İçeriğe Yönlendir

2020 ile Nakit Hayata Geri Dönüyoruz

Ali Darbaz

Recommended Posts

Harun Özden
(düzenlendi)

Kredi kartı ile yaptığımız her alışverişte aslında bankalara komisyon ödüyoruz ekstra olarak. Bankalar da daha çok harca bana daha çok kazandır diyerek, harcamaya teşvik ediyor ve az bir miktar puan bonus vs. veriyor harcama karşılığı. 
Kredi kartının tek artısı bizim gibi kayıt dışı oranının yüksek olduğu bir sistemde alışverişlerin kayıt altına alınması. 

tarihinde Harun Özden tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

:) kartın hangi bankadan? Bu konuda bonus-world çok iyi. Mesela migrosta bonus flaşla alışverişe 200 lira üstüne 35 tl veriyor. Migros’ta çok güzel indirimli şeyler de oluyor. Sızma zeytinyağı 12 lira komili. Aldıkça alıyoruz :) Mesela geçen gün 100’liraya kadar aldığın kadar bonus verdi. Beyaz eşya alımına 75lira bonus. Bir sürü kampanya oluyor. akaryakıt için sürekli bonus var. 2.alışverişe 20-30 lira veriyor va vs. Eğer takip edersen bonus çok. Tabi bonus kazanmak için gereksiz harcama yapmıyoruz. İhtiyaçlar dahilinde. 

Ben ayda 150 liralık gaz anca alıyorum. :( 

Bimde ve A101 de zaten herşey çok ucuz. migross zaten alırkende pahalı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Hüseyin Sönmez yazdı:

Tam olarak kredi kartı kullanırım, cepte para taşımam pek. Aslında cüzdanım bile yok kartlık kulllanıyorum. Şimdiye kadar 1 lira bile faiz ödemedim. Parasını ödeyemediğim bir şeyi zaten almam. ( çok öyle bir şey yok aslında) 11-11 veya bılak fıraydey gibi fakirlerin ucuza mal aldıklarını sandıkları organizasyonlar ile ilgilenmem. Bir ürüne ihtiyacaım varsa o an kısa ir araştırma ile alırım. Sihirli kelimeyi söylüyorum yazın bir kenara 'ayar'...

Bu sene 11-11'de sadece bulaşık deterjanı aldım. Başka bir ihtiyacım yoktu, bu sebeple almadım. Ancak bu gibi dönemler, eğer ürünün fiyatının öncesini biliyorsanız ve almak için değil de gerçek ihtiyacı almak için kullanırsanız işe yarıyor. İki sene önce hem beşik hem de bebek arabası aldım, % 40-50 civarı indirimle aldım. Ama tekrar söylüyorum, ürünün önceki fiyatını bilmek lazım. Benim kullandığım "ayar" bu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Migros gerçekten pahalı mı yoksa yaptığı kampanyalarla cazip de aklımızda mı pahalı kalmış çözemedim.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:

Migros gerçekten pahalı mı yoksa yaptığı kampanyalarla cazip de aklımızda mı pahalı kalmış çözemedim.

Süt alana ikincisi %50 kampayaları dışında migrosla işim olmadı. Ona istinaden a101 sütte damping yapıp 6 liralık sütü 4,25den satınca bir anlamıda kalmadı. Benim hanım tüm aktüel bültenlere üye. Eş dost akraba bayanlar whatsup grublarında en süper indirimleri birbirlerine paylaşıyorlar. 

Puan alacak kadar pahalı alışveriş yapmıyoruz 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

Azcık pahalı fakat, çok iyi indirimleri oluyor. Diğer marketlerden ucuza geliyor. Haftalık aylık yayınlarına bakınca bir çok şey indirime geliyor. Ben öyle yapıyorum. Mesela 1lt komili sızma’yı başka nerede 12liraya alabilirsiniz ki? Aşağı yukarı market piyasa fiyatları belli. 

bir de şok bim gibi marketlerde özellikle bim yapıyordu bunu, dışarıdaki aynı etiketli ürünlerin kalitesi düşük oluyordu. Bim de ette gıda boyaları falan çıktı. Çok da güvenemiyorum açıkçası

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Azcık pahalı fakat, çok iyi indirimleri oluyor. Diğer marketlerden ucuza geliyor. Haftalık aylık yayınlarına bakınca bir çok şey indirime geliyor. Ben öyle yapıyorum. Mesela 1lt komili sızma’yı başka nerede 12liraya alabilirsiniz ki? Aşağı yukarı market piyasa fiyatları belli. 

bir de şok bim gibi marketlerde özellikle bim yapıyordu bunu, dışarıdaki aynı etiketli ürünlerin kalitesi düşük oluyordu. Bim de ette gıda boyaları falan çıktı. Çok da güvenemiyorum açıkçası

Bim a101 den et alınmaz :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Eyüp Çetin yazdı:

Tabi bu da bir seçenek. Peki banka kartlarına taksit olabiliyor mu?

