İçeriğe Yönlendir

Uzun Yol Stratejileriniz Nelerdir?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Mahmut Yıldız
Bir saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Sizler otoyolda araba mı kullanıyorsunuz hemde kendiniz ?

Bence oteli yanında taşıyor, öyle uykusu geldi mi hemen 5 yıldızlı otel bulmak zor iş

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Sabah erken çıkarım direk giderim kısa molalar vere vere Edremit-Kars mesela, benim için uzun yol stratejisi yok, çıktımmı giderim, 4-5 saate bir benzinlikte vs durur çay kahve içer sandviç falan atıştırır uzarım, ne startejisi arkadaş :D yanımdakiler duman olur :D

haa motorsikletle gitsem o zaman görün siz stratejiyi :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)
2 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Sabah erken çıkarım direk giderim kısa molalar vere vere Edremit-Kars mesela, benim için uzun yol stratejisi yok, çıktımmı giderim, 4-5 saate bir benzinlikte vs durur çay kahve içer sandviç falan atıştırır uzarım, ne startejisi arkadaş :D yanımdakiler duman olur :D

haa motorsikletle gitsem o zaman görün siz stratejiyi :)

Cok bir yol degilmiş zaten ali abi😊

Screenshot_2019-05-09-19-58-12-558.jpeg

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Cok bir yol degilmiş zaten ali abi😊

Screenshot_2019-05-09-19-58-12-558.jpeg

Balikesir edremit olmasin. 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Kürşat Gönüllü
On 06.05.2019 at 17:10, Ali Darbaz yazdı:

AKşam 22:00 da İstanbul Çekmeköyden yola çıkmauı planlıyorum. Mühtemelen 04:00 gibi eskişehir burdur arası arabayı park edip kestireceğim. O bölgede uykuya musait güzel dinlenme tesisi önerebilirmisin. 

Sümela ya da Demireller tavsiye edebilirim Ben gündüz denedim ama gece de uygun olur gibi.

https://www.google.com.tr/maps/dir/Çekmeköy%2Fİstanbul/Sümela+Dinlenme+Tesisi/Demireller+Dinlenme+Tesisleri/@39.2530092,29.140436,7z/data=!4m25!4m24!1m10!1m1!1s0x14cad2e51ddddf97:0xee27abe63246e12a!2m2!1d29.3177272!2d41.104235!3m4!1m2!1d30.1193189!2d40.7128863!3s0x14cb5780cf7c4f17:0x68f8c57c8d9f389a!1m5!1m1!1s0x0:0xf67671d687312cdd!2m2!1d30.2100212!2d38.5362269!1m5!1m1!1s0x14c5d044876dda43:0x9f229ccdc034d221!2m2!1d30.3111598!2d37.9105585!3e0

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Gece veya gündüz yol yapmanın ikisininde farklı avantaj ve dezavantajları var.

Bende geceyi tercih ediyordum çünkü kızım uyuyordu ve sürekli durma eziyetinden kurtulmuş oluyordum. Çünkü bizim gibi olmuyor canı sıkılıyor o da haklı. 

Diz boyu kar varken gece yarısı yola çıkıp yol bile görünmüyorken uzun yol yapmak durumunda da kaldım. O saatte Allah korusun araç bozulsa veya kaysa ve mahsur kalsak sonumuz ne olur bilmem çocukla birlikte. 

Razaman ayında uzun yol yapacaksam akşam 11 gibi çıktım hep. 

Onun dışında diğer zamanlarda geceden ziyade sabaha karşı çıkmak daha iyi oluyor. Yolun %80-90’ını hava serinken katetmiş oluyorum. 

Eğerki gidilecek yol 6-7 saatten kısa ise pek sorun etmiyorum. Canım istediğinde çıkıp giderim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
7 saat önce, Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

bu zengin arkadaşın özel jeti yok mu ne işi olur onun öyle kara yolunda 

Hava alanı büyük dert.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
7 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Edremit-Kars

Bu yol adamı felç eder :) İkinci kaptan şart.

