İçeriğe Yönlendir

Aracım Karavan Çekebilir mi?

Osman Ünal2

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Merhaba, 1730 kg çift dingil karavanı Jeep liberty 3.7 lpg ile çekebilirmi ? Bu ağırlık altında jeep wj 4.7 ile arasında ne kadarlık bi yakıt farkı olur ikisinide bu karavanı çekiyor olarak hesaplarsak ? Lpg de karavan çekmek motora aşırı zarar verirmi ? 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Bu karavan 2 ton gelir yuklenince. Offroad vs yapilmaz bununla. 4.7 daha rahat ceker ama ikiside zaten cok sicak calisan motorlar. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Lpg de hararet riski hangi motorda daha yüksek? aslında kaloriferin ayak tarafına üfleme konumunu iptal edip yere doğru dışarıya hortum çekilmeli, motordaki sıcaklık yükselince açacaksın son ayarı, sıcak havayı dışarıya üfleyecek motor suyunu soğutacak. Yada hararet yaptığında basınçlı bitki ilaçlama kabına hortumla radyatöre su basacaksın, pirinç nozul ile. Sprey kutusu arabada olacak, pedalların ordan hortum çekeceksin. Profesyonel birşey olsun dersen bagaja ufak su tankı, bide 12 pompa, düğmeye basıp püskürteceksin.  Tabi bide manuel fan. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Lpg de hararet riski hangi motorda daha yüksek? aslında kaloriferin ayak tarafına üfleme konumunu iptal edip yere doğru dışarıya hortum çekilmeli, motordaki sıcaklık yükselince açacaksın son ayarı, sıcak havayı dışarıya üfleyecek motor suyunu soğutacak. Yada hararet yaptığında basınçlı bitki ilaçlama kabına hortumla radyatöre su basacaksın, pirinç nozul ile. Sprey kutusu arabada olacak, pedalların ordan hortum çekeceksin. Profesyonel birşey olsun dersen bagaja ufak su tankı, bide 12 pompa, düğmeye basıp püskürteceksin.  Tabi bide manuel fan. 

Motor olarak cok benzer karakterdeler. Biri V6 biri aynisinin buyugu V8. 

Kaputa 2 tane hava deligi acsan baya soguyor icerisi. Arkadasa yaptik fon gibi sicak hava ufluyor orasi. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sami Demirpaz yazdı:

Motor olarak cok benzer karakterdeler. Biri V6 biri aynisinin buyugu V8. 

Kaputa 2 tane hava deligi acsan baya soguyor icerisi. Arkadasa yaptik fon gibi sicak hava ufluyor orasi. 

Peki abi çekiş sistemi açısından hangisi daha iyi ? Aynı lastikler ile araziye girildiğinde hangisini daha iyi. Kj nin kısa olma avantajını es geçerek yorum yapabilirmisin ? Bende jeep serüvenine katılmak istiyorum da, sürekli araştırma yapıyorum bu yüzden.

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Ebrar Tüfek yazdı:

Peki abi çekiş sistemi açısından hangisi daha iyi ? Aynı lastikler ile araziye girildiğinde hangisini daha iyi. Kj nin kısa olma avantajını es geçerek yorum yapabilirmisin ? Bende jeep serüvenine katılmak istiyorum da, sürekli araştırma yapıyorum bu yüzden.

Quadro Drive ile 4.7 tabikide onde. Arkada Dana44 dif var daha saglam. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Ali Darbaz

Merhaba 

Babam geçen gün karavan sahibi olmak istediğini belirtti, bende ufak bir araştırma ile motokaravanların ek vergi yükü ve ek bakım maliyetleri gibi masrfalarından dolayı eledim. 

Cruze çekme kapasitesi el kitabına göre 1200 kilo , lakin cruze çekme demiri yok. Ayrıca ne kadar çekme gücü 1200 kilo desede , yakıt ekonomisi ve araca vereceği yıpratmadan dolayı 750 kilo daha mantıklı geldi. Ayrıca şu sitedeki 750 kilo altı karavanlar tamda bizim ihtiyaclara göre yapılmış. 

Cruze çekme kancası yapılıyormuş , videosu aşağıda, aynı bağlantı noktaları bizde mevcut.. 

Kablolama sistemide burda gösteriliyor 

İstanbul sancaktepe'de bana yakın şübesi bulunan şu firmanın çok güzel 750 kilo altı 6 kişilik karavanları var. Baba, Ana, Dede, babaanne, Çoçuk bizi çok güzel idare eder görünüyor. 

