İçeriğe Yönlendir

Uzun Yol Stratejileriniz Nelerdir?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Celal Aydın

Bol bol çay molası.
Acıkınca mercimek çorbası olan tesis.
Yarım saatte bir direksiyon başında sigara yakıp, İç Anadolu’da Neşet Baba Türkülerine eşlik ederek alınmalı yol dediğin.
Karadeniz’e yaklaşınca da kemençe-tulum içerikli türkülere geçiş yapmalı ki, tat alınmalı uzun yoldan ve içilen sigaradan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benim amacım, Ölü denizde günaydın demek güne. O sebeble intikal saati 1 saat daha erkene çektim. Artık yola 22:00 yerine 21:00 da çıkıcağım. Tüm yolu Ultra süper ötesi hypermil yaparak, gecenin ferahında saate 80 km hızla bitirmeyi planlıyorum. Şimdiden bir heyecan var [emoji4] 

O saatte yola çıkılmaz.
Vücudun bir fizyolojik saati var.

Servete bakma sen. O gider.
Yalnızsam ben de giderim. Uykum gelirse uyurum. Dikkatim dağılırsa hızlanırım makas atarım viraja sert girerim hayali araba sollarım vs adrenalin yüklerim açılırım.
Çoluk çocukla olmaz
80 km hızla hiç olmaz. Bişeyler hesaplayarak olmaz.
Şartlanarak olmaz.
Ya daha erken çıkıp yolda uyu. Yada yat uyu dinlen sabah 4-5 gibi çık.

Bu genel uyarıdır. Güneş doğmak üzereyken ve batmak üzereyken yol tehlikelidir.
Mesafe tayini hesapları tutmaz o saatlerde.
Sabaha karşı zaten uyunur.
  • Beğen 14
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Aydınlatması iyi olan bir araçla gece yolculuğu benim için paha biçilmezdir. Hele birde sessiz bir dinlenme cebinde şıkır şıkır yağan bir yagmura da denk gelinirse super ötesi olur. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Çocuklar küçükse gece uykularında molasız yol alınabiliyor ama gece 3~4 den uyku sıkıştırması risklidir. Genelde sabah yola çıkmayı severim ama heyecandan gece tam uyuyamam. Öğlen yola çıkarsam yol 10~12 saati aşarsa uyku sıkıştırıyor. Afyondan burdura yöneldiğinde sol tarafta 2~3 tane otobüs mola yeri var. Kolaylı tesislerini tavsiye ederim yemekleri güzel park yeri geniş park edip uyuyabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Gece yolculuğunu sevmem. Uzunyolum varsa akşam erken yatar, sabah 4-5 gibi yola çıkarım. 2 saatten fazla aralıksız sürmem. Gece ise ve uykum geliyorsa direksiyon başındayken tek elle kafama-yüzüme su serperim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben de çubuk kraker yerim. Resmen mucizevi bir şey. Uyku açar, bulantı giderir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

ben cok severim uzun yolculuklari gece gunduz farketmiyor ama ilk gun gece 1-2 gibi yola cikarim  ilk mola yaklasik 800-1000 km sonra olur bir otele yerlesir biraz gezer aksam erken uyurum ikinci gun sabah 7-8 gibi kalkar yaklasik 16-17 saat devam ederim kac km yapabilirsem artik 12-1 gibi bir otelde uyur sabah tekrar cikarim yola 20saat sonra antalyadayim toplamda 3300km yol yapiyor 700-800 km benim icin kisa mesafe oluyor gunun her saatinde cikilabilir 

80 km hiz ile gidersem kesinlikle uyurum arabanin hakkini vermek gerekli

3-4 bardak kahve icmektense 1 redbul yeterli sakiz cigne surekli findik fistik biseyler ye ve bilmadigin yerde etli yemek yeme yolda gida zehirlenmesi kotu oluyor basima geldi  

kutahya uzeri gidersen otarafin yollari guzeldi balikesir denizli uzeri iki yil once gittim her tarafta calisma vardi hic sevmedim o tarafi

sana kolay gelsin hayirli yolculuklar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
52 dakika önce, Önder Özcan yazdı:

Gece yolculuğunu sevmem. Uzunyolum varsa akşam erken yatar, sabah 4-5 gibi yola çıkarım. 2 saatten fazla aralıksız sürmem. Gece ise ve uykum geliyorsa direksiyon başındayken tek elle kafama-yüzüme su serperim.

