İçeriğe Yönlendir

Yeni Arabam; T5 Multivan

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Hacı Şenyurt
Ebrar Tüfek yazdı:

Komple amortisörler, tablalar, rotlar, z rotlar, aks körükleri, rotiller, rot başları değişti polen filtresi değişti ön tamponu tutan parça kırıktı tampon hafif sallanıyordu tampon ayakları tamir edildi arka tampondaki park sensörlerini birisi bastırıp tamponun içine sokmuş, park sensörleri yerine takıldı. Far yıkama aktif edildi. Ön farlarda uzunlar kısalar ve sis farları değişti osram marka ampüller takıldı, led park lambaları orjinalleri ile değiştirildi, arka stopların geri vites lambasının biri yanmıyordu yenisi takıldı. 

İçerideki masayı açıp kapatan parça arabayı aldığımda yerinden çıkmış durumdaydı tıkır tıkır ses yapıyordu parça sabitlendi aracın içindeki trim sesleri yok edildi. 

Turboda motorda ses yok yağ yakma üfleme yok yürüyen aksam komple değişti bakımları yapıldı, uzun yıllar binilmeye hazırlandı :)

Eğlence sistemi bitmek üzere.. Müzik sistemi orjinal 8 hoparlör + 2 adet 100 desibel 80 rms dome tweeter kullanıldı 2400 watt stereo amfi ile sürüldü, bagajda 2000 watt sony xplod subwoofer 4500 watt mono amfi ile sürüldü, navigasyonlu televizyonlu double din teyp zaten aldığımda üzerinde vardı. Şimdi çıkan sesin eşit olması için bagajdan ön tarafa doğru bakacak şekilde tavana midrange takımı koyulacak. Ön tarafa tavana katlanır televizyon bağlanacak. Evdeki ps3 ümü tv ye bağlayacağım. Türkcell sim kartlı kablosuz modem aldım içindeki sim karta internet paketi yükleniyor taşınabilir wifi oluyor aynı anda 8 kişi bağlanabilir. Aracın internetini de hallettim 20 gb şuanlık, yetmezse duruma göre yükselteceğim. Televizyona blu ray ve ps3 uzun yolda bayaa zevkli olacak. Arka camlara zifiri karanlık cam filmini de çekince yolcu alanına yapılacak işlemler tamam. Ha bu arada aracın tabanına 2004 yılından beri ayak basılmadı yerdeki orjinal döşemenin üzerindeki poşet hala duruyor ilk sahibi halı kestirmiş bu zamana kadar kullanılmış bayaa eskimişti arabanın içine komple halı döşeme kestirdim. İçi çiçek gibi oldu tavan döşemesinde kararma sarkma vs yok tam istediğim gibi oldu. :)

Kalan işlemler

100 amperlik motor aküsü değişecek aynı amperde akü takılacak

Şöför koltuğunun altındaki yaşam aküsü yuvasına 2. Akü takılacak.

Yazılım yapılacak 130 hp 340 nm yazılım sonrası 180 hp 420 nm olacak. 

Belki jantları değiştiririm. 

Amerikan park yapılacak, multivan farına çok yakışıyor.

Ön klima kontrol paneli soft kaplamacıya gidecek komple sıfır kaplanacak. :)

Fotoğraf isterük :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Tavanda arka taraf için bağımsız climatronic var, klimanın hava delikleri kapanmış, ızgarayı açıp kapatma parçası yerinden çıkmış onu tamir ettim tavan klimasından hava çıkışını sağladım

Klima üzerinde 4 tane okuma lambası 4 tane de kapılar açılınca yanan ambians aydınlatması vardı 2 tanesinin sigortaları tutan ayaklar gevşemiş sigortaları düşmüştü, sigortalarını yuvalarına lehimledim. Aydınlatma camlarının içleri yaşından dolayı ölü sinek doluydu, ve cam kararmıştı sinekleri temizledim camları arap sabunlu su ve detailing fırçası ile yıkadım bembeyaz parlattım daha sonra ışığın sıcaklığı cama zarar vermesin diye güneş ışığından koruyan torpido temizleyici ile silip tekrar temizledim f70357bd5067dd1d09adbad9e7af5317.jpg55c5d5023dc5f18362e4ccc83bb186f5.jpg995913f7bfccd8bb1fc786ea6cba7992.jpg243337856bd06f6a1140fb6ea3af09e8.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Emre Şimşek yazdı:

Ufak ama iyi dokunuşular. Temizlik candır.

