İçeriğe Yönlendir

Ev Alma Danışması

Ali Darbaz

Ev alma seçeneği   

83 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Haluk Şentürk

Çok yakında sıfır ev faizi %0,64 e düşecek bilginiz olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Haluk Şentürk yazdı:

Çok yakında sıfır ev faizi %0,64 e düşecek bilginiz olsun

Düşecek ne hocam, düştü zaten dünden beri bu haberler var her tarafta. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Pınar

Arabayı satma pişman olursun. 3-4 sene sonra ödediğin kredi sana dokunmayacak emin ol.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

faiz ler düşerse araba ve evin üstüne düşen miktardan fazlasını itina ile ekleriz :d 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Abdullah Aladı
(düzenlendi)

Arabayı satmadan almanızı tavsiye ederim. sadece iki yıl sonunda gelir/kredi oranı sizi rahatlatacaktır. Ben evimi alırken kredi aylık ödemem bir maaş karşılığına yakındı.(2250)Kredimi ödediğim son taksitte ise maaş 4300 oldu. bu 48 ayda olan süreç.2. yıldan sonra ödeme konusunda rahatlamaya başlıyorsunuz.

tarihinde Abdullah Aladı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
(düzenlendi)

İlla ki ilerde bir rahatlama olacaktır genel yargı bu ama arabanın masraflarını unutmayalım. Araba yine alınır araba iyi de olsa kötü de bir şekilde alınır. Ama ev bizim gibi orta gelirli insanlar için yatırım değildir ihtiyaçtır. Evi almak genç yaşta önemlidir. Bende böyle yaptım ilk fırsatta aldım kredi ödüyorum şu anda. Arabasız da oluyor biraz rahatlık kayboluyor o kadar. Market alışverişi çoksa mesela emrime amade olan sarı arabalar var çağırıyorum geliyor 😃 hemde sigorta kasko vs ödemiyorum bakım masrafı da bana ait değil. 

Bir de arabayı satınca daha az borç ile alacaksınız evi bu da daha az faiz ödemek demek bunu da hesaba katın. Arabalı ve arabasız kaç bin TL faiz fark ediyor bu da önemli, herkes diyor ya o paraya alamazsın arabayı bu doğru ama zaten siz eve ödediğiniz fazla faizi hesaplayın bakalım o zaman farkı görürsünüz 😉

tarihinde Mustafa Karaca tarafından düzenlendi
Ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Yakıt verimliliği ve arabanın yıpranmasını geçiktirme üzerine elimden geleni yapan biri olmama rağmen arabamın arıza vermesi beni korkutuyor. Her ne kadar bu arızaları kendim çözüyorum olsamda her zaman bir kaza riski var. Bu sabah iş yerime 500 metre kalan fiestanın biri bana yandan fena çarpıyordu. çok ucuz atlattım. 

Gelişen bu olaydan sonra biraz canım sıkılmadı değil. ne zamana kadar böyle teğet geçicez :( 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Evi alali 2.5 sene bitti. Arabayi satip 30 40 bin liralik araba alacaktim. 20 30 bin icin degmez dedim. Araba o zamanlar 60 lira falan ediyordu su an 100 liradan fazla miktarda ilanlarda.

Ilk 1.5 yil biraz sikintili gecti ama su an rahata kavustuk. Benim aylik odemem 3980 lira.

Arabayi satsaydim su an ayni arabadan alamiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Arabayı sat, vadeyi 7 seneye indir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Ali kredi çekersen vadeyi uzun tut. Çünkü enflasyonu durağan yada durağana yakın olmayan ülkelerde uzun vade tüketici açısından kârlıdır. Hele ki kredi oranları çok düştü. Mehmet Pınar ın dediği gibi 2-3 yıl sonra ödediğin taksit seni yormayacaktır. Allah ömür versin ödersin. Ola ki bir vefat durumunda zaten sigorta devreye girer ve kalanlarına maddi bir yük getirmez. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben evi 2014 aralık ayında aldım. 0,89 faiz oranı ve 150 ay vade ile aldım. İlk taksitler maaşımın %55'i iken şimdi 4 te biri.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Akan Belen

Bence de şu dönemde Max seviye kredi en uzun vade ile çekilir o şekilde ödeme yapılır.İleride bu rakamlar bulunamayacak diye dusunuyorum
Benimde aklımda var ev işi şu an 1400 lira kira ödüyorum 3+1 ev icin.
Maalesef yaşadığım bir sıkıntı yüzünden kredi çekemiyorum 10k gelir varken alternatifler bulmaya çalışıyorum bu dönem icin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Akan Belen yazdı:

10k gelir varken alternatifler bulmaya çalışıyorum bu dönem icin

Findeks raporunuz çok mü kötü?

Bu geliri beyan edebiliyorsanız kredi vermeyecek banka yoktur. Tabi, ödemeler konusunda zamanında sıkıntı yaşamadıysanız.

