İçeriğe Yönlendir

2019-20 Berlingo

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

225 ama 215 kadar genis.H sinifi. yeteri kadar sert herhalde. tuhaf olmadi. lastigin tasarimina gore degisiyor bu. daha once de fark etmistim. cap ise ayni kaldi. aracin gorunusu daha hos oldu. en guzeli direksiyon otomobil gibi bir hisse kavustu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
225 55 16 kışlık lastik taktım. çap aynı. aracın görünüşü de daha güzel oldu. yol tutuş normal araç ayarına geldi. demekki ekonomi işi michelinler iyi tutamıyor yolu.
Geniş taban olmasındandır bence, Michelin virajda güzel tutuyor benim gözlemlediğim. Kuru zeminde enerji Saver güzeldi.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Yurdaer Elay yazdı:

195/55 r16 ama ben 205/55 r16 lastik kullanıyorum. Böyle hafif bombeli duruyor hep ve sanki lastiğin havası inmiş gibi görünüyor. Biraz da lastiğin yanak yumuşaklığı ile alakalı sanırım.

jantın genişliği yüzünden. 6.5 J ise yanak bombeli durur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Dogan Arsiray yazdı:

225 ama 215 kadar genis.H sinifi. yeteri kadar sert herhalde. tuhaf olmadi. lastigin tasarimina gore degisiyor bu. daha once de fark etmistim. cap ise ayni kaldi. aracin gorunusu daha hos oldu. en guzeli direksiyon otomobil gibi bir hisse kavustu.

Aynen lastiğin yapısına ve jant genişliğine göre değişiyor olmalı. Benim kışlık lastiklerde çok az belli oluyor lakin yazlıklar Falken'in meşhur f/p ürünü ve aşırı yumuşak bir yanak var (sessizliği de bundan sanırım). Özellikle ağırlık ön lastiklere falan binerse sanki havası sönmüş gibi bir görüntüsü var. Kenarlarda vs yuvarlanmadan kaynaklı herhangi bir aşınma yok. Zaten araç genel olarak çok hoplayıp zıplıyor o yüzden hep yasal hız limitlerinde kullanıyoruz. 2010 model, 120.000 km'yi henüz yeni geçti.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

güncel. kışlık lastik ile ortlamam 5.8 litre oldu. gayet başarılı bence. yada lastikler kışın tutunmayacak. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Doğan Arşiray

kislik lastik ve soguyan hava ile 5.9 litre ortalama aliyorum. demekki 6.0 6.2 gibi olur karakis olunca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doğan Arşiray

neredeyse 17 bin km oldu. sadece eve ve işe gidip geldim kovid nedeniyle. ilk bakımda indirim yapdılar 900 tl civarı birşey ödedik. normlade 1400 tl tutacaktı.

şu anda kış tüketimi ortalamam kış lastiklerine ve soğuk havaya rağmen 6.2 litre. ortalama hız 55 km. yani hep aynı şekilde kullanılıyor ara. bence bu değerler çok iyi. uzun yolda 5.1 5.2 ye düşer bu yazın.

araçtan, bu özellikleri sunabilecek orta sınıf bir otomobilmiş kadar memnunum, yükseklik sorun teşkil etmiyor. pek sesli olduğu de söylenemez, ancak camlar çok ses alıyor. keşke benzinli 1.2 130 ho ve otomatik getirselermiş. neden 1.5 dizelde israr ediliyor anlamadım. çok kibar ve hızlanınca sertleşen bir direksiyonu var. koltukları biraz sert bozuk yolda 16 jantlar titreşim yaratıyor. 15 olsa mis gibi olurmuş.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

ortalama 6.2 oldu. bugün yerler kar idi. buz tutmuş. yokuşu çıkmayı başardım. ESP tuşunu kapattım ve takır tukur çekiş kontol eşliğinde evin önündeki yokuşu çıktım. ancak bu arabanın yanal kayma problemi var. çıktığım diklikteki yokuştan sonra aşağıda bir yerde, epey yavaş şekilde bir kavşağı dönemedim. ön taraf arkaya göre çok ağır sanırım.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Dogan Arsiray yazdı:

ortalama 6.2 oldu. bugün yerler kar idi. buz tutmuş. yokuşu çıkmayı başardım. ESP tuşunu kapattım ve takır tukur çekiş kontol eşliğinde evin önündeki yokuşu çıktım. ancak bu arabanın yanal kayma problemi var. çıktığım diklikteki yokuştan sonra aşağıda bir yerde, epey yavaş şekilde bir kavşağı dönemedim. ön taraf arkaya göre çok ağır sanırım.

Bende daha önce Ford Transit Connect Tourneo vardı. Yapıları benzer olduğu için diye düşünüyorum, yüklü olduğunda sedan araç gibi rahat giderdim. Muhtemelen sizin aracınızda yüklü olduğunda daha iyi yol tutacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Dogan Arsiray yazdı:

ancak bu arabanın yanal kayma problemi var.

arkası yük için tasarlanmıştır, kum torbası konabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Doğan Arşiray
Çağlar Bayur yazdı:

arkası yük için tasarlanmıştır, kum torbası konabilir

depo dolu olunca daha iyi tutunuyor.

Araç ile 20000 km yol yapmışım. Şimdi iş için kullanılması gerektiğinden ve başka araç kalmadığından bir süre 2010 w204 c180 e bineceğim. alçak ve dar olması haricinde şikayetim yoktur.

Citoren Berlingo ile ilgili uzun dönem sonuçlarım şu şekilde.

Artılar:

Geniş, ferah, oldukça rijit bir gövdesi var, sessiz ve yalıtımı yeterli, düz vites kutusu çok iyi çalışıyor, ekonomik açıdan iyi bir motor, direksiyonun sertliği hıza göre değişiyor ve şehir içi kullnımıçok olay. dönüş çapı çok iyi. ön koltuklar rahat. Bagaj müthiş büyük. Sakalam gözleri çok sayıda. Çok yeterli bir müzik çalar ünitesi var ve bluetooth destekli. Hız sabitleyici çok iyi çalışıyor. Otomatik farlar güzel iş yapıyor. Dönüş farlarıda hariki aydınlatıyor.

Eksiler:

Araç yol yüzeyi temiz değilse veya ıslaksa, dönüşlerde kayma eğiliminde keisnlikle bir otomobil gibi değil. Orijinal lasitkleri biraz ufak bu nedenle sert hissediliyor. Normalde süspansiyonu gayet iyi çalışıyor. Soğukta motor titreşimli. Camlar ses alıyor.  Uzun farlar acaip yetersiz. CSP LED li ampul taktım yine de olmadı. Kornanın sesi az. Aracın motoru normal seyir süratlerine çıkmak için gayet yeterli özellikle alt devirde şehir içinde yokuşta vs çok ama çok iyi olsada üst devirde çok çabuk tıkanıyor ve keşke 20 25 hp daha güçlü olsaydı dedirtiyro çünkü gövdesi ağır ve rüzgar direnci büyük.

Sonuç:

Kendime alacak olsaydım kesinlikle bu düz vites benzin motorluyu yada otomatik dizelini alırdım ve severek uzun süre ailecek binerdim. Fiat olaya el atmadan bir an evvel alıp koymalı :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...