Çok teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Ebrar yazılım yapma  arac orta yasında orta yaşlı adama hap vermek ıyı sonuc vermeyebılır :)) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Satlık mı? :D

Kolay gelsin, tam binmelik olmuş.  :bravo:

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Erkan Işık yazdı:

Ebrar yazılım yapma  arac orta yasında orta yaşlı adama hap vermek ıyı sonuc vermeyebılır :)) 

Yaşı var ama elvis binayı daha terketmedi erkan abim :D

Zeki Yelboğa yazdı:

Satlık mı? :D

Kolay gelsin, tam binmelik olmuş.  :bravo:

Valla nasip kısmet şuanda satmayı düşünmüyorum, arabaya yaptıklarımı güncel olarak forumda paylaşıyorum kafamdaki tamamen bittiğinde değerini verene satarım :) daha hız sabitleyicili sinyal kolu gelecek vagcomdan hız sabitleyici özelliği açılacak tam uzun yol arabası olacak :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Komple amortisörler,

Şöför koltuğunun altındaki yaşam aküsü yuvasına 2. Akü takılacak.

Yazılım yapılacak 130 hp 340 nm yazılım sonrası 180 hp 420 nm olacak. 

Belki jantları değiştiririm. 

Amerikan park yapılacak, multivan farına çok yakışıyor.

Ön klima kontrol paneli soft kaplamacıya gidecek komple sıfır kaplanacak. :)

Yapılan işlemler tam yerinde olmuş Ebrar, çok güzel :) Yaşam aküsü olayını takipteyim, merak ettim nasıl bir şey çıkacağını.

Yazılım ile yakıt 174'lük gibi olmaz inşallah :) 

Ben yeni farların orjinal bi-xenon setini bulabilsem taktırmak isterim, ışıktan memnun değilim.

Ebrar Tüfek yazdı:

Tavanda arka taraf için bağımsız climatronic var, klimanın hava delikleri kapanmış, ızgarayı açıp kapatma parçası yerinden çıkmış onu tamir ettim tavan klimasından hava çıkışını sağladım

Hava menfezleri ne dayanıksız şu merette. Arkada 3 tanesi falan kırık, öndekinin 1 tanesinin yarısı kırık sanırım sadece kapanınca iniyor menfez.

Ben aldığım arabalara geceleri bağlanırım genelde, hasta oluyorum şu aracın gece içine.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hava menfezleri ne dayanıksız şu merette. Arkada 3 tanesi falan kırık, öndekinin 1 tanesinin yarısı kırık sanırım sadece kapanınca iniyor menfez.

Ben aldığım arabalara geceleri bağlanırım genelde, hasta oluyorum şu aracın gece içine.
Abi inşallah yakıt 174lük gibi olmaz sürekli sıkarak kullanmıyorum ama bu bile fazla 12 litrenin altına inmiyor bol rampalı biyerde oturduğumdan dolayı :)

Yaşam aküsünü yazılımdan sonra yapacağım ona daha süre var :)
Evet hava menfezleri çok garip şekilde dayanıksız ama parçaları söküp yerlerine taktım şuanda hepsi düzgün :)

Gece görüntüsüne bende hayranım gece olunca ambiyans ışıklarını açıp arka koltukta oturarak yolculuk yapmak çok güzel oluyor, gece 4 5 civarı güneş hafiften doğmaya başlamış, yer havalandırması açık alttan hafif hafif sıcak hava esiyor yerden ısıtma kalorifer gibi, masada termos çay olursa hele birde muhabbet koyu ise... Böyle anlatınca uzun yola gidesim geldi, tabi nerdeee arka koltuk. Şöför koltuğudan inmiyorum :) 2 aydır bir kere arka koltukta oturdum sadece :D Işıkları bilerek soğuk beyaz yapmadım böyle hafif sarımsı ışık acaip güzel oluyor.

d8472b13cf054112e4a4d81748304423.jpg5f099dc51f3c37e35e30e159a97bba07.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Gece görüntüsüne bende hayranım gece olunca ambiyans ışıklarını açıp arka koltukta oturarak yolculuk yapmak çok güzel oluyor, gece 4 5 civarı güneş hafiften doğmaya başlamış, yer havalandırması açık alttan hafif hafif sıcak hava esiyor yerden ısıtma kalorifer gibi, masada termos çay olursa hele birde muhabbet koyu ise...

