İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
Kapat komutu gitmiyor
Abi termostattan sıcaklığı yükseltip alçalttıkça alev ışığı yanıp sönüyor sorun kombide mi o halde?
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Demirdöküm kombimde kullandığım dd termostatı tanıtıyorum, kombi de 60 dereceye ayarlı ama termostattan kapalı olduğu halde petekleri ısıtıyor? Neden yapar acaba?
Termostatı sök dene.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Termostatı sök dene.
Kablosuz termostat, pilini söküp kombi üzerinden mi deneyeyim?
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Kablosuz termostat, pilini söküp kombi üzerinden mi deneyeyim?
Kombiye bağlı bir ünite olması lazım. Onu çıkar.
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş
Taşyünü yalıtım [emoji16]

Ben en son öyle yapmıştım. Cırcır kelepçeyle sanayideki ustam sarmıştı sağolsun. @Selçuk Bakış
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Kombiye bağlı bir ünite olması lazım. Onu çıkar.
Benim yazın anakart yanıp değişmişti ondan sanırım yeniden tanıtım yapmak gerekti. Yaptığımı aşağı bırakayım belki birinin işine yarar. Şu anda sorun kalmadı. Tşk.

ba09da3fb8485a59d110ac7e39ae326c.jpg16a3f8a3ab83025d0af8074ae3603f4a.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Eveeet ilk fatura geldi.

85 lira. Yaklaşık 10 gün kadar önce termostatı açtım. Gece ve sabaha karşı 2 3 kere çalışıyordu kombi. Kaç metreküp bakmadım ama eşim filyasyonda görevli olduğu için hergün sıcak su kullanımı ve günde 2 3 kez çalışması 85 liraya maloldu :)

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Metin Akbal yazdı:

Eveeet ilk fatura geldi.

85 lira. Yaklaşık 10 gün kadar önce termostatı açtım. Gece ve sabaha karşı 2 3 kere çalışıyordu kombi. Kaç metreküp bakmadım ama eşim filyasyonda görevli olduğu için hergün sıcak su kullanımı ve günde 2 3 kez çalışması 85 liraya maloldu :)

Fazla değil mi? Kaç metreküp yaktı acaba, ona göre konuşmak lazım aslında. 

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Ben de ilk defa dün akşam açtım. Sabaha kadar 5 m3 gaz yandı.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mahmut Yıldız yazdı:

Fazla değil mi? Kaç metreküp yaktı acaba, ona göre konuşmak lazım aslında. 

Eve gidince bakacağım telefona mesaj geldi :) Yalnız geçen sene bu zamanlar 138 lira civarında elektrik ödemiştim. Petekler değiştiği için elektrikli ısıtıcı kullanmıştım :) Bizim her odanın petekleri açıktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Bugün benimde gelir büyük ihtimalle. 22 sinden itibaren açık kombi. Hergün duş alıyorum eve gider gitmez bu sebepten geçen seneye göre daha fazla ödeyeceğimi düşünüyorum. 04.11.2019 tarihli faturam 115 TL gelmiş.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Bir haftadır da bizde yanıyor, çocuklardan çok ben üşüyorum hasta oldum herhalde :D

İki hafta evvel petekleri güzelce temizlemiştim, ama şimdi tesisata iki günde bir su vermek zorunda kalıyorum, bir yerden kaçırıyor ama nerden bulamadım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Azad Mirzade yazdı:

Bir haftadır da bizde yanıyor, çocuklardan çok ben üşüyorum hasta oldum herhalde :D

İki hafta evvel petekleri güzelce temizlemiştim, ama şimdi tesisata iki günde bir su vermek zorunda kalıyorum, bir yerden kaçırıyor ama nerden bulamadım.

Söktüğün yerlere bak önce. 

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Mahmut Yıldız yazdı:

Söktüğün yerlere bak önce. 

Hiç bir yeri sökmedim ki, sadece banyodaki çıkışa vana ve musluk bağlayıp su sirkulasyonu sağladım, arada kombiyi yakıp suyu tur attırıp yeniden boşaltım yaptım.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Azad Mirzade yazdı:

Hiç bir yeri sökmedim ki, sadece banyodaki çıkışa vana ve musluk bağlayıp su sirkulasyonu sağladım, arada kombiyi yakıp suyu tur attırıp yeniden boşaltım yaptım.

Temizlemek için söktüğünü sanmıştım. Çok az kaçtığı için gözle görünmeyebilir, bağlantı yerlerini peçete ile kontrol edersen bulursun belki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Sirkülasyon sağladım deyince emin olamadim ama peteklerde hava olabilir.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Beyler size yaptığım işi anlatayım. 

Karı koca çalışıyoz. Ev gün boyu boş. Saat 1800 da gelince kombi açıyorum. 50 derece ayarlı. Tüm odalarda vanalar açık. 

Takribi 15 dk için ısınma başlıyor. 1 saate ise çok konforlu oluyor. 

Gece yatınca 45 dereceye alıyorum. Sabah 0600 da uyanıyorum. 0710 da kombi kapatıp işe gidiyorum. 

Ev akşam 1800 a kadar boş. Süreç bu şekilde ilerliyor. 

Yorumunuz nedir. 

