İçeriğe Yönlendir

2020 ile Nakit Hayata Geri Dönüyoruz

Ali Darbaz

Recommended Posts

Selim Bilgin

KKB kredili işlemlere bakıyor. Mevduatla bir ilgisi olmaması lazım. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Borçlanma durumunuz kart limit doluluk . Ödeme alışkanlığı. Erken ödenen de geç ödenende etkiliyor. Red olan başvurular. Kredi sorgulamalar vs

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Selim Bilgin yazdı:

KKB kredili işlemlere bakıyor. Mevduatla bir ilgisi olmaması lazım. 

kulak kulak boğaz :)

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdi girdim baktım da ilgilendiği tek şey bankaya olan borçlar ve bunları zamanında ödeyip ödemediği. Bir de red olunan kredi falan da etkiliyordur.

1800’den 1700’e düşmüş hiç umurumda değil. Umarım hiç de umurumda olmaz:(

Yorum bağlantısı
Özkan Şen

Kredi kartı illetinden bende kurtulmak istiyorum ama ne yaptıysam kurtulamıyorum ama sonunda başaracağıma inanmak istiyorum😔

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Mesajı yeni gördüm ve direk tespit . Sen zaten nakite dondugun için faiz ödüyorsun.

Ek hesap borcun varken nakit işlem yapman bir hata.

Kredi kartin gecikmede iken nakit işlem yapman başka bir hata.

Aynen.. 

Nakit ile ek hesabı kapatmalıydı. 

Harcamayı kart ile yapıp vade kazanmalıydı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynen.. 

Nakit ile ek hesabı kapatmalıydı. 

Harcamayı kart ile yapıp vade kazanmalıydı. 

Abi tüm maaşı kartlara ödedim. Hanımın verdiği harclığım var sadece. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Abi tüm maaşı kartlara ödedim. Hanımın verdiği harclığım var sadece. 

Gelecek ay tüm maaşı karta yatırma.. 

Kartın asgarisini yatır. geri kalanı ek hesaba yatır, ek hesabı kapat. gerekirse, gerektiği zaman tekrar çekersin

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Gelecek ay tüm maaşı karta yatırma.. 

Kartın asgarisini yatır. geri kalanı ek hesaba yatır, ek hesabı kapat. gerekirse, gerektiği zaman tekrar çekersin

Hanıma devrettim tüm muhasebeyi. 

Gelecek ay maaşı ile aşağıdaki kalemleri ödeyecek. 

Kira 

Doğalgaz

elektrik

telefon 

internet 

Mutfak masrafları 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

über milci bir muhasebe işinimi yapamıyormu :)  

ben aksinize kartız hareket etmem, tüm işlerim kartla, nakit nerdeyse hiç taşımam, tüm avantajlarını kullanırım, ama aylık yada planlama dışı harcama yapmam, yani yorgana göre ayak durumu, kart olmasa ne yapardım diyorum, kim uğraşacak para al verle :tongue:

kredi kartı yoksa normal atm kartını kullanın, para taşımakla uğraşmayın, para bittimi o kartta biter zaten...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

über milci bir muhasebe işinimi yapamıyormu :)  

ben aksinize kartız hareket etmem, tüm işlerim kartla, nakit nerdeyse hiç taşımam, tüm avantajlarını kullanırım, ama aylık yada planlama dışı harcama yapmam, yani yorgana göre ayak durumu, kart olmasa ne yapardım diyorum, kim uğraşacak para al verle :tongue:

kredi kartı yoksa normal atm kartını kullanın, para taşımakla uğraşmayın, para bittimi o kartta biter zaten...

Her şey Ağutos 2018de başladı. İlginçtir, mutfak masraflarım, doğalgaz elektrik ve yakıt masraflarım hissedilir şekilde artış gösteriyordu. 

Allah Allah dedim, heralde fazla kaçırdım. Ama masrafların artışı giderek yükselmeye başladı. Buna ek kira zammı ve doğalgaz masrafları eklendi.

Aylık geçim için gereken mebla ile aldığım maaş üzerine +200 koyuyordu. Yani her ay -200 tl ile başladık. EŞimin maaşıda bir anda kesilince ( işten ayırılınca) 

Bu açık ile baş başa kaldım. ( eşim çalışırken eksik bakiyeyi tamamlardı). Bebişin masraflarıda artıyordu.

Herşey üst üste gelince, herhangi bir kredi borcum olmamasına rağmen, birde bakmışım Ağustos 2018 - Aralık 2019 arası 13000 tl borç yapmışım. 

Aslında Ağustos 2019 tarihinden beri savaşmaya başladım, eylem planları gerçekleştirdim. Kemer sıkma politikaları sonuç vermedi. 

Allaha şükür 2020 başı ile Hanım işe girdi tekrar. Eşimle beraber bu borcu kapatıcaz artık. Benim + bakiyey gecip, birikim yapmam, emekli olmadan ev almam lazım. 

