İçeriğe Yönlendir

Hypermile Projem - Yaris 1.3 VVT-İ

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Multivanı sattık, yeni sahibine hayırlı olsun. 2 tane araba aldım bitanesi kendi şahsıma ait, diğerini babam kullanacak. Kendime aldığım aracı tanıtayım.

1.3 Litre VVT-İ motor. 2SZ FE Motora sahip.

230.xxx kilometrede LPG hiç takılmamış.

230 bin kilometre benzinli binilmiş. Lpg'siz oluşu beni cezbetti. Belgeleri kitabı falan da duruyor. Goodyear efficient grip compact lastikleri var, daha 1 ay olmamış takalı, akü değişmiş garantisi falan hepsi duruyor.

Arabayı Ege'de petrol arayan firmada çalışan personelden aldım.

Daha dün aldım, hipermil falan hak getire, basa basa şehir içi Klima açıkken 6.8, klima kapalı iken 6.3 litre benzin yakıyor. Daha uzun yola çıkmadım ama 4 litrenin altında benzini çok rahat görürüm diye düşünüyorum. Bide arabayı iyice tanıyıp hipermile başlarsam asıl ozaman rekor yakıt değerlerine ulaşırım. 2 bin devirin üstüne çıkmadan çok rahat gidiyor, kasa hafif motor göreceli rahat çalışıyor. Rölantide vites atıp seyir halinde gidebiliyorsunuz.

Multivan'dan sonra yakıtı bedava gibi geliyor.

Sahibi zaten depoyu fulleyip teslim etti.

2004 model, bu kasanın en full'ü. Direksiyonda düğmeleri falan var.

Adam arabadaki müzik sistemini almadı, sadece öndeki tss20 ler şuan 450 tl civarı.

Ön kapılarda Midrange takmış. Bagajda subwoofer var. Bayaa sağlam müzik sistemi var, araba çok ufak olduğu için subwoofer düşük güçte olsa bile ciğerde hissettiriyor.

Gidişi duruşu çok muazzam, daha önceden de yarisim vardı 1 ay olmadan satmıştım. Bu ona çok daha iyi kondüsyonda, sanırım lpgsiz olmasının sebebi. Kilometreleri aynıydı ama bu eskisini cebinden çıkarır.

Sessiz ve huzur verici bir yapıya sahip. Bagaj diye birşey yoktu zaten, bide ses sistemi olunca hepten iptal, bagaj yok default_smile.png

Ortadaki bilgi ekranında, Anlık yakıt, ortalama yakıt, ortalama hız, kalan menzil gösteriliyor. Bu en sevdiğim şey, bu bilgileri göremediğim arabadan haz etmiyorum.

Yarisi dün almıştım, diğerini de bugün aldım. Ona ayrı konu açacağım, aile yadigarı olduğu için, aynı multivan gibi güzel bi restorasyondan geçecek. O konu bayaa uzun olacak. Şimdiden ufak bir ipucu vereyim. Sıfırdan beri bizde olan doblo artık tamamen bize geçti, 190 binde, sıfırdan beri yaşlı bir adam aracın sahibi babamın dayısı. Artık bizim. Hipermil rekoru kırdım diye konu açtığım doblo, artık tamamen bizim default_smile.png

Fotoğraflar öncesi motorla alakalı ufak bir bilgi.

Toyota menşeli motorun harf açılımı "Variable Valve Timing with intelligence" yani akıllı değişken supap zamanlaması demektir. Verilen isimden de gördüğümüz gibi mantık değişken supap zamanlamasıdır.  Yeterli ve belli sıraya bağlı olarak emme supapları VVT-i tipi motorda zamana bağlı olarak sürekli değişkenlik gösterir. Toyota mühendislerinin yaptığı çalışmalar aslında Honda’nın V-TEC motor teknoloji mantığı ile aynıdır. V-TEC çalışma prensibi de değişken zamanlamaya bağlı olmasıdır.9e09dd91ba2d19d69f8d792e1e99f576.jpgbd79a06cdc846abc53c31517ff8f29fd.jpg9d0480a924b6f2f1e17537ba2ba3228d.jpg12dd332566ac56c84822f5758cbf13d5.jpgcfca62030171f5d8292bb88668b13925.jpg02a071379df1ae397db948077903aff1.jpg9c31e9c060be411de56bdc0ab98839bc.jpgf45b0706e9a1444413ba748474f310bf.jpg532c9dd5d7244832e785d1acbb3a76b5.jpg5fd779257d4de22cf9fbafe232bb4f40.jpgb04a0b20467c57fc5c95983034d8a0b5.jpg649ec4c45d968ee7d04a4d005d504488.jpg57777bf95764489e8ede0ff3e393ff6e.jpgd037ab41ee45bfa68a9536f271f977bd.jpg

• Beğen 24
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Hayırlı olsun güle güle kullan kardeşim . Güzel tercih olmuş

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Çok güzelmiş. Rengi özellikle çok  hoşuma gitti. Güle güle kullan kardeş...

Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Ben arabanı çok temiz gördüm. Güle güle kullan. Dobloda çok güzel. İlk kez sanırım 2000 veya 2001 de binmiştim. İçi çok çok geniş gelmişti. [emoji3478] [emoji3478] [emoji3478]

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Yerine gelmiş bile :) Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız bin inşallah. Temizmiş gerçekten :nazar: 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

@Ebrar Tüfek malesef vtec ile ilgisi yok. Sadece subab zamanlaması değişiyor. Hipercilik için makbülüde budur. Vtec de camshaft profili değişiyor. Zamanlama değişmiyor.  Onuda devreye almak için 4000 5000 devir çevirmen lazım.

