İçeriğe Yönlendir

Karavan İnceleme

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Malum salgın sonrası tatil ve gezi profili değişim gösterecek ve bir yerde kalmadan hareket etmek istenecek ve kendi yatağında yatmak yatağını ya çadır ya karavan olarak yanında götürmek istenecek. Bu bağlamda başlangıç konu başlığı olarak bu konuyu açıyorum. Daha sonra araçlar kısmında belki yahut teknik kısmında bölüm açılabilir. Varsa da bulamadım. 

Şimdi 750KG altı karavanlar ruhsat vb gerektirmediği ve görece normal otomobille emniyetli çekilebildiği için popüler oldu. 

Çoğu 4 kişilik olabilen modelleri var. Yerli üreticiler ithaller var. Bazıları off-road tarzında 

Ülkemizde karavan konusu hiç ama hiç gelişmemiş. Vizyon olmadığı için malesef herkes bir dahil kasabasında kooperatife girip yıld 15 gün gidecek beton yapmış çok daha fazla paralara ve daha iyi olmayan yerlerde. Çevre de katledilmiş. Belki bu yeni dönemde belirli işletmecilerin, tarla bağ bahçe sahiplerinin, köy muhtarlarının bu konuya profesyonel el atması ile biraz düzelebiliriz. 

Umudum bu. Çünkü karavan demek git ormana çek orada gecele dön değil. Kamp alanları olması lazım. Bu işin suyu, tuvalet gideri vs gibi birçok hizmeti ve emniyet sağlanması (kamera vs) gerekiyor. 

Aşağıda bu aralar iki popüler olan karavan modeli

1- Başoğlu Karavan  " Caretta Uncle" modeli.

2- Ortiz Karavan Ortiz Yeni 3.90 4 kişilik

Buna ek olarak geleneksel Caretta da yaz için oldukça ucuza bir yerlerde kalmayı temin eden özelliklere sahip görünüyor. 

Pandemi nedeniyle üreticiler tam gaz bu güzel. Ancak işletmecilerin hatta bazı otellerin tatil köylerinin, odalarda yatmak istemeyen ama gelip otelin havuz, yemek, sahil vb açık alan olanaklarını kullanabilmek için bir ücret talep edebilecekleri bir model oluşturulmalı.

Görüşlerinizi paylaşımlarınızı bu başlık altında yapabilirsiniz

Aşağıda sağda ortiz iç, solda caretta dış.

image.png.6be30a159bc41ef4fd5dcb88855117a2.pngimage.png.9d576a9108894b6de941598835f23176.png

ÖNEMLİ NOT: 

C ve D sınıfı araçlar ile SUV araçların karavan çekmesi, 750 KG altı karavan çekmesinde tehlike yoktur. Ehliyet ayrı gerekmez, ayrı belge de gerekmez.

Çeki demirini ruhsata işletmeniz yeterli olup bunun işlemini de çeki demir montajında yapmaktadırlar. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Hobi işi . Boş vakitte lazım 

tekeri olan herşey ilgi istiyor 

romorklu bir su motorum var ona bile ilgi göstermem gerekiyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
(düzenlendi)

650 kg teçhizatlı ağırlık, 2 kişi yatma kapasitesi ile, Niewiadow 126 karavanlar, ruhsatsız kullanım için oldukça cazip.

teçhizat olarak: dahili jel akü, su ısıtıcı, gazlı ısıtıcı, üç sistem çalışabilen buzdolabı, dahili duş ve (kasetli) tuvalet mevcut.

tercih olarak, teçhizatın bir kısmı hariç olarak da satın alınabiliyor.

monoblok fiber gövde ve fren sistemi mevcut. menşei, polonya. Ülkemizde distribütörü aracılığı ile satışı var. İkinci el olarak da değişik kanallarda satılıyor.

aşağıdaki kanalda, bu model karavanı, yaklaşık bir sene kadar kullanan bir çiftin deneyimleri var:

https://www.youtube.com/channel/UCz21TR4YLkguPLQvBKvflCQ/videos

tarihinde Kerem Kurluva tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Caretta'yı videolardan inceledim, çok kullanışlı ancak o fiyatı eder mi? sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ya şimdi baktım da hobi altında bi bölüm varmış. Nasıl yapalım Mehmet? Oraya mı taşıyalım yeni bölüm mü açalım. Mutlaka olacak. Olmalı. Artık otelde pansiyonda kalamayız.

