İçeriğe Yönlendir

Ev Alma Danışması

Ali Darbaz

Ev alma seçeneği   

83 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mustafa Yanar
Sani Gerşon yazdı:

Yuh. %50'ye yakın kitliyorlar...

Bu kadar para ödemişken arabayı kaybetmek akıl kârı olmaz bence.

Hatta ben olsam, 108ay vade seçer, ayda sadece 170TL fazla ödeyerek 10binTL'den kurtulurum.

Kesinlikle toplam ödeyeceğiniz parayı da düşünün, ev alırken 120 ay taksitler az olsa da 96 ay ödenecek faiz yönünden çok farklıydı. Sonuçta para toplam ödenecek senin cebinden çıkıyor. 

Ali Darbaz yazdı:

Biz hanımla ikilemde kaldık. Bana havuzlu site içi ev alalım diyor. E o zaman babamlara uzakta kalırım, arabada olmaz. Ayrıca 280 bin tl civarında nerde var havuzlu site içi 2+1 ev. Sıkıcı bir güncem daha beni bekliyor. Gayet sıradan 2+1 80 m2 bir ev almak için hayatımın 120 ayını kitliyeceğim. Arabamıda elden çıkarıyorum. Ama gende kimseyi memnun edemiyorum. Gelde işin içinden çık şimdi. 

Silivri taraflarında vardı şimdi nedir bilmem

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Çağatay Kılınç yazdı:

Ali Bey'in sorusunun bir benzerini de ben sorayım madem... Eşim ve ben öğretmeniz MEB de. Şu an elimde 2013 1.5 titanium fiestam var 103 k km'de ama bebek oldu ve dar gelmeye başladı. C sınıfı bir sedan tercihen focus Jetta düşündüm ama işin içine bir de ev kredisi kampanyası girdi. Şanlıurfa nın ilçesinde kiradayız ama ağustosta bir ihtimal tayin ile başka bir il merkezine gitmeyi ve gitmişken de ev almaya niyetimiz var. Tabiki tayin olması kesin değil puana göre atama oluyor sonuçta. Her neyse çok uzatmadan arabamı mevcut piyasa koşullarında satar ve elimdeki bir miktar parayı da eklersem 95 bin kadar çıkar. Araç alırsam 40 bin kadar kredi çekmek gerek 2 yıllık olacak. Ama tayin olursa da ev aklımızda. Ev için 200 bin kredi minimum ama bu kadar yükün altına girmeye de korkuyorum. Hane geliri aylık toplamda minimum 8.5 civarı. Temmuz 15ten sonra da ödediğimiz 1200 kredi ve kredi kartı vs bitiyor. İkilemde kaldım fikriniz ne olur ?

Bende sizinle aynı durumdaydım. Aynı ikilemi 4 sene önce bende yaşadım. Arabamı satıp daha az kredi çekerek ev almayı düşündüm. Sonra baktım olmayacak krediyi fazla çekeyim dedim. Sabit ödemeli kredi çekilince ikinci sene rahat edersiniz. Kredi sabit kalıyor maaşlar artınca elinizde para kalıyor. Üçüncü senenin sonunda aracı bile yeniledim. Önümüzdeki sene eşime bile araba almayı düşünüyoruz. Kredinin bitmesine üç yıl kaldı. Kesinlikle ilk sene hariç yük olmadı. Sonrası çok rahat geçti. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

.....

Ama gende kimseyi memnun edemiyorum. Gelde işin içinden çık şimdi. 

Daha yeni telefon almamis miydin :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Daha yeni telefon almamis miydin :)

İstekler bitmiyordu 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Sefa Çelik yazdı:

Şu ana kadar ev alamamış olan arkadaşlar, kendi evinize geçmeniz için şartlar hiç bu kadar uygun olmamıştı. Şimdi bu şartlar altında aldınız aldınız, almadınız ev sahibi olmanız zamanla daha da zorlaşacaktır. Biraz cesaret. 

Kesinlikle katılıyorum size. Büyük fırsat bu. Bizdeki sıkıntılı durum ağustosta tayin kesin olacak mı bakalım. Olursa ne ala ama olmazsa yerleşeceğimiz yer net olmadığı için de alamam.

Eyüp Çetin yazdı:

Bende sizinle aynı durumdaydım. Aynı ikilemi 4 sene önce bende yaşadım. Arabamı satıp daha az kredi çekerek ev almayı düşündüm. Sonra baktım olmayacak krediyi fazla çekeyim dedim. Sabit ödemeli kredi çekilince ikinci sene rahat edersiniz. Kredi sabit kalıyor maaşlar artınca elinizde para kalıyor. Üçüncü senenin sonunda aracı bile yeniledim. Önümüzdeki sene eşime bile araba almayı düşünüyoruz. Kredinin bitmesine üç yıl kaldı. Kesinlikle ilk sene hariç yük olmadı. Sonrası çok rahat geçti. 

