İçeriğe Yönlendir

2. Aracımız Albea 1.2 Speedgear

Mehmet Cihat

Recommended Posts

Mehmet Cihat
Bu arada 48’miş plaka yeni fark ediyorum.

Ben de debriyaj hidroliğini değiştirmek istiyorum, bir tane at şırıngası bir de yumuşak serum alacağım. Ön taraftaki tahliye tapasından boşaltıp tekrar aynı yerden basacağım doğru mu?
Manuelle alakalı bilgim yok abi [emoji2]

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Manuelle alakalı bilgim yok abi [emoji2]

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tapatalk imzamizi kapatalim :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Bagaj içerideki kol veya anahtar ile açılabiliyordu. Servet abiye danışıp kumandaya bağlantısını yaptım. Orjinal anahtardaki butona iki kez basıldığında bagaj kapağı açılıyor.384d73f75ad87a556dce961cfb7e3887.jpg51513e89cac6d73a2fe909103c6cca10.jpg6c543f5a558142df9e05370f5e32eba2.jpg

Kapı içlerindeki naylonlar yoktu. Nalburdan naylon alıp yapıştırdım.d6ae2479802c510e3f4803871498a9f7.jpg5d5a6cc3f90f1dd1447ab9b8b254ab6d.jpg8a6f8cca6bc64f37c9f2331ccd179505.jpg6452566526dd924b8f890fd01e4c19cd.jpg

Albeanın arka lastikleri çok kötüydü. Önler 2018 üretimdi onları arkaya takıp önlere bir çift petlas aldım.8ba8d823d4adf1c4223e71ed7a3d0c16.jpgcb163e2c731917acf2ff1cf80dd31e08.jpg

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

4 tane alsaydın keşke. Ya da alacak durum var mıydı bilmiyorum.

2 sene sonra da aynı durum olacak..

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
4 tane alsaydın keşke. Ya da alacak durum var mıydı bilmiyorum.
2 sene sonra da aynı durum olacak..
Emekli adamda para ne arar [emoji2]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Araba temiz, alınası araba olmuş, küçük işler birleşince ne kadar güzel bir sonuç ortaya çıkıyor. Elinize sağlık. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Göktürk

Güncel soru: Babamdayım ve aracının eksiklerini yapmaya çalışıyorum. 4 lastik aldım. ama önceden de frene basınca sola çekiyordu. motor frenine yükleyinde sola çekmiyor. düz yolda bırakında sağa sola gitmiyor. sadece frene basınca sola kafa atıyor. Kullanılabilir durumda ama sert frende tehlike oluşturabilir. Balatalara baktım iyi. ama sıkışmış olabilir diye aklıma geldi.  Gaza basınca sağa da gitmeye çalışmıyor. yani frene basmadan motorla fren yapınca bir sorun yok. gaza basınca da kafa atma yok. sadece frende.

fikirleri olanlar?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Göktürk yazdı:

Güncel soru: Babamdayım ve aracının eksiklerini yapmaya çalışıyorum. 4 lastik aldım. ama önceden de frene basınca sola çekiyordu. motor frenine yükleyinde sola çekmiyor. düz yolda bırakında sağa sola gitmiyor. sadece frene basınca sola kafa atıyor. Kullanılabilir durumda ama sert frende tehlike oluşturabilir. Balatalara baktım iyi. ama sıkışmış olabilir diye aklıma geldi. 

fikirleri olanlar?

