İçeriğe Yönlendir

Aracım Karavan Çekebilir mi?

Osman Ünal2

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Sami Demirpaz yazdı:

alinip alinmama kismini anlamadim. 

Şöyle, 

BE derken B+E gibi düşününce eski ağır vasıta ehliyeti gerekiyor gibi düşünülüyordu. Buna şu ana kadar ben de dahilim. Oysa BE diye yeni sınıf gelmiş. Bunun gerek eğitimi gerek sınavı kamyonet ve römork kavramı ile yürütülecek. Tır kullanmayı dorse parketmeyi öğrenmene gerek yok adam istemiyor. Bizler için olabilir yani alırız biraz pratikle demek istedim. 

Sami Demirpaz yazdı:

yok olmaz yine. Cunku 750 kg uzeri bir romork ise, romorkunda trafik kanunlarina uymak adina plakasi ruhsati ve muayenesi olmasi gerekir. 

Kanundan mı kaçıyoruz? Onlar olmayacak dedim mi? Ruhsat muayeneden niye kaçıyoruz?

Zaten ruhsat olmadan adam neyi sigortalayacak?

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Şöyle, 

BE derken B+E gibi düşününce eski ağır vasıta ehliyeti gerekiyor gibi düşünülüyordu. Buna şu ana kadar ben de dahilim. Oysa BE diye yeni sınıf gelmiş. Bunun gerek eğitimi gerek sınavı kamyonet ve römork kavramı ile yürütülecek. Tır kullanmayı dorse parketmeyi öğrenmene gerek yok adam istemiyor. Bizler için olabilir yani alırız biraz pratikle demek istedim. 

Aynen oyle, ben firsat bulunca alacagim mesela. 

BE’ ye cevirince zaten 3.500kg romorka kadar yasal olarak plakali romorklari cekebiliyorsunuz. 

Eskiden olsa TIR ile pratik yapmak ve basarili olmak gerekiyordu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sami Demirpaz yazdı:

Avrupayi bilmiyorum ama Ulkemizde bu sekilde duzenlemeler oldu. 

çekme karavan için BE motor karavan içi nde aynı mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Pazarlık edelim beni de yazdır. Burdan grup çıkaralım. Grup eğitimi olsun. 

Çağlar Bayur yazdı:

Yok o 97 öncesi ehliyetin varsa oluyor. servis minibüsü kategorisi.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Çağlar Bayur yazdı:

Cekme karavanda eger 750 kg ustu O2 sinifi ise BE gerekiyor. 750 alti O1 sinifini B ehliyet ile surebiliyoruz. 

Motokaravanda agirlik mevzulari yok, B sinifi ehliyet yetiyor. 

Travego otobusu karavana cevirip B ile surebiliyorsun yani. 

Mehmet Göktürk yazdı:

Yok o 97 öncesi ehliyetin varsa oluyor. servis minibüsü kategorisi.

Yok hocam, motokaravan surmek icin guncel B sinifi ile devam :)

• Beğen 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

BE 'nin esprisi bence efendi gibi kullanmayı bilen adama aracı teslim etmek için. Ben çok begendim. Her önüne gelen arkasına 2 tonluk tekne bağlamasın bağlayacaksa da bi ona göre kurs alsın. Tır ehliyeti de isteyip adamı yıldırmayalım demişler. Kesin bu avrupa standardı sanırım. Ben şimdi anladım anca olayı. Sağolasın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Motokaravanda ruhsat sinifi M1  aciklamada ise (ozel amacli motor karavan ) yaziyor. 

Dolayisi ile B sinifi ile eni boyu motoru fark etmeksizin kullanilabiliyor. 

Mehmet Göktürk yazdı:

BE 'nin esprisi bence efendi gibi kullanmayı bilen adama aracı teslim etmek için. Ben çok begendim. Her önüne gelen arkasına 2 tonluk tekne bağlamasın bağlayacaksa da bi ona göre kurs alsın. Tır ehliyeti de isteyip adamı yıldırmayalım demişler. Kesin bu avrupa standardı sanırım. Ben şimdi anladım anca olayı. Sağolasın. 

Bence de isin olurunu yapmislar ve dogru olanini yapmislar. Ehliyet siniflarinin Guncel hali guzel. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bu konulari temize cekmek lazim aslinda. Kalici olsun, aramadan gelen kisiler dogru cevabi bulsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sami Demirpaz yazdı:

Bu konulari temize cekmek lazim aslinda. Kalici olsun, aramadan gelen kisiler dogru cevabi bulsun. 