Tamamen aynı yol alışkanlıklarımız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

İsi sakaya kattim Gercekleri de yazayim; 

Far ayarlarim herzaman duzgun olmasina ragmen gece yolculugunun guvensiz oldugunu dusunurum.Farin aydinlattigi mesafe kadar guvendesin cunku..Normalde uykuya hicbirseyi degismem ama Gece farketmiyor direksiyonda isem uykum gelmiyor.

Sansli bir meziyet diyelim. Gece ise ufak molalarla Maksimum 13-14 saat gidebiliyorum. Fazlasina gerek yok..

Her 200-300 km de bir kisa mola veririm.Yiyecek ve icecek konusunda fazlasiyla piknik havasinda olur genelde yolculuklarim.Cocuk varsa mola surelerim artiyor.Hesap kitap yapmak dogru degil.Hersey duruma bagli gelismeli..Düz yollari, günes dogma ve batma zamanlarini sevmiyorum, duz yolda sıkıntı basiyor hele ki hiz sabitleyici vs oldugunda daha bi eziyet geliyor bana..

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Ben gececiyim, gündüzü sol şeridi işgal edenler yüzünden sevmiyorum. Bu işgalciler gece pek olmuyor. O yüzden gece rahat oluyor, yol çabuk bitiyor.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Evde kendim hazırladığım soğuk kahve yi termosa doldurup yola çıkıyorum. Kendim yaptığımdan kahve oranını fazla tutuyorum gerçek süt ve buz ile hazırlıyorum sadece. Yani hazır soğuk kahvelere göre kat kat daha güzel oluyor ve diri tutuyor. Aynı zaman da güzel olan şarkılardan 5-6 CD hazırlayorum. Bir de yanında muhabbet edebileceğin veya senin araç kullanırken isteklerini yerine getirecek birisi varsa muhteşem oluyor yolculuk. ( gece yolculuğu sevmiyorum ama vardiyali çalıştığımdan 1 hafta 12-08 çalışıp gece yolculuğuna çıkınca hiç uykum gelmiyor vücut uykusuz kalmaya alışıyor geceleri.)

Sabah 5 gibi yola çıkmayı tercih ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Servete bakma sen. O gider.

Bu genel uyarıdır. Güneş doğmak üzereyken ve batmak üzereyken yol tehlikelidir

Yine olsa yine giderim. Bak yolum geldi yine 

Uzun yol kazaları en çok kuşluk vakti ve son 50km''de olur. Dikkat etmeli. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
10 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Yine olsa yine giderim. Bak yolum geldi yine 

Uzun yol kazaları en çok kuşluk vakti ve son 50km''de olur. Dikkat etmeli. 

Bizim bi Diyarbakır dönüşü vardı. :) 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Geç yatıp geç kalkmaya alışkın kişiler, gece yolculuğunda sıkıntı çekmiyor benim gibi.
Direksiyon başında uykumun geldiğini hiç bilmem fakat hiç uyumadan, dinlenmeden, sürekli yol aldığımda o yol bitmiyor, işkenceye dönüyor.
Gaz pedalı ağırlaşıyor, bitse de kurtulsam moduna giriyorum, uyumayacak olsam bile durduğumda.

En güzeli, her zamanki uyku saatini uyuyup öyle yola düşmek.
Sabah, öğle, akşam farketmeden.

Benim için en ideal saat, öğlenden sonra 14:00 gibi yola düşmek.
Gece 03:00-04:00’e kadar kısa molalarla çok rahat yol alabiliyorum.
Fakat sabah 08:00 gibi yola çıksam, öğlene doğru dipliyorum. Çünkü uyku saatlerime denk geliyor.

