İçeriğe Yönlendir

Karavan İnceleme

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Ali Darbaz

78000 tl karetta alana kadar, transitten vanlife yapılır. Çok aşırı pahalı i10dan pahalı motorsuz çekme karavanmı olur yahu. Hemde içinde ayakta duramıyorsun bile. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Göktürk yazdı:

avrupa ve amerika ile karşılaştırınca "az" denilemez "yok" denilebilir.

İhracat yapan arkadaşlar vardı bir elin parmaklarını geçmez. Kaliteleri ve çağdaşlıkları da  avrupalı eşdeğerleri ile karşılaştırıldığında yıllarca gerideydi. Hala da kısmen öyle. Umarım bu pandemi nedeniyle düzelir. Ayrıca fuarlar çok abartılı goygoylu yapılıyor. Daha çok panayırımsı olan etkinlikler olsa açık alanda fuar gibi daha yararlı olur. Metroya binip beylikdüzünde binbir güçlükle kapalı mekanda iki alet görmek ne derece anlamlı.

Bu arada şu ucuza alınabilir hazır bin git. üstüne çadır da kafama yattı.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-cekme-karavan-tam-donaimli-ekstrali-caretta-1500-820559163/detay

Az olmasinin bir sebebi de Turk tatil anlayisiyla veya kulturuyle de bugunki kadar uyusmuyor olmasi. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

78000 tl karetta alana kadar, transitten vanlife yapılır. Çok aşırı pahalı i10dan pahalı motorsuz çekme karavanmı olur yahu. Hemde içinde ayakta duramıyorsun bile. 

Yap. Engelleyen yok.

Tekne ve sanırım Karavan gibi şeylerin imalatı tam seri yapılamadığı için el emeği maliyeti kolay değil. Fiyatlar normal de bizim gelirimiz yok. 

Nasıl ki ikinci elde teknede fiyatlar düşüyor. Bunda da öyle. İkinci el bakıp iyice elden geçirip temizleyip kullanacaksın.

Sami Demirpaz yazdı:

Az olmasinin bir sebebi de Turk tatil anlayisiyla veya kulturuyle de bugunki kadar uyusmuyor olmasi. 

Samicim düne kadar diyecem ama o da değil hala çeki demiri bir eziyet ülkede. Avrupada öyle değil. alırken opsiyona tak diye ekliyorsun bile. 

Bırak onu portbagaj kullanan bile yok. Herkes ağır abi olmuş..

Ama çer çöp içinde yazlığa evim diye giden çok. 

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Ulkemizde karavanciligin yayginlasmama sebepleri olarak mesela buyuk bir cogunluk ozel sektorde calisiyor. Yillik izin 15 20 gun, memlekete gitmek daha oncelikli oluyor. Bayramlarda zaten el opmeye gitme aile buyuklerini ziyaret vs ayri bir konuydu. (Son donemlerde bu dediklerim azaldi elbet.)

Butun yil evde yemek, temizlik, bulasik ile ugrasan bayanlarda tatilde ayni seyleri yasamak istemeyip servis alacagi otelde olmayi tercih ediyor. Kamping alanlarinin kisitli olmasi vs derken, karavanda kalacak sure daha da kisitlaniyor, buna ayrilacak butce daha farkli degerlendiriliyor. 

Karavan ureticileri, kalite vs de ayri konu elbette.

Son yillarda hem ekonomik sebepler hemde yeni yerler gormek adina cadir kamplari, karavan kamplari artis gosterdi. Son gunlerde ise salgin sebebiyle haberlere bile konu karavancilik. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Bir süredir çadır alternatiflerini araştırıyorum. Frenli Alko şase 600 kg. Güneş paneli, tente, webasto, jel akü eklesen gene 750 kg aşmıyor. İki kişi için ideal, tam bana göre.