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Karı koca çalışıyoz. Ev gün boyu boş. Saat 1800 da gelince kombi açıyorum. 50 derece ayarlı. Tüm odalarda vanalar açık. 
Gece yatınca 45 dereceye alıyorum. Sabah 0600 da uyanıyorum. 0710 da kombi kapatıp işe gidiyorum. 

Yorumunuz nedir. 

Belki bu havalarda çok fark etmez ama biraz daha soğuyunca maliyet artar evde yokken biraz dereceyi düşürebilirsiniz sizin yaptığınızı modifikasyonu termostatla yapıyordum . Şimdi vaz geçtim oğlumun odasında termostat 23 derceye ayarlı hiç müdahale etmiyorum tüm kış daha tasarruflu ve konforlu oluyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Belki bu havalarda çok fark etmez ama biraz daha soğuyunca maliyet artar evde yokken biraz dereceyi düşürebilirsiniz sizin yaptığınızı modifikasyonu termostatla yapıyordum . Şimdi vaz geçtim oğlumun odasında termostat 23 derceye ayarlı hiç müdahale etmiyorum tüm kış daha tasarruflu ve konforlu oluyor.
23 derece biraz fazla. Uyku zamanı terlemesine vs ve daha fazla hasta olmasına sebep olabilir. Sağlıklı uyku için 23 fazla yani.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Ali Darbaz yazdı:

Yorumunuz nedir. 

Gündüzleri evde sürekli bir hareket içerisinde olunduğundan eşim 21 dereceye ayarlamamı istedi. Sabah 10 dan akşam 6ya kadar 21 derece altına düşerse kombi çalışıyor akşam 6 dan sabah 10 a kadar 22.5 derece de çalışıyor. Sizin yaptığınız durumda ev misal veriyorum siz gelene kadar 18 derece ye düşüyor ve siz 22 dereceye gelmesi için kombinizi daha çok çalıştırıyorsunuz. Ayrıca hergün duvarlarınız biraz daha soğuyor ve duvarları tekrar ısıtıyorsunuz. Bu durum aralık-ocak-şubat ayında daha fa düşecektir ev sıcaklığı ve duvar sıcaklığı maliyet artacaktır. Bunun yerine evde olmadığınız anlar için kombinizin derecesini düşürmeni tavsiye ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Arif Aykın yazdı:

Gündüzleri evde sürekli bir hareket içerisinde olunduğundan eşim 21 dereceye ayarlamamı istedi. Sabah 10 dan akşam 6ya kadar 21 derece altına düşerse kombi çalışıyor akşam 6 dan sabah 10 a kadar 22.5 derece de çalışıyor. Sizin yaptığınız durumda ev misal veriyorum siz gelene kadar 18 derece ye düşüyor ve siz 22 dereceye gelmesi için kombinizi daha çok çalıştırıyorsunuz. Ayrıca hergün duvarlarınız biraz daha soğuyor ve duvarları tekrar ısıtıyorsunuz. Bu durum aralık-ocak-şubat ayında daha fa düşecektir ev sıcaklığı ve duvar sıcaklığı maliyet artacaktır. Bunun yerine evde olmadığınız anlar için kombinizin derecesini düşürmeni tavsiye ederim.

Levent Güzelkalp yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Yorumunuz nedir. 

Tavsiyelere uyup kombi 50 den 40 dereceye düşürüp, evi öyle terk ettim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
Metin Akbal yazdı:
Azad Mirzade yazdı:

Sirkülasyon sağladım deyince emin olamadim ama peteklerde hava olabilir.

Havaları da aldım tek tek, ama  Mahmut abinin dediği gibi o kadar az ki kaçak 2-3 günde bir eksiltiyor, belki de eksiltirken buhar oluyor, o derece :D 

Zora sokarsa bulacağım :D 

Mahmut Yıldız yazdı:

Temizlemek için söktüğünü sanmıştım. Çok az kaçtığı için gözle görünmeyebilir, bağlantı yerlerini peçete ile kontrol edersen bulursun belki. 

Yok yahu neden daha çok gelsin, henüz kışa girmedik, kışa tam girsek ve bu şekilde kullanmaya çalışsa zaten ısınamayacak, petekleri sıcak tutalım, ısıtalım vs muhabbeti de bana biraz hayali geliyor, kaldı ki havalar tam soğudunda petekleri kapattığın anda ortam ısısı düşüyor devamlı açık tutmak bir zorunluluk halini alıyor :) 

Selçuk Bakış yazdı:

Daha çok fatura gelecek

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Evde sürekli birileri varken, atıyorum evi önce 24 dereceye çıkarıp sonra kombiyi kapatıp 20 dereceye kadar bekleyip tekrar kombiyi açıp yine aynı döngüye girersek aç-kapadan dolayı çok yakar. Ancak gündüz evde kimse yokken kombinin yanması bence daha fazla tüketir. Evde kimse yok, evi boş yere sıcak tutmaya çalışmak mantıksız bence. Çünkü evden her türlü ısı kaçağı olacak. Ayrıca sabahtan akşama duvarlar soğumaz.

Bence birer hafta deneme yapılıp kaç metreküp tüketim olduğuna bakılmalı. Ayrıca termostat alırsan kombiyi açtıktan bir saat sonra ısınan evi, sen geldiğinde ısınmış olarak ayarlayabilirsin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...