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

İkizlerim olduktan sonra mecburen ben de uzun yolculukları gece yapmaya başladım. Van dan Ankaraya ve bu aradaki güzerghlar rotamı oluşturuyor. Öncelikle öğleden sonra en az 1 saat uyuyorum. Uyandıktan 1 saat kadar sonra akşam 7 gibi yola düşüyorum. Enerji içeceği ve soğuk kahve gerçekten işe yarıyor. Sabah 7 gibi gideceğim yere varmam gerek. Bu saatten sonr artık pilim daha fazla gitmiyor çünkü. Gece yolculuklarda hızlı gitmek riskli önünüze ani çıkan engelleri görme açısından ama gündüze göre şehir geçişlerinde daha az durduğunuz için daha hızlı yol alabiliyosunuz. Benim gibi 13-14 saatlik yola çıkanlar için gece gitmek 1 saate yakın kar ettiriyor. En önemlisi çocuklar uyuyor ve sakin kafayla yol alıyorsunuz 

Gece beni uyku dışında en çok yoran uzun kısa far kolunu çok kullanıyor olmam. Yol tenhaysa sürekli uzun farlar açık oluyor ama sürekli karşıdan araba geliyorsa uzun kısa uzun kısa derken yoruluyor insan. Allah başka dert vermesin.😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Ben hiç bir zaman plan yapmam. Kaçta uyanırsam o saatte çıkarım. Plan yapılırsa gece uyku tutmaz uykumu alamadığım için yolda uykum gelir. Akşamda yola çıkacaksam yemeğimi yer çayımı içer bir iki saat uyur öyle çıkarım gece yolculuğuna. Gece yolculuğunu sevmem çünkü hiç bir yeri görmem. Görmüyorsam niye yola çıkayım. Benim için uzun yol gezmek için bahanedir. Yeni yerleri görmektir. Ben gideceğim yere varmak olarak görmüyorum uzun yolu. Gezilecek bir rota olarak görüyorum. Onun için kolay kolay yorulmam uzun yolculuklarda. Birde arkadaşlar demiş kuruyemiş elma filan diye. Hayatta izin vermem arabada birşey yenmesine. Mola yerinde yenir bizde herşey.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
2 saat önce, Arda Bülent Güzel yazdı:

Ben hiç bir zaman plan yapmam. Kaçta uyanırsam o saatte çıkarım. Plan yapılırsa gece uyku tutmaz uykumu alamadığım için yolda uykum gelir. Akşamda yola çıkacaksam yemeğimi yer çayımı içer bir iki saat uyur öyle çıkarım gece yolculuğuna. Gece yolculuğunu sevmem çünkü hiç bir yeri görmem. Görmüyorsam niye yola çıkayım. Benim için uzun yol gezmek için bahanedir. Yeni yerleri görmektir. Ben gideceğim yere varmak olarak görmüyorum uzun yolu. Gezilecek bir rota olarak görüyorum. Onun için kolay kolay yorulmam uzun yolculuklarda. Birde arkadaşlar demiş kuruyemiş elma filan diye. Hayatta izin vermem arabada birşey yenmesine. Mola yerinde yenir bizde herşey.

Zorunluluk olmasa ben de hayatta gece yolculuk yapmam orası ayrı. Çocuklar gece uyuyolar, geçenki gidişimde hep gece gittim sadece giresun samsun arasını gündüz gittim, arabada saç baş yolduk neredeyse. Çocuklar akılları yetecek kadar büyüsün gece yolculuğu biter. Zaten belli bi yaştan sonra daha da zor geliyor uykusuzluk.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
7 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Ben gececiyim, gündüzü sol şeridi işgal edenler yüzünden sevmiyorum. Bu işgalciler gece pek olmuyor. O yüzden gece rahat oluyor, yol çabuk bitiyor.

Gece yolcuğunun tercih etmemdeki en büyük sebep Trafik olmaması. 

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
harf hatasi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Gece radar uygulaması pek olmuyor, kimse bundan bahsetmemiş :)

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
4 dakika önce, Sami Demirpaz yazdı:

Gece radar uygulaması pek olmuyor, kimse bundan bahsetmemiş :)

herkes limitler dahilinde yol aldığından ihtiyaç olmamış sanırım :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Belli :) genelde herkes gündüzcü. Gececilerin içinden bakacağım şimdi, kimler limitleri zorlamaya müsait 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 saat önce, Önder Özcan yazdı:

Senin için geçmiş.. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

çocuk varken bence gece yolculuğu riskli. arıza durumunda sefil olmak var başka tehdit unsurları yok ise bile. ama gece rahat yol alınır o doğru. ben de severim ve çok daha kolay araba kullanıyroum gece vakti. tabi ki iyi aydınlatma şart. halojen far filan ile olacak iş değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...