İçeriğe Yönlendir

Yeni Arabam; T5 Multivan

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Abi bunu banamı dedin şimdi :( ben sadece "okuduğum " bir bilgiyi paylaştım :( 

sende hep yanlış anlıyorsun canıım :)  sana demedim, sen tam tersi araştırıp sorgulayıp öğreniyorsun, olması gerekende bu zaten,  böyle olmayanlara o sözler, ne yazıkki bizde (hatta dünyada) milyonlarca insan var o sözün muhattabı....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaz yiyen başın yandı derler bizim yörede 😁

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ali Darbaz yazdı:

Abi bunu banamı dedin şimdi :( ben sadece "okuduğum " bir bilgiyi paylaştım :( 

Ali bey senin sonunda i10 la sekizsilindirin skodacı amcası  gibi olacak sanırım :))

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Erkan Işık yazdı:

Ali bey senin sonunda i10 la sekizsilindirin skodacı amcası  gibi olacak sanırım :))

Hedefimde yeni araba var. İ30 cw

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Ali Darbaz yazdı:

Hedefimde yeni araba var. İ30 cw

Alda onu ınceleyek birazda :))   i30 dizel olsun ama 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Erkan Işık yazdı:

Alda onu ınceleyek birazda :))   i30 dizel olsun ama 

Yoh benzin yakacam.  

Lpg hypermil yapınca , 4 5 lira tasarruf ediyom. 

Dizelde hypermil yapınca 5 10 tl tasarruf ediyon. 

Beninde hypermil yapınca 10 15 tl tasarruf ediyom. Oyuzden benzinli abi. Tasarruf kalemi çooh yuksek 😛

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

Motora bu kadar zarar veriyorsa niye koydular bu mereti

Ebrar egr servet abinin dedigi gibi iki sefer yakıyor yakıtı yalnız kötü mazot vede 1,5 km git kapat kontak tarzı kullanım ve sagır kullanımlarda dolma yapıyor ıcı baca kurumu gıbı daralıpda nefes alamyınca ceki düşmesi oluyor , iki gün önce arkdasım 175 bınde t5 130 pslik turbo dan cıkma yapıyordu sagır gıdıyordu dedi turbo revızyonu vede  egr körlenmiş yeniden. önceden  körlenmiş egr sacı delinmiş içerde onlar tekrar egr kapamıslar , arac düzelmiş fakat simdide  4-5-6 vitesde giderken kesiklik var diyorlar  sen egr yi temizlet sür birşey olmaz bende de açık problem yok ama bende katalizör iptal :)) 

tarihinde Erkan Işık tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Erkan Işık yazdı:

Ebrar egr servet abinin dedigi gibi iki sefer yakıyor yakıtı yalnız kötü mazot vede 1,5 km git kapat kontak tarzı kullanım ve sagır kullanımlarda dolma yapıyor ıcı baca kurumu gıbı daralıpda nefes alamyınca ceki düşmesi oluyor , iki gün önce arkdasım 175 bınde t5 130 pslik turbo dan cıkma yapıyordu sagır gıdıyordu dedi turbo revızyonu vede  egr körlenmiş yeniden. önceden  körlenmiş egr sacı delinmiş içerde onlar tekrar egr kapamıslar , arac düzelmiş fakat simdide  4-5-6 vitesde giderken kesiklik var diyorlar  sen egr yi temizlet sür birşey olmaz bende de açık problem yok ama bende katalizör iptal :)) 

Mazotu shell ve bp dışında kesinlikle başka yerden almıyorum. Sağır kullanım bizim arabada zor babam seri kullanır bende gerektiğinde basarım zaten rampada gazı vere vere çıkıyoruz. Katalizör iptali bende istiyordum benim egzozcu dedi ki, oksijen sensörü sapıtıyormuş. Kat olunca geri basınç olduğu için hava daha yavaş çıkıyormuş daha iyi oluyormuş. Katalizör iptali yapıp oksijen sensörü bozan çok olmuş. Bide abi sendeki 2.5 mi, katalizör iptal edince turbodan huuv diye bi ses geliyormu vites atarken gaz kesince :) arabanın sesini video atabilme imkanın varsa sesi dinlemek isterim :)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

2,5 tdi evet dedigin gibi  gazı verince hafif turbo sesi geliyor video çekeyimatarım sana 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Erkan Işık yazdı:

2,5 tdi evet dedigin gibi  gazı verince hafif turbo sesi geliyor video çekeyimatarım sana 

Tamam abi bekliyorum 

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Katalizörü söküp yerine katalizör görünümlü susturucular var ondan takarsan hem muayeneden rahat geçersin sök tak derdin olmaz hem ses baya farkeder hemde çekişi dengelemiş olursun, dizel hafif bir geri basınç istiyor kesinlikle.