Vvti sen ben gibi ecomodderlar için makbul olandır. 10 15 newton torku erken alır az yakarsın. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sami Demirpaz yazdı:

Hayirli olsun diyelim her iki aracada. 

Çok teşekkür ederim abi.

Hacı Şenyurt yazdı:

Ben arabanı çok temiz gördüm. Güle güle kullan. Dobloda çok güzel. İlk kez sanırım 2000 veya 2001 de binmiştim. İçi çok çok geniş gelmişti. emoji3478.png emoji3478.png emoji3478.png

Arka tamponun boyaya ihtiyacı var, gerisi çok temiz nazar değmesin :) doblo zaten yayla gibi. Bide arabaların ikiside çok kirli, temiz hallerini de paylaşacağım. Yaris için ekonomik sürüş, doblo için de restorasyon konuları bol bol gelecek.

Mert Yeldan yazdı:

Çok küçük ya emoji3.png
emoji3478.png Allah kaza bela vermesin

Şöför koltuğu en geride iken tam istediğim şekilde oturamıyorum, hemde arkama kimsenin oturma şansı yok o derece :D koltukları oturuşu dar, ama içi gardolap gibi heryerinden bi göz çıkıyor.

Amin allah razı olsun :)

Yusuf Berke yazdı:

Yerine gelmiş bile :) Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız bin inşallah. Temizmiş gerçekten :nazar: 

Allah razı olsun abi, dobloyu fotoğrafı atmadan 15 dakika önce aldım, bi ele alayım çiçek gibi olacak :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ali Darbaz yazdı:

@Ebrar Tüfek malesef vtec ile ilgisi yok. Sadece subab zamanlaması değişiyor. Hipercilik için makbülüde budur. Vtec de camshaft profili değişiyor. Zamanlama değişmiyor.  Onuda devreye almak için 4000 5000 devir çevirmen lazım.

Vvti sen ben gibi ecomodderlar için makbul olandır. 10 15 newton torku erken alır az yakarsın. 

İnternette yazılanı kopyaladım. 40 derece değişkenlik gösteriyormuş gaza basmaya göre. Haftaiçi hipermil konuları gelmeye başlar benden. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bir kere kullanmıştım Yaris'i. 1.0 motorlu versiyonuydu, yokuşta bayılıyordu zavallım. Ancak müthiş konforluydu.

Güle güle kazasız belasız kullanın.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Arabanın gösterge panelini çalmışlar :crazy:

Hayırlı olsun her ikisi de, güzel günlerde kullanın :nazar: 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Bir kere kullanmıştım Yaris'i. 1.0 motorlu versiyonuydu, yokuşta bayılıyordu zavallım. Ancak müthiş konforluydu.

Vites küçültünce gitmesi gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

1.0 hiç binmedim ama 1.3 canavar gibi çıkıyor. Konfor konusunda aşırı sessiz, cidden çok konforlu. Çok teşekkür ederim. 

Yurdaer Elay yazdı:

Arabanın gösterge panelini çalmışlar :crazy:

Hayırlı olsun her ikisi de, güzel günlerde kullanın :nazar: 

Gösterge panelini detaylı çekerim çok garip böyle kafamı hareket ettirince gösterge de hareket ediyormuş gibi oluyor :D

çok teşekkür ederim abi :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Vites küçültünce gitmesi gerekiyor. 

1. vitesin çıkamayacağı hiç bir yokuş yok İstanbul'da tabii ki. 2 ile girip 1'e düşüp hızın durma noktasına gelince çok rahatsız oluyorsun. İnsan bi düşünüyor, bunun 2 silindirlisini motorsiklete koyuyorlar. 4 katı ağırlığındaki arabaya niye koymuşlar :)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

1. vitesin çıkamayacağı hiç bir yokuş yok İstanbul'da tabii ki. 2 ile girip 1'e düşüp hızın durma noktasına gelince çok rahatsız oluyorsun. İnsan bi düşünüyor, bunun 2 silindirlisini motorsiklete koyuyorlar. 4 katı ağırlığındaki arabaya niye koymuşlar :)

Bundan 70 yıl önce otobanlarda giden arabalar 23 beygirdi. , insanlar sahip olabilmek için çok çabalıyordu. :) 60 70 beygir güzel rakam az değil. 2000 yılında 53 beygir araba ile Sivas gitmişliğimiz var :) 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hayırlı olsun dün samsun daydim  hatta yazacaktım sana da ama isim bitmedi geç vakit döndüm pazartesi de gelecem tekrar . Sen neresinde idin Samsun'un.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Hayırlı olsun dün samsun daydim  hatta yazacaktım sana da ama isim bitmedi geç vakit döndüm pazartesi de gelecem tekrar . Sen neresinde idin Samsun'un.

Sağolasın, Samsun merkezdeyim, atakuma 5 dk sanayiye 15 dk.  

Metin Akbal yazdı:

Hayırlı olsun kazasız belasız :)

Çok teşekkür ederim Metin abi :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Arda Bülent Güzel yazdı:

Hayırlı olsun yeni canavarın.

Teşekkür ederim abi.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hayırlı olsun

Çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Ebrar Tüfek yazdı:

Sağolasın, Samsun merkezdeyim, atakuma 5 dk sanayiye 15 dk.  

Çok teşekkür ederim Metin abi :)

Sahilde plajlar mekanlar güzelmiş oralar :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...