İçeriğe Yönlendir

Yol Bilgisayarı İle Gerçek Tüketim Arasındaki Fark (Volkswagen)

Vasfi Gişten

Recommended Posts

Okay Kaygusuz

bizim diger formdan aldım

Sorun Yakıt kalibrasyonunda. VAG-COM ile "insturments" kısmından kolayca yapılıyor. Hesaplama için gerekli formül de bu ekranda mevcut.

P7Ozn8.png

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)
Okay Kaygusuz yazdı:

Sorun Yakıt kalibrasyonunda. VAG-COM ile "insturments" kısmından kolayca yapılıyor. Hesaplama için gerekli formül de bu ekranda mevcut.

P7Ozn8.png

Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Ama şöyle bir durum var 3.9lt gösterirken 4.79lt pompa değeri vermişti şimdi 3.6lt gösterirken 4.89lt pompa değeri verdi :) buradaki kalibrasyon ilede sağlıklı bir sonuç alınmaz gibi.

tarihinde Vasfi Gişten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
P7Ozn8.png

Bu da mı yapılıyormuş. [emoji15]
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Vasfi Gişten yazdı:

Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Ama şöyle bir durum var 3.9lt gösterirken 4.79lt pompa değeri vermişti şimdi 3.6lt gösterirken 4.89lt pompa değeri verdi :) buradaki kalibrasyon ilede sağlıklı bir sonuç alınmaz gibi.

Alınır hocam. Biraz araştırın tam olarak nasıl yapıldığını. Servis yapamaz ama vagcom ile yapılır :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu da mı yapılıyormuş. [emoji15]
VW utanmasa kapi sesinin tonunu bile kodlattiracak [emoji23]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Metin Akbal yazdı:

VW utanmasa kapi sesinin tonunu bile kodlattiracak emoji23.png

Yapma hocam lütfen :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Mustafa Arıkan yazdı:

Alınır hocam. Biraz araştırın tam olarak nasıl yapıldığını. Servis yapamaz ama vagcom ile yapılır :) 

Dediklerine göre yazılım güncellendi bir depo ölçümü daha yapıp göreceğiz :)  Olmaz ise dediğiniz yöntemi araştırabilirim

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Yarın benim araçta bi bakayım. Hatırlıyorum öyle bir bölüm. Ama değerleri değiştirmemiştim hiç. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Yarın benim araçta bi bakayım. Hatırlıyorum öyle bir bölüm. Ama değerleri değiştirmemiştim hiç. 
Yol bilgisayarı kalibrasyonu var da eski modeller ki değerler ne kadar tutuyor kalibre edilse ne kadar düzeliyor bilmiyorum , hiç gerek duymadım yol bilgisayarına .
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Furkan Bakırel yazdı:
Mustafa Arıkan yazdı:

Yol bilgisayarı kalibrasyonu var da eski modeller ki değerler ne kadar tutuyor kalibre edilse ne kadar düzeliyor bilmiyorum , hiç gerek duymadım yol bilgisayarına .

sen duyma zaten tüpmüp şimdi hesaplar kitaplar karısır iyice ne alırsan onu yaksın altınbora hunharca bas :)

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Okay’ın bahsettiği yerden +-%15 tölerans verilebiliyormuş. Mk5 jetta ve golf’ten itibaren bu değişiklik yapılabiliyor.

Benim araçta bu seçenek yok. Onun yerine total consumption diye bir bölüm var ama aktif olmuyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bir sonraki pompa hesabına kadar beklemedeyiz ama bir şey değişmedi gibi çünkü 3lt ortalamanın altına iniyor çok rahat  😅