Fren merkezi sorunlu olabilir. Salıncakta boşluk olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Freni bırakınca balataları geri gitmesini sağlayan tırnak gibi şeyler bozulmuş veya etrafına toz, pislik vs birikmiş olabilir.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

Fren merkezi sorunlu olabilir. Salıncakta boşluk olabilir.

fren merkezi mantıklı. çift devrenin biri tutuyor olabilir. çapraz gerçi ama ön arka yine de aynı tutmaz. 

salıncakta boşluk aklıma geldi lastik değişirken baktım sorun yok gibi. zaten motor freni ile zorlayınca sapma göstermiyor. Belli de olmaz tabi kaldırıp levye ile zorlamak lazım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

kaldırıp levye ile zorlamak lazım. 

liftte yanıltıyor lastikler boşta olunca salıncağa ters yük biniyor. rot ayarı tablası (hareketli) orada kontrol ettirmeli. arka kampana ise içindeki merkez korozyondan sıkışmış olabilir, uzun yol sonrası ısınnmış arka teker varsa sorun oabilir orada

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Güncel soru: Babamdayım ve aracının eksiklerini yapmaya çalışıyorum. 4 lastik aldım. ama önceden de frene basınca sola çekiyordu. motor frenine yükleyinde sola çekmiyor. düz yolda bırakında sağa sola gitmiyor. sadece frene basınca sola kafa atıyor. Kullanılabilir durumda ama sert frende tehlike oluşturabilir. Balatalara baktım iyi. ama sıkışmış olabilir diye aklıma geldi.  Gaza basınca sağa da gitmeye çalışmıyor. yani frene basmadan motorla fren yapınca bir sorun yok. gaza basınca da kafa atma yok. sadece frende.

fikirleri olanlar?

disk veya kampana (hangisi varsa), balata, tekerlek fren merkezi veya arka tekerlekler ise el freni ayarı (biri sıkı diğeri boş olabilir mi balatanın biri erken kapar o şekilde iken) aklıma gelen bunlar 

mutlaka bakmışsınızdır ancak tutmayan tekerde rekorlarda kaçak kontrolü yapıldı mı yağ eksiltme var mı, sistemin hava yapmış olabilir mi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Göktürk yazdı:

fikirleri olanlar?

Hocam frende sola çekme durumu C3'te başıma geldi. Çağlar abinin dediği gibi liftte salıncakta problem görünmüyordu ama baskı halinde problemin salıncakta olduğunu keşfettim. Salıncaklar değişince durum düzeldi. Bilginiz olsun sizinde. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Güncel:

Önce gittim eski arkadaşımın tamirhanesi. Onun ortağı var tanıştık vs vs. Düzgün sayılır bir arkadaş. 

Kaldırdık arabayı direkman diskler dedi. Bre müslüman arabayı test ettin bu kadar çeker mi diskten deli misin dedim. O zaman kendin yap dikiş tutturamayız böyle dedi. 

Arkadaşımın hatrına dedim fiyat uygunsa değişelim zaten evet 15 senelik araç değişse de olur değişmese de ama düzelmeyecek dedim eğer kaliperlerde felan bişey bulamazsan. Kaliper lastikleri de değişti. Arka balatalar çakıldı güzel oldu. Önler iyiydi zaten.  neyse 280 lira malzeme 90 lira arka balata çakılması. 370 lira malzemeye verdik. Yeni fren yağı vs vs. 

An geldi frenlerin havasını almaya. aha.. sağ önden yağ çıkmıyor. 

yukarda ABS çıkışından gevşetip baktık evet oradan da çıkmıyor. 

Dedi abi ABS.  :)

Ulan dedim önceden niye bakmadın ben sana demedim mi diskten böyle çekmez diye. Abi o nasıl olsa yapılacaktı dedi. Neyse çocuktur küçüktür dedim kötü konuşmadım.

Tamir ediyorlar abi bunu dedi. Tamir edilmez bu ya çıkma ya yeni olur tamir pek olmaz hele burda edemezler dedim.

Gidelim dedi. Gittik iki dükkan yanda yine tanışık çıktığım elektronikçi. Bilgili bir arkadaş. Gelen giden de fazla herkese dükkanda kolonya ikram ediyoruz.  TAriş.