Ben mesela kestim egzosu yere verdim 3.0 TDI'da sadece üstteki katalizör vardı, aracın ortasından kesip yere verdik. 0-200 güzel oldu ama 220'den sonra duvar etkisi yaptı gitmedi araba. Arabada şimdi 1 katalizör, 1 boş kat ve 2 son susturucu var yazılım 300bg civarı gayet iyi oldu ama çok düşük devirde hafif bas geliyor egzos sesi, eğimli yol sürüşünde yavaş giderken.

bide tavsiyem sakın katalizörün içini boşaltma, orjinali muhafaza etmelisin ileride ne olacağı belli olmaz lazım olursa diye ben kestim eve koydum.

Multivan'ın üzerindeki egzos sistemini bi yazabilirmisin kaç susturucu kaç kat var?

bu arada o susturucudan koyarsan kat yerine turbo spool sesi o kadar gelemez, olmadı sisteme çok küçük bir susturucu daha atarsın 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Bahadır Taşpolat yazdı:

Katalizörü söküp yerine katalizör görünümlü susturucular var ondan takarsan hem muayeneden rahat geçersin sök tak derdin olmaz hem ses baya farkeder hemde çekişi dengelemiş olursun, dizel hafif bir geri basınç istiyor kesinlikle.

Ben mesela kestim egzosu yere verdim 3.0 TDI'da sadece üstteki katalizör vardı, aracın ortasından kesip yere verdik. 0-200 güzel oldu ama 220'den sonra duvar etkisi yaptı gitmedi araba. Arabada şimdi 1 katalizör, 1 boş kat ve 2 son susturucu var yazılım 300bg civarı gayet iyi oldu ama çok düşük devirde hafif bas geliyor egzos sesi, eğimli yol sürüşünde yavaş giderken.

bide tavsiyem sakın katalizörün içini boşaltma, orjinali muhafaza etmelisin ileride ne olacağı belli olmaz lazım olursa diye ben kestim eve koydum.

Multivan'ın üzerindeki egzos sistemini bi yazabilirmisin kaç susturucu kaç kat var?

bu arada o susturucudan koyarsan kat yerine turbo spool sesi o kadar gelemez, olmadı sisteme çok küçük bir susturucu daha atarsın 

1 katalizör 2 susturucu var, zaten katalizör sökülünce aynı boyutlarda downpipe isimli geniş boru takılıyor, katalizörün içini boşaltıp aynı yere takmak bayaa saçma olur, takılması gerektiğinde yenisi çok pahalı. O spool sesi en güzel turboback yada düz boru egzoz denilen yani egzoz manifoldundan tampona kadar dümdüz boru yapıp ortaya bitane kelebekli egzoz yapıldığında geliyor. Sadece katalizörü iptal edip susturucular kalınca o ses gelirmi bilmiyorum, gelirse de düz boru gibi zevk vermez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Benim araç 256.000km’de. 80.000km’dir bende. EGR, katalizör, emme manifoldu ve egzos ne durumda hiç bilgim yok. Hiç sökmedik. Daha önce sanmıyorum sökülmüş olsun. Bu aksamlarla ilgili de çok şükür bir problem yaşamadım. Konuyu okuyunca merak ettim. Bazen katalizöre bi baktırayım diyorum. Egr ve emmeyi söküp temizleteyim diyorum. Usta söktüğümüzde sandığın kadar kurum çıkmaz. Aracın iyi durumda diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mustafa Arıkan yazdı:

Benim araç 256.000km’de. 80.000km’dir bende. EGR, katalizör, emme manifoldu ve egzos ne durumda hiç bilgim yok. Hiç sökmedik. Daha önce sanmıyorum sökülmüş olsun. Bu aksamlarla ilgili de çok şükür bir problem yaşamadım. Konuyu okuyunca merak ettim. Bazen katalizöre bi baktırayım diyorum. Egr ve emmeyi söküp temizleteyim diyorum. Usta söktüğümüzde sandığın kadar kurum çıkmaz. Aracın iyi durumda diyor.

