İçeriğe Yönlendir

Uzun Yol Stratejileriniz Nelerdir?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Emin Önal

Bayram öncesi gidiş ve dün gece dönüş yolunda birkez daha anladım ki kesinlikle gece yolculuğu :)

Giderken 00.30'da İstanbul'dan, dönüşte 01:30'da Antalya'dan çıktım, (ikisinde de uykumu alarak) yine yol nasıl bitti anlamadım, çok rahat geçti.

Giderken Körfez trafiğini atlamak için Osmangazi Köprüsü'nü kullandım, mecburen, minimum 2,5 saat kazandım, dönüşte körfez açıktı sadece Kartepe'yi, Derince'ye kadar E5'ten baypass edip sıfır trafikle evime vardım, kazasız belasız. :nazar:

Yakıt falan hesaplamadım herzamanki gibi yol ve hız sınırları el verdiğince, Allah ne verdiyse kafama göre geldim.

En rahat bayram gidiş-dönüş yolculuğuydu diyebilirim.

Nasip 2 hafta sonraki Samsun yolculuğuna.

Dönüş yolunda olan herkese iyi yolculuklar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Son 5 yıldır uzun yollar yapıyorum(yapıyoruz). Eksikşehir den tüm sınır illeri dahil içerdede bir kaç yer.  Öyle, şurada durmalıyız, burada bunu yapmalıyız yok(Bazı özel noktalarımız var. Karş Kaşarı, Ordu Fındığı, Mardin Badem Şekeri buralar önemli.). Acıktığımızda dururuz, yolu genelde değiştiririz,bazen bir dostun evinde konaklar, bazen otelde kalırız. Öyle taktik maktik yok, bam bam bam.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
1 dakika önce, Muhittin Kaplan yazdı:

Son 5 yıldır uzun yollar yapıyorum(yapıyoruz). Eksikşehir den tüm sınır illeri dahil içerdede bir kaç yer.  Öyle, şurada durmalıyız, burada bunu yapmalıyız yok(Bazı özel noktalarımız var. Karş Kaşarı, Ordu Fındığı, Mardin Badem Şekeri buralar önemli.). Acıktığımızda dururuz, yolu genelde değiştiririz,bazen bir dostun evinde konaklar, bazen otelde kalırız. Öyle taktik maktik yok, bam bam bam.

En güzeli. Planlı yaşam yıpratır insanı 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Uzun yolda sadık kalacağım en önemli plan nerede ne yiyebileceğime dair yaptığım plandır. Yemezsem aklımda kalır çünkü 😀

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yemek önemli. Bu yüzden uzun yola çıkarken buzdolabı ve mangal acil durum ekipmanı olarak yanımda olur 

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

850 km lik yolda hız sabitleyici sayesinde sağ ayağım çok rahat etti genelde 110 bir kaç yerde 90 sabit ile seyir ettik 2400 km yolda 5.2lt ortalama ile yolculuğu tamamladık klima açık yolun büyük kısmı 4 yetişkin 1 bebek 3 valiz . 900 km si Sivas Erzurum arası idi burada 5 yetişkin ve tam dolu bagaj vardı yaklaşık 2200 rakıma kadar çıktık . Sivas'ta köy yolları da oldu yakıt ikinci planda idi çoğu zaman ama şunu anladım ki 120 ile 90 arasında ciddi yakıt farkı oluyor ( Kangoo mda )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Teslanin en guclu ve en verimli arabasi Tesla Model 3 performans 10 saate 770 km yol yapiyor. Bu sureye şarj sureleride dahil. 

Ben ise molalarim hariç 10 saate 750 km yol yapabildim. 

Tesla model 3 120 km/h sabit hizda kullanilmiş. Ben ise 90 km hizla surdum. 

Bakin görüyorsunuz , plana uyunca tesladan bile geri kalmiyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yemek yemeye , çay içmeye falan pek durmuyorsunuz galiba siz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
7 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Yemek yemeye , çay içmeye falan pek durmuyorsunuz galiba siz. 