Ayda 930 tl kira ödüyorum. Şu an ki mantığım ayda 3500 tl kredi borcunu kaldıracak manevi ve maddi güce sahip değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Kredi çek tüm kredi kartlarını ve eksi hesaplarını kapat. Sonra eline para geçtikçe krediye ara ödeme yap kredinin erken kapat. Gereksiz faiz ödemekten kurtul.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bu durum bana insanlar için, İstanbul gibi pahalı bir şehirde yaşamanın neden bu kadar önemli olduğunu sorgulamamı sağladı. Cennet gibi memleket halbuki, her köşesi güzel. Suvas da güzel. Hayatınızı İstanbul’a harcamayın bu kadar derim affınıza sığınarak.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Emre Şimşek yazdı:

Bu durum bana insanlar için, İstanbul gibi pahalı bir şehirde yaşamanın neden bu kadar önemli olduğunu sorgulamamı sağladı. Cennet gibi memleket halbuki, her köşesi güzel. Suvas da güzel. Hayatınızı İstanbul’a harcamayın bu kadar derim affınıza sığınarak.

Geçtiğimiz hafta İstanbul daydım. İstanbul çok güzel bir şehir, parası çok olana çomçok güzel :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Metin Akbal yazdı:

Geçtiğimiz hafta İstanbul daydım. İstanbul çok güzel bir şehir, parası çok olana çomçok güzel :)

Gel gelelim bizde o kadar para yok 😁

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Emre Şimşek yazdı:

İş imkanı yok diye göçmüş bizimkiler, geçenlerde yerel gazetede okudum bugün bile nüfusu azalıyor memleketin göç vermekten. İş sahası yok bizim memlekette (Giresun).

Yorum bağlantısı
Ali Gök

istanbulda yaşayan çoğu kimse işi için kalıyor. Memleketinde işi olan niye gelsin istanbula . Zevk için yaşamıyoruz ki

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bir şekilde zamanında iş için gelinmiş ama ondan sonrası alışmışlıktan dolayı bırakamama oluyor malesef.

Amcam bugün 85 yaşında. 20 yaşında İstanbul’a çalışmaya gelmiş. 20-30 senedir sadece bir kaç ay Darıca’da kalıyor harici hep memlekette. Çocukları orada evlenmiş. Torunlarından bile orada evlenenler var. Torunlardan Orda evlenenler orada kaldı, memleketten evlenenler memlekete döndü. Ama her gittiğimde memleketten şikayet eden çocuklardan hiç biri henüz İstanbul’dan ayrılmadı. 
Demekki şu bir gerçek, her ne kadar şikayet etse de insan böyle bir hayattan kopamıyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Emre Şimşek yazdı:

Bir şekilde zamanında iş için gelinmiş ama ondan sonrası alışmışlıktan dolayı bırakamama oluyor malesef.

Amcam bugün 85 yaşında. 20 yaşında İstanbul’a çalışmaya gelmiş. 20-30 senedir sadece bir kaç ay Darıca’da kalıyor harici hep memlekette. Çocukları orada evlenmiş. Torunlarından bile orada evlenenler var. Torunlardan Orda evlenenler orada kaldı, memleketten evlenenler memlekete döndü. Ama her gittiğimde memleketten şikayet eden çocuklardan hiç biri henüz İstanbul’dan ayrılmadı. 
Demekki şu bir gerçek, her ne kadar şikayet etse de insan böyle bir hayattan kopamıyor.

Doğup büyüyenler, oturmuş düzenler var ama gelir seviyesi korunacaksa çoğu kişi anında terk edebilir İstanbulu. Şahsen ben onlardanım. Sanki her gün boğazda akşam yemeği yiyoruz. Ölüler de diriler her gün helva yiyor sanıyor(memlekettekiler) :)

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Allah herkese yardım etsin, zor zamanlardayız, inşallah hepimiz borçları kapatır düzgün ve sağlıklı bir hayat süreriz, gerçi bizim memlekette çok zor, Allah yardımcımız olsun, olsun ama (söz meclisten dışarı) bu iş neden böyle, neden bu haldeyiz demeyip sadece kendini düşünenlerede yardım edermi bilemem artık....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Biz doğduk büyüdük, bu saaten sonra yapacak bişey yok. Köydeki amcam Çiftcilik ile uğraşıyor. Balcılık ve hayvancılıkla ilgileniyor. Doblosu ve Fiat 540 motoru var. Amcamın 2 tane istanbulda 1 tane sivasda dairesi var.  Hafikte Dedemden kalma çiftlik ve 630 dönüm toprağa o bakıyor. Onun 3 oğlu var, rahatlık ve sefa için istanbula göctü. Memlekette doğup büyüdüler, ben gibi Almanyadan göçmediler. Vucutları sivasın ayazını yemiş. Sivas şartlarına dayanıklılar.  3 oğlu hizmet sektöründe üç kuruş maaşa çalışmak için sivasdan istanbula kaçtılar. Babalarıyla beraber koca 630 dönüm toprağı işletmek varken kaçıp geldiler. Amcam şimdi hobi denilcek şekilde uğraşıyor. Bel fıtığı olunca 50 koyununu elden çıkardı, kendi kenine yetecek kadar büyük baş hayvan ile uğraşıyor. Arıcılık zaten kendi kendine halloluyor. Benim babam zamanında verem illetinden çok çektiği için dayanıklılığı yok. O yuzden sivasa gidince 2 ayaz yese hastalanır. Ben doğma büyüme şehirliyim,  yattığım döşekler bana soğuktan ıslak hissi verecek kadar rahatsız ediyor. Zaten gecirdiğim ard arda iki büyük ameliyattan sonra benimde bedensel dayanıklılığım azaldı. Ama çok özeniyorum. Keşke sivasda yaşasaydım. O topraklarda çalışsaydım. Ekinleri biçer, römorka doldurup hayvanlara atsaydım :( 

