İçeriğe Yönlendir

2020 ile Nakit Hayata Geri Dönüyoruz

Ali Darbaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Amannn bi daha mı gelecez dünyaya. yiyin için yaşayın. Yarına kim çıkacak belli değil :keyifli:

Ekstre adresini portif aş olarak güncelletiyorum

1000 tl aylık nakit, gerisi karttan ay boyu takip. Nakit gidiyor, nereye gittiğini de unutuyorum. Hesap kesim sonrası %100 ödüyorum.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Mert Yeldan yazdı:

50 TL biriktirecem diye Cmax almak gerekiyor :p

Çok iyiydi bu 

:)  :) :)   

Sadece küllük alsanız da olur.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ali Darbaz yazdı:

Ailecek aldığımız karar ile kredi kartlarımızı kullanıma kapatıyoruz. Acil durumlar için 1 adet kart tutucaz. Ama kesinlikle arabanın gazını dahi nakit ödeme üsülü ile devam edeceğiz. 

Kredi kartlarının yarattığı hayali alım gücü , bizi perişan edecek. Son pişmanlıkda fayda etmiyor. Bu ay içinde tüm kredi kartlarımdaki borcları tasaruflarımı kullanarak kapatıcağım. Son 2 aydır nakit ödemenin denemelerini yapıyoruz. Oldukca başarılı olduğunu gördük. 

Son 3 yıldır  kredi karti ile işlerimi görüyordum. Harcamaların takibinde çok faydası oluyordu. Ama lakin bir noktadan sonra farkında olmadan kartın şiştiğini gördüm. Benim kadar tutumlusuda yoktur, nasıl olduysa zehir beni etkilemiş. abur cubur, ıvır zıvır için para harçıyarak yüklü sayılacak bir borç yaptım. SOn 6 aydırda bu borcu kapatmak için çabaladım. Faizin faizini ödeye ödeye , bu borç hiç bir zaman kapanmadı. Yaptığım tasarruflarda faiz ödeyerek eriyordu. 

Ev muhasebesini, 365 gün içerinde allak bullak ettik. Oysaki hiç acil durum harcamamız da yoktu. Geri gönüp baktığımda 2018 temmuzdan beri hızla artan fiyatlara, ekonomi krize rağmen kendimi tutmak yerine , aynı hızda harcamalarımı artırınca, ağustos 2019 tarihinden itibaren nakit para kapasitemin tamamını kredi kartı borcu ödemeye dönmesi bizi sıkıntıya soktu. Ağustosdan beri kurtarma eylemleri yapıp durdum. Fakat tüm o kurtardığım tasarruflarda, nasıl olduğunu anlamadan erittim. Tasarruf yapmak için Yaz tatilinde Sivas yolculuğu yapmadım. Tahmini 300 tl yakıt parasını borç öderim derken, durduk yere Pendikte ve Çekmeköy de 2 trafik cezası yedim. Hepsi gitti. 

Dün akşam aldığımız aile kararımımız arkasında durabilmek için, dahada bağlayıcı olması adına  burada  paylaşıyorum. Sözünden dönmek istemiyorum. Bu ay içinde tüm kredi kartlarının borçlarını tamamını kapatıp %99 oranında nakite dönmeyi ( mtv , kasko, vs gibi işler için kredi kartı gerekiyor) planlıyorum. 

Varsa içinde kredi kartı olmayan "ABİ" tavsiyesi dinlemek isterim. 

Nakit kullanacaksan sana en büyük tavsiyem çok kullandığı cebine koyma parayı :) anahtar falan çıkarırken düşüyor bir ara param vardı öyle başıma gelmişti, şimdi yok kayıp da yok:D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Köksal Yılmaz yazdı:

Ekstre adresini portif aş olarak güncelletiyorum

1000 tl aylık nakit, gerisi karttan ay boyu takip. Nakit gidiyor, nereye gittiğini de unutuyorum. Hesap kesim sonrası %100 ödüyorum.

4 yetişkin var evde. Kişisel harcama rakamı bellidir. Kasaya girende öyle Çizgiyi aşma olmaz. Aşan sonraki aydan borçlanamaz. Bekler ya da el becesi olan ürün yapıp satar. Ders veren var resim çizip satan var. Yine de yetmez ise part time işçi arayan çok. Gidip çalışacak. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Köksal Yılmaz yazdı:

Ben de birebir böyleyim. Bazen nakit tutarı daha da düşebiliyor. Bilinçli bir kullanıcıysan, kart faydalı bi şey.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki

Kredi kartının ana amacı taksitli ürün almaktır. İlk çıkış noktası budur aslında. Gidip ekmeği bile kredi kartı ile almak kredi kartının mantığına aykırıdır.