Dedi tabi "çıkma oluyor". Aracın ABS beyin numarasını bilgisayarda bakalım aynısını sipariş verelim. ustaya geri yürüdük arabaya laptop taktık aaa programda albea yok. ABS çıkmıyor. Geri gittik elektronikçiye onun tablette de albea yok. dedim palio seç. Neyse oradan bulduk BOSH ABS ünitesi. seri numarası vs. 

İnternetten de teyit ettik. 

Geri gittim ustaya sana para vermedik borcumuz ne diye. Abi sonra hallederiz iş bitsin de dedi. Ben de al şimdi 100 lira bugün ihtiyacın vardır gerisini hallederiz dedim. Abi benim yaptığım iş 250 liralık işti dedi. Dedim zaten yapılması gerekmiyor olan bir işi yaptın beni 370 lira zarara soktun zaten ben senin emeğini veririm o  ayrı zaten dedim. (sandı ki para vermekten kaçıyor oysa ben biraz cebine akşama para girsin diye vermiştim).  Bak dedim hoca lafı dinle ben o sana tamir olmaz demiştim değişmesi lazım demiştim. Bana verdiği cevap "abi tamam zaten ben de onu dedim onlar hallediyo dedim" oldu. İyi peki dedim. 

Sonuç. çıkması 800-1000 lira gibi olan ABS beyni arıyoruz. Ama ABS beynini takınca (sırayla geri gidiyoruz ya) üst ana merkeze doğru da uzanabiliriz. Bu durumda elimizde çıkma bir ana merkez kalır :)

Arabayı toplattım bastım tekrar 3 teker frenle yaylaya çıktım. 

bu arada ABS arıza ışığı yanmıyor. 

IMG_1253.jpg

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Mehmet Göktürk yazdı:

mehmet abi ankarada absci hakan diye bir adam var istersen ona bir sor selenoidlerine kadar  tamir ediyordu internette iletişim bilgileri var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Emre Şimşek yazdı:

Peki Hocam kontağı çevirince ABS kontrol lambası yanıyor mu bari?

yanıyordur herhalde pek bi kontrol odaklı panel var.

yazı ile söyler arıza olsa ayrıca.. huyu öyle.

Fren ana merkezden olup olmadığını nasıl anların şimdi onu düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

parça bulununca satın almaya hazırken, abs mekanik ve lektronik ünite sökülüp yıkanıp yağlanıp denenbilir kurtulur mu diye. zira geri toplayamama rsiki var. şimdiden yapılırsa araç liftte kalabilir.

Mehmet Göktürk yazdı:

Ulan dedim önceden niye bakmadın ben sana demedim mi diskten böyle çekmez diye. Abi o nasıl olsa yapılacaktı dedi. Neyse çocuktur küçüktür dedim kötü konuşmadım.

19000 km den gelen series 1 e de hatalı tamirata başlarken zorla durrurup doğru yola sevk etmiştik ya, yoksa admlaarın global programı sıkıntıya girecekti. tabii 3defa söyleyince lütfen bakmışlardı burç a

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Geçmiş olsun hocam çıkanınıda bir tamir deneyin isterseniz belki satıp bir kısmını çıkarabilirsiniz masrafın

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ben de pompa kısmını değişmiştim. İkitelli’de ş.h.n beyin de iyidir. 

bu arada merak ettiğim sırasıyla geri gidiyoruz cümlesi @Mehmet Göktürk

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben de pompa kısmını değişmiştim. İkitelli’de ş.h.n beyin de iyidir. 

bu arada merak ettiğim sırasıyla geri gidiyoruz cümlesi @Mehmet Göktürk

balata>disk>hortum>kanal>abs

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

balata>disk>hortum>kanal>abs

Haa. Bi ara bi arkadaş abs değişiminden sonra abs’nin devreye sokulması için bir kereye mahsus ileri giderken ani fren, geri giderken ani fren uygulaması yapılması lazımmış demişti. Kafasına yatmadı ama ustası öyle demiş. Onunla alakalı mı diye sordum :) ne ustalar var ama :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...