İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Tıbbi Soru Yanıt

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Burada hekim ve sağlık personeli arkadaşlarımız CORONA COVID-19 ile ilgili soruları yanıtlayacaklar. Biz de bildiğimiz sağlıkla ilgili konuları yazıları paylaşacağız. Cem Dilmen'in mesajı üzerine başlık açılmıştır. Teşekür ederiz.

• Beğen 13
  • Teşekkür 4
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Güzel olur, manyak bir bilgi kirliliği var ortada, doğru bilinen çok yanlış çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Benim merak ettiğim, birisi pozitif çıktı varsayalım , hastanede tedavi gördü. Akabinde taburcu edilip kendini 14 gün karantinaya aldı. Halen taşıyıcı olarak devam eder mi yoksa hiç risk kalmamıştır diyebilir miyiz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir
Cem Işık yazdı:

Benim merak ettiğim, birisi pozitif çıktı varsayalım , hastanede tedavi gördü. Akabinde taburcu edilip kendini 14 gün karantinaya aldı. Halen taşıyıcı olarak devam eder mi yoksa hiç risk kalmamıştır diyebilir miyiz?

Geçen gün bu soruya uzman doktor cevap verdi yanılmıyorsam güney korede , virüse yakalanıp tedavi olup tekrardan hastalığa yakalanan vakalar varmış .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil
Cem Işık yazdı:

en çok merak edilen soru bu ama benimde araştırmalarım sonucu yeniden kapılınca sıfırdan başa dönüş oluyormuş sanırım. yani hem taşıyıcı hemde tekrar hasta olunuyormuş. yinede kesin bilgi verecek varsa daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Emre Demir yazdı:

Geçen gün bu soruya uzman doktor cevap verdi yanılmıyorsam güney korede , virüse yakalanıp tedavi olup tekrardan hastalığa yakalanan vakalar varmış .

Benim sorum o kişi için değil, o kişiden bize bulaşma konusunu merak ediyorum. Bizim muhasebeci pozitif çıktı, 1 hafta hastane sonrasında eve çıkartmışlar. YArın bir gün ofise gelmeye başlarsa ne yaparız diye düşünüyoruz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

virusun 20 ila37 gun arasi vucutta kaldigini soyluyorlardi italyada hastaligi venmis ve bir ayda fazla karantinada tutulan insanlar var tv deki doktorlardan takip edebildigim kadariyla kulucka donemi 3 ila 14 gun arasi 14 uncu gunun sonunda negatif olan arkadasta virus yoktur deniyor 

ben olsan o arkadasa 2 ay yaklasmazdim  

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Cem Işık yazdı:

Benim sorum o kişi için değil, o kişiden bize bulaşma konusunu merak ediyorum. Bizim muhasebeci pozitif çıktı, 1 hafta hastane sonrasında eve çıkartmışlar. YArın bir gün ofise gelmeye başlarsa ne yaparız diye düşünüyoruz.

Bildiğim kadarı ile son testte negatif çıktıktan sonra risk teşkil etmiyor hasta.

Cem hoca gelir birazdan.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bir ay dikkat etmesi lazım. Sonra hastanede çalışmalı bu tür adamlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Mehmet Göktürk yazdı:

bir ay dikkat etmesi lazım. Sonra hastanede çalışmalı bu tür adamlar.

Antikor u geliştirdikten sonra dimi.