Taksit olmuyor ama nakit harcamak deyince insanın aklına canlı canlı parayı vermek geliyor. Banka kartı ile harcayınca da nakit harcanmış oluyor ben onu demek istedim. Taksit için seçenek ya kredi kartı ya da senet. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mustafa Karaca yazdı:

Taksit olmuyor ama nakit harcamak deyince insanın aklına canlı canlı parayı vermek geliyor. Banka kartı ile harcayınca da nakit harcanmış oluyor ben onu demek istedim. Taksit için seçenek ya kredi kartı ya da senet. 

Ben bilmediğim için sormuştum. O zaman banka kartını kullanmak daha iyi internet üzerinden alışveriş yaparken. Zorunlu olarak taksit yaptırmak gerekmiyorsa en uygunu o zaman. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

:) kartın hangi bankadan? Bu konuda bonus-world çok iyi. Mesela migrosta bonus flaşla alışverişe 200 lira üstüne 35 tl veriyor. Migros’ta çok güzel indirimli şeyler de oluyor. Sızma zeytinyağı 12 lira komili. Aldıkça alıyoruz :) Mesela geçen gün 100’liraya kadar aldığın kadar bonus verdi. Beyaz eşya alımına 75lira bonus. Bir sürü kampanya oluyor. akaryakıt için sürekli bonus var. 2.alışverişe 20-30 lira veriyor va vs. Eğer takip edersen bonus çok. Tabi bonus kazanmak için gereksiz harcama yapmıyoruz. İhtiyaçlar dahilinde. 

Konuyla ilgili değil ama aldığınız Komili yağ her ne kadar Ayvalık"ta üretilmiş olsa da yerli yağ olmayabilir. Her yıl Ayvalık"a tanker taker ithal yağ geliyor, nereden geliyor, kime geliyor bilmiyorum. Ayrıca marketlerin promosyon olarak sattıkları ürünler promosyone özel üretildikleri için raflardakilerle aynı kalitede olmayabilir. Özellikle ucuzluk marketlerinin size kasa yanında cross-selling yapmaya çalıştığı ürünler buna örnek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Eyüp Çetin yazdı:

Ben bilmediğim için sormuştum. O zaman banka kartını kullanmak daha iyi internet üzerinden alışveriş yaparken. Zorunlu olarak taksit yaptırmak gerekmiyorsa en uygunu o zaman. 

Kesinlikle öyle. Ben nakit taşımayı sevmiyorum pek ama banka kartı ile alınca nakit almış gibi oluyoruz. Kredi kartı taksit dışında kullanmamak gerek ama harcamalar artıp nakit kalmayınca kredi kartına sarılıyoruz mecbur 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Erhan Doruk yazdı:

Konuyla ilgili değil ama aldığınız Komili yağ her ne kadar Ayvalık"ta üretilmiş olsa da yerli yağ olmayabilir. Her yıl Ayvalık"a tanker taker ithal yağ geliyor, nereden geliyor, kime geliyor bilmiyorum. Ayrıca marketlerin promosyon olarak sattıkları ürünler promosyone özel üretildikleri için raflardakilerle aynı kalitede olmayabilir. Özellikle ucuzluk marketlerinin size kasa yanında cross-selling yapmaya çalıştığı ürünler buna örnek.

Daha fazlası elimden gelmiyor. Tarladan butik üreticiden alamıyorum. Uzaktan güvenemiyorum. Mecbur market. Komili de bilindik marka. Yağın ithal olması önemli değil ki. Yani imkan olsa kendi zeytinliğimden üreteyim ama elden bu geliyor. 

