İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Tıbbi Soru Yanıt

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

Doktorum gelmişken bi soru da ben sorayım

Adamda şimdi virüs var ve başkasına bulaştırmayayım diye de maske takıyor, taktığı maske de tavsiye edilen bir maske diyelim 

Bu insan, maskeyi gün boyu taktığı için, gün içinde hapşırması veya öksürmesi sırasında maske dışarıya bu hava akımını vermeyecek maske içinde virüs yoğunlaşacak.

E haliyle bu insan nefes de alacak, yani kendinden çıkardığı virüsü maskede biriktiği için geri çekecek...

Bu durum o hastanın daha çok virüse maruz kalması demek değil mi ? 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Cem Işık yazdı:

ABi bu bahsettiğin Covid IGG testini,herhangi bir hastanede,keyfimize göre  yaptırabilir miyiz normal kan tahlili gibi? Öğrenelim de içimiz rahatlasın bari..

Abi her hastanede yapılmıyor. Bir de keyfi yaptırmak istiyorum deyince yapmazlar. Plazma donörü olabilmek için hastalığı kesin olarak geçirdiğinizin ispatı olması gerekiyor o da ilk testinizin pozitif olması şartı demek. O yüzden ben 1 ay önce bu belirtileri geçirmiştim deyince yapılmıyor.Çevrenizdeki yapan hastaneleri araştırmak lazım öncelikle. 

Hasan Karabekiroglu yazdı:

Doktorum gelmişken bi soru da ben sorayım

Adamda şimdi virüs var ve başkasına bulaştırmayayım diye de maske takıyor, taktığı maske de tavsiye edilen bir maske diyelim 

Bu insan, maskeyi gün boyu taktığı için, gün içinde hapşırması veya öksürmesi sırasında maske dışarıya bu hava akımını vermeyecek maske içinde virüs yoğunlaşacak.

E haliyle bu insan nefes de alacak, yani kendinden çıkardığı virüsü maskede biriktiği için geri çekecek...

Bu durum o hastanın daha çok virüse maruz kalması demek değil mi ? 

Söylediğinizde kısmen haklısınız Hasan Bey ama virusun tekrar solunması vs zaten hasta olan biri için ciddi yük demek değil tam olarak. Daha doğrusu kliniği ağırlaştıran bir durum değil. 

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Plazma tedavisi ya da nakli, hastaya ne gibi faydalar sağlar.Tam iyileşme oluyormu acaba.Bir de bir donörden alınan plazmadan kaç hasta faydalanabiliyor..Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Dornaz Alfa konusunu da merak ediyorum ?

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Etkinliği nasıl ki hocam ?

Kliniklere gidip, hmm sende corona var.

Git eczaneden şunu al kullan geçer seviyesine gelebilecek bir ilaç mı ?

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Başka ülkelerde klinik çalışmaları yapılmakta olan bir ilacı ben buldum diye lanse etmek nasıl bir şey merak ettim. Bilim kurulu üyesi başka ülkelerde bu ilaçla ilgili çalışılıyor diye açıkladı. Yani hocalar kariyerlerine yazık ediyor. Bir kanaldan çıkıp koşarak diğerine koşuyorlar. Sanki başka hoca yok. Belkide iyi para alıyorlardır bilemedim. Dün birbirlerine bir hakaretleri vardı inanamazsınız. Yüzleride kızarmıyor yayına devam ediyorlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Bahse konu hoca ile ilgili nette çok basit ulaşabileceğiniz yerlerde epey bir, toplumun aklı ile ilgili dalga geçtiğine /geçildiğine dair ver var...
Maalesef yine iş değil algı peşindeyiz gibi kokular aldım ve yine üzüldüm...

Yorum bağlantısı
Ali Uymaz
Cem Dilmen yazdı:

Ali bey geçirmiş olabilirsiniz. Geçirip bağışık olma ihtimaliniz de mevcut. Bunu anlamanın yolu kanda bakılan Covid IGG testi. Eğer bu pozitif ise sizin bu virüse bağışık olduğunuz anlamına geliyor. O durumda da bir kaç ek test ile plazma donörü olabilirsiniz. 

O siyah maskelerle ilgili çok tartışma var Bilent Bey. Genel kanı koruyucu olmadıkları yönünde. Şahsi kanaatim de o şekilde. Normal cerrahi maske daha etkili diye düşünülüyor. 

