İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Kapıya Yapılan Ikinci Fitil

Yasin Çelik

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yanlış olan şu, fitil istediği kadar kalın olsun, ne olur sadece kapı kapanmaz yada çok zor kapanır, siz fitili taktınız kapı zor kapandı fakat tam oturmadı, kapı azıcık dışarıda kaldı, bu durumda fitilin ezilmesini beklerseniz aylar sonra durum düzelir fakat kapı kilidinde boşluk oluşur farketmezsiniz, fitil ne olursa olsun kilidin kapanma açısı ve kapının konumu değişemez, bu durumda ya kapı eğilecek yada kilit eğilecek, sizdeki durum şu, ya kilit ayarsız yada kapıdaki kilit dilinin üzerindeki sert plastik kaplama aşınmıştır, ben araya havlu koyup kapatmaya çalıştığımda kapı kapanmaya çalışıyor fakat havlu koyduğum yer dışa esniyor, zorlamadım tabiki ama bu durumda dahi kilit hizasında ön kapı ile arka kapıyla aynı hizaya geliyor, kısaca siz kilit üzerindeki kaplamaya bakın, sağlamsa ya karşılığı yada kilidin mekanizmasında aşınma yada boşluk vardır.

tarihinde Ali Cihangiro?lu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Rica ederim, merak etmeyin kilit falan hayatta kırılmaz, siz sadece kapı üstündeki kilidin mandalındaki plastik kaplamaya azıcık gres sürün ve düzenli olarak zaman zaman hafif yağlayın, yıllarca tık demez kilidiniz, bu iş için arabada şeffaf sprey gress bulunduruyorum, kilitleri menteşeleri ve kapının çok açılmasını engelleyen parçayı arada bir silerek tekrar yağlıyorum, sizde bu şekilde tüm kilit ve menteşe mekanizmalarını yağlayın yıllarca sorunsuz kullanın.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Azönce fiestanın kapılarındaki fitilleri detaylı olarak inceledim. Kapılardaki fitillerin her noktası arabaya oturmuyor. Bunu sizde anlayabilirsiniz. Fitilin kapı menteşeleri tarafındaki kısmı arabaya bile değmiyor. Yani açık kalıyor. Deneyebilirsiniz. Fitilin o kısmını ıslatın ve kapatın ve açın. Bakın bakalım su arabaya değmişmi.

Benim arabamda ön kapılar orjinal çift fitil, arka kapılar ise değil. Arka kapılara kesinlikle fitil şart, buna inandım. Çünkü tek fitil ile resmen açık kısımlar kalıyor. Garajda arac içindeyken kapıları kapattığımda yankı sesi ön kapılardan araç içine hic gelmiyor ama arka kapı tarafından geliyor. Kulağımı arka kapının menteşelerin olduğu kısıma yaklaştırıp kapıyı kapattığımda yankı sesini çok net duyuyorum. Ön kapının çift fitil olması sesin büyük kısmını kesiyor, arkayıda çift fitil yaptığımda araba iyice sessizleşecek.

Yorum bağlantısı
Mehmet Türkkanı

Yalçın bey çok teşekkürler 100-120 km arasında eski fitillere nazaran ciddi bi ses yalıtımı oldu aynı zamanda kapı arasındaki boşluklar dolduğundan gıcırtılar yok oldu :good1:

Yorum bağlantısı
Vahit Bolat

Bugün yeni aldığım fitilleri arabama taktım,ilk izlenimlerim:ön ve arka clio fitilleri dört parmak uzun geldı kesmek zorunda kaldım,inşallah bir hata yapmamışımdır :) .Şöför kapısı hariç diğer kapıların kapanmasında bir sıkıntı yok ama şöför kapısını biraz sert kapatmalı fitiller ezilene kadar.Düz asfaltta ve bozuk yolda arabayı test ettim bence gürültüde % 70 azalma var.Bu konuda yardımcı olan tüm arkadaşlara cok cok teşekkürler. :good1:

Yorum bağlantısı
Mehmet Solak

şu ana kadar 100 TL altında bulamadım.inşaallah bende fitilleri değiştirip sessiz fiestama bineceğim.

