İçeriğe Yönlendir

2020 ile Nakit Hayata Geri Dönüyoruz

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Yokluk çekmek bence en büyük derslerden birisi, hayatta yokluk çekmiş ailelerin çocukları genelde hep başarılı insanlar oluyorlar, hayatın değerini nasıl zor olduğunu birşeyin nasıl zor elde edildiğini yaşayarak görmek büyük ders oluyor insana....

ne güzel, senin kaçacak yerinde var, herşey bitse gider kendine bir ev yapıp kendi başına yaşayabilirsin, şanslısın vallahi :)  o yerler resmen nimet...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Henuz ayın sonuna 5 gün var. Ama şu an gördüğüm kadarı ile  -300 liradan + 700 tl gibi bir durumdayım. Yani 1000 tl yakın bir tasaruf söz konusu. Demekki evde oturup Netflix, Turkanime izlemek epey bir tasarruf sağlıyormuş. Sadece buda değil tabi, eşimin fatura ödemelerini kendisi yapmasıda etkiledi. 

Şimdi veri dilimine girmemiş, başarılı bir çalışma ayının sonucunu maaş hesabımızda görürsek bize mutluluk katacak. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ali Darbaz yazdı:

Henuz ayın sonuna 5 gün var. Ama şu an gördüğüm kadarı ile  -300 liradan + 700 tl gibi bir durumdayım. Yani 1000 tl yakın bir tasaruf söz konusu. Demekki evde oturup Netflix, Turkanime izlemek epey bir tasarruf sağlıyormuş. Sadece buda değil tabi, eşimin fatura ödemelerini kendisi yapmasıda etkiledi. 

Şimdi veri dilimine girmemiş, başarılı bir çalışma ayının sonucunu maaş hesabımızda görürsek bize mutluluk katacak. 

Asıl konu ; yenge hanım işe girmeden bu tasarruf olabilir miydi? 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Fatih Evcin yazdı:

Asıl konu ; yenge hanım işe girmeden bu tasarruf olabilir miydi? 

Yenge hanım bana + 350 etkiledi. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Bravo. En kısa zamanda daha da tasarruf etmen dileğiyle.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Fatih Evcin yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Bravo. En kısa zamanda daha da tasarruf etmen dileğiyle.

Verdiğim faizlerden kurtulsam varya , + 150 daha olcak :) 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ali Darbaz yazdı:

Verdiğim faizlerden kurtulsam varya , + 150 daha olcak :) 

sen benim söylediğimi yine bi düşün.

Toplam eksi  bakiyeler ve kredi kartları için tek bir kredi çekip eline para geçtikçe krediye fazla ödeme yaparak hızlıca kapatmayı dene.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

Allah rahmet eylesin :(

boş dünya, benim çok şükür bir evim oldu, daha yeter başka beni zorlayacak şeyleri yapmak borca girmek uzun yıllar mal için çabalamak istemiyorum,  hayat kısa, oğlum var, ona iyi bir gelecek sağlamak için uğraşıyorum, eğitimi kişiliği vs. gibi şeylerlerle... Ailemle gezmek, hayatın tadını el verdiğince çıkarmak sağlıkla yaşamak istiyorum,  mütevazi ama düzgün bir hayat sürmemize izin versin Allah dahada başka şey istemem, gerisi olacaksa zaten olur, olmazsada eyvallah der geçerim....

bende böyle düşünüyorum abi. Kısmet oldu 2018 de evimizi aldık. 99 taksidi var ama olsun kira ödemeyip ev ödüyoruz diyoruz. Taksitler bitince; benimde senin gibi bir oğlum var ona daha iyi bir gelecek hazırlamaya ve  mütevazi bir hayat sürmeye gayret edeceğim.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

ev taksidi bitmek üzre, oğlan orta okulu bitirmek üzre, tam paraya ihtiyaç duyulmaya başlayacağı zaman geliyor, o yüzden bu işler gençken imkan varsa borç harç halledilmeli ev işi önemli diye düşünüyorum.