Şu an zaten eşimin maaşını birikim için ayırıyorduk gün hesabı... O bitecek maaş boşa çıkacak. Bu işimi kolaylaştıracak bir etken. Benim için şehir önemli yerleşeceğim memleket belli değil.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Çağatay Kılınç yazdı:

Şu an zaten eşimin maaşını birikim için ayırıyorduk gün hesabı... O bitecek maaş boşa çıkacak. Bu işimi kolaylaştıracak bir etken. Benim için şehir önemli yerleşeceğim memleket belli değil.

Branş ne hocam. Nereleri düşünüyorsunuz? Biz de Gaziantep'teyiz. 

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

12 ay öteleme için teklif şöyleymiş;

300.000 0.74 ten 120 ay 3780 tl

1 yıl ödemesiz 120 ay 4076,

400.000 tl 0.64 ten 4784 tl 120 ay,

1 yıl geri ödemesiz 5112 TL.

300bin de;

35.520 artı faiz ayrıca masraflar da artacaktır.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Eyüp Çetin yazdı:

Branş ne hocam. Nereleri düşünüyorsunuz? Biz de Gaziantep'teyiz. 

Anadolu lisesinde matematik öğretmeniyim eşim ingilizce öğretmeni. Eşime il dışı yaptırıp ben eş durumu yapmayı planlıyorum. Memleketlere yakın olsun diye Nevşehir ya da Niğde merkez aklımızda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Çağatay Kılınç yazdı:

Anadolu lisesinde matematik öğretmeniyim eşim ingilizce öğretmeni. Eşime il dışı yaptırıp ben eş durumu yapmayı planlıyorum. Memleketlere yakın olsun diye Nevşehir ya da Niğde merkez aklımızda.

İngilizce daha rahat atama olan bir branş. Muhtemelen istediğiniz yerlere çıkar tayininiz. Hayırlısı olsun diyelim. İnşallah tayin çıkınca da faizler bu oranlarda olur. 

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
Serkan Gülderen yazdı:

12 ay öteleme için teklif şöyleymiş;

300.000 0.74 ten 120 ay 3780 tl
1 yıl ödemesiz 120 ay 4076,
400.000 tl 0.64 ten 4784 tl 120 ay,
1 yıl geri ödemesiz 5112 TL.

Yapabilirsen 200 210 kredi çekmem gerekecek 0stünü tamamlayıp. Bunun da geri ödemesi aylık yaklaşık 2800 ü bulur 120 ay için.tahminimden daha iyi aslında.

Eyüp Çetin yazdı:

İngilizce daha rahat atama olan bir branş. Muhtemelen istediğiniz yerlere çıkar tayininiz. Hayırlısı olsun diyelim. İnşallah tayin çıkınca da faizler bu oranlarda olur. 

170 180 puan arası bir puana gelecek . Hayırlısı olsun her sene Haziran'da yapılıyordu il dışı ama bu sene korona belası erteletti. Vardır bir hayır bunda da hocam...Ağustosa kadar devam eder inşallah bu kampanya :)

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

1 yıl geri ödemesiz için fikir olması için paylaştım düşünen arkadaşlar için. Bana göre çok faiz koyuyor 1 yıl öteleme.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Gece gece vesvese yapıyorum. Düşüncelerden kendimi alamadım. Uyuyamuyorum. Yumurta deliğe yaklaştıkca heyecan bastı beni. Yatıyom tv actım izliyorum.. :(

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Sinan Akgöl yazdı:

En guzel cozum evde uzunyol simulatoru pcde. Eurotruck eurocar simülator.

En severek kullandığın çekici hangisi? Benim DAF ile bi sorunum var ama çözemedim, ikidir teslimatı zararına kapattım :D

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Serkan Gülderen yazdı:

1 yıl geri ödemesiz için fikir olması için paylaştım düşünen arkadaşlar için. Bana göre çok faiz koyuyor 1 yıl öteleme.

1 yıl ödemesiz olduğunda toplam taksit sayısı değişmiyor değil mi? Yani hep 120 taksit ödeniyor. 

Bence 10 yıl için 35 bin lira çok değil, çünkü 1 yıl bekleme büyük avantaj. Bu yıl kriz sebebiyle işleri bozulanlar ve bundan dolayı krediye girmeyecekler için 1 sene beklemek avantaj. Tabi önünü görürse.  