Tabi daha fazla bilgi alabilmek için https://towcar.info/GB/outfitmatch.php sitesindeki similasyon üzerinden Cruze + 750 kilo karavanın yolculuk potansiyelini hesaplatıım. 

Simulasyona göre arabanın 5 nci vitesi iptal oluyormuş. 

tdxUVn.png

x7IC8V.png

Sonuçlara bakıldığında dikkat çeken noktalar. %7 %11 arası eğimde kalkışlar sıkıntılı , otobanda 3 ncü vitesde %5 lik rampaları 80 km hızla tırmanırsın demişler. Bence fazla azami takılmış. 5 nci vitesi kullanamazsın demişler. 

Results

The main details in a list. Ideal for comparing different combinations with one another, for example your present with a new one.

Weight
5sterren.gif
Towing limit
1200 kg
Weight ratio
65%
(laden Caravan / laden Car)
(1000 kg / 1535 kg)

Noseweight
5sterren.gif
Towball limit
75 kg
Advise
65 kg

Stability
5sterren.gif
Score at optimal noseweight
10.6
Infuence pay load
19%

Flat roads
3sterren.gif
Top speed
121 km/h (3th gear)
At headwind
109 km/h
Speed in practice
111 km/h (3th gear)

Acceleration
3sterren.gif
0 - 100 km/h
31.2 sec. - (max. 24.4 sec.)
70 - 90 km/h
10.5 sec. - (max. 6.6 sec.)
85 - 100 km/h
3th gear: 10.8 sec. (max. 7.9 sec.)

Power at 90 mph
1sterren.gif
Highest (5th) gear
unusable
Gears in practice
4th gear
3th gear
Revs at 90 km/h
3150
4162
Percentage between accelerator
78% - 88%
57% - 65%
Power needed at 90 mph 1467 N
over: 422 N
over: 1116 N

Motorway inclines 5%
3sterren.gif
Speed (maximum)
80 km/h - (96 km/h)
In the
3th gear - (2th gear)
Revs
3699 - (6469)
Acceleration 50 - 80 km/h
144.2 sec. - (max. 15.5 sec.)
Normaly at 80 km/h in the
3th gear
By revs
3699
Percentage accelerator
100%
By full throttle

Hill starts
2sterren.gif
Maximum incline
7% - 11.4%
Minimum speed (whereby power)
8 km/h - (20 km/h)

Mountain roads
1sterren.gif
Maximum slope driving
15.8%
Maximum speed on 12%
55 km/h in the 1th gear
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bu konudaki deneyimim 2.0 motorlu düz vites,136 hp chevrolet evanda ve arkasına takılmış toplam ağırlığı 650 kg civarında römork ile sınırlı. o araç ile epey dik tatil sitesi yokuşlarında bir problem olmamıştı.

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Baba anne nene dede vs demişsin ama, o kadar kişi arabaya nasıl sığacak? Malum; çekme karavanda seyir halinde yolcu taşımak yasak :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Cem Işık yazdı:

Baba anne nene dede vs demişsin ama, o kadar kişi arabaya nasıl sığacak? Malum; çekme karavanda seyir halinde yolcu taşımak yasak :)

Hocam arabanın 5 kişilik kapasitesi var. 

Ben eşim, Babam ve Anam + 1 de bebek :) 

5 kişi arabada gidecek zaten. 5 kişilik ekip saydım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Raşit Akgül

Selamunaleyküm aracın çeker 750 kg ve altını peki şaseyi ne düşünüyorsun marka varmı nerede yaptıracaksın piyasa araştırması yaptınmı hiç.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Raşit Akgül yazdı:

Selamunaleyküm aracın çeker 750 kg ve altını peki şaseyi ne düşünüyorsun marka varmı nerede yaptıracaksın piyasa araştırması yaptınmı hiç.