Yeni bölüm açıyoruz. Orada başlık açar mısın?  Ama "belge gerekiyor" lafını dikkatli kullanıp vatandaşı "olmaz bu abi uzun iş" şeklinde bir algıya yöneltmemek lazım. Kurs konusunda da iyi niyetli ve gerçekten treyler eğitimi de veren (ki bence biraz gerekir) bir yere yönlenmek lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Sami Demirpaz yazdı:

Motokaravanda agirlik mevzulari yok, B sinifi ehliyet yetiyor. 

Travego otobusu karavana cevirip B ile surebiliyorsun yani. 

Otobüsün motokaravana dönüşmesi ile B sınıfı ehliyet ile kullanılmasını geçen hafta öğrendim. Bana mantıklı gelmedi. Sanki atlanmış bir konu. Diğer taraftan motokaravanlarda 3500 kg sınırı var diye biliyorum. 3500 kg üstü B yetmiyor diye dinledim. Tekrar bakayım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Cihaner Öztürk yazdı:

Otobüsün motokaravana dönüşmesi ile B sınıfı ehliyet ile kullanılmasını geçen hafta öğrendim. Bana mantıklı gelmedi. Sanki atlanmış bir konu. Diğer taraftan motokaravanlarda 3500 kg sınırı var diye biliyorum. 3500 kg üstü B yetmiyor diye dinledim. Tekrar bakayım. 

Tekrar bakalim abi yanlis olmasin. Benimde Ford Cargo kamyondan cevrilmis bir karavan M1 sinifi diye B ehliyet ile kullaniliyor diye video izlemistim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
(düzenlendi)

Evet, 3.500 kg üstü (karavan yüklü halde) kamyon katagorisine giriyor ve C istiyormuş. Ona römork takarsan CE. 

O zaman otobüs nasıl B ile kullanılıyor enteresan. Sürücü kursuna baktım tekrar. Farklı şeyler söylüyorlar.

tarihinde Cihaner Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Cihaner Öztürk yazdı:

Evet, 3.500 kg üstü (karavan yüklü halde) kamyon katagorisine giriyor ve C istiyormuş. Ona römork takarsan CE. 

O zaman otobüs nasıl B ile kullanılıyor enteresan. Sürücü kursuna baktım tekrar. Farklı şeyler söylüyorlar.

Şu ilanlara bakar mısın abi

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-motokaravan-turkiyede-tek-olmak-istiyorsaniz-b-sinif-m1-ruhsatli-motokaravan-811482064/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-motokaravan-acn-motors-dan-2005-mercedes-benz-403-shd-ultra-lux-vip-otobus-719901964/detay

Geçen sene biriyle tanışmıştım, Turkuaz otobüsü çevirmişti. Oda M1 ve B ehliyetle kullanılıyor demişti. Yeni hatırladım bu konuşmayı.

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
(düzenlendi)
Sami Demirpaz yazdı:

Şu ilanlara bakar mısın abi

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-motokaravan-turkiyede-tek-olmak-istiyorsaniz-b-sinif-m1-ruhsatli-motokaravan-811482064/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-motokaravan-acn-motors-dan-2005-mercedes-benz-403-shd-ultra-lux-vip-otobus-719901964/detay

Geçen sene biriyle tanışmıştım, Turkuaz otobüsü çevirmişti. Oda M1 ve B ehliyetle kullanılıyor demişti. Yeni hatırladım bu konuşmayı.

Aynen, Youtube da tekrar izledim bu Türkiye için özel durum diyor.  Eğer M1 ruhsat alırsan TIR, Otobüs farketmez B yetiyor diyor. Avrupada farklıymış. Gerçekten enteresan.

O zaman ilanlarda araç 3.500 kg altı, B sınıfı yetiyor diye açıklama yapmaları gereksizmiş.

tarihinde Cihaner Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Aynen oyle, M1 e cevrildigi zaman B ehliyet yetiyor. 