Ben ardahan-ankara arası yaptım 12 saat sürdü. Kırıkkaleden sonra araba gitmez yol bitmez olmuştu artık benim için. 2.ci kaptana devir etmiştim.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sayfalardır okuyorum, anlaşılan her yiğidin bi yoğurt yiyişi varmış.. 

Mola konusunda namaz ve yemek molaları  benim için en ideali. Eğer uykum geldiyse yol kenarında hayatta uyuyamayanlardanım. Ama yarım saat ikinci bir şoföre devredebiliyorsam orada çok iyi uykum açılıyor nedense. 

Yemeği de yol kenarından yemeyi pek istemem doğrusu. Her ilin bir tarihi lokantası oluyor, yarıdan fazlası da köfteci. Çok ağır olmamak şartıyla giriyorum. Yolculuk keyfe dönüşüyor.

Her durduğumda da vücudumu iyi bir esnetiyorum bu çok iyi geliyor. Bir de zamanla çok dik koltuğun sırtımı ağrıttığını fark ettim, özellikle uzun yolda hafif yatırıyorum.

Başa dönecek olursak İstanbul’dan Fethiye’ye 2 defa gittim. Bursa Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla şeklinde oldu ve çok yorulmadım açıkçası.

Karşıya vapurla geçip orada kendimi dinlendirmiştim. Akhisar’da güzel bir köfte yedik, biraz da şehir içinde yürümek iyi gelmişti. Ondan sonra Muğla’ya kadar yol güzel. Sadece Muğla giriş ve çıkışında yol virajlı. Ondan sonra yine düzlük ta ki Dalaman’a kadar. Sonra 40 km kalıyor, onca yoldan sonra 7 ₺ dahi olsa Göcek tüneli kullan ve duble yol olsa da asla sabırsızlık etme yol virajlı. Fethiye’ye girince de motosiklet sürücülerine azami dikkat, artık yolculuğun sonları çünkü, gerisi iyi tatiller.. 😎

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Eski gidiş geliş yollar varken hiç uykum gelmezdi şimdi sabit hızla düz yolda uykum geliyor . Adrenalin iyi oluyor virajlı yolları iniş çıkışlı yolları seviyorum . Uzun yolda radarı sevmiyorum hızlı da gitmem ama olmadık yerlerde 50 ile gece vakti gitmek de zulüm geliyor

Yorum bağlantısı
Serhat Işık
(düzenlendi)

uzun yolda araba faktörü de önemli. geçen yaz İstanbul-Ardahan arası 2004 focus otomatik-lpg li ile gittim ve geri döndüm. araba beni hiç yormadı. 2 sene mondeo dizel otomatik ile gittim çok yoruyordu. mondeo nun koltuk ve dizel sesi yorulmam da çok etkiliydi. ama uzun yolda güven veriyordu.

tarihinde Serhat Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
(düzenlendi)
9 saat önce, Hüseyin Sönmez yazdı:

Hava alanı büyük dert.

aa niye V.İ.P. den giriş çıkış yapınca da sıkıntılı mı oluyor.  hani bilmediğimden soruyorum. 

ben hiç V.İ.P. den geçmedim. :) 

tarihinde Mehmet Kazancıoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben koltuğumu en rahat modundan, en dik rahatsız moda aldım. Böylece rahatlığın verdiği uykudan kurtulabilirim. Aşırı rahat bir koltuğum var. Geçen kış, arabayı park ettikten sonra arabanın içinde sızmıştım. Yarım saat arabanın sıcak ortamında otoparkta uyumuş, içerisi buz kesince hortlamıştım. En komik anlarımdan biridir. Erken işe geldiğim halde , mesaiye az daha geç kalıyordum :( 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
9 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Ben koltuğumu en rahat modundan, en dik rahatsız moda aldım. Böylece rahatlığın verdiği uykudan kurtulabilirim. Aşırı rahat bir koltuğum var. Geçen kış, arabayı park ettikten sonra arabanın içinde sızmıştım. Yarım saat arabanın sıcak ortamında otoparkta uyumuş, içerisi buz kesince hortlamıştım. En komik anlarımdan biridir. Erken işe geldiğim halde , mesaiye az daha geç kalıyordum :( 

Dediğim gibi, her yiğidin yoğurt yiyişi farklı. Ben arabada çok çok çok zor uyurum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
8 saat önce, Erdoğan Temur yazdı:

Bu yol adamı felç eder :) İkinci kaptan şart.

