İçeriğe Yönlendir

Uzun Yol Stratejileriniz Nelerdir?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
5 dakika önce, Fatih Evcin yazdı:

Havalandırma kısmına bağlanan telefon tutucuları var ,  onlardan alıp klimayı açmak :)

Hocam, onu zaten yapıyorum ama havalandırma hizası uygun değil. Ayrıca klima açmak istemiyorum. Benim sevdiğim bir konumu var. Ordan erişim sıkıntım yok, yeri geliyor video kaydı yapıyorum. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)
19 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Hocam, onu zaten yapıyorum ama havalandırma hizası uygun değil. Ayrıca klima açmak istemiyorum. Benim sevdiğim bir konumu var. Ordan erişim sıkıntım yok, yeri geliyor video kaydı yapıyorum. 

Navigasyon zaten sürekli veri alış verişi yaptığı için cihaz ısınıyor birde güneş eklenince daha fazla ısınıyor. klima açılmasa da en azından soğuk hava açılıp ön cama verip derece düşürebilir. Yada telefonu en azından güneşten koruyacak bir ısı kalkanı fena fikir değil :)  görenler sizi gezici radar zannedebilir :) 

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
başlık
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
34 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Kullandigim xiaomi mi5s telefon gunesli havalarda aşiri isiniyor. Navigasyon yaparken guneş ustune vuruyor. Uzay teknolojisi kullanip aliminyum folyo kagidindan isi kalkani yapicam. Telefon gunes kaynakli isinmadan uzak kalicak. Aklima gelen en pasif soğutma şekli bu. Başka fikri olan varmi. 

Benim Note 3 de aşırı ısınıyordu ama hiç önemsemedim şu ana kadar bir şey olmadı, ya obd açık ya navigasyon zaten. ama ben de biraz korumacı olup şu aliminyum folyodan yapsam mı napsam 🤓

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arkadaşlar ben tatil butcemi artirip ikinci bir otel daha tuttum. Önce bodrum sonra marmaris fethiye yapiyorum. 

Bodruma eskişehir istikamerindemi gideyim

Körfezi dolanip izmir üzerindenmi gideyim. 

Cuma gece 10 da yola cikiyorum. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ali plan yapma
Navigasyonu aç. Gitmek istediğin yeri gir.
Nereye dön derse dön.
Acıkınca dur ye,
Yorulunca dinlen
Uykun gelince kahve iç
Gazın bitince al.
Tuvaletin gelince git.
Kaçta varacağınla nerde duracağınla ilgilenme.

• Beğen 13
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Ben de cumartesi Ankara ertesi gün de Karabük'e gideceğim.Benim uzun yolda olmazsa olmazım. Aracın içide dışıda temiz olacak..Diğeri temosta sıcak çayım bulunacak. Gerisi macera .Severim uzun yolu..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ben alfabesi bile farklı ülkelerde navigasyonsuz çok yol gittim, Bosna'da mecburiyetten kiraladığım Aveo'nun sol aynası kırık, rot ayarı bozuktu, 2. vitese zor geçiyordu ve çakmak girişi çalışmadığı için şarjım bitti. O haliyle Sırp bölgesinin ucuna kadar gidip gelmiştim, şimdi düşününce iyi ki yapmışım diyorum. :)   

Çok düşünmeyip anın tadını çıkarmak lazım.

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali plan yapma
Navigasyonu aç. Gitmek istediğin yeri gir.
Nereye dön derse dön.
Acıkınca dur ye,
Yorulunca dinlen
Uykun gelince kahve iç
Gazın bitince al.
Tuvaletin gelince git.
Kaçta varacağınla nerde duracağınla ilgilenme.

Cunku yolculuklarin %99 unda plan tutmuyor :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Bende Perşembe sabaha karşı Sivas a gidiyorum . Cümleten hayırlı yolculuklar kazasız belasız gidip geliriz inşallah

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Kendime en iyi güzergahın, İzmir üzerinden olucağıni hesapladım. Maliyet çalışmasını yapınca, En iyi fiyat performans Körfezi dolanıp, Altınova üzerinden yeni otoyolu kullanmak olcak. Yeni acılan Sabuncubeli tünelinide kullanıp, İzmir -Aydın Otoyolu ile bodruma gideceğim. 