SALY CARABINATA ""MINI"" *600 KG* FRENLİ

Bu karavanın 4 kişiliği var arkadaşımda içinde ayakta durulabiliyor, 4 kişi net yemek yiyor, buz dolabı küçük seçilir ise 4 kişi net yatabiliyor, büyük olursa ranzanin biri kısa oluyor, yere de bir kişi yatabilecek kadar alanı oluyor. Malzeme kalitesi bir çok yerli karavandan önde. Fiyatı o kaliteye göre normal gibi. Jel akü, güneş paneli , dizel ısıtıcı (webasto) dahil kantara soktuk 690 kg geldi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
çok geç paralar dağıldı yutuburlara

Renk seçiminde kararsız kaldım. Bi yardımcı olursanız..
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Sami Demirpaz yazdı:

Ulkemizde karavanciligin yayginlasmama sebepleri olarak mesela buyuk bir cogunluk ozel sektorde calisiyor. Yillik izin 15 20 gun, memlekete gitmek daha oncelikli oluyor. Bayramlarda zaten el opmeye gitme aile buyuklerini ziyaret vs ayri bir konuydu. (Son donemlerde bu dediklerim azaldi elbet.)

Butun yil evde yemek, temizlik, bulasik ile ugrasan bayanlarda tatilde ayni seyleri yasamak istemeyip servis alacagi otelde olmayi tercih ediyor. Kamping alanlarinin kisitli olmasi vs derken, karavanda kalacak sure daha da kisitlaniyor, buna ayrilacak butce daha farkli degerlendiriliyor. 

Karavan ureticileri, kalite vs de ayri konu elbette.

Son yillarda hem ekonomik sebepler hemde yeni yerler gormek adina cadir kamplari, karavan kamplari artis gosterdi. Son gunlerde ise salgin sebebiyle haberlere bile konu karavancilik. 

Bu söylediklerine ilave olarak konaklama yerindeki güvenlik en onemli etken. 

Servet Aydın yazdı:

Renk seçiminde kararsız kaldım. Bi yardımcı olursanız..

Sen örnekler için bir oylama konusu aç bizde görüp fikir beya ederiz 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Mehmet hocam temiz bir 12,6 m3 2005 falan sana renault master panelvan alalım bu araclar 6 ileri 120 ps güce sahip içini kafana göre döşe karavan ruhsatı almadan kullanssanız nasıl olur hocam 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Ben avrupa kültürünü pek çözemedim. Hepsinin arbasında kanca var, nedense hepsinin bir römorku var. Hep bir yerelere ağır yük çekiyorlar. Arabalarının tavanı port bagaj tıka basa dolup geziyorlar. Çok tuhaf geliyor bana. Almanyadaki dayım Tiguan almış, kuyruğuna kancasını takmış, iki ayda bir defa  bira fabrikasından 2 fıçı bira çekmeye römork almış. ayda bi iki defa fıcı çekmek için römork alıyorsun. Artık nasıl bir maaş fazlası varsa bilemiyorum. Onuda gectim tigunaın bagajı yetmiyormu iki fıcı biraya. Biz Cruze bagajına 10 tane 19 litre şaşalı suyu koyuyoruz koltuk katlamadan. Hayır parası pulunda değilimde, arabana yazık, şanzımanına yazık. motoruna yazık. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Bu söylediklerine ilave olarak konaklama yerindeki güvenlik en onemli etken. 

Aynen oyle, guvenlik de mesele. 

Ali Darbaz yazdı:

Ben avrupa kültürünü pek çözemedim. Hepsinin arbasında kanca var, nedense hepsinin bir römorku var. Hep bir yerelere ağır yük çekiyorlar. Arabalarının tavanı port bagaj tıka basa dolup geziyorlar. Çok tuhaf geliyor bana. Ülkede sedan sevdası gibi. Almanyadaki dayım Tiguan almış, kuyruğuna kancasını takmış, iki ayda bir defa  bira fabrikasından 2 fıçı bira çekmeye römork almış. ayda bi iki defa fıcı çekmek için römork alıyorsun. Artık nasıl bir maaş fazlası varsa bilemiyorum. Onuda gectim tigunaın bagajı yetmiyormu iki fıcı biraya. Biz Cruze bagajına 10 tane 19 litre şaşalı suyu koyuyoruz koltuk katlamadan. Hayır parası pulunda değilimde, arabana yazık, şanzımanına yazık. motoruna yazık. 

