İçeriğe Yönlendir

Hisse Senedi Dersleri

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

En son Fibo sayılarından ufacık bahsetmiştim. Biraz daha geniş bilgi verelim.

Fibonacci orta çağda yaşamış bir adam. Bir sayı dizisi icat ediyor. Sistemi şu; Önceki sayı ile toplayıp Bir sonraki sayıyı bulmak. Basit.

0+1=1

1+1=2

1+2=3

2+3=5

3+5=8

5+8=13

8+13=21

13+21=34 şeklinde.

buraya kadar birşey yok, üfürük. İş sonrasında, Yaprakların dizilimi, bazı hayvanların üremesi hep bu sayılar üzerinden. Hatta birçok kişinin bildiği Altın oranda bu sayıların birbirine oranıyla bulunuyor.

Altın Oran ise insanın yüz hattının oranlarından, parmak boğumlarının oranına, gezeğenlerin uzaklıklarına kadar birçok şeyde karşımıza çıkıyor. Altın oran önemli.

Fibo sayılarını teknik analizde nerede kullanıyoruz peki ?

Dönüş Tahmininde ve hedef Tahmininde.

Dönüş tahmini için Fibo Retracement Kullanılır.

Dönüşler genelde 0.618 - 0,5 0,382 olur bu oranlar  çok önemlidir.

8j7P89.png

Hedef Tahmininde ise Fibo Extension kullanılır.

5BwBxN.png

Dikkat ettiyseniz Grafikler Hep Logaritmik Düzende..

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yeterli süre beklenirse, belli kurallar dahilinde artan sayılar nihayetinde bir tepede birleşir? yeterli süreyi tespit edebilcecek analiz var mı?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Soruyu Anlamadım, Yada Bilmiyorum.

Eğer soru, Fiyat Üzerinden değil Zaman Üzerinden bir Tahmin ve bunun için bir indikatör derseniz

Fibo Time ve bence babası GANN var. (GANN a sonra gireriz, pek vakıf değilim.)

Aşağıda Fibo Time var, ve iki dip tespit edilerek (yada iki tepe) kullanılır.

XsSKlo.png

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhittin Kaplan yazdı:

Fibo sayılarını teknik analizde nerede kullanıyoruz peki ?

Dönüş Tahmininde ve hedef Tahmininde.

hedefe ulaşma süresi mesela, veya destek denen şeyler.. bunlar filmi izleyip sonra senaryo yazıp satmaya benziyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Muhittin Kaplan yazdı:

Filmi Tahmin Etmeye Çalışıyoruz. Yukarıda birleştirilen ileti sorunuza cevap olmuştur umarım

GANN için https://anapara.com/gann-analizi-nedir/

teori yapalım: 1000 alıcı 1000 satıcılı bir borsa olsun. 2000 kişi de gann analizi yapar ise, analiz edilen şekilde realize olur mu hisse rakamları?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Soru Rasyonel İnsan ı kapsıyor. Onu Temelden Reddediyorum.

Eger A-B ye gitmek isteyen insanlar,Aynı Haritaya Baksalar dahi, farklı yerlerden gidiyorlarsa Destek ve dirençte herkesin aynı kararı vermesi beklenemez. Şekeri düşüktür, macera arıyordur, borsayı oyun olarak görüyordur. Destek Noktasında Rasyonel İnsan Alması gerekirken Çok satan Trader biliyorum (Kesin Kırar burayı).

Dolayısıyla GANN ile yapılan 2000 kişilik bir deneyde de Destek ve direnç oluşur. Kimisi Kırar a yatırır kimise kıramaz a.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

O halde okumayı bilenler, gördüğüne göre hareket ediyor diğerleri rüzgarın estiği yöne.

Herkes rastgele bir emir girse ve ilk hareket bir domino taşı gibi başlasa tamamen rastlantısal sonuç alınabiliyor.

Domino hareketini de grafik okuyanlar bozuyor. 