Çok teşekkürler hocam sağolun 🙏 Rabbim sizleri korusun inşallah 🙏

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Semptomatik ilaç balgam söktürücü şeklinde biraz faydası var neticede. Herhalde .. belki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Bugün sabah kalktığımda yine göğsümde sanki öküz oturuyor gibi his vardı nefes almamda falan çok şükür problemim yoktu. Öğleden sonra iş yeri hekimime gittim sevk edeyim dedi tamam dedim şikayetlerimi detaylı anlatınca sırtını aç dinleyeyim dedi ve maşallah hiç bir sıkıntı yok dedi boğazına da bakayım dedi bende iki tane üst üste cerrahi sözde 3 katlı maske mevcut. Doktorda hiç bir şey yok. Dedim hocam lütfen yine de maskeyi takın yok sende bir şey merak etme birşey olmaz dedi 1-2 günlük gibi grip başlangıcı var dedi. Bende hocam 1.5 ay önce geçirdim hatırlıyorsunuz bu kadar dikkat ediyorum nasıl oluyorum hala grip anlamadım dedim 7-8 çeşit grip enfeksiyonu mevcut bubdan dolayı sende alerji de var gibi her sene bu dönem min. 2-3 kez gelip grip olmuşsun dedi kayıtlardan çıkarttı peki öyleyse dedim. Özel hastahaneye sevk etti gittim göğüs doktoruna şikayetlerimi anlattım psikolojik gibi görünüyor akciğer filmi çekelim dedi EKG bakalım dedi (göğsüm sıkışıyor gibi hissediyorum dediğim için sanırım) film tertemiz sigara da kullanmıyorsun herhalde dedi evet dedim. Sonrasında baya konuştuk rahatlattı beni. Çok hafif öksürüğüm mevcut, ara ara az balgam geliyor sanırım, ateşim yok çok şükür sabahları kalkıp elimi yüzümü yıkadıktan sonra burnumda az akıntı oluyor ve gün içerisinde ara ara dilimin sol altında azı dişimin olduğu yer diye hitap edeyim batma oluyor. Bütün 1.5 aylık geçmişi anlattım doktora. Sonuç olarak test yapılmadı. Göğsümde daralma olduğunda kullanmam İçin ventoline ağız spreyi, psikoloji için atarax verdi, birde mide ilacı verdi bunu geceleri rahatsız ediyor sanırım seni miden ve sabah bu yüzden sıkıntılı uyanıyorsun diye veriyorum dedi gönderdi. 6 günde rapor verdi 11 günde resmî tatil ben izin aldım 17 gün evde dinlenmede olacağım. İş yerinde aşırı dezenfektan kullanıyorum psikoloji olarakta kafama çok taktığından dolayı dezenfektan zarar veriyor sana dedi. Bakalım 17 günlük süreçte nasıl bir süreç geçirecez. 

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen
Metin Mankal yazdı:

Plazma tedavisi ya da nakli, hastaya ne gibi faydalar sağlar.Tam iyileşme oluyormu acaba.Bir de bir donörden alınan plazmadan kaç hasta faydalanabiliyor..Teşekkürler..

Plazma iyileşen hastanın bu viruse karşı geliştirdiği bağışıklık sistemi elemanlarını içeren serumu aynı kan gurubundan başka hastaya verme yöntemi. Mantık olarak kulağa çok güzel gelmekle birlikte her hastada %100 işe yarayan bir yöntem değil. Zira diğer mesajlarda da dediğim gibi bu virusa kalıcı bir bağışıklık olup olmadığı da tam olarak bilinen bir durum değil. Kullanılan hastalarda klinikte düzelme oluyor genellikle . Bir plazma sadece 1 hastaya verilebiliyor. 

Dornaz Alfa konusunu da merak ediyorum ?

Valla bu konu benim için de hayal kırıklığı. Ercüment hoca her alanta takibimde olan bir hocamız. Değer veriyorum aynı zamanda. Daha elle tutulur bir şey beklerdim açıkçası. demek istediğim ilaç değil olayın lanse etme şekli.  Bahsettiği ilaç eski bir ilaç yıllardır kullanılıyor kistik fibroz denilen hastalıkta. Etki mekanizmasına bakıldığında da bu hastalarda fayda göstermesi muhtemelen. Bu ilaç 1.5 ay önce fransada bilim kurulu tarafından projelendirilmiş bir ilaç bildiğim kadarı ile de 2 hafta önce kulanımı kabul edildi fransada. Bu son bilgi gayri resmi bir bilgi yalnız emin değilim. Bu gibi bir ilacı 1 aydır üzerinde çalışıyoruz etkili olduğu için hemen açıkladık diye gece 4 de açıklamak pek etik gelmedi bana. İlaç etkili, bir an önce de kullanılsın itirazım yok ama bundan bir kahramanlık öyküsü çıkarmayı doğru bulmadım. Allah hepsinden de razı olsun. 