Molalarim toplamda 45 dakika sure ediyor. Arabada bebek uyuyunca , firsattan istifade 04:50 saat durmadan sürdüm. Susurluktan bodruma kadar sürdüm. 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
1 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Molalarim toplamda 45 dakika sure ediyor. Arabada bebek uyuyunca , firsattan istifade 04:50 saat durmadan sürdüm. Susurluktan bodruma kadar sürdüm. 

10 gün kadar sonra Van dan Kırşehire 1080 km yol gidecem. 11 saatte giderim diye düşünüyorum. Gece gideceğim için çok mola vermeden, 3 çocuğu uyandırmadan ve az molayla yolu bitiririm diye düşünüyorum. Muhtemelen malatyada kısa süreli bi mola veririm. Çünkü gece orası diğer illere göre sıcak oluyor. Çocukları üşütmemek lazım. Güneş doğduğu saatlerde kayseride olurum. Çocuklar uyanmaz ise durmadan Kırşehir'e devam ederim. Uyanırlarsa Kayseride de kısa bir mola verebilirim. Yaş ilerledikçe gece yolculukları yorucu oluyor ama küçük bebeklerle gündüz yolculuk tam bir işkence. 1 sefer daha katlanmam gerekecek gece yolculuğuna. Uykunun sıkıştırmaması için yola çıkmadan uyuyabildiğim kadar uyuyup öyle çıkıyorum yola. Enerji içeceği ve kahve de iyi geliyor. Ama yine de uyku bastırırsa durmaktan başka çare yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bakıyorum okuyorum. Beyler yolcuları pek düşünmüyor. Sürücü her halükarda rahattır. Yolcu dur derse durulur git derse gidilmeli. Yoksa kontak kapanmadan 10 saat direksiyon sallamak çok kolay. Yanda sürücü varsa mutlaka değiş tokuş yapılmalı, yetişkin ise yolcular kabaca 2 saatte bir yer değişimi yapılmalı. Yolculuk keyfini sadece sürücü istememeli 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Molalarım plansızdır.
Ama hedefim olur.
Saat 15:00 de Ordu’da olacağım dediysem olmaya çalışırım.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
32 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Bakıyorum okuyorum. Beyler yolcuları pek düşünmüyor. Sürücü her halükarda rahattır. Yolcu dur derse durulur git derse gidilmeli. Yoksa kontak kapanmadan 10 saat direksiyon sallamak çok kolay. Yanda sürücü varsa mutlaka değiş tokuş yapılmalı, yetişkin ise yolcular kabaca 2 saatte bir yer değişimi yapılmalı. Yolculuk keyfini sadece sürücü istememeli 

Beni tarif ettin abi, bizimkiler dertlidir mola vermiyorum diye. Aslında yolun da tadını çıkarmak lazım ama yolda uyumak bana göre değil, o gün o yol bitecek.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
46 dakika önce, Fatih Mehmet Uslu yazdı:

10 gün kadar sonra Van dan Kırşehire 1080 km yol gidecem. 11 saatte giderim diye düşünüyorum. Gece gideceğim için çok mola vermeden, 3 çocuğu uyandırmadan ve az molayla yolu bitiririm diye düşünüyorum. Muhtemelen malatyada kısa süreli bi mola veririm. Çünkü gece orası diğer illere göre sıcak oluyor. Çocukları üşütmemek lazım. Güneş doğduğu saatlerde kayseride olurum. Çocuklar uyanmaz ise durmadan Kırşehir'e devam ederim. Uyanırlarsa Kayseride de kısa bir mola verebilirim. Yaş ilerledikçe gece yolculukları yorucu oluyor ama küçük bebeklerle gündüz yolculuk tam bir işkence. 1 sefer daha katlanmam gerekecek gece yolculuğuna. Uykunun sıkıştırmaması için yola çıkmadan uyuyabildiğim kadar uyuyup öyle çıkıyorum yola. Enerji içeceği ve kahve de iyi geliyor. Ama yine de uyku bastırırsa durmaktan başka çare yok.

Ben Tek çoçukla zar zor idare edebiliyorum. Ana kız berber uyuduklarında affetmeden hiç durmadan sürüyorum. Yolcunun uyuması çok büyük rahatlık. 