Kredi kartı 1000 tl'lik ürünü tek seferde nakit ödemek yerine 5 taksitle alıp, aylık 200'er tl olarak ödemektir.

Taksitli harcamalar dışında kullanılan kredi kartı adamı üzer. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Dogan Arsiray yazdı:

en geçerli yol bu bence.

yoksa kısa süreli taksit mantıklı. 3 yada 4 aydan fazla taksit yapmam. sadece uzun taksit yaparak alabileceğim birşey varsa da almam. cebimde para yoksa ne diye uğraşayımki sonradan. sonuçşa adı üzerinde kredi kartı. bana ait olmayan parayı harcamak, çok da mantıklı değil ödeme zamanı gelince. ama şu olabilir, cebimde zaten nakit olarak alabileceğim miktar vardır, işte o tam taksit yaptırılacak şeydir. paranın değer kaybını bankaya yıkmış oluyorsun.

Bende mesela bu ay arabanın Mtv borcunu kart ile taksit yaparak ödeyeceğim 2 ya da 3 taksit oluyor zaten. Mtv yi taksitli ödemek  kış mevsiminde doğal gaz faturası geldiği zaman işe yarıyor  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Kredi kartı kapatmak hayatı kolaylaştırmıyor ve tasarruf sağlamıyor bizde. Bir çok ürünü internetten kartla almak nakit olarak alabileceğimden daha ucuza geliyor. Burdaki tasarruf çok daha iyi oluyor. Kredi kartını düzenli öderseniz faiz falan olmuyor. Buna dikkat etmek lazım.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Eyüp Çetin yazdı:

Bir çok ürünü internetten kartla almak nakit olarak alabileceğimden daha ucuza geliyor.

Bu güzel bi nokta.

Geçen gün bi hediye alacaktım, mağazada 250TL olan şey internette 150TL idi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

geçengün oyuncak bebek alacaktım n11 den 139 tl ye, migrosta 139 tl idi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Eyüp Çetin yazdı:

Kredi kartı kapatmak hayatı kolaylaştırmıyor ve tasarruf sağlamıyor bizde. Bir çok ürünü internetten kartla almak nakit olarak alabileceğimden daha ucuza geliyor. Burdaki tasarruf çok daha iyi oluyor. Kredi kartını düzenli öderseniz faiz falan olmuyor. Buna dikkat etmek lazım.

Sani Gerşon yazdı:

Bu güzel bi nokta.

Kredi kartı yerine banka kartı ile de alınabilir. Banka kartı ile alınca nakit almış olunuyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
ibrahim Tiryaki yazdı:

Kredi kartının ana amacı taksitli ürün almaktır. İlk çıkış noktası budur aslında. Gidip ekmeği bile kredi kartı ile almak kredi kartının mantığına aykırıdır.

Kredi kartı 1000 tl'lik ürünü tek seferde nakit ödemek yerine 5 taksitle alıp, aylık 200'er tl olarak ödemektir.

Taksitli harcamalar dışında kullanılan kredi kartı adamı üzer. 

Hiç aykırı falan değil, cebimde olduğu sürece istediğimi alırım, tek yapılması gereken ay sonunda borcun tamamını ödemektir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Dogan Arsiray yazdı:

geçengün oyuncak bebek alacaktım n11 den 139 tl ye, migrosta 139 tl idi.

Elektrikli süpürge alacaktım aralık başında mediamarkt da 1400 tl, internette 1080 tl idi. Geçen haftasonu indirim gelmiş aynı mağazadan 1100 tl ye aldım. Özel zamanlar harici internetin çoğu üründe ucuz olduğuna en az benim kadar arşiray sındır ;)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Sani Gerşon yazdı:

Bu güzel bi nokta.

En çok kitap alıyorum. İnternetten alırsam ortalama yüzde kırk ucuz oluyor. 

Mustafa Karaca yazdı:

Kredi kartı yerine banka kartı ile de alınabilir. Banka kartı ile alınca nakit almış olunuyor. 