Ben ardahan-ankara arası yaptım 12 saat sürdü. Kırıkkaleden sonra araba gitmez yol bitmez olmuştu artık benim için. 2.ci kaptana devir etmiştim.

işte sorunda bu ya, benim 2. kaptan henüz muavin :D

bu arada eski virajlı daha tırt yollarımız daha atraksiyonluydu, bunlar hala tırt ama düz yol, git git bitmiyor, arada bir karşıdan gelen atraksiyon yapacakta sende yapacaksın, ohooo  bitermi bu yol :)

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Hiç bir uzun yolda uyuyamadım, ister şoför olayım ister yolcu. İçiyorum iki tane redbul bitti, mümkünse yemek yeme anında uyku bastırıyor. Sıvı alımını eksik etme yeter.

Kendim karar verebiliyorsam  sabah 4-5 gibi çıkarım yola, gün ışıyınca manzaralı yollara girmiş etrafı seyrede seyrede gidiyor olurum.

Kızlar her ağladığında durur, her istasyonda tuvalete gider, habire mola veririm. Molalar bazen kısa bazen uzun durduğum yerin güzelliğine bağlı :)

Üsküdar Antalya arasını 15 saatte filan gidebiliyorum :)

Kütahyada mola verilebilir, opet istasyonu var, hemen bitişiğinde büyük bir toptancı onun yanında da fiyatların ve kalitenin uygunluğuna inanamayacağız bir lokanta gibi bir yer. Bilmem kaç çeşit kahvaltı için 15 tl vermiştim geçen yıl. İstanbul'da sadece peynirli yumurtaya 12 alıyor adamlar :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Bir saat önce, Azad Mirzade yazdı:

Hiç bir uzun yolda uyuyamadım, ister şoför olayım ister yolcu. İçiyorum iki tane redbul bitti, mümkünse yemek yeme anında uyku bastırıyor. Sıvı alımını eksik etme yeter.

Kendim karar verebiliyorsam  sabah 4-5 gibi çıkarım yola, gün ışıyınca manzaralı yollara girmiş etrafı seyrede seyrede gidiyor olurum.

Kızlar her ağladığında durur, her istasyonda tuvalete gider, habire mola veririm. Molalar bazen kısa bazen uzun durduğum yerin güzelliğine bağlı :)

Üsküdar Antalya arasını 15 saatte filan gidebiliyorum :)

Kütahyada mola verilebilir, opet istasyonu var, hemen bitişiğinde büyük bir toptancı onun yanında da fiyatların ve kalitenin uygunluğuna inanamayacağız bir lokanta gibi bir yer. Bilmem kaç çeşit kahvaltı için 15 tl vermiştim geçen yıl. İstanbul'da sadece peynirli yumurtaya 12 alıyor adamlar :)

Uzun yol şart sana, İstanbul-Kars :D olmadı Doğu ekspresi yapalım (şunu Ankara yerine Balıkesirden başlatsınlar helede)...

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
5 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Uzun yol şart sana, İstanbul-Kars :D olmadı Doğu ekspresi yapalım (şunu Ankara yerine Balıkesirden başlatsınlar helede)...

İstanbul-Kars babamla yaptık, 24 saat :D  Zaten Ali abi şu ka'nın tepesine bir çadır atıp geze geze dolanıcam sonunda o olacak :D

Uzun yolu severim gerçekten, kendimi sınırda hissettiğim an mutlaka duruyorum, "az daha gideyim" hatasını hiç yapmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşat Gönüllü

Sevgili dostlar. Ben de uzun yol ile ilgili bir iki not düşmek istiyorum ;

- Hani 110 lu yolda giderken aniden 50 yazan levha görüveriyorsunuz ya, işte ben en fazla70-60 a düşürebiliyorum daha zorlasam nerdeyse durdurmam gerekecek gibi oluyor, bir türlü 50 ye düşemiyorum. Size de öyle mi oluyor merak ediyorum.