Öyle bir betimlemişsin ki, alıp yola çıkasım geldi direkt :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Arkası çok güzelmiş be maşallah, bende çok git gel içindeyim iç kısımları led mi yapsam diyede yok bu günışığı tonu hep daha güzel. Led beyazı direk bana hastane floresanı gibi hissettiriyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

5-6 litre yakan otomobil ruhsatlı otomatik yok Mh şöyle en fazla 100.000 TL lik [emoji23]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Öyle bir betimlemişsin ki, alıp yola çıkasım geldi direkt [emoji4] 
Abi tam kafamdaki arabayı daha yapmadım bittiğinde tam uzun yolluk olacak :) ön yolcu koltuğunun arkasına buzdolabı takabiliyorsun direk bolt on. 7 kişilik olanlar için orda da koltuk var ama benimki 6 kişi ortada tek koltuk var diğer yanında boş ray var direk oturuyor. Yaşam aküsünü taktığımda 12v araç buzdolabı takmayı kesinlikle istiyorum, her yıl 12 kere samsun ankara - 2 kere samsun rize uzun yol yapıyoruz. Çok gerekli oluyor. Arabada en az bi 4 5 tane 12 volt girişi var, sade 2 tanesi çalışıyor. Onları tamir ettirip araç kettle'ı bide 12 v laptop şarj aleti da alacağım nasip kısmet olursa.d8150384ad012f6b9ca69b5277f9f2e9.jpg
5-6 litre yakan otomobil ruhsatlı otomatik yok Mh şöyle en fazla 100.000 TL lik [emoji23]
Ahh ah nerde 5-6 litre :D Haa pardon 4 litre yakıyor benim arabam :D ama klima ve müzik açıkken araç hareketsiz pozisyonda rölantide çalışırken 4lt/saat :D :D
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mert Yeldan yazdı:

5-6 litre yakan otomobil ruhsatlı otomatik yok Mh şöyle en fazla 100.000 TL lik emoji23.png

Bilinç altı hypermill gidiyor. :D 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Arkası çok güzelmiş be maşallah, bende çok git gel içindeyim iç kısımları led mi yapsam diyede yok bu günışığı tonu hep daha güzel. Led beyazı direk bana hastane floresanı gibi hissettiriyor.
Bi zaman sonra göz yoruyor, ve tavandaki ışıkları beyaz yaptığınız zaman koltukları yatırdığınızda o beyaz ışıklar tam göz mesafesinde vuruyor, yolcunun bayaa gözünü alıyor. Sarımsı ışık en iyisi herzaman, öndeki ışıklarımda bagaj aydınlatması da aynı renk hiçbirine ellemiyorum, çok teşekkürler
Bilinç altı hypermill gidiyor. [emoji3] 
Rekorum gece 5 de trafik ışığı yok araba yok yolda tek başına 70 sabit giderken ortalama 7.8 litreye inebildim. Daha da altını göremedim, uzun yolda 120 160 arası gidiyorum tam 9 litre yakıyor şehir içi 12. Araba yüksek ve aerodinamiden dolayı uzun yolda da yakıyor malesef :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Ebrar pek bilgim yok sen daha iyi bilirsin ama  manifoldunda dizelde kurum olayı ne durumda senin araçta hiç baktın mı? Dizel varken ikide bir sorardım ustaya kurum temizleme yapalım mı vs diyede km düşüktü hep gerek yok diyordu. Videoları izlerken hep gözüme çarpıyor kurum temizleme yakarak. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sinan Akgöl yazdı:

Ebrar pek bilgim yok sen daha iyi bilirsin ama  manifoldunda dizelde kurum olayı ne durumda senin araçta hiç baktın mı? Dizel varken ikide bir sorardım ustaya kurum temizleme yapalım mı vs diyede km düşüktü hep gerek yok diyordu. Videoları izlerken hep gözüme çarpıyor kurum temizleme yakarak. 