İlaca gelirsek dediğim gibi etkili olması muhtemel ancak çok pahalı. Herkese kullanımı nasıl olur bilmiyorum. Şu an elimizdeki ilaçlardan daha etkili olup olmadığı da tartışmalı ama denenebilir diye düşünüyorum. 

Gidip eczaneden alınıp herkesin kullanabileceği bir ilaç değil Hasan Bey. 

Cihaner Öztürk yazdı:

Başka ülkelerde klinik çalışmaları yapılmakta olan bir ilacı ben buldum diye lanse etmek nasıl bir şey merak ettim. Bilim kurulu üyesi başka ülkelerde bu ilaçla ilgili çalışılıyor diye açıkladı. Yani hocalar kariyerlerine yazık ediyor. Bir kanaldan çıkıp koşarak diğerine koşuyorlar. Sanki başka hoca yok. Belkide iyi para alıyorlardır bilemedim. Dün birbirlerine bir hakaretleri vardı inanamazsınız. Yüzleride kızarmıyor yayına devam ediyorlar.

Ben tv seyretmiyorum tam da bahsettiğiniz durumlardan dolayı zira çok sinirleniyorum. Koca koca profesörler bilimi bırakıp şahsi egolarını ihtiraslarını kusuyorlar birbirlerine. Yazık. 

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Çağlar Bayur

Dünya gündeminde bir haber var, Sİngapur da yapılan bir araştırmada, virüsü aldıktan 11 gün sonra testte covid19 pozitif bile çıksa, hasta çevresine bulaştırmıyor. Bu Gerçek ise bayağı ilginç, boşa iflas etmiş olacak 100 yıllık firmalar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

singapuru da ülke sayanın......

blim insanı her yerde olabilir ? onlar ne yer ne içer? singapurlular

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

blim insanı her yerde olabilir ? onlar ne yer ne içer? singapurlular

Sakız yasak beya..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

"...Yere tükürmenin de yasak olduğu Singapur'da, sakızı kimlikle ve sadece eczanelerden satın alabilirsiniz. ... Sakız çiğnemenin yasak olduğu ülkede sakız; bakkal ve marketlerde satılmazken, sakız almak isteyen bir kişi ancak eczaneden ve kimlik bilgilerini paylaştıktan sonra bu ürünü alabiliyor."

• Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Sakız yasak beya..

yaşanmaz yahu

Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Öyle demeyin. Dsö yü de ciddi bir kurum sanıyorduk. Çöplükten öte öngörüsüz, kim para verirse ona göre konuşan yahudi topluluğu çıktı.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
"...Yere tükürmenin de yasak olduğu Singapur'dasakızı kimlikle ve sadece eczanelerden satın alabilirsiniz. ... Sakız çiğnemenin yasak olduğu ülkede sakız; bakkal ve marketlerde satılmazken, sakız almak isteyen bir kişi ancak eczaneden ve kimlik bilgilerini paylaştıktan sonra bu ürünü alabiliyor."
Singapura yerleşeyim :)
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tahir Ak yazdı:

Çöplükten öte öngörüsüz,

trump mı açıkladı? yokda trampın işine mi gelmedi olacaklar diye 2021 de bir daha dönüp bakılabilir

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Köksal Yılmaz yazdı:

Singapura yerleşeyim :)

Ülkemizden güzeli yok ,otoyollar ücretsiz çıkmak yasakken :)

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tahir Ak yazdı:
Mehmet Göktürk yazdı:

Öyle demeyin. Dsö yü de ciddi bir kurum sanıyorduk. Çöplükten öte öngörüsüz, kim para verirse ona göre konuşan yahudi topluluğu çıktı.

Kureyşli onlar. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Göktürk yazdı:

Kureyşli onlar. :)

Aha hocam yine Kureyş e yetişti :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...