Doğru mudur?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Konuyla Alakalı,

google-> simon diyorki pdf diye aratırsanız güzel bir dökümana ulaşırsınız.

(Orada Güzel bir örnek var, şöyle der.

Bir Stadyumdan Çıkan Seyirciler, Kalabalık bir halde kapıya doğru yöneldiğinde, kapının kapalı olduğunu görüp dönmeye çalışan ilk kişi doğru kararı en erken verendir. Ardındakiler hep gecikmelerle karar verirler. Burada Bir dalga oluşur. Ya Dalgayı yakalayacak ve, Kalabalıkla beraber hareket edeceksiniz. (trendi takip etmek)

Yada Locadan O kapının zaten kapalı olduğunu göreceksiniz.)

Rasyonel insan, Hep kar arzu eder, verdiği kararlar hep kendi için en iyisidir der. Davranıssal finans araştırmaları ise, insan bazen bilsede, görse de bilebile dahi kendisi için faydalı karar vermeyebilir der.

Son zamanlardaki araştırmalar, insanın kararlarının rasyonel olmadığını ortaya koymuştur. Manyaklık var biraz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bir de bu aralar maç bittiği halde seyirciler çıkarken içeri girmek isteyenler var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Recep Selim Kaya yazdı:

Bir de bu aralar maç bittiği halde seyirciler çıkarken içeri girmek isteyenler var. 

Onlar, bir sonraki maçı kaçırmak istemeyenler. 

Bir de yerinden hiç kalkmayanlar var.  
Maç bitimini fark etmeyen, o an başka bir şeye dalan, yada nasıl olsa Bu maç yeniden başlayacak, bu sefer bu maçı kesin alırız diyenler.  

Olayda bir de seyircilerin hareketlerine hiç bakmayıp, sadece oyuncuları takip edenler var. Maçtan bir gün önce ne yapmış, hangi takım hangi 11 ile oynayacak, rüzgar hangi yarıda hangi yöne daha şiddetli esecek, maçta şike var mı vs.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Ben bu borsada hiç kazanamadım herdaim kaybettim.Kaybetmeleriminde tek nedeni bendim.Kendi bulduğum senetlerde hiç zarar etmezken sağdan soldan gelen manupülatiflerden hüsrana uğradım.Finanscıları tokatladım ama diğerlerine tokatlandım.Finanscıların senetlerindende hiç zarar etmedim.Normalde finanscılar tehlikelidir.

Şuanda durum kritik benim fordun parası bir senette bekliyor :)  tourneo sıfırmı olacak ikinci elmi yoksa hiçbirimi?

Metastock kullanıyorum.Matriksdende verileri indirmek için downloaderı alıyorum.Genelde mum grafiğinde bakıyorum,diğerleri karmaşık geliyor.Kısa vadede al verenleri süzüyor inceliyorum sonra 1 yıllık grafiklerine bakıyorum zaten gerisi ortaya çıkıyor.Eskiden hisse formlarında çok dolaşırdım ama artık hiç girmiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fatih Sarıkaya yazdı:

Ben bu borsada hiç kazanamadım herdaim kaybettim.Kaybetmeleriminde tek nedeni bendim.Kendi bulduğum senetlerde hiç zarar etmezken sağdan soldan gelen manupülatiflerden hüsrana uğradım.Finanscıları tokatladım ama diğerlerine tokatlandım.Finanscıların senetlerindende hiç zarar etmedim.Normalde finanscılar tehlikelidir.

Şuanda durum kritik benim fordun parası bir senette bekliyor :)  tourneo sıfırmı olacak ikinci elmi yoksa hiçbirimi?

Metastock kullanıyorum.Matriksdende verileri indirmek için downloaderı alıyorum.Genelde mum grafiğinde bakıyorum,diğerleri karmaşık geliyor.Kısa vadede al verenleri süzüyor inceliyorum sonra 1 yıllık grafiklerine bakıyorum zaten gerisi ortaya çıkıyor.Eskiden hisse formlarında çok dolaşırdım ama artık hiç girmiyorum.