Bu yolculuğun maliyeti, tüm yakı ve otoban geçişleri dahil 203 tl :) 

https://goo.gl/maps/dbqPYs6JKGLfuuWa8

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
2 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Sanki ben yola cikacagim,

Strese soktun bizi😁

Hız sabitleyicisini ilk defa uzun yolda deneyeceğim ya, Heyecanlıyıım yahu :) 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

20 gün sonra 3 bebekle 12 saatlik yola çıkacam, hiçbir yolculuk beni bundan daha fazla strese sokmamıştı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
27 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

herseyi baslatan bir hiz sabitleyicimi 🙄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Şimdi, Metin Akbal yazdı:

Hiz sabitleyici bazilarima gore cok yaktiriyomus bilgine :)

Surda yeni bir gedik daha açtık şimdi. :) 

Yorum bağlantısı
Ali Kangal
48 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

hiç deneme çok sıkıcı 

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

akşam 10 da yola çıkmak mı... acil bir durum olmadıkça o saatte bence yola çıkılmaz.....

ayrıca geçmiş mesajları okudum Allah araçtaki diğer aile fertlerine sabır versin:)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Surda yeni bir gedik daha açtık şimdi. [emoji4] 
[emoji23][emoji23][emoji23]
hiç deneme çok sıkıcı 
Oyle deme olmazsa olmazdir cc.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Ümraniyeden Antalya'ya

Cumartesini Pazara bağlayan gece 2 de çıkayım diyorum.

Trafik illa olacak ama az trafikle atlatırsam gebzeye kadar olan yolu çok mutlu olacağım :D

İstanbul resmi olarak yarın boşalmaya başlayacaktır, cuma günü akın akın cumartesine çok bir şey kalmaz diye ümit ediyorum.

İlk gece yolculuğum olacak, maksadım gece kızlar uyusun rahat rahat gidelim!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bir saat önce, Emre Öğüt yazdı:

akşam 10 da yola çıkmak mı... acil bir durum olmadıkça o saatte bence yola çıkılmaz.....

ayrıca geçmiş mesajları okudum Allah araçtaki diğer aile fertlerine sabır versin:)

Hocam uzun yolculukların ortalama hızını çıkardığımda , saate 68 km sürate denk gelmekte. Yapılcak yolun uzunluğu 750 km olduğuna göre , en hızlı 10 saat içinde bodrumda olabilirim. Sabaha karşı 10:00 gibi bodrumda olmayı planlıyorum. Güneşin sabah 05:33 de doğucağınıda eklersek , yolun otoban kısmını karanlıkta aşmış olacaz. Yolun en riskli taraflarına vardığımızda etraf aydınlık olacağınıda unutmamak gerek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
2 saat önce, Alpay Sumer yazdı:

herseyi baslatan bir hiz sabitleyicimi 🙄

1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Hiz sabitleyici bazilarima gore cok yaktiriyomus bilgine :)

1 saat önce, Ali Kangal yazdı:

hiç deneme çok sıkıcı 

Hyundai i10 1400 kilo ağırlık ile %4 lük eğimde rampa aşaği  saate 85 km hızla ilerleyebiliyor. Arabanın hız sabitleyicisini 75 km hıza sabitleyeceğim. Fakat yol boyunca ayak gazı ile saate 100 km hızla süreceğim. Eğimli yollarda ayağımı gazdan çektiğimde araba 75 km hıza kadar yavaşlayacak. Yolun eğimine göre zaten gaz açmadan araba eğimin etkisiyle 80 85 km hızla akar. Rampa tırmanmaları öncesi gaza basıp, 110 120 km hızlara ulaşıp, hiç vites küçültmeden , hızın momentumu ile tırmanmayı sağlayacağım. Yaklaşık 2 aydır bu yöntemle araç kullanıyorum. Debriyaj ve Şanzımanı eksitmemek için bu şekilde ilerleyeceğim. 

Hız sabitleycisini 75 km bağlayıp, yola ayak gazıyla 90-100 km hızla ilerlemek çok klasik bir hypermil tekniğidir. Bu videoda bu disiplin ile araba sürmekteyim. 

Tabi susurluğa kadar maksimum Tork ile yürürüz. :) 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
41 dakika önce, Mert Yeldan yazdı:

i10 da tork var mı? emoji3.png

İşimizi görecek kadar var. :)

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Rıdvan Ergün

Gece yolculuğunu ben de burada sayılan çoğu artısından ötürü tercih etmişimdir. Özellikle Bodrum'da günlüğüme çok para dökülen bir otele gidiyorsam gün kaybım olmasın diye 1.000 km lik yolu gece katederek sabah otele damlamak gerekmiştir, ancak gece yolculuğunda biz ne kadar kendimizi zinde tutsak bile diğer sürücülerin uyuma ihtimalini hatırdan çıkartmamak ve yarar/risk hesabını buna göre yapmak gerek.

Uzun yolda dilkat toplama amaçlı tek tek fındık atıştırmaktan hoşlamırım, her ihtimale karşı bagajda yedek yiyecek-içecek  mont, battaniye, şemsiye bulundururum. 

Son zamanlarda yalnız be uzun yolculuklarda can sıkıntısını önlemek için  beğendiğim haber programların youtube kayıtlarını açıp, sesi aracın sistemine vererek onları dinliyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...