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Bir akşam van dan burdura doğru akşam üzeri yola çıktım. Sabah 10 gibi vardım burdura. Konyaya gelmeden önce uzun düzlük bir yol vardı. Tam uyumalık bşr yol. Gece 4 sıralarında o yolda giderken uyku iyice bastırdı, üzerine bir de sis çöktü. Sakallarımı çekerek uykumu açmaya çalışıyordum. En azından konyada mola yerine varmak için. Riskli hareketler ama bu duruma geldiyseniz müsait bir yere çekip yarım saat bile olsa uyumak gerek. Sonuçta gittiğimiz yerde "vay be ne çabuk geldin" diyerek madalya vermeyecekler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Bir akşam van dan burdura doğru akşam üzeri yola çıktım. Sabah 10 gibi vardım burdura. Konyaya gelmeden önce uzun düzlük bir yol vardı. Tam uyumalık bşr yol. Gece 4 sıralarında o yolda giderken uyku iyice bastırdı, üzerine bir de sis çöktü. Sakallarımı çekerek uykumu açmaya çalışıyordum. En azından konyada mola yerine varmak için. Riskli hareketler ama bu duruma geldiyseniz müsait bir yere çekip yarım saat bile olsa uyumak gerek. Sonuçta gittiğimiz yerde "vay be ne çabuk geldin" diyerek madalya vermeyecekler.

Küçük çocukla, uyudukları her an yola devam etmelisin.

Nevşehir Ankara arası 12 defa mola verdiğimi bilirim ben.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
18 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Beni tarif ettin abi, bizimkiler dertlidir mola vermiyorum diye. Aslında yolun da tadını çıkarmak lazım ama yolda uyumak bana göre değil, o gün o yol bitecek.

Kaç sürücü olursa onlarla değişimi yaparım. Bu sene 3.aürücü de olacak yanımızda nasipse 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
13 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Kaç sürücü olursa onlarla değişimi yaparım. Bu sene 3.aürücü de olacak yanımızda nasipse 

Bende tek ben olurum şoför, bebelerle hanım uyurlar, teyple başbaşa giderim çoğunlukla. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Değişim iyidir. Sadece zamanında yapılmalı. Bi kere eniştemle yola çıktık. Ben ha verdi ha verecek derken hep uyanık kaldım. 6 saat sonra bir verdi yarım saat gidebildim acayip uykum geldi. 10 saate kendisi tamamladı yolculuğu.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

İşin özü plan yapmamak, zaman dilimine sıkıştırmamak, çok konfora yenilmemek, yorulunca yorulduğunu bilmek, aracın silecek suyuna kadar bakımını aksatmamak, hız sınırlarına göre değil, yol ve hava şartlarına göre aracı kullanmak.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
12 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Bende tek ben olurum şoför, bebelerle hanım uyurlar, teyple başbaşa giderim çoğunlukla. 

Yenge kullanmıyor mu 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Yenge kullanmıyor mu 
Uyurken kullanma gibi güçleri yok abi :D (pratik lazım hem de manuel e el sürmüyor)
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Eve birşey istendiği vakit alma. Anahtarı bırak git. İki hafta sonra nasılda kullanır 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Aynen degisim iyidir.Otobusle giderken kaptan esnediginde degiselimmi diye sormuslugum vardir😊

• Beğen 2
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
11 saat önce, Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Enerji içecekleri için özellikle kola ve kahve ile karışırsa kanın akışkanlığını bozdukları ve ani pıhtılaşmaya yol açtıkları söyleniyor. Uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz oturup araç sürüldüğünde pıhtı riski daha da artacağından bu tarz enerji içeceği kullanımından uzak durulmalı. Gerek yolculuk öncesi ve gerekse yolculuk sırasında molalar ile vücudu dinlendirmeli, biyoloji ile inatlaşılmamalı derim.

10 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Ben Tek çoçukla zar zor idare edebiliyorum. Ana kız berber uyuduklarında affetmeden hiç durmadan sürüyorum. Yolcunun uyuması çok büyük rahatlık. 

Araçtaki yolcular uyuduğunda nefes ritimlerinden midir nedir, sürücünün de uykusunun geldiğini çok yerden duydum. özellikle "tavşan uykusu" denilen gözü açık uyuma daha doğrusu dalma olayına dikkat etmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...