Hocam çalışan yeri kurcalama :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mustafa, yazılım yoksa düz bir yolda 0 100 dene. Aşağı yukarı çıkar ne var ne yok 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Hocam bence de çalışıyorsa elletme, ben niye elletmek istiyorum, benim motor titriyor yakıt tüketimim çok, performans 2500 motor bi araba gibi değil, bütün belirtiler egrnin dolu olması. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Servet Aydın yazdı:

Mustafa, yazılım yoksa düz bir yolda 0 100 dene. Aşağı yukarı çıkar ne var ne yok 

Yazılım var abi. Daha önceden aldığım 0-100 kayıtları var. Uzun zamandır tekrarlamıyorum. Tekrar bi 0-100 deneyip kıyaslayayım bakalım.

Ebrar Tüfek yazdı:

Hocam bence de çalışıyorsa elletme, ben niye elletmek istiyorum, benim motor titriyor yakıt tüketimim çok, performans 2500 motor bi araba gibi değil, bütün belirtiler egrnin dolu olması. 

Bizdeki Bora’da var. EGR problemi. Ama performansa etkisi yok. Gidişi gayet iyi.

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat
Mustafa Arıkan yazdı:

Hemşerim, rölantide devir dalgalanması yoksa, çekişten memnunsanız, siyah duman aşırı değilse pek fazla sökmenize gerek yok. Ama yazılım yapılırken açık bıraktı iseniz ve kolay yerdeyse sadece egr'yi söküp temizlerseniz kilometre açısından güzel olur, egr'nin haline göre emme bir nebze kendini ortaya koyar zaten.

Devir 

örnek 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Mustafa Arıkan yazdı:

Hiç sökülmedi ise egr yi temizlet ,manifold sökmesi kolaysa  onuda sökdür içini benzin veya tiner tarzı  veya kurum çıkarack birşeyle temizlet arac rolantide gider katalizör hiç girme çeki düşük gelirse katalizöre bakarsın sonra 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)

Evet babam arabamı alıp bugün ankaraya gitti. Bir hafta içerisinde gelecek, konu içerisinde yazılanlar doğrultusunda araba geldiğinde egr körleyip emme manifoldunu tinerle temizleyeceğiz, motor tertemiz olacak inşallah. Ankaraya kadar ambulans ile birlikte gidildi, yolda 180 200 rahat görülmüş. Körleme+temizlik sonrası tekrar hastayı almak için gidilecek iki hafta sonra, aradaki performans farkını tekrardan yazarım. 

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Buda minibüsü alınca bana verilen araba, hastamızın oğlunun aracı. 2006 model sıfır km alındığını bilirim şuan 231 binde, ilk sahibi kullanıyor babamın kuzeni. Bu araba alındıktan sonra biz 11 araba değiştirdik, adam hala bunu kullanıyor. Bir kaç gün daha bende, fırsat bulmuşken aracın test konusunu açarım 1.3 dizel otomatikbad0a54ad7dc83cf44df22fc5ef9e7de.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim. 

Araba konusunda easttronik galiba incele bakalım nasıl bişeymiş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Köksal Yılmaz yazdı:

Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim. 

Araba konusunda easttronik galiba incele bakalım nasıl bişeymiş :)

Çok sağol köksal abi, gün içerisinde fotoğrafları çekip akşama paylaşırım :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hüseyin Matur
Ebrar Tüfek yazdı:

Arka stopları makyajlı kasanın stopları ile değiştirdim, öndeki krom parçaları söktüm piano black boyayıp yerine takacağım965fba1ea24d0f8dfb3afb151b77506a.jpg876c1f6b31fc27c8636ab02df9a9d7c2.jpg8df32e8dfd246702f872beb8de7a30cc.jpg

Hayırlı olsun. Kazasız belasız.

Multivan doğru seçim olmuş. Piyasada azdır, karavel'den bir tık üsttedir daima. Bilen bilir kıymetini sadece. Kullanış olarak rahat ve fonksiyonel araç. Ama tabi nasıl ki, otomobile kıyasla daha kullanışlı ise bir o kadar giderleri de fazladır. (Yakıt vb.)

Stoplar aslında makyajlı kasanın değil, aracınızın olması gereken kendi stoplarını takmışsınız. :)

Ebrar Tüfek yazdı:

Tüm mesajları okumadım. belki konusu geçmiştir. Enjektörcü baktı mı araca.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Matur

Yazılım muhabbeti geçmiş. Asla tavsiye etmem. Km yüksek ve öncesinde araç nasıl kullanıldı fikrimiz yok. Bu yüzden yazılım büyük süprizlere gebe olur.

Bir de paçalıklarda 'transporter' yazıları gördüm sanki. Muhtemelen ya yanlış gördüm yada varsa dahi önceden yapılmış. Multivan'a büyük haksızlık olmuş :)

Ben olsam yazıları boyardım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...