Şakaydı tabi ama Doğan'a dedim ki.  

C5'i satıp borsaya gireyim, kazanınca bi sedan bir de tiguan alırım.  

Doğan da dedi ki, yada elektrikli bisiklet 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Şuraya tekrar yazayim.
Bu işin özü kendini tanımakta yatıyor. Bunu dediğimde budist rahip gibi konuştuğunu söylüyorlar ama maalesef böyle. Stratejik sahada yanlış verilmiş karar, operatif ve taktik sonrasında teknik sahada düzeltilemez.
Onun için herkesin Savaş Sanatını okuması gerekir.(sunTzu)
Bir işlem yaptığınızda, kendinizi mutlu hissediyorsanız, birşeyler yanlış gidiyordur.
Bir işlem yaptığınızda kendinizi gergin hissediyorsaniz yine birşeyler yanlış gidiyordur.
Hergun ise giderken geriliyormusunuz ? Bakkala giderken mutlu oluyormusunuz ?
Hayatın akışında olan şeyler bunlar ve icsellestirdigimiz konular.
Eğer işlemlerde de boyleyseniz artık bir yatırımcisinizdir. Diğerlerinin hepsi bir nebze kumardır cunki adrenalin bağımlılık yapar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Muhittin Kaplan yazdı:

Şuraya tekrar yazayim.
Bu işin özü kendini tanımakta yatıyor. Bunu dediğimde budist rahip gibi konuştuğunu söylüyorlar ama maalesef böyle. Stratejik sahada yanlış verilmiş karar, operatif ve taktik sonrasında teknik sahada düzeltilemez.
Onun için herkesin Savaş Sanatını okuması gerekir.(sunTzu)
Bir işlem yaptığınızda, kendinizi mutlu hissediyorsanız, birşeyler yanlış gidiyordur.
Bir işlem yaptığınızda kendinizi gergin hissediyorsaniz yine birşeyler yanlış gidiyordur.
Hergun ise giderken geriliyormusunuz ? Bakkala giderken mutlu oluyormusunuz ?
Hayatın akışında olan şeyler bunlar ve icsellestirdigimiz konular.
Eğer işlemlerde de boyleyseniz artık bir yatırımcisinizdir. Diğerlerinin hepsi bir nebze kumardır cunki adrenalin bağımlılık yapar.

Muhittin bey ben senetlerde bayadır nötürüm artık,heyecan yok.Eskiden 1 puan yükselse veya düşse sevinç veya hüzün oluyordu artık onu geçtim.Borsa çok riskli olduğu için evi arabayı satıp girmek pek mantıklı değil.Ben bu mantıklı olmayanı yaptım ama.Dün %4 civarı yükseldi sevinmedim bile.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Muhittin bey ben senetlerde bayadır nötürüm artık,heyecan yok.Eskiden 1 puan yükselse veya düşse sevinç veya hüzün oluyordu artık onu geçtim.Borsa çok riskli olduğu için evi arabayı satıp girmek pek mantıklı değil.Ben bu mantıklı olmayanı yaptım ama.Dün %4 civarı yükseldi sevinmedim bile.
Evi arabayı satıp, borsa ya yatırım yapsanız her an ekrana bakar 1pip hareketlerde bile yerinizde duramazsınız. Buradan yola çıkarak, evi arabayı satıp bu tür bir işe girmenin ne denli hatalı bir davranış olduğu ortaya çıkar.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Muhittin Kaplan yazdı:

Evi arabayı satıp, borsa ya yatırım yapsanız her an ekrana bakar 1pip hareketlerde bile yerinizde duramazsınız. Buradan yola çıkarak, evi arabayı satıp bu tür bir işe girmenin ne denli hatalı bir davranış olduğu ortaya çıkar.

Bir öğlen birde akşam bakıyorum.Onuda googla yazıp bakıyorum.Eskiden olsa yerimde duramazdım.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Bollinger Bands nedir ?