Benim merak ettiğim kısım antikor kısmı, plazma nakli yapıldıktan sonra iyileşen adam aynı şekil devam ediyor mu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Bu konularla ilgili ekranlara çıkan hocalarda net bilgi  veremeyiz diyorlar. Virüs yeni tanınıyor. Bir hasta evde  yada hastanede testi negatif çıktıktan sonra 14 gün tam karantinada duracak. Şimdilerde 28 gün uygulayan bölgeler olmuş. Söylenen sonucu negatif kişi 14 gün sonunda işyerine illa gelecekse izole bir ortamda oturmalı. Herkes maske takmalı, o arkadaşla temas kesilmeli. Ancak bu durum hepinizde travma oluşturacak ve evde huzursuzluk yaşayacaksınız. Bu nedenle 14+14 olarak uygulanırsa hepiniz rahat edersiniz. Allah korusun risk almayın, arkadaşa rica edin izinlerini kullansın.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Genel olarak bildiğimiz şey, viral enfeksiyonlar karşısında vücut antikor oluşturarak bağışıklık kazandıktan sonra bağışıklığı çökmediği sürece artık aynı virüse karşı vücut savunmadadır. Yani tekrar bulaşsa bile çoğalmasına fırsat vermeden antikorlar sayesinde yok eder. Bu da hem kendisinin hasta olmayacağına hem de vücudunda virüs çoğalamayacağı için bulaştırma riski de taşımayacağına işaret etmez mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
en çok merak edilen soru bu ama benimde araştırmalarım sonucu yeniden kapılınca sıfırdan başa dönüş oluyormuş sanırım. yani hem taşıyıcı hemde tekrar hasta olunuyormuş. yinede kesin bilgi verecek varsa daha iyi olur.
Tekrar kapanlarda vücut antikor geliştirdiği için eskisi gibi hastanelik şekilde geçmiyor çok az grip belirtisi vb gibi geçiyor demişti tv100 deki elemanlardan biri
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

o zaman başka bir tür virüs bulaşmış demektir. A B C diye varyantları var.  nasıl aynı hastalığa yakalanacakki zaten iyileşmiş olan kişi. 

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
M. Asım Kahraman yazdı:

Yani tekrar bulaşsa bile çoğalmasına fırsat vermeden antikorlar sayesinde yok eder. Bu da hem kendisinin hasta olmayacağına hem de vücudunda virüs çoğalamayacağı için bulaştırma riski de taşımayacağına işaret etmez mi?

Onlar genelde asemptomatik oluyor ve asıl tehlikeyi oluşturan grup. Kendi farkında değil ama taşıyıcı oluyorlar. Güney Kore tekrar pozitifleri teyit etti. Ayrıca hastalığı ilk kapıp asemptomatik özellik gösterenlerde çoğunlukta, asıl onlar aranıyor. Pozitif kişilere temas ettikleri kişiler soruluyor ve onlar karantinaya alınıyor. Herhangi testde yapılmıyor. Şu an Yüksekovada yeğenim ve ailesi bu durumda. İşyerindeki arkadaşının hanımı pozitif ama en ufak belirti yok. Arkadaşı negatif ama bayan 1 kere işyerine gelmiş. Şu an bayanın yanyana geldiği kişiler ve aileleri resmi olarak karantinaya alındı. 14 gün kuralı bekleniyor. Bayan ve eşi hariç kimseye test yapılmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Bu konuda sanırım en dikkat edilmesi gereken hastalığı hiçbir semptom göstermeden geçirenler. İşte o kişi covid bulaştırıp ölüme kadar diğer insanları götürebilir. O yüzden zaten mesafe ve maske önemli. Sanırım yüzde 80 civarı ya çok hafif geçiyor, ya da hiçbir semptom göstermiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Peki ne yapacağız? Diyelim ki ben pozitifim ve hafif geçiriyorum. Haliyle hastaneye de gitmiyorum (Pozitif olduğumu bilmiyorum). 14 gün sonunda nasıl olsa bende bir şey yok deyip insanlarla bir araya gelebilirim. Ve onları öldürebilirim. Bu hasta olmaktan daha tehlikeli. Tüm Türkiye tomografi mi çektirelim? Testler her zaman doğru sonucu vermiyormuş. Yani düşünsenize kendimizin enfekte olup olmadığını bilmeden, özellikle yaşlı yakınlarımızla nasıl temas kuracağız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)
Bülent Tarakçı yazdı:

Peki ne yapacağız? Diyelim ki ben pozitifim ve hafif geçiriyorum. Haliyle hastaneye de gitmiyorum (Pozitif olduğumu bilmiyorum). 14 gün sonunda nasıl olsa bende bir şey yok deyip insanlarla bir araya gelebilirim. Ve onları öldürebilirim. Bu hasta olmaktan daha tehlikeli. Tüm Türkiye tomografi mi çektirelim? Testler her zaman doğru sonucu vermiyormuş. Yani düşünsenize kendimizin enfekte olup olmadığını bilmeden, özellikle yaşlı yakınlarımızla nasıl temas kuracağız?