Oradaki mantik isini kendin cozme mantigi. Nakliyeciye ihtiyacin olmuyor, olursa cok pahali. Amerika da misal niye kendileri bakim ve tamirat yapiyor ? Usta fiyatlari. 

Tasima romorklari da bu sebeple fazla. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Ben avrupa kültürünü pek çözemedim. Hepsinin arbasında kanca var, nedense hepsinin bir römorku var. Hep bir yerelere ağır yük çekiyorlar. Arabalarının tavanı port bagaj tıka basa dolup geziyorlar. Çok tuhaf geliyor bana. Almanyadaki dayım Tiguan almış, kuyruğuna kancasını takmış, iki ayda bir defa  bira fabrikasından 2 fıçı bira çekmeye römork almış. ayda bi iki defa fıcı çekmek için römork alıyorsun. Artık nasıl bir maaş fazlası varsa bilemiyorum. Onuda gectim tigunaın bagajı yetmiyormu iki fıcı biraya. Biz Cruze bagajına 10 tane 19 litre şaşalı suyu koyuyoruz koltuk katlamadan. Hayır parası pulunda değilimde, arabana yazık, şanzımanına yazık. motoruna yazık. 

passat aracımda (tiguanda da var) taşıma barım vardı. Elde ettiğim hem kolaylık hem maliyet avantajlarını say say bitiremem. bizde iş yapmaktan insan utanıyor biraz. Kendi bahçesinin çimini biçmek mesela bizde "fakir" imajı veriyor. 

Erkan Işık yazdı:

Mehmet hocam temiz bir 12,6 m3 2005 falan sana renault master panelvan alalım bu araclar 6 ileri 120 ps güce sahip içini kafana göre döşe karavan ruhsatı almadan kullanssanız nasıl olur hocam 

ruhsatsız sorun olur. Olacaktır. Devletin paraya ihtiyacı var. Ayrıca benim niyetim avrupa için. Türkiyede zaten şu an pek uygun yer yok. Motokaravan belki Türkiye için daha iyi.

Nerden baksan 30-40 binlere güzel bi içinde duşu olan let bulurken motorkaravan işine girersen 80-100 harcaman gerekir araçla beraber. Araç da avrupaya gidebilecek kadar sağlam mıdır tartışılır.

Motorkaravan yapacak olanın 4-5 yaşını anca doldurmakta olan bir aracı alıp çevirmesi yahut çevrilmişi alması uygun olur. O da nerden baksan 150-200 lerde malolur. Daire al yazlık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

passat aracımda (tiguanda da var) taşıma barım vardı. Elde ettiğim hem kolaylık hem maliyet avantajlarını say say bitiremem. bizde iş yapmaktan insan utanıyor biraz. Kendi bahçesinin çimini biçmek mesela bizde "fakir" imajı veriyor. 

Tamam abi bende eve su taşıyorumda, römorka ihtiyacım olmuyor. Arabalın orjinal kapasiteleri yetmiyormu. Bagajı katlanmayan arabada kalmadıki :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Tamam abi bende eve su taşıyorumda, römorka ihtiyacım olmuyor. Arabalın orjinal kapasiteleri yetmiyormu. Bagajı katlanmayan arabada kalmadıki :) 

Sen iki tane 6 kişilik plastik büyük bahçe masası takımını arabayla fabrikasından alabilir misin? Yahut 3 tane 2 kişilik yatağı taşıyabilir misin? Ustte taşıyabileceklerin hayalinle sınırlı. 

Ayrıca şimdi bir de çadırlar çıktı. 

90 cm kütüphane taşıyabilir misin 2.30 boy.

Keşke römorkum olsaydı o zaman daha da çok işler yapardım. 

6 metrelik profil taşıdım ben çok.. passatla..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Ben avrupa kültürünü pek çözemedim

yardımcı olayım: evinin önündeki kaldırımda radyatör değişirsen 1000 avro falan makbuzun gelir posta ile eve

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

yardımcı olayım: evinin önündeki kaldırımda radyatör değişirsen 1000 avro falan makbuzun gelir posta ile eve

graphics-laughing-511754.gif

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Virus hayatimiza girmeden 1.5 sene önce karavan arastirmasina girdim... Hatta fazla uzak bir tarih degildir foruma bir konu dahi açtım... Karavan sevdası İstanbul beni bogmaya basladigından beri var, virüs sebebim olmadı yani... :) Hafta sonlari yakın yerlere kacamak ve daha çok Yunanistan ve Bulgaristan gezilerimde kullanmak için istiyordum...