120 taksit bitermi derken :shok::durbunlu:  şuan 4 adet kaldı :kutlama:

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Bu fotoraf 2005 yılında sabahın 08:00'inde çekildi. Ne zaman dibi görsem, bu fotoraf bana kaçıcak bir yerim olduğumu hatırlatıyor. 2004 yılında bir kez dibi gördük ve hayatımın 3 ayını sivasda geçirdim. O 3 ay bizi reabilite etti, istanbulda yeniden başlayabildik. O gün bu gündür Hayat daha çekilir oldu. 2008 yılından sonra Aile refahımız giderek arttı. Şu an tasarruf peişde koşan bir hypermiler olmam hep bu 2000 -2005 arası çekilen yokluğun vermiş olduğu alışkanlıkdır abi. 

Mühtemelen Babam memlekete hepten göçmeyi düşündü ama , bizim eğitimimizi bitirmemiş olmamız galiba bu kararından döndürdü. Doğru kararımı vermişki şu an olduğumuz noktatayız. En azından dibi gören amcam gibi intihar etmedi. İntihar eden amcam biraz dişini biraz daha sıksaydı, en büyük oğlunun Türk Hava yollarında Ucak mühendisi olduğu bu günleri görecekti. Yapacak bişey yok malesef :( 

Amcam ve Fiat 540 motoru yoncaları biciyor. O motor ve amcam halen memlekette . 

Gerçekten görürsek hayatta bizim için alınacak dersler çok. Amcanız için üzüldüm Allah rahmet eylesin. Ölen belki bu dünyadaki dertlerinden kurtuluyor ama geride kalanlar daha büyük dertler ile daha savunmasız bir şekilde savaşıyor. Eğer bu savaşı kazanırsa daha güçlü oluyor. Umarım Amcanızın oğlu ve yakınları daha güçlü olursunuz. yazdığınızdan sizinde güçlü olduğunuz, yaşadıklarınızın sizi yıkmadığı için daha da güçlendirdiği görülüyor. Rabbim bize doğru yaşamak için yardım etsin ve bizi doğru yoldan ayırmasın.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ali Cihangiroğlu yazdı:

ev taksidi bitmek üzre, oğlan orta okulu bitirmek üzre, tam paraya ihtiyaç duyulmaya başlayacağı zaman geliyor, o yüzden bu işler gençken imkan varsa borç harç halledilmeli ev işi önemli diye düşünüyorum.

geçende burada konumu gördüm abi ev alsam mı almasam mı falan  diye. 21 taksit ödenmiş bile. Sağ - hoş olunca oluyor bir şekilde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Fatih Evcin yazdı:

geçende burada konumu gördüm abi ev alsam mı almasam mı falan  diye. 21 taksit ödenmiş bile. Sağ - hoş olunca oluyor bir şekilde.

Aynen ben de bir aralar debeleniyordum, şimdi bir baktım eve oturmuşuz çok şükür. 22 taksit kaldı..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat Işık

Ömür çok kısa. Anın kıymetini bilmeli. Hayatımızda o kadar tüketim materyalleri girdi ki onlar içln köle gibi çalışmak zorunda kalırken hayatın güzelliklerini kaçırıyoruz. Çocuklarımızın eğitimi için harcadığımız paralar ve zamanda bunların bir parçası. Aslında hep yönlendiriliyor ve yönlendirenlerin ceplerine paralar akıtıyoruz. Çocuklar çocuk olmaktan çıktılar onlarda köle haline geldiler. Bu sarmaldan kurtulmanın bir yolunu bulmamız gerekiyor. Hayatı mütavazi içinde yaşamalı çocuklara yaşatmalıyız. Ama bu düzenden sıyrılmamız için düşünme fırsatı bile verilmiyor. Hatta sıyrılmak için yaptığımız uğraşlar çabalar bile bu sisteme hizmet ediyor aslında.

selamünaleyküm

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba Arkadaşlar, 

Aralık ile Ocak arasındaki kredi kartı kullanımının ceteresine ulaştım. Aradaki farkı yazayım. 

Birinci Kart Aralık 1376 tl  Ocak 766 tl

İkinci Kart Aralık 475 tl Ocak 431 tl 

Her iki kart daki taksitler olduğundan aradaki kullanım farkı pek belli olmuyor ama fena tutumlu olmuşum. Şubat kart borcları çıkınca onuda hesaplıycağım. . 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

2 kart kullanmak yanlış.

Hesap kesim sonrası 40 gün var ödemeye diye insan kolayca harcıyor.

Bende de 2 kart vardı, tarihlerini aynı yaptım.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
İbrahim Arslan yazdı:

2 kart kullanmak yanlış.