Tabi bu da bir seçenek. Peki banka kartlarına taksit olabiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Uzun süredir yapmak istediğinizi bu yaşımda ilk defa  yaklaşık 3 aydır yapıyorum veya yapabiliyorum, kredi kartı kullanımını bırakıp borçlarını öderken bir yandan nakit veya atm kartıyla yaptım ödemelerimi ama gel gelelim çoluk çocuk malesef ihtiyaçlar bitmiyor bunları yaparken, gerçek manada tasarrufta epey bir miktar para olması gerekiyor (hazıra dağlar dayanmaz)  ki sizi en azından kartları sıfırlarken bir yandan idare etsin(3-4 ay en az) ...bu devirde gerçekten ekonomi yapmak zor bu hayat pahalılığı kimi dokunsan bin şikayet,avrupada kredi kartı kullanımında ülke olarak birinciyiz hal böyleyken kapitalist mihraklar bunu çok iyi biliyor sürekli kampanyalar vs  insanları tüketime zorluyorlar bir bakıyosun borçlar çoğalmış,en güzeli eldeki para kadar harcamaya çalışmak...eskiden olduğu gibi kredi kartı yokmuş gibi hiç icat edilmemiş gibi yaşamaya çalışmak....Allah kolaylık versin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mahmut Yıldız yazdı:

...... İş yerinde maaş kartını eşine veren vardı. Önceden yetmeyen para ile eşi hem evi çevirdi hem de ev aldılar, kredi ödedi. 

...

Bi arkaaş di mi :fiuw:

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Önder Özcan yazdı:

Bi arkaaş di mi :fiuw:

Aslında arkadaş ama ben de verdim. Bir kere para lazım oldu, yanında yokmuş, bir daha sıkıntı çekmesin diye verdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

1 yılda yaptığım internet alışverişi bir elin parmaklarının sayısını geçmez.. 

2007 den kalma masaüstü bilgisayarım

2015 den kalma loptopda hayla çalışıyır

Önümdeki 2 sene lastik almayı düşünmüyorum. 

Mayısa kadar kasko ve trafik  sigortası derdide yok. 

Bakımada daha var. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Ben hesap hareketlerindeki tutarı her yaptığım tutarı kontrol ederim. Belirli Aralık’ları renklerle kategorize ettim kafamda 0-1000₺ arası yeşil,1000-2000₺ arası sarı,2000₺+ kırmızı çizgi benim icin. Sürekli ekstre takip ettiğim için ay içerisindeki harcamalarımı kisitlayabiliyorum. 

18yasindan beri tek bir bankanın kredi kartını kullanıyorum başka hiçbir bankadan kredi kartı almadım. O tek bankanın da hesap kesim tarihleri farklı iki kartını kullanıyordum son 1 senedir diğer karttaki borçları da kapatıp tek karta düştüm. Borcu biten kartı kapattırmadım onu da yıllık 50$a kadar çilingir,100$a kadar cekici hizmeti verdiği için saklıyorum. Yoksa onu da iptal ettirecektim. Suan evde 2 kredi kartı var biri eşimin biri benim. Yukarıda yazdığım kategorize etme olayı sadece kendi kartım icin geçerli. Yıllardır kırmızı kategoriye geçtiğim sayılıdır bir elin parmağını geçmez. 

Aylik bazda totale baktığım zaman 2 kartın ödeme tutarı hep 2000+ kırmızı kategoride. 

Cok şükür ödeyemediğimiz olmadı bu zamana kadar. 

Ben olayı kafada bitiriyorum. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Tam tersi biz de sadece kredi kartı kullanıyoruz. 3-4 tane kartı kapattık bir tane kredi kartımız ve buna bağlı ek kartımız var yani ikimiz de tek ekstreye harcama yapıyoruz. Maaş hesabına bağlı olduğu için aidat derdi yok. Her alışveriş için 3-5 liralık market alışverişleri dahil kart kullanıyoruz böylece aylık tüm giderler tek hesaptan yönetiliyor. Taksit sevmiyoruz çünkü bir sonraki ayın ektresine yükleniyor o yüzden yüksek bedeller hariç taksit yapmıyoruz. Bence en tasarruflusu tüm harcamaları tek kartta toplamak.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sigorta yakıt eğitim vergi harici kart kullanmamak lazım

Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Kart sürekli kullanıyoruz ödemesini aksatmadığın sürece sıkıntı yok...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim müşteriler iptal ettirmeyin de :)

Nakit poliçe zor oluyor.. 

Gerçi artık fındık falan da kabul ediyoruz.. Az önce 6 kilo fındık karşılığı dask poliçesi yaptım :)

Konuya dönersek.. 

Nakite dönülebilir, ancak en az bir kredi kartı mutlaka olmalı, çünkü aniden para lazım olduğunda bankamatik bulunamayabilir, babana ulaşamayabilirsin, eşin cüzdanı evde unutabilir. 

Yada zorda kalınca kimse kimseye borç vermeyebilir ama banka verir.. 

Ben seviyorum kredi kartı kullanmayı. Düzgün ödedikten sonra, kart aidatlarını da iptal ettikleri sürece sıkıntı yok. 

• Beğen 4
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...