En son yapilan karavan fuarinada gittim, hatta bu modeli

https://sahibinden.com/775381247

Neredeyse aliyodum... En full hali ile karavan 750 kilonun uzerine cikiyor... Hali ile bende sorun olmaz mi diye sordum aldigim cevap butun herseyi bitirdi... "Abi Türkiyede bisi olmaz ama yurt dışına çıkmana izin vermezler" Fiyatinda bile anlastigim karavani orda birakip donup arkami gittim... Yurt disinda kullanamicaksam neden alayım ki... 

Biz hocaminda dedi gibi karavan kulturune alışık degiliz, 150m2 evlerden minimal yaşama geçmek biraz namümkün... Çantasinda çamaşır suyu taşiyan Ayşe Teyzeyi ikna edin bakalım hadi minimal yaşama imkanı yok... :D Belki büyük şehirlerde küçük evlerde yaşamak zorunda kalanlar icin zor degildir ama Guney Dogu Anadolu bolgesinde 300 m2 lik evlerde yasayanlar icin minimal yaşam imkansiz... :)

Karavancılıkta, kampçılıkta eziyet aslında bizde neden ?

Bir bölgeye gidersin cadiri kurarsin meraklı köylüler bir gelir butun gece esirsin, saat sabahin 4 u olmus hic tanimadin bi adam sana hayat hikayesini anlatirken kendini bulursun bi anda... Buda yetmez, o çadırın içinde kimbilir ne haltlar donuyo bakışlarına maruz kalırsın... Bunun gibi durumlar saymakla bitmez... 

Virus hayatımızda bir çok şeyi degistirdi dahada degistirecek, bunlardan sadece birtanesi tatil örnegi... 

Zoruma giden ve anlamadigim nokta ise virusten önce 150 bin TL olan motokaravanlar virusten nasıl 300 bin TL olu verdi... 🤔 Ekstra bir gunes paneli eklenmemis veya kasetli tuvalet marine cevrilmemis ama fiyatı artmis yani cok ilginç... Biraz degil baya fırsatçı olduk biz, öğrendik bu işi yani... Kimden ögrendik ? İstanbul Ataturk havaalaninda bomba patladiğı zaman 50 metrelik yere 200 TL isteyen taksici abilerimizden ögrendik... Şaşırmamak lazım aslında...

Üzülerek söylüyorum bizim zihniyetimiz degismedigi sürece, ( her anlamda ve her alanda ) biz daha elin ogluna bakar dahada çok iç çekeriz... 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Erkut Uysal yazdı:

Virus hayatimiza girmeden 1.5 sene önce karavan arastirmasina girdim... Hatta fazla uzak bir tarih degildir foruma bir konu dahi açtım...

Evet

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Koronadan dolayı karavana ihtiyaç duyacak kişi profili hangisidir? Sami nin dediği gibi yılda 2 hafta tatil yapacak kimse bu masrafa girmez. Uzaktan bağlantı ile çalışsa bile çocuğun okulu var. Parası olan modaya uyar alır kenara koyar. Parası olmayan memlekete otobüs bileti 2 katına çıkmış onun hesabını yapar. Teyzemin evinde yardımcı varken karavana binip ev işi mi yapacak? Kamp alanlarının gerekli altyapıya dönmesi ve yeterli sayıya çıkması çok yıllar alır o zamana kadar da virüs psikolojisi geçer. Dünyada çaresi olmayan tek hastalık korona değil sonuçta.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Karavan; herkesin ama emekli yada zenginlerin hakkını vererek gerçekleştirdiği bir hayal bence.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Köksal Yılmaz yazdı:

Koronadan dolayı karavana ihtiyaç duyacak kişi profili hangisidir? Sami nin dediği gibi yılda 2 hafta tatil yapacak kimse bu masrafa girmez. Uzaktan bağlantı ile çalışsa bile çocuğun okulu var. Parası olan modaya uyar alır kenara koyar. Parası olmayan memlekete otobüs bileti 2 katına çıkmış onun hesabını yapar. Teyzemin evinde yardımcı varken karavana binip ev işi mi yapacak? Kamp alanlarının gerekli altyapıya dönmesi ve yeterli sayıya çıkması çok yıllar alır o zamana kadar da virüs psikolojisi geçer. Dünyada çaresi olmayan tek hastalık korona değil sonuçta.