Hazır var işte , Sancaktepde karpente var. gidip bir bakayım. Fiyat alayım. Bakalım bizim bütçeye uygun bişey varmı. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bu kadar kiralık apart villa vs varken karavan sahibi olmak bana süt içmek için inek beslemek gibi geliyor :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Keleş yazdı:

Bu kadar kiralık apart villa vs varken karavan sahibi olmak bana süt içmek için inek beslemek gibi geliyor :) 

yahu işte sandımki 20 30 bin tl. 70 bin tl fiyat vermişler. Ben senede 24 gün izin hakkı olan kurumsal beyaz yaka adamım. Alıp tepe tepe kullanamamki. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ali Darbaz yazdı:

yahu işte sandımki 20 30 bin tl. 70 bin tl fiyat vermişler. Ben senede 24 gün izin hakkı olan kurumsal beyaz yaka adamım. Alıp tepe tepe kullanamamki. 

Araştırmaya sondan başlamışsın önce fiyata bakıcaktın :) 
Butik işler böyle, 4-5 tane demiri kaynaklayıp sattıkları motosiklet taşıma römorkuna bile 5-6 lira istiyorlar.
Alması dert, senede en fazla 1 ay kullanıp 11 ay otopark parası ödiyceksin bi dert, götürmesi apayrı bir dert :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Bu karavanda en fazla 2 çocuklu aile olur. Belki belki 3.kişi ve çocuklar olur. Artı çok pahalı. Daha doğrusu ülkede kur yüksek, hayat pahalı. Karavanın en güzel özelliği istediğin koyda, ormanda, bağda, tepede konaklama imkanı ama su ve elektrik durumu da var. Pansiyon bunları vermiyor maalesef. Benim de hayalim. Ama önce istediğim arabayı almam lazım :) karavan sonra

bir de bu karavanı yapanlar çok uyanık. İhtiyaç olan her şeyi opsiyon olarak sunmuşlar. Evye, ocak, akü, musluk sineklik her şey opsiyon

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Hafta sonları var bu işin. Sevindikli köyünde bir karavan parkı yapılıyor. hafta sonu takılmaya ve yıl içi bırakmaya.

cruze çeker. kapı içi etiketin ne yazıyor?

Selçuk Keleş yazdı:

Biz bi kere yaptık onu eskiden. Çok iyi olmuştu. Peynir de yapmıştık.

Ali Darbaz yazdı:

Hocam arabanın 5 kişilik kapasitesi var. 

Ben eşim, Babam ve Anam + 1 de bebek :) 

5 kişi arabada gidecek zaten. 5 kişilik ekip saydım :) 

Bir de araç üstü çadır koyarsın kapasite 6 ya çıkar (yatak). Çoğu 750 altı karavanlar 4 kişilik.

Bekle biraz sonbaharda kışa doğru çok ucuz ikinci el temizler çıkacak. 30 bine seyahat edilebilir bir karavan alabilir olacaksın. temiz.

Şu anda çeki demiri taktırma ile vaktini değerlendirebilirsin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Mehmet Göktürk yazdı:

Biz bi kere yaptık onu eskiden. Çok iyi olmuştu. Peynir de yapmıştık.

Hobi olarak beslemekten keyif alıyorsanız bilemem ama Beykoz'un köylerine Istanbul'un her yerinden taze süt yumurta almaya gelenler var. Sizin orda da vardır.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

İnsignia yı satışa koyucam kısmetse burayada konu açıcam. Amaç Karavan çekebilecek güzel bir 4x4 almak... Şuan aklımda X trail var ama zaman ne gösterir bilinmez. Gönlüm motokaravanda olsada aklım çekme karavan diyor. Çekme karavanı kullanmak zor değil sonuçta köyde traktör kullanmış adamız ama yüksek hızlarda bir şey çekmek zor iş ve bana ürkütücü geliyor... Hakkınızda hayırlısı... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erkut Uysal yazdı:

yüksek hızlarda bir şey çekmek zor iş ve bana ürkütücü geliyor... Hakkınızda hayırlısı... 

Yüksek hız yapmayacaksın, 70 iyi işte :)

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yüksek hız yapmayacaksın, 70 iyi işte :)

Yunanistan da hız sınırı 130, araba yok, insan yok, polis yok eds cihazların hiç biri çalışmıyor... Diyosun ki 70 le git emmi, olmaz çok sıkıcı... :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu

Sakaryada karavan üreticileri var. Onları da incelemek lazım. 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

babanızın özelinde konuşmuyorum ama. insanlar bir hışımla karavana yöneldi. ciddi sıkılacaklar. biz millet olarak 3+1 eve sıpmayıp kredi çekip 4+1 ev alan insanlarız. konfor alanlarımız genelde geniş. o yüzden 2.el karavan için kendime 4 5 sene vereyim diyorum :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...