Surucunun o boyutlardaki araci surebilirligi arastirilmiyor. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Ali Gök yazdı:

403 otobusu b ehliyetle mi sürüyor yani anlamadım 

Aynen, otobüsü karavana dönüştüğünde M1 ruhsat alıyorsunuz. M1 olan araçları B ile sürüyorsunuz. Sakın internete bakmayın konu ile ilgili haberlerin % 90'ı hatalı. Aslında mantıklı olanı yazıyorlar. Ama kanun M1 sınıfı B ile kullanılabilir diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Vay arkadaş ya benzinli otomatik focusu ne kadarda gömdünüz böyle yaklaşık 4 yıl bindim beni hiçbir rampa da yolda bırakmadı ilk başlarda cekmi yor gitmiyor gibi gelmişti bana hatta konu bile açmıştım diye hatırlıyorum çünkü dizel turbolu bir araçtan sonra bana gitmiyor gibi geliyordu ama araca alıştıktan sonra aracı tanıdıktan sonra hiçbir rampa da kalmadım aracın ve yolun şartlarına göre kullanmayı öğrenince kimse bana korna çalmadı aracın alt devirleri düşük üst devirleri iyidir sıkışınca manuel çekip üst devirle devam.

focus 2.5 otomatik gitmiyor diyen arkadaşlar ne kadar süre kullandı acaba günü birlik kullanan arkadaşların gitmiyor demesi normal ama uzun süre kullanan arkadaşlar bana katılacaktır 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

O otobüsü standart b sınıfı ehliyetle sürsün biri  sonra polis durdurduğunda b ehliyeti polise versin😎

iki kilo çekirdek + çekici vs çok eğlence olur valla😂

Cihaner Öztürk yazdı:

Aynen, otobüsü karavana dönüştüğünde M1 ruhsat alıyorsunuz. M1 olan araçları B ile sürüyorsunuz. Sakın internete bakmayın konu ile ilgili haberlerin % 90'ı hatalı. Aslında mantıklı olanı yazıyorlar. Ama kanun M1 sınıfı B ile kullanılabilir diyor.

Kuralı böyledir ama polis bu kuralı dikkate almaz . Esasında bilmiyordurda zaten saçma kanundaki bir açık resmen

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Otobüsten karavan yapacak kadar param zamanım ve keyfim olsa hiç durmam zaten kursa gider otobüs ehliyeti alırım en kralından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Ali Gök yazdı:

O otobüsü standart b sınıfı ehliyetle sürsün biri  sonra polis durdurduğunda b ehliyeti polise versin😎

iki kilo çekirdek + çekici vs çok eğlence olur valla😂

Kuralı böyledir ama polis bu kuralı dikkate almaz . Esasında bilmiyordurda zaten saçma kanundaki bir açık resmen

Onu surmeye yeterliligi olmayan kisi almaz zaten o araci. Bircok B ehliyete sahip kisi onu 2 mt ileri goturemez. 

Gizli sakli bir konu degil bu arada, yillardir bu sekilde. Arac sinifi ve ehliyet uyumluysa polisin diyecegi birsey yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Sami Demirpaz yazdı:

Onu surmeye yeterliligi olmayan kisi almaz zaten o araci. Bircok B ehliyete sahip kisi onu 2 mt ileri goturemez. 

Gizli sakli bir konu degil bu arada, yillardir bu sekilde. Arac sinifi ve ehliyet uyumluysa polisin diyecegi birsey yok

😬 

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Bizim ehliyet düzenleyiciler aracın ağırlığından çok içinde kaç kişi var ona bakmış. En baba karavan 2+1, 3+1 oluyor. Çoğu 1+1. Sanırım buna odaklanmışlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Bugün karavancı bir abiyle konuştum. 500L 1.3 dizel otomatik arabasının 11 litrelik tüketimi vardı. Ayrıca araba zorlanıyordu dedi. Aracını yeni değiştirdi. 120 HP 320 NM'lik 500x'e geçti. Yakıt tüketimi 7 litreye düşmüş. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk
Eyüp Çetin yazdı:

Bugün karavancı bir abiyle konuştum. 500L 1.3 dizel otomatik arabasının 11 litrelik tüketimi vardı. Ayrıca araba zorlanıyordu dedi. Aracını yeni değiştirdi. 120 HP 320 NM'lik 500x'e geçti. Yakıt tüketimi 7 litreye düşmüş. 

Aynı şeyleri bende duydum. Genel yorum dizel ve torku yüksek araç olmalı diyorlar. Bir çok kişi bu nedenle aracını değiştirmiş. Benim arkadaşta aynı motorlu jeep modelini kullanıyor çok memnun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...