Anlık bir topyekün değişim beklenmiyor ama zaten başlamış olan değişim bu vesile ile hızlanacaktır. Bazen bu gibi olaylar tetikleyici olur. Umudumuz odur. 

Bir sürü aile yazlık diye saçma bir yere kondurulmuş sitede oturmaya gidip arabayla plaja taşınıp 15 günün ilk haftasını tamir ikinci haftasını toplanma ile geçiriyor. Bu profil için ya da bu profile henüz geçememişler için uygundur. Herkesi oturmuş evinde hizmetçi çalışan aile profili olarak görmeyin. Ayrıca bunların içinde genç olup çocuğu olmayanlar var. Var da var.

Ayrıca okullar da 4 döneme çıktı ve 3 ara tatil var. Ara tatillerdeki yoğunluğu da düşün. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Fatih Evcin yazdı:
Münir Nurettin Taşova yazdı:
Bir süredir çadır alternatiflerini araştırıyorum. Frenli Alko şase 600 kg. Güneş paneli, tente, webasto, jel akü eklesen gene 750 kg aşmıyor. İki kişi için ideal, tam bana göre.

SALY CARABINATA ""MINI"" *600 KG* FRENLİ

Bu karavanın 4 kişiliği var arkadaşımda içinde ayakta durulabiliyor, 4 kişi net yemek yiyor, buz dolabı küçük seçilir ise 4 kişi net yatabiliyor, büyük olursa ranzanin biri kısa oluyor, yere de bir kişi yatabilecek kadar alanı oluyor. Malzeme kalitesi bir çok yerli karavandan önde. Fiyatı o kaliteye göre normal gibi. Jel akü, güneş paneli , dizel ısıtıcı (webasto) dahil kantara soktuk 690 kg geldi.

Benim paylaştığım mini serisi. Sizin örneklediğiniz orijinal. Birde xl çıkarmışlar, aralarında ki fiyat farkıda çok az.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Karavan almak benim de 5 yıldan fazla bir zamandır hayalim. Hesap kitap yaptım almaya teşebbüs etmeden önce, attığım taş ürküttüğüm kurbağaya değmedi, vazgeçtim. Hala bir karavanın özlemini duyuyorum ancak bizim gibi bir atımlık kurşunu olanlar için zor karar. Temel sorun, karavan çoooook pahalı. 70-200 bin arası bir parayı karavana gömmek iddialı bir gelir istiyor. Hele işçi sınıfı insanların toplasanız 20-30 gün tatili var. Adam bunun kaç gününü karavanda geçirebilecek ki? Yılda 5 gün kiralasa daha ucuza geliyor. Kamping alanları pek yok. Anadolu’da bir yere çekseniz mobil ev muamelesi görür. Bu her şeyden önce bir kültür. Bu kültürün sizde olması bir şey ifade etmiyor. Kültür halkın geneline yansımış olmalı ki siz de o işten zevk alasınız. Vazgeçmiş değilim, Türkiye’ye dönünce nasipse alacağım. Çünkü bize şart. Yılda 180 gün çalışıyoruz malum 😁 Verdiğim parayı çıkarırım, işçi arkadaşlar için ölü bir yatırım olur. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Benim paylaştığım mini serisi. Sizin örneklediğiniz orijinal. Birde xl çıkarmışlar, aralarında ki fiyat farkıda çok az.
Evet bende onu diyorum. Mini yerine 4 kişilik daha uygun olacaktır.
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

Anlık bir topyekün değişim beklenmiyor

hocam 2 ayda 8 milyar insan evde çıkmıyor, daha nasıl bir top yekün olsun?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...