Piyasadaki hareketliliği Ölçen Bir indikatördür. Piyasanın Hareketlimi Değil mi ?

Nasıl hesaplandığını Başka kaynaklardan baktığınızda içerisinde Ortalama ve standart sapma nın olduğunu görürsünüz.

(To calculate the upper Bollinger Band you calculate the Moving Average of the Close and add Standard Deviations to it. For example the upper band formula would be MOV20+(2*20Standard Deviation of Close). The third line is the lower Bollinger Band.)

Biz Burada Indicator ile ilgileniyoruz, nasıl yapıldığıyla değil.  Aşağıdaki bollinger eklenmiş USDTRY günlük logaritmik bir Grafik görüyorsunuz.

USHT7V.png

Dikkat ederseniz iki çizgi arasında bir çizgi, toplamda 3 çizgi mevcut.

1. Piyasa Sakin ise Band Daralır. Genelde Bir hareket olacağına işarettir. (Fırtına Öncesi sessizlik)

2. Band Ağzını Açmaya Başladığında Pozisyon için hareket edebilirsiniz.

3. Grafik Üst yada Alt banda değdiğinde orta çizgiye dönmeye meyillidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bugüne kadar grafiklerden anladığım kadarıyla, sadece zaman bilgisi veremiyor.

Yani bana diyor ki üç vakte kadar şu olacak. Ama 3 saat olur ama 3 hafta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Recep Selim Kaya yazdı:

Bugüne kadar grafiklerden anladığım kadarıyla, sadece zaman bilgisi veremiyor.

Yani bana diyor ki üç vakte kadar şu olacak. Ama 3 saat olur ama 3 hafta.

Bazı formasyonlarda onu da söylüyor.. 

Yani üç vakte kadar demiyor da bir vakte kadar diyor :)

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bazı formasyonlarda onu da söylüyor.. 

Yani üç vakte kadar demiyor da bir vakte kadar diyor :)

İşte o vakit nedir? Saat mi, gün mü, hafta mı?

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Soruyu Anlamadım, Yada Bilmiyorum.
Eğer soru, Fiyat Üzerinden değil Zaman Üzerinden bir Tahmin ve bunun için bir indikatör derseniz
Fibo Time ve bence babası GANN var. (GANN a sonra gireriz, pek vakıf değilim.)

Aşağıda Fibo Time var, ve iki dip tespit edilerek (yada iki tepe) kullanılır.
XsSKlo.png
Şurada verdiğim grafikte çizilen fiboTime da dip lere dikkat ederseniz zaman tahmini yaptığını göreceksiniz.
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

RSI Nedir ?

Relatif güç endexi olarak adlandırılan bu indikatör aşırı alış yada aşırı satış noktalarının tespitinde kullanılır. 30-70 aşırı alış yada aşırı satış noktası olarak kullanılır.

Aşağıda, RSI indikatörü yüklenmiş olan Amerikan tip Ham Petrol grafiği görülmektedir. sarı ile işaretlediğim yerler aşırı alış ve aşırı satış olarak görülen bölgelerdir.

RSI indikatörünün 30 dan aşağıdaki yerleri aşırı satışın olduğunu gösterir. İndikatör buraya geldiğinde alış için hazırlık yapılır.

RSI indikatörünün 70 dan yukarı yerleri aşırı alış olduğunu gösterir. İndikatör buraya geldiğinde satış için hazırlık yapılır.

5x1BAc.png

RSI Uyumsuzluğu Nedir ?

Fiyat Hareketinde yeni tepeler oluşurken, rsi değerinde yeni tepenin oluşmamasıdır. Yada tersi olarak yeni fiyat hareketinde yeni dip oluşurken, rsi da yeni dip oluşmamasıdır. Önemli bir dönüş işaretcisidir.

Aşağıdaki grafikte fiyat yükselirken rsi düşmektedir.

RQU1Q0.png

Uyumsuzluk diğer osilatölerde de görülebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...