Hesap kesim sonrası 40 gün var ödemeye diye insan kolayca harcıyor.

Bende de 2 kart vardı, tarihlerini aynı yaptım.

Diğer kart benim üzerime ama hanım kullanıyor. 

Özünde ikimizinde birer kartı var. 

Geçtiğimiz günlerde, 1500 tl altı telefonları araştırmıştık. Baktım bir telefona 1500 çok , hanımın kırılan telefonunu tamir yoluna gittim. 

Hanıma hamile iken, En az sar değerine sahip telefonlardan biri olarak almıştım. Samsun a5 2016 model bir telefon. 

Pırıl pırıl çalışıyor . 440 tl maliyeti oldu bana. 1 sene idare etse yeter. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Maaş yattı,  borçlar fazla fazla ödendi. Hanımın dediğini yapıyoruz :) 

Bu arada saolsun çalıştığım firma yan faydalarından 1000 tl değerinde yakıt kartı veriyor. 

Yine çalıştığım banka , maaş hesabı için promosyon puan vermiş

Bu iki avantajı en iyi şekilde kullanıp bu ayı rekor ödemeyle bitirmek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

81 tane var bitermi ? Neysekş plakaya düştük

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:

A5 2016 gibi 2. Elde şu an maksimum 600 700 edecek bir telefona 440 tl harcamak hiç mantıklı olmamış harcadığınız 440 tl 2. El değerine katkıda sağlamaz
1500 tl civarına arkadaşım oppo a5 2020 aldı

Telefon son derece iyi durumda, sıfır gibi. Bataryası dahi 2000 mah üzerinde kapasitesi var. Şu açıdan bakın, 1500 tl vermek yerine 440 tl bu iş halledilmiş oldu. 1060 tl tasarruf yaptık. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

memnunsa sahibi tamir mantikli bence. butce ve cevre acisindan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

2 aydır yaptığım bankaya olan borçlarımı ödeme çabam meyvelerini veriyor. 

13000 tl olan borcumu 9200 tl seviyesine indirmeyi başardım. 

Yalnız bu ayın harcamaları henuz sonuclanmadı. 30 marta kadar 10000 tl geçmemesi için çaba vereceğim. 

Saygılar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Nakit/parakart iyidir. 
Biraz müsrif bi arkadaşım vardı, özellikle giyim harcamalarını sürekli taksite bağlamış 3.000 TL civarında her ay taksit ödüyordu. :) 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Darbaz

Nakit hayat bitti. 

Artık temassız hayat başladı. 

Borcumun 4000 tlsini bu zamana kadar kapattım. Hiç para harcamıyoruz. 15 günde rekor tasarruf yapmışım. 

Arabayı aktif kullanıyorum. Bir tek ona masraf yapıyorum. Eşim mutfağı hallediyor. Fakat 15 gündür maaş almış değil. 

Bu ay sonunu merakla bekliyorum. Harcamada yok parada yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

haypırmani yaptın yani :) her türlü az yakarım diyorsun  vallahi :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan

Ben de 15 Nisan itibariyle nakite geçebildim. Bunda kredilerimi ve kredi kartı borcumu 3 ay öteletmem büyük etken tabi ki. Ama hesapta olmayan harcamalar insanın yakasını bırakmıyor. Hep eksideyiz, tam düze çıkacağız hoop bi diş ağrısı, gitti 1.000 TL hiç hesapta yokken. Bu açığı 2-3 ayda kapatıyorum, yine tam toparlanacağım hoop bi trafik cezası 500 TL. Tamam bu açığı da 2 ayda kapatıyorum hoop kiracıdan gelen mesaj: "ücretsiz izne çıkardılar 2 ay kira veremiycem" hadi buyur.

Merak ettiğim, bu tür durumlar hepinizin başına geliyor mu? Geliyorsa benim gibi aylara yayarak mı çıkıyosunuz işin içinden yoksa hesapta olmayan harcamalar için her zaman kenarda bir miktar nakit bulunduruyo musunuz?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Nakit hayat bitti. 

Artık temassız hayat başladı. 

Aynen bunu yazmak için girmiştim.. 

Bu olaylar başladığında belki nakit lazım olur diye bir miktar para çekmiştim bankadan.. 

Cebimde eskidi.. 

Yakında tedavülden kalkacak nerdeyse..Öylece duruyor.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...