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Yurdaer Elay yazdı:

En severek kullandığın çekici hangisi? Benim DAF ile bi sorunum var ama çözemedim, ikidir teslimatı zararına kapattım :D

Benim Scania Volvo favorim 😄

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

Biz hanımla ikilemde kaldık. Bana havuzlu site içi ev alalım diyor. E o zaman babamlara uzakta kalırım, arabada olmaz. Ayrıca 280 bin tl civarında nerde var havuzlu site içi 2+1 ev. Sıkıcı bir güncem daha beni bekliyor. Gayet sıradan 2+1 80 m2 bir ev almak için hayatımın 120 ayını kitliyeceğim. Arabamıda elden çıkarıyorum. Ama gende kimseyi memnun edemiyorum. Gelde işin içinden çık şimdi. 

ev almak için 120 ay sıkıntı çekilmez. yasal kölelik gibi birşey bu. 10 sene! den bahsediyoruz. 10 senede kim öle kim kala. onun yerine git tarla al, küçük bir bağ evi koy üzerine. mutlaka düz ayak olsun ve suyu olsun.  hipermilciye böyle bir yeterlilik lazım bence.  imkanım olsa tam olarak bunu yapardım şu anda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Dogan Arsiray yazdı:

ev almak için 120 ay sıkıntı çekilmez. yasal kölelik gibi birşey bu. 10 sene! den bahsediyoruz. 10 senede kim öle kim kala. onun yerine git tarla al, küçük bir bağ evi koy üzerine. mutlaka düz ayak olsun ve suyu olsun.  hipermilciye böyle bir yeterlilik lazım bence.  imkanım olsa tam olarak bunu yapardım şu anda.

Karşıma bir fırsat daha çıktı. Oturduğum apartmanın en üst katındaki aile evi taşımak istiyor. Talip oldum 300,000 tl altı kapatırsam herkezin dediği olacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
1 yıl ödemesiz olduğunda toplam taksit sayısı değişmiyor değil mi? Yani hep 120 taksit ödeniyor.  Bence 10 yıl için 35 bin lira çok değil, çünkü 1 yıl bekleme büyük avantaj. Bu yıl kriz sebebiyle işleri bozulanlar ve bundan dolayı krediye girmeyecekler için 1 sene beklemek avantaj. Tabi önünü görürse.  

Aynen 132 aya çıkmıyor. Yine 120 ayda tamamlamak gerekiyormuş. Ayrıca şuan bankadayım 252 bin için 84 ay normal ödeme olarak girildi kredi. 12 ay ötelesek ne olur dedik 84 aya 57 bin fark çıktı.

Artı masraf da var tabii.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Dogan Arsiray yazdı:

Arsa için kredi çıkmıyor, iş yerindeki arkadaşın fikri şu.

Benim eve 11 ay daha kredi ödemem var, 15 bin bin borcu kalmış. Diyor ki

15 bin borç bul, evin borcunu kapat. 

Evi güvendiğin birine sat. Mesela babam

Arsa için ne kadar lazım, 100 bin diyelim. 100 bin+ 15 bin borç için + tapu masrafı kadar konut kredisi çeksin baba. Krediyi ben ödeyeceğim tabi.

Böylece düşük oranla arsa almış olacağım, ayrıca arsa için peşinat olmasına da gerek kalmayacak. 

Arsa kredisi yerine bu yapılırsa hem peşinattan kurtuluyorum hem de tapu masrafına rağmen karda oluyorum. Vade de 60 ile sınırlı olmuyor, daha fazla olabiliyor. 

Tek sorun var. Bu dönemde bu risk alınır mı? Düşünüyorum, bir yandan da arsa için arayıştayım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Halil Gümüş

Aile içi satışlara bazen kredi vermediklerini duymuştum. Belki kamu bankaları sıkıntı yapabilir ama özel için sorun olmaz herhalde.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Halil Gümüş yazdı:

Aile içi satışlara bazen kredi vermediklerini duymuştum. Belki kamu bankaları sıkıntı yapabilir ama özel için sorun olmaz herhalde.

Evet olabiliyormuş, bir de yaş meselesi var tabi. 

Yorum bağlantısı
Hasan Çil
Bu tarz işlemlere fiktif işlem deniliyo buna izin vereceklerini zannetmem ama yinr denemekten zarar cikmaZ
Yorum bağlantısı
Halil Gümüş
Bu tarz işlemlere fiktif işlem deniliyo buna izin vereceklerini zannetmem ama yinr denemekten zarar cikmaZ
Adı da sakatmış[emoji23]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

arkadaşlar Allaha şükür işlemler bitti tapuyu bugün aldık hayırlısıyla. geçen hafta salı kredi başvurusu yaptım. dün akşam tapudan randevu aldık sabah ta 12 gibi randevuya çağrıldık yarım saatte de tapu halloldu. süreç bu şekilde ilerledi. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Serkan Gülderen yazdı:

arkadaşlar Allaha şükür işlemler bitti tapuyu bugün aldık hayırlısıyla. geçen hafta salı kredi başvurusu yaptım. dün akşam tapudan randevu aldık sabah ta 12 gibi randevuya çağrıldık yarım saatte de tapu halloldu. süreç bu şekilde ilerledi. 

Allah kurtarmış diyom. Biz hayla evi bulamadık. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...