- Duble yollarda iki tehlike tespit ettim, birincisi , bölünmüş yolda, çalışma var diye tek taraflı kapatıldığını gösteren levhaların hemen akabinde tek şeride girilince eğer trafik biraz hareketliyse öndeki ve arkadaki araçlarla tren katarı oluşuyor ya, işte o anda hızınız biraz azalmış da olsa süratinizin farkında olmuyorsunuz ve gözünüz öndeki arabanın tamponunda biran evvel dubaların bitmesini ve yolun tekrar genişlemesini bekliyorsunuz. İşte o esnada öndekiyle arayı açmamış olarak devam ediyorsanız tehlikedesiniz! çünkü ani yavaşlama ve duruşlar olabiliyor ve siz vurmadan dursanız bile arkadan tampon yemeyeceğinizin garantisi hiç yok. ( Polatlı'ya yaklaşırken  başıma geldi. Gerçi kaza mıydı arka koltuktan bir şey aşırma girişimimiydi hala anlamış değilim ama..) ,o yüzden artık tek şerite girdiğimde mutlaka hızımı ve dolayısıyla arkamı da yavaşlatıyor, öndekiyle aramı açarak devam ediyorum.

Gene duble yolda mümkün olan süratteyken tatlı virajlara giriyorsunuz ama bazen bunlardan biri sizi sonunda savuracak bir viraj da olabiliyor çünkü bu yollar genelde eski kıvrımlı yolun sizi aldatacak şekilde genişletilmiş hali. Tedbirli olup yavaşlamak gerekiyor. Kazasız arızasız yolculuklar diliyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Aniden çıkan 50 km levhasında biraz hız düşürüyorum ama o kadar hız düşürmem, bence saçmalık o levhalar. 

Kavşak , ışık falan varsa yavaşlayıp geçerim.

Şehir içinde 55-60 km hızı geçmem. Bence en önemlisi şehir içi, yaya çocuk vs çok tehlikeli. 15 yıldır falan ceza yemiyorum. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
6 saat önce, Evren Erakçora yazdı:

Aniden çıkan 50 km levhasında biraz hız düşürüyorum ama o kadar hız düşürmem, bence saçmalık o levhalar. 

Kavşak , ışık falan varsa yavaşlayıp geçerim.

Şehir içinde 55-60 km hızı geçmem. Bence en önemlisi şehir içi, yaya çocuk vs çok tehlikeli. 15 yıldır falan ceza yemiyorum. 

Ankara’da Forum diye bir avm var. Oradan dönerken 5 şeritli ve hız sınırı 50 olan bir yol var. Bir gün babam oradan ceza yedi. Düşünebiliyor musunuz 5 gidiş 5 geliş ve 50 imiş... Üstünden 5-6 yıl geçti, umarım düzenlemişlerdir oranın sınırını.

Ben şahsen öyle yollarda 50 ile gitmeyi çok tehlikeli buluyorum. Çünkü diğer herkes 120 ile gidiyor..

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
7 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Ankara’da Forum diye bir avm var. Oradan dönerken 5 şeritli ve hız sınırı 50 olan bir yol var. Bir gün babam oradan ceza yedi. Düşünebiliyor musunuz 5 gidiş 5 geliş ve 50 imiş... Üstünden 5-6 yıl geçti, umarım düzenlemişlerdir oranın sınırını.

Ben şahsen öyle yollarda 50 ile gitmeyi çok tehlikeli buluyorum. Çünkü diğer herkes 120 ile gidiyor..

Orada biz de ceza yedik. Hem de hız sınırını yüzde 30 veya 50 den fazla aştık. 5-6 yıl öncesiydi 400 küsür lira ödemiştik.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Aha bir mağdur daha.. Benim babam o güne kadar hızdan hiç ceza yememişti. Orası resmen tuzaktı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Var böyle tuzaklar.  

Tuzak değil ama Nevşehire yolunuz düşerse dikkatli olun. Tüm giriş ve çıkışlar 70 km mutlaka birinde radar vardır.  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...