Haha videonun başındaki yol, bu kış doblo ile gittiğim yol :) 

2009 - 2020 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ali Darbaz yazdı:

Ahh ahh, keşke yapabilsen, ama tarım o kadar zorlaştıki inanamazsın, bende anlamam pek ama bulunduğum yerler genelde köy falan olunca kahvede insanlarla muhabbet ede ede bu işler nasıl öğreniyoruz duyuyoruz en azından, koskoca kendine yeten Tarım ve Hayvancılık ülkesiyiz ama duman olmuş durumdayız, millet geçim derdine düşmüş, gençler bu işlerle hem uğraşmak istemiyor hem öğreten yok hemde yapılacak gibi değil, ne diyim, inşallah düzelir durum... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

2009 yılında çektiğim videoda Siyah rnkli beyaz cizgileri olan tişörü giyan Baytekin amcam, istanbulda serviscilik yaparak geçimini sağlıyordu. 2015 yılnda emekli olduktan bir kaç ay sonra kalp krizi geçirerek aramızdan ayrıldı. 3 katlı apartmanını borç harç ile yaptırmış, daha yeni yeni kiracısı olmuştu. Kendine ait eve taşınmaya fırsatı olmadan bu dünyadan göçüp gitti. Allah huzur içinde uyutsun :( . 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Allah rahmet eylesin :(

boş dünya, benim çok şükür bir evim oldu, daha yeter başka beni zorlayacak şeyleri yapmak borca girmek uzun yıllar mal için çabalamak istemiyorum,  hayat kısa, oğlum var, ona iyi bir gelecek sağlamak için uğraşıyorum, eğitimi kişiliği vs. gibi şeylerlerle... Ailemle gezmek, hayatın tadını el verdiğince çıkarmak sağlıkla yaşamak istiyorum,  mütevazi ama düzgün bir hayat sürmemize izin versin Allah dahada başka şey istemem, gerisi olacaksa zaten olur, olmazsada eyvallah der geçerim....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Ahh ahh, keşke yapabilsen, ama tarım o kadar zorlaştıki inanamazsın, bende anlamam pek ama bulunduğum yerler genelde köy falan olunca kahvede insanlarla muhabbet ede ede bu işler nasıl öğreniyoruz duyuyoruz en azından, koskoca kendine yeten Tarım ve Hayvancılık ülkesiyiz ama duman olmuş durumdayız, millet geçim derdine düşmüş, gençler bu işlerle hem uğraşmak istemiyor hem öğreten yok hemde yapılacak gibi değil, ne diyim, inşallah düzelir durum... 

Bu fotoraf 2005 yılında sabahın 08:00'inde çekildi. Ne zaman dibi görsem, bu fotoraf bana kaçıcak bir yerim olduğumu hatırlatıyor. 2004 yılında bir kez dibi gördük ve hayatımın 3 ayını sivasda geçirdim. O 3 ay bizi reabilite etti, istanbulda yeniden başlayabildik. O gün bu gündür Hayat daha çekilir oldu. 2008 yılından sonra Aile refahımız giderek arttı. Şu an tasarruf peişde koşan bir hypermiler olmam hep bu 2000 -2005 arası çekilen yokluğun vermiş olduğu alışkanlıkdır abi. 

Mühtemelen Babam memlekete hepten göçmeyi düşündü ama , bizim eğitimimizi bitirmemiş olmamız galiba bu kararından döndürdü. Doğru kararımı vermişki şu an olduğumuz noktatayız. En azından dibi gören amcam gibi intihar etmedi. İntihar eden amcam biraz dişini biraz daha sıksaydı, en büyük oğlunun Türk Hava yollarında Ucak mühendisi olduğu bu günleri görecekti. Yapacak bişey yok malesef :( 

Amcam ve Fiat 540 motoru yoncaları biciyor. O motor ve amcam halen memlekette . 

s-a6O0ibJQlbubtbEvrWBT7ggL28BKNT-3FU_Gmn

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...