Yorum bağlantısı
Guest Yal
Bugün yeni aldığım fitilleri arabama taktım,ilk izlenimlerim:ön ve arka clio fitilleri dört parmak uzun geldı kesmek zorunda kaldım,inşallah bir hata yapmamışımdır :rolleyes: .Şöför kapısı hariç diğer kapıların kapanmasında bir sıkıntı yok ama şöför kapısını biraz sert kapatmalı fitiller ezilene kadar.Düz asfaltta ve bozuk yolda arabayı test ettim bence gürültüde % 70 azalma var.Bu konuda yardımcı olan tüm arkadaşlara cok cok teşekkürler. :rolleyes:

vahit bey güle güle kullanın..ben 3 aydır fiestama sessiz ve konforu yaşayarak biniyorum.kazasız belasız sürüşler dilerim..

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
(düzenlendi)

Arkadaşlar yurd dışında otomobillete yapılan, resimde fiestayada yapılmış olan ses izalasyon malzemesinden Bursa'da buldum. Satan kişiylede konuştum, ses izalasyonu için birebir dedi ve zaten arabalara ses izalasyonu için devamlı alınan bir malzemeymiş. Resimde gördüğümüz malzemenin aynısı, altı yapışkanlı ve heryere oturup yapışıyor. Genişliği 1 metre ve 1 metrekaresi 12 TL. Sınavlardan sonra ilk işim uygulamak.

img5430.jpg

tarihinde Ayhan ?ent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Sorarım abi, şuan kocaeliye geldim, 4 mayısta sınavlarım bitiyor. Ankarada yoksa ben size alıp yollarım hiç önemli deil.

Yorum bağlantısı
Guest Yal
Yalçın bey çok teşekkürler 100-120 km arasında eski fitillere nazaran ciddi bi ses yalıtımı oldu aynı zamanda kapı arasındaki boşluklar dolduğundan gıcırtılar yok oldu :s

rica ederim keyifli sessiz ve kazasız belasız sürüşler dilerim .güle güle kullanın..

Bugün yeni aldığım fitilleri arabama taktım,ilk izlenimlerim:ön ve arka clio fitilleri dört parmak uzun geldı kesmek zorunda kaldım,inşallah bir hata yapmamışımdır :) .Şöför kapısı hariç diğer kapıların kapanmasında bir sıkıntı yok ama şöför kapısını biraz sert kapatmalı fitiller ezilene kadar.Düz asfaltta ve bozuk yolda arabayı test ettim bence gürültüde % 70 azalma var.Bu konuda yardımcı olan tüm arkadaşlara cok cok teşekkürler. :good1:

bundan sonra dikiz aynanınıza daha çok bakın .çünkü arkanızdan gelen acil araçları duyamayacaksınız :rolleyes: kazasız belasız sürüşler dilerim.güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kaysal

Arkadaşlar bu kapı fitillerini Denizli de 2-3 yere sordum 120tl nin altında bulamadım :) ayrıca 2000 model öncesi Clio mu yoksa 2000 model sonrası mı diye soruyorlar. Hangi eski kasa clio fitili bunlar.. Dahası bi iki usta bu fitilleri takınca kapıların ayarı bozulur bide onlarla uğraşırsın diyor o yüzden tavsiye etmediler. Kararsız kaldım.. Yardımlarınızı bekliyorum teşekürler... :wub:

Yorum bağlantısı
Mehmet Türkkanı

2000 sonrası clio symbol, megane2 fitilleri oluyor.Ben uyguladım bi ayar bozukluğu olmadı sadece biraz daha sert çekiceksin kapıyı fitiller oturana kadar =) Ama aradaki ses farkı gerçekten belirgin derecede azalıyor memnun kalıcağın bir uygulama olucaktır.

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk

Ben şu izalasyonu 3-4 haftaya kadar halledeyimde araba avensis gibi olur. Tüm bölgelerde ses kontrolü yapacağım. Arabanın dışında değişik bölgelere ses kaynağı koyup en çok ses nerelerden geliyorsa oralara takviye yapacağım.

Fiesta'ya çift fitilde yapsanız yine 2 fitilinde menteşe tarafında hiç oturmayan bölgeleri kalıyor. O oturamadığı yüzeylere şerit şeklinde 5mm kalınlığında kauçuk uygulayacağım ve tam izalasyon olmuş olacak. Giderken sadece hafif motor sesi duyulur. Hafif motor sesini duymayıda severim zaten.