ürün raf ürünü hocam. Migros yapıyor sadece. Birkaç ayda bir kez yapıyor. 60 lira üstü alışverişe 12 lira. Rafa da kötü ürün koyar mı komili bilemem. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Köksal Yılmaz yazdı:

pek çok şeyde yüzde 15 ile 20 pahalı diye gözlemledim. bazı şeyle rise internettekinden de ucuz olabiliyor. yani herşey daha pahalı demek zor.

Servet Aydın yazdı:

Beni tamamlayacak sigorta varmı 

450 yaşında filan olduğun için teknik olarak sigortacı bile yoktur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mustafa Karaca yazdı:

Kesinlikle öyle. Ben nakit taşımayı sevmiyorum pek ama banka kartı ile alınca nakit almış gibi oluyoruz. Kredi kartı taksit dışında kullanmamak gerek ama harcamalar artıp nakit kalmayınca kredi kartına sarılıyoruz mecbur 

Bende dışarıda alışveriş yaparken kart kullanılan her yerde banka kartını kullanırım. Cebimdeki nakite çok dokunmam. Çünkü bazı yerlerde nakit para istiyorlar o zaman bankamatik arama derdi olmuyor. Fakat internetten alışveriş yaparken kredi kartı kullanıyoruz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Eyüp Çetin yazdı:

Bende dışarıda alışveriş yaparken kart kullanılan her yerde banka kartını kullanırım. Cebimdeki nakite çok dokunmam. Çünkü bazı yerlerde nakit para istiyorlar o zaman bankamatik arama derdi olmuyor. Fakat internetten alışveriş yaparken kredi kartı kullanıyoruz.

Evet bende genelde öyle yapıyorum. Ama kredi kartı borcu bitince internet alışverişini de banka kartından yapacağım sadece taksitli bir şey almam gerekirse kredi kartı kullanacağım 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Banka kartımı kilitledim. 

Kredi kartlarının limitlerini kapattım. 

Telefon ile kara barkod yardımıyla para çekecem. Tam 100 tl çekecem. Pazartesine kadar yetecek o para bana .

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Erhan Doruk yazdı:

komili karışıktır direk yerinden bildiriyorum :)

direk tarladan alıp Tarişte sıktırıyoruz, 50kg.  lik bidona vanayı açıp dolduruyorum, dinlenip posası dibe çöküyor vee ohh, 1 sene rahatız :)

market yağlarının bildiğim kadarıyla hepsi karışıktır, zaten yetiştiremezler tek yerin kaliteli ürününü kullansalar...

kredi kartına gelince, olduğu gibi herşeyim kartladır, komisyon falan ödemezsiniz yok öyle, peşin neyse kartlada aynıdır,  kartta önemli olan ayağını yorganına göre uzatmak, bunu yapamayan kart kullanmasın gidip normal atm kartı kullansın, para hesapta bitince kartta kapanır :)

avantajlarına promosyonlarına falan bakınca kredi kartı acaip avantajlı, ayrıca mesela gitiniz bir firmadan mobilya yada yatak aldınız diyelim, peşin 1000 tl. lik mala kartla taksit yap dediğinde koyarlar vadeyi, bu durumda peşin alın kartla sonra bankadan o ödemeyi taksite böldürün, bakın bakalım hangisi karlı :)  mesela geçen 700 liralık birşey aldım, taksit diyince 750 den olur dedi firma, yok dedim peşin aldım kredi kartıyla, bankanın sitesinden 4 e böldürdüm yanlış hatırlamıyorsam 15 tl gibi faiz koydu, 50 tl nere 15 tl. nere, bu tarz işlerdede kart avantajlı mesela...

kredi kartı motorsiklet kullanmak gibidir, kendine hakim olamayan kullanmasın, kredi kartı motor gibi öldürmez ama öldürmekten beter eder :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Havran, Akçay ve Altınoluk'ta güzel zeytin yağları var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

direk tarladan alıp Tarişte sıktırıyoruz, 50kg.  lik bidona vanayı açıp dolduruyorum, dinlenip posası dibe çöküyor vee ohh, 1 sene rahatız

bana balık tutmayı öğretme, balığı kargola^ der bir çin deyişi

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

bana balık tutmayı öğretme, balığı kargola^ der bir çin deyişi

aliexpress'ten alalım, kargo parası da ödemeyiz 😛

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İlham vermesi için Downsizing adlı filmi izliyorum. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Ali Darbaz yazdı:

İlham vermesi için Downsizing adlı filmi izliyorum. 

Güzel değil, beğenmedim ben.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...