Manifolda ve katalizöre hiç bakmadım abi. Yakma işini bende izlemiştim ama hiç girmedim o olaya. Ben araba aldığımda motor sağırsa yani kurum doluysa gidişinden anlaşılıyor zaten çıkıyorum samsun havalimanı yoluna 3500 devir civarı biraz geziyorum dönüşte de biraz yardırıyorum kurum falan kalmıyor. En azından ben arabanın daha seri gittiğini gözlemliyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)

Egr dolmuş iyice, yakıtın 12 litrelerde gezme sebebi bundan kaynaklı tabi doğal olarak. Bugün muayene var 1 de. Muayeneden sonra egr körleyeceğiz, yazılımcı da beyinden iptal edecek. :)

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

egr körleme sırasında emme manifoldunu söküp bi güzel temizlersen süper olur, hatta vakit olursa katalizörü söktürüp egzoscuda makinada temizlettin mi baya bi kilometre götürür seni, hiç yazılım falan bi istemez makina, çok farkediyor 200k km üzeri dizelde

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Daha da inecektir yakıt, benim tork konvertörlü otomatik şanzımanlısının daha az yakması aşırı saçma çünkü.

Ben şehir içi max. 10.2-10.7 gördüm, 7.6 olduğu da oldu.

Mutlaka sen de bu rakamlara inersin.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Bahadır Taşpolat yazdı:

egr körleme sırasında emme manifoldunu söküp bi güzel temizlersen süper olur, hatta vakit olursa katalizörü söktürüp egzoscuda makinada temizlettin mi baya bi kilometre götürür seni, hiç yazılım falan bi istemez makina, çok farkediyor 200k km üzeri dizelde

Egr körleme yaparken egzoz manifoldunu yakarak temizleyeceğim emme manifolduna birşey yapmayı düşünmüyorum ama tabi dağıtınca belli olmaz yaparım galiba, katalizörü belki komple sökerim belki temizletirim yazılımdan sonra yapacağım onu çok duman atarsa sökmem temizletir takarım, duman olmazsa söker alırım 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Daha da inecektir yakıt, benim tork konvertörlü otomatik şanzımanlısının daha az yakması aşırı saçma çünkü.
Ben şehir içi max. 10.2-10.7 gördüm, 7.6 olduğu da oldu.
Mutlaka sen de bu rakamlara inersin.
Benim yakıt 9 10 litreye insin ben bu arabaya sıfır sandık motor atarım yine satmam. :) şuan tek sevmediğim nokta yakıt. Oda düzelirse evladiyelik araba olur. Şuan uzun olda 9.8 litre yakıyorumabcea1bbdf6c5d7d314446f41e7dd6e4.jpg

Bu arada muayeneden 1 hafif kusur olarak geçtik oda cam filmi, 1 sene rahatım çok şükür :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

varex çok gereksiz artı keyifsiz bir şey hele ki bu araç için.

kapalı iken arabayı sıkacak gaza bile rahat rahat basamayacaksın açık iken her an polis tedirginliği yaşayacaksın. hiç tavsiye etmem. artı olarak egr yi körlemek bazı araçlarda yetmiyor biz komple söktük egr yi mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Sutay
Benim yakıt 9 10 litreye insin ben bu arabaya sıfır sandık motor atarım yine satmam. default_smile.png şuan tek sevmediğim nokta yakıt. Oda düzelirse evladiyelik araba olur. Şuan uzun olda 9.8 litre yakıyorumabcea1bbdf6c5d7d314446f41e7dd6e4.jpg Bu arada muayeneden 1 hafif kusur olarak geçtik oda cam filmi, 1 sene rahatım çok şükür [emoji4]
Multivana icim gidiyor, ancak senin paylastigin yakit oranlari sebebiyle hic cesaret bile edemiyorum. Suan kullandigim benzinli aracta sehir ici 8.5-9, sehir disi 6.5-7 litrelerden daha fazlasini bunye kaldirmaz [emoji3]
Insallah senin yakit duzelir. Merakla takip [emoji6]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...