Yorum bağlantısı
Mehmet Türkkanı

Kapılara fitil takıldıktan sonra dış sesin gelmesi büyük bi oranda azaldığı için motor sesinin göğüsten geldiği bir başka belirgin oluyo :) bide rölanti + 60 km'ye kadar olan sesi azaltabilecek bir uygulama gelse şu siteye avensiside geçeriz evelallah :)

Yorum bağlantısı
Faruk Yılmaz

yalçın bey 2006 eski tip fusion a uyarmı bu fitiller?

Yorum bağlantısı
Guest Yal
yalçın bey 2006 eski tip fusion a uyarmı bu fitiller?

faruk bey fusionların kapı ölçüleri fiesta ya göre biraz daha büyük ama bizim kullandığımız fitilerde zaten uzun.fitiller takınca 10 cm ye yakın fazlalıklar oluşuyor.isterseniz denemeden satın almayın.sevgilerimle......

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek
Sorarım abi, şuan kocaeliye geldim, 4 mayısta sınavlarım bitiyor. Ankarada yoksa ben size alıp yollarım hiç önemli deil.

Abi sınav 4 mayısta bitiyor diyorsun mesajın yazılma tarihi 18 mayıs. :good1: Başarılar...

Yorum bağlantısı
Faruk Yılmaz

peki yalçın bey bir sorum daha olacak benim fusionda önler çift fitil arkalar tek sizce önleride değiştirmelimiyim?

Yorum bağlantısı
Ayhan Şentürk
Abi sınav 4 mayısta bitiyor diyorsun mesajın yazılma tarihi 18 mayıs. :D Başarılar...

4 haziran olacak o. 24 mayısta başladı 4 haziranda bitecek:)

Yorum bağlantısı
Guest Yal
peki yalçın bey bir sorum daha olacak benim fusionda önler çift fitil arkalar tek sizce önleride değiştirmelimiyim?

önleri değiştirmenize gerek yok.sadece arka kapılara uygulayın.zaten fitiller tek tek satılıyor..sadece arka kapılarınkini alın..ford bazı modellerde yıllara göre bu fitil uygulamasını yapmış ama sadece ön kapılara yapmış.sanırım fitil parasını düşündüler :D üst sınıf dediğimiz c ve diğer segmentlerinde bu uygulamaya rastlıyoruz.bizim fiestalar b segmenti araçlardır, ama bizim bu fitil uygulaması sonrası izalasyon da üst segmenti yakalıyoruz.araç sessiz leşiyor..konfor artıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet Öksüz

ben de yapmak istiyorum ama nasıl olucak yardımcı olurmusunuz istanbul da nerden alabilirm bi de usta tavsiyesi tşk. bi de kapı tam kapanmıyo mu ?

Yorum bağlantısı
Güven Yıldırım

bu işlemi yapan arkadaşlara bir sorum olacak. ben fiestamın kapılarının kapanmasından çok memnunum. yani yavaşça ittirdiğinizde çok güzel bir şekilde kapanıyor. bu çift fitil uygulamasını yaptığımızda kapıları kapatmak için tofaş kuş serilerinde olduğu gibi çarpmak gerekiyor mu? zaten ülkemiz insanına kapı kapatırken güç denemesi yapıyormuşcasına çarpma alışkanlığını kazandıran tofaş kuş serisi araçlar olduğu için, o alışkanlığa sahip kişileri arabaya bindirdiğimde kapıyı çarpmaları içimi eritiyor. uygulamayı yaptıktan sonra kapıları kapatırken böyle güç uygulanması gerekebileceği ihtimali beni çok korkutuyor.

Yorum bağlantısı

benim tahminim güç gerektirmesinin nedeni fitiller aralık bırakmayacak şekilde kapandığı için en son kapatılan kapıda biraz güç uygulamanız gerekir.oda içerde kalan hava basıncından dolayı olur

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Evet biraz hızlı çarpmak lazım, ama asla kuş serisi gibi 10 tonluk basınçla değil, az daha sağlam çekince kapanıyor, ayrıca sertte kapatsanız çift fitil frenleme yapıyor ve taak diye kapanmıyor kapı, bir nevi bu tür abanarak kapı kapatanlara karşı kapıyı korumuşta oluyoruz, kısaca kapatmak için harcanan güç normal, korkmanıza gerek yok, hem fitiller alışınca dahada rahatlıyor kapılar.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...