com/AREXONS-400ml...0QQidZZ23542387

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Bende öneriyim, önce silikon sprey sıkın, sonra 6 ayda bir Turtle Wax f21 süper protectant bakımsütü kullanın asla ses gelmez ve çürümez, ayrıca kapı fitili takılınca kapılar azıcık dışarda kalamaz, kalıyorsa kapınız eskiden beri ayarsız demektir, kapı sert kapanır ama aynı hizada kalır, kilit karşılıklarını tork anahtarla gevşetin ve hafif içiri itip sıkın durum düzelsin.

Yorum bağlantısı
Guest Yal

doğru yönlendirmiş.benimde ilk takıldığında ayarsızlık vardı.biraz kullandım.fitiller sindi şu an güzel.biraz kullanın ayar sonrası istediğiniz gibi olacak..

Yorum bağlantısı
Guest Yal
Bence forum'un en yararlı, en temiz mod açıklaması; herkesin bilgilenip bu değişimi yapması gerekiyor. Konu fiesta alt kategorisinde sabitlenmeli diye düşünüyorum. :good1:

sessiz fiestalarla keyifli sürüşler.gözünü sevdiğimin fordu 2007 focuslarda bu çift fitili standart kullanmış.ama bizim fiestalarda artık çift fitilli :fiuw:

Yorum bağlantısı
Onur Korhan Göytan

yeni fiestalarda da çift fitil var sanırım

dün akşam kullanırken dikkat ettim de sert plastik fitilin yanında sizlerin taktığı gibi yumuşak bir fitil daha var ama birleşik haldeler kaynaklı şekilde

galiba çift fitilli oluyor benim anladığım en azından...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Şu tam kapanmama olayında bir terslik var, ben takınca hafif bir zorlama ile kapanıyor tam dozunda oldu, sizde çok zorlanıyor, demekki ya fitilde yada arabada değişik olan birşey var sanırım.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Fitiller yeni olduğundan yapabilir. Tam kapı kapanırken içerden hava çıkamayıp basınc oluşmasından zor kapanabilir. Mesela ben kapıları kapatırken camların hepsi kapalıysa bazen kapı heme kapanmıyor, sert itmem gerekiyor. Ama kapı hafif dışarda duruyosa fitilden ve zamanla oturur.

Yorum bağlantısı
Murat Altay

Konuyu dün akşam okumuştum, bugün İskitler sanayiden fitilleri alıp kendim taktım. Takması beklediğimden daha kolay oldu. Eskileri çıkartırken nasıl takıldığına dikkat ederik çıkardım. Yeni fitiller arka kapılarda 10 cm kadar ön kaplarda 5 cm kadar uzun geldi. Kapılar bira zor kapanıyor, umarım zamanla alışın. Kapıları içten açarken açma kolunu çekince kapı kendini dışa atıveriyor. Tamamen açılacak şekilde değil tabi, fitilin kapıyı ittiği belli oluyor. Umarım zamanla alışır.

Yarın dışarı çıkacağım ses yalıtımınıda test etmiş olacağım.

Yorum bağlantısı
Arda Akbay

Bir servisten usta fitilin içinden yumuşak bir hortum geçirsek diye bir fikir söyledi ama nasıl olur acaba ???

Yorum bağlantısı
Engin Karadayan
Bir servisten usta fitilin içinden yumuşak bir hortum geçirsek diye bir fikir söyledi ama nasıl olur acaba ???

Benim araçta pek işe yaramadı :unsure2: İkinci fitili takınca bugün hepsini geri çıkarttım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...