1. benim de  en çok merak ettiğim desem yeridir. Yaklaşık 1 ay 7-8 önce grip başlayıp öksürük vardı baya fazla, sonra çocuklara geçti daha 1 aylık bebeğe ve abisine bebek ateşi 37.5 geçmedi bende ateş bir kere 37.4 oldu, abisinde 38-38.5 ve. Öksürük vardı bronşit dediler, sonrasında hanım 39-39.5 ateş öksürük vardı emzirdiği için göğsü iltihap yapmış bundan dolayı ateşi var dediler. Sözde benim rahatsızlandığım sürede değil Karabük’te Türkiye’de vaka yoktu. Şimdi çok düşük ihtimal belki ama biz belki çok hafif bahsettiğim semptomlarda atlattık (bende halen daha ara ara çok ufak öksürük var bunu artık dezenfektan, sıvı sabun kokusu, çamaşır suyu, kolonya vs kokusuna bağlıyorum) benim geçirip geçirmediğim anlaşılabiliyor mu bir türlü?

2. sorum ise Allah korusun yakalandık komple aileyi hastahane de mi karantinaya alıyorlar evde mi? Daha 2 aylık bebek var 4.5 yaşında çocuk var bunlar ne olacak nasıl duracaklar hanım bu sorular yüzünden dişliyi sıyıracak artık. Ben zaten sıyırdım 😊

3. belki bazıları İçin saçma gelebilir ama meyve ve sebze üzerinde ne kadar kalabilir? Mesela muz, kivi bunları sirkeli suda bekletemezsin emer içine ve çürütür sanırım, patates soğan yıkayamazsın bekleyecek olan sebze olduğundan çürüyecek veya köklenecek. Neler önerilir bu konuda?

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Arif Aykın yazdı:

1. benim de  en çok merak ettiğim desem yeridir. Yaklaşık 1 ay 7-8 önce grip başlayıp öksürük vardı baya fazla, sonra çocuklara geçti daha 1 aylık bebeğe ve abisine bebek ateşi 37.5 geçmedi bende ateş bir kere 37.4 oldu, abisinde 38-38.5 ve. Öksürük vardı bronşit dediler, sonrasında hanım 39-39.5 ateş öksürük vardı emzirdiği için göğsü iltihap yapmış bundan dolayı ateşi var dediler. Sözde benim rahatsızlandığım sürede değil Karabük’te Türkiye’de vaka yoktu. Şimdi çok düşük ihtimal belki ama biz belki çok hafif bahsettiğim semptomlarda atlattık (bende halen daha ara ara çok ufak öksürük var bunu artık dezenfektan, sıvı sabun kokusu, çamaşır suyu, kolonya vs kokusuna bağlıyorum) benim geçirip geçirmediğim anlaşılabiliyor mu bir türlü?

2. sorum ise Allah korusun yakalandık komple aileyi hastahane de mi karantinaya alıyorlar evde mi? Daha 2 aylık bebek var 4.5 yaşında çocuk var bunlar ne olacak nasıl duracaklar hanım bu sorular yüzünden dişliyi sıyıracak artık. Ben zaten sıyırdım 😊

3. belki bazıları İçin saçma gelebilir ama meyve ve sebze üzerinde ne kadar kalabilir? Mesela muz, kivi bunları sirkeli suda bekletemezsin emer içine ve çürütür sanırım, patates soğan yıkayamazsın bekleyecek olan sebze olduğundan çürüyecek veya köklenecek. Neler önerilir bu konuda?