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Bugün vites kolu için servise gittiğimde danışmana söyledim geçen gün yazılım güncellemesi yaptığınızı söylediniz ama hiçbir veri sıfırlanmamış bu normal mi dedim evet biz bilgileri kaydediyoruz ondan hiçbir veri silinmemiştir dedi ne kadar inanmasamda tamam deyip kol tamirinin ne kadar süreceğini sordum 2-2.5 saat sürer öğle tatiline hazır olur dendi tamam deyip çıktım servisten. Saat 2:30 olup ses çıkmayınca ben aradım telefonda vites kolunun yapıldığını yakıt sıkıntısı için çalışılıyor akşam 5 gibi kendinizi ayarlayın dedi temsilci hani bir önceki gelişimde yazılımı güncellenmiştiniz diyip çıkışacaktım sabır deyip telefonu kapattım. Akşam 5 de arabayı almaya gittiğimde önüme 700 kusur tl fatura çıkarıp 600 lere indirdi temsilci ama 500tl fiyat vermiştiniz dediğimde +KDV filan birşeyler zırvaladı bende herşey dahil 500tl konuşmuştuk dedim bu sefer bir yere telefon açtı müşterimize 500tl demiştik işçilik ile ilgili düzenlene yapın dedi ve 497tl indirdiler. Arabayı teslim aldığımda ilk dikkatimi çeken yol bilgisayarı verileri sıfırlanmıştı içimden dedim herhalde kendileri sıfırladılar ama bir yarım saatlik kullanımda arabanın çok bariz şekilde değiştiğini hissettim. Arabam bölümünde konu açmıştım ve 3 silindir dizel motorun çok titreşim yaptığından ve hiç zevkli bir sürüşü olmadığından bahsetmiştim galiba bu sefer gerçekten yazılım ile ilgili birşeyler yapmışlar aracın titremesi çok bariz bir şekilde azalmış zaten 2015 model bir araba nasıl bu kadar sarsıntılı çalışır diye hayret ediyordum demekki yazılım ile ilgili bir sıkıntı varmış. Dönüşte tekrar depoyu fulledim ilk pompa hesabında sonuçları burada paylaşırım açıkcası yakıt tüketim

verileri düzelmese bile bu titreşimin geçmesinden dolayı çok kafaya takmayacağım psikolojik degil

çok bariz bir iyileşme var :) (Ayrıca yazılım güncellemesi ve kontrolleri garanti kapsamına almaları ve ücret talep etmemeleri beni çok memnun etti)

Z59ZBG.jpg

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mehmet Ozyurek yazdı:

Allem edip kallem edip müşteriyi memnun etmeyi başarıyorlar. emoji23.png

Esası acaba öpebilir miyiz diyorlar sonra geri vites :D 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Yazılım güncellemesi değil aslında enjektörleri yeniden kodlamışlardır.. Vw de niyeyse belli bir zaman sonra enjektörlerin kalibrasyonu bozuluyor yüksek basınçta kalıyor fazla yakıyor gürültülü çalışıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Mert Yeldan yazdı:

Yazılım güncellemesi değil aslında enjektörleri yeniden kodlamışlardır.. Vw de niyeyse belli bir zaman sonra enjektörlerin kalibrasyonu bozuluyor yüksek basınçta kalıyor fazla yakıyor gürültülü çalışıyor.

İlginç gerçekten titreşimin bariz şekilde azalması bu kalibrasyondan dolayı olabilir mi ? Belkide yazılım yoktu dediğiniz gibi kalibrasyonu bozulmuştu. 

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil

Yol bilgisayarı verileri ne durumda şuanda peki? Hala 3'lü değerleri gösteriyormu?(eski ile kıyaslayınca)

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Uğur Kamil yazdı:

Yol bilgisayarı verileri ne durumda şuanda peki? Hala 3'lü değerleri gösteriyormu?(eski ile kıyaslayınca)

Evet bugün 30km yolculuk yaptım kontak kapatırken 2.8lt gösteriyordu ortalama tüketim. Ama en kısa zamanda pompa ölçümü yapıp burada paylaşacağım dün servisten çıkar çıkmaz depoyu fulledim.

Buda biraz önceki tüketimim az yaksın diye bir çabam olmadı sapma azalırsa tuketim süper olur 😁

00EgrL.jpg

Yorum bağlantısı
Uğur Kamil
(düzenlendi)

Rölantide çalışırken anlık tüketim ne durumda? klima açık ve kapalı konumda?
Normalde 0.6 lt klima açıkken 1.2 lt cıvarı olması lazım, sabit hızda kullanımdada klimayı açınca anlık tüketimin 0.6 lt artması lazım. Burdanda az çok belli eder diye tahmin ediyorum.

tarihinde Uğur Kamil tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
Uğur Kamil yazdı:

Rölantide çalışırken anlık tüketim ne durumda? klima açık ve kapalı konumda?
Normalde 0.6 lt klima açıkken 1.2 lt cıvarı olması lazım, sabit hızda kullanımdada klimayı açınca anlık tüketimin 0.6 lt artması lazım. Burdanda az çok belli eder diye tahmin ediyorum.

Rolantide 0.4lt gösteriyor genelde klima açınca 0.8 1 lt filan oluyor ama açıkçası çokta dikkat etmedim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...