Ali Darbaz yazdı:

Karavancılık pek benim kalemim değil, ama şöyle şeylerde var 

Ali bu güzel oldukça. Birinci aşama bu zaten. i10'a da güzel gider. ama 140 lık alman gerek 3 kişisiniz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek yazdı:

Birimizin karavanı olsa da karavan bölümü açsak :)

4 yıl kadar geç kaldın

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Eli kulağında

çok geç paralar dağıldı yutuburlara

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

çok fena konular açıyorsunuz ama :)  bu işin sonu dağda bitecek anlaşılan....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

78000 TL bence caretta tipi birşey için fazla bir transitin arkasına yaparım araç dahil 10-15 bin üstüne tamamlarım 😁

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Fiyatların Yüksek Olduğunu Düşünüyorum. Belkide Ülkemizde Gelişmemesinin Sebebi  Budur.  Kısa bir süreliğine kimse bu paraları vermek istemiyor sanırım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Birimizin karavanı olsa da karavan bölümü açsak :)

Sayili gun cabuk gecer :)

Hayirli olsun konu basligi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Motorlu karavanlar için, beğendiğim bir uç örnek ekleyeyim.

Tasarım ve donanım olarak, zamanının ilerisinde olduğunu düşünüyorum. 

Yirmi seneyi aşan yaşına rağmen, halen aktif şekilde ev olarak kullanılıyor.

Uç örnek yazmamın sebebi, üreticisinin (eura mobil) fiyatlarının seviyesi. İkinci el olarak dahi, fiyatlar yüksek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Cihat yazdı:

78000 TL bence caretta tipi birşey için fazla bir transitin arkasına yaparım araç dahil 10-15 bin üstüne tamamlarım 😁

kendin yap artık mümkün olmayabilir 2020 nisan da bir genelge çıktı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Çağlar Bayur yazdı:

kendin yap artık mümkün olmayabilir 2020 nisan da bir genelge çıktı

Mayis 10’ da da tazelediler onu. Uzerine dusecekleri belli oluyor artik. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hızlı üretim devam ediyor. bir yıla kalmaz ikinci eller çoğalır. Finansman usulleri krediler çıkar. Özellikle evden çalışma modelleri kalıcı olursa bazen uzaktan iş yapma mümkün olur anlamlı olur 3-5 gün başka şehre gidip orada takılmak. 

Tek sorun var. Tesis. Avrupada bir APP var karavancılara. Bizde de mesela olmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Hızlı üretim devam ediyor. bir yıla kalmaz ikinci eller çoğalır. Finansman usulleri krediler çıkar. Özellikle evden çalışma modelleri kalıcı olursa bazen uzaktan iş yapma mümkün olur anlamlı olur 3-5 gün başka şehre gidip orada takılmak. 

Tek sorun var. Tesis. Avrupada bir APP var karavancılara. Bizde de mesela olmalı.

Bizim burada kullanilan ve aktif olan APP ler var hocam. Tesis sayilarinin da artmasi gerekir ilerleyen donemlerde. 

Bu arada karavancilik ve karavan uretimi ulkemiz icin yeni bir konu degil. Uzun yillardir seri uretim yapip, kitalar arasi ihracat yapan firmalar var. 

Avrupa ve Amerika kitasina gore karavan sayimiz elbette az bu arada. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sami Demirpaz yazdı:

Bizim burada kullanilan ve aktif olan APP ler var hocam. Tesis sayilarinin da artmasi gerekir ilerleyen donemlerde. 

Bu arada karavancilik ve karavan uretimi ulkemiz icin yeni bir konu degil. Uzun yillardir seri uretim yapip, kitalar arasi ihracat yapan firmalar var. 

Avrupa ve Amerika kitasina gore karavan sayimiz elbette az bu arada. 

avrupa ve amerika ile karşılaştırınca "az" denilemez "yok" denilebilir.

İhracat yapan arkadaşlar vardı bir elin parmaklarını geçmez. Kaliteleri ve çağdaşlıkları da  avrupalı eşdeğerleri ile karşılaştırıldığında yıllarca gerideydi. Hala da kısmen öyle. Umarım bu pandemi nedeniyle düzelir. Ayrıca fuarlar çok abartılı goygoylu yapılıyor. Daha çok panayırımsı olan etkinlikler olsa açık alanda fuar gibi daha yararlı olur. Metroya binip beylikdüzünde binbir güçlükle kapalı mekanda iki alet görmek ne derece anlamlı.

Bu arada şu ucuza alınabilir hazır bin git. üstüne çadır da kafama yattı.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-cekme-karavan-tam-donaimli-ekstrali-caretta-1500-820559163/detay

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Tartı toleransı uygulaması hakkında bilgisi olan var mı? Kanun 750 kg. altı üstü olarak geçiyor ama römork yönetmeliğinde ağırlığın %3,75+500 kg olarak tolerans veriliyor. Uygulamada nasıl bu iş?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ya şimdi baktım da hobi altında bi bölüm varmış. Nasıl yapalım Mehmet? Oraya mı taşıyalım yeni bölüm mü açalım. Mutlaka olacak. Olmalı. Artık otelde pansiyonda kalamayız.

Açalım hocam.
4 yıl kadar geç kaldın

Olsun biz de gireriz bi yerinden. [emoji28]

Eli kulağında

Kim kim kim.

Alalım foruma bu arkadaşı. Aydınlatsın bizi.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...