Bugün Medicana Göğüs HAstalıkları uzmanının röportajını okudum. Kendisi de atlatmış. 23 ocak'ta tüm covid şikayetlerini gösteren bir hasta gelmiş. Şüphelenmiş ancak test olmadığı için yaptıramamışlar. Yani aslında tehlike uzun zamandır aramızda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Sani Gerşon yazdı:

Bugün Medicana Göğüs HAstalıkları uzmanının röportajını okudum. Kendisi de atlatmış. 23 ocak'ta tüm covid şikayetlerini gösteren bir hasta gelmiş. Şüphelenmiş ancak test olmadığı için yaptıramamışlar. Yani aslında tehlike uzun zamandır aramızda.

Öyle abi zaten bana da hiç test yapmadılar hanıma da yapmadılar. Acil doktoru ciğerlerini üşütmüşsün dedi (baya korktuk tabi belirtiler arasında Çinli bu durum) göğüs iltihabını bilmeden kanda crp değeri mi ne var enfeksiyon demekmiş normal de 0-5 aralığı hanımda 7 çıkmıştı. Serum taktılar emzirdiği için parol ve vitamin düşmeyince 1 saat içinde novalgin serum taktılar sonra düştü eve gönderdiler ve her ihtimale karlı kimseyle muhatap olmayın evden çıkmayın  şikayetler devam ederse veya artarsa direkt gelin dediler. Hanım kendisi fark etti göğsünde sıkıntı olduğunu ve gittik genel cerrahine göğüste iltihap olduğu anlaşıldı ultrason ile fakat enfeksiyona dayalı crp değeri 32 çıktı. Genel cerrahi doktoru mutlaka göğüs doktoruna görüneceksin dedi göğüs doktoruna gittik ciğerlerin tertemiz bu filmde nereden anlamışlar üşüttüğünü dedi. Halbuki aynı özel hastahanenin aciline gitmiştik. Göğüs doktoru da iltihaptan dolayı Şirince rahatlık iki gün sonra tekrar gittiğimizde antibiyotik kullandığından olsa gerek crp değeri 5 e düştü. 

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Biz satın aldığımız ürünleri evin arka balkonuna atıyoruz. Bozulacak ürün var ise bol sabunlu bezle temizleyip (tereyağı, yoğurt, kaşar gibi ambalajlı) durulayıp buzdolabına koyuyoruz. Sebzeleri ve meyveleri 1 gün sonra sirkeli suda bekletip kullanıma alıyoruz. Elma, portakal gibi sert kabukluları ayrıca sabunla fırçalıyoruz. Patates-soğan gibileri 3 gün bekletiyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

Bugün üniversiteden okulun olan arkadaşımın arkadaşını kaybettik. Şahsen olmasa da belediye işleri için bir danışmanlığımız olmuştu onunla.  Ataşehir belediyesi parti meclis üyesi, bir kaç gündür plazma tedavisi için donör aranıyordu, iki kişi bulundu ama uyuşmadı. 27 yaşında, hiç bir kronik hastalığı yok hiç bir belirti yok, sporcu ancak direk ciğerlere inen bir durum ve entübe halindeydi. Allah rahmet eylesin. Allah aşkına kendinize dikkat edin. 

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Bülent Tarakçı yazdı:

Peki ne yapacağız? Diyelim ki ben pozitifim ve hafif geçiriyorum. Haliyle hastaneye de gitmiyorum (Pozitif olduğumu bilmiyorum). 

14 gün geçse de kendinizi izole etmeniz en güzeli. Maske, sosyal mesafe izolasyon öneriliyor. Şimdi 14+14 demeye başladılar. İlk 14 tam karantina, 2. 14 koruyucu ekipmanlarla sosyal izolasyon.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Şimdi tüm ülkede maske satışı yasaklandımı? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim..Bir salgın var ve maske satışı yasak..Geçen haftalarda pahalı filan ama bulabiliyorduk yine..Nedir efendim e devletten ya da ptt den alacakmışız..1 hafta oldu maske filan gelmiyor.

Bu gün kızım biraz güneş görsün diye evin önüne çıkarayım dedim.Maskesiz çıkmıyor.Tamam bari maske alalım öyle insin dedik ama..Ne mümkün maske bulmak..

Keşke tüm dünyanın yaptığı gibi sadece virüsle uğraşsak..Coğrafya bazı milletler için kötü kader ne yazık ki..

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...