Yorum bağlantısı
Akan Belen
Findeks raporunuz çok mü kötü?
Bu geliri beyan edebiliyorsanız kredi vermeyecek banka yoktur. Tabi, ödemeler konusunda zamanında sıkıntı yaşamadıysanız.
Geliri beyan etmekte sıkıntı yok.Findeks raporum kötü bir banka ile olan bir sıkıntı yüzünden iki banka ödemerini de yapmamıştım avukat bir arkadaşın tavsiye si üstüne.Sonrasi daha da karıştı falan .Sonra anlaşıp hepsini kapattım ama o işler notumuzu fena halde etkiledi doğal olarak
Devlet baba belki af cikarir sicil durumlarina da bizde normal hale döneriz [emoji16]
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

ev kredisine başvurduk bakalım (0,74 orandan )süreç 6/10 aşamasında onaylar çıktı expertiz raporunun genel müdürlüğe düşmesini bekliyorum. ilerleme hakkında bilgi vericeğim buradan 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
(düzenlendi)

Yeni konu açmim dedim bende çıkmazdayım, sizce ne yapayım. 

-95/100 bin TL değerinde arabam var. 

- Ben memur, eşim özel sektörde çalışıyor. Hane geliri toplamı: 7000 TL. 

- Peşinatım hiç yok, sadece arabam var. 

- Bedelli askerlik durumum var. 

Yeni çıkan kredide ilk 1 sene ödeme yok. Dolayısı ile 1 sene içerisinde bedelli parasını biriktirmeyi düşünüyoruz. 

Arabayı satıp yarısını peşinat yapıp yarısı ilede işimizi görecek bir araç almayı düşünüyoruz. Araba fiyatı daha aşağı da olabilir, duruma göre değişecek yani. Ne diyorsunuz? 

Düşündüğüm ev fiyatı 230/300 arası max. Minimum peşinat yüzdesi %10muş.

Sizce bu tabloda ne yapılır? 

tarihinde ibrahim Tiryaki tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
ibrahim Tiryaki yazdı:

Yeni çıkan kredide ilk 1 sene ödeme yok. Dolayısı ile 1 sene içerisinde bedelli parasını biriktirmeyi düşünüyoruz. 

Arabayı satıp yarısını peşinat yapıp yarısı ilede işimizi görecek bir araç almayı düşünüyoruz. Araba fiyatı daha aşağı da olabilir, duruma göre değişecek yani. Ne diyorsunuz? 

Ne olursa olsun ev alin kira vermeyin.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

Bir sene ödeme yok ama faizi var. Hesaplamak gerk ne kadar faiz var diye?
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

maks vade yap, arabayı sat (Ali burasıda sana, i10 nun kaskosunu cruze e geçir (sanırım oluyordu))

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Serkan Gülderen yazdı:
ibrahim Tiryaki yazdı:

Bir sene ödeme yok ama faizi var. Hesaplamak gerk ne kadar faiz var diye?

Bankaların sitesinde 100.000 TL için örnek plan koyulmuş, 200/220 bin TL için ne olur ona bakmak gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Arabayı ihtiyaç yoksa sat, vadeyi kısalt, hatta aylık 2500 tl ödeyecek gibi ayarla , eper kısalır. arabanın da artık masrafı olmayacağı için kolay ödenir. Enflasyon aldı başını gidiyor, 3-4 yıl sonra 2500 liranın pek hükmü kalmayacak. Rahatlayınca tekrar araba bakarsın hem araç daha genç olur. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

işte o yüzden uzun vade dedimya, 3-4 yıl sonra harçlık öder gibi olacaksın, aylık ödeme zorlamıyorsa o zaman vadeyi ödeyebileceğin ayarda kısa tut, zorluyorsa uzat, zaman geçiyor merak etme, aha benim bu ay son, Allaha şükür...

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben baya devrik cümle kurmuşum, 1500 lira ödüyorum ayda evi aldığımda maaşımın %55 ine tekabül ediyordu. Şimdi %25

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Erhan Doruk yazdı:

Arabayı ihtiyaç yoksa sat, vadeyi kısalt, hatta aylık 2500 tl ödeyecek gibi ayarla , eper kısalır. arabanın da artık masrafı olmayacağı için kolay ödenir. Enflasyon aldı başını gidiyor, 3-4 yıl sonra 2500 liranın pek hükmü kalmayacak. Rahatlayınca tekrar araba bakarsın hem araç daha genç olur. 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

işte o yüzden uzun vade dedimya, 3-4 yıl sonra harçlık öder gibi olacaksın, aylık ödeme zorlamıyorsa o zaman vadeyi ödeyebileceğin ayarda kısa tut, zorluyorsa uzat, zaman geçiyor merak etme, aha benim bu ay son, Allaha şükür...

Bu yorumlar ali Darbaza mı bana mı? 

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

Bir ev alma hikayesi de benden. Faizler 0.9 civarlari iken 280 bin liraya bir ev bakıyorduk. Faizler 0.79 a düşünce evin fiyatını 315 bine çıkardılar. Ben de başka eve baktım ve daha iyisini daha uygun fiyata aldım. Şimdi 0.64 faiz ile ilk baktığım ev 350 falan olmustur. Yani müteahhitler düşen faizleri evin fiyatına yansıtıyor. O nedenle pazarlığı iyi yapmak gerekiyor. Bu faiz düşüşü yapılandırma şeklinde tüketiciye yansımaz ise elde kalan dairelerini yüksek fiyata satacak müteahhitlerden başka kimsenin işine yaramaz. Benim fikrim böyle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...