İçeriğe Yönlendir

Hypermile Projem - Yaris 1.3 VVT-İ

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek
(düzenlendi)

Bugün Yaris'e bi abi aldım, dobloyu geri verdim, 7 koltuklu zafira aldım. Konusu bugün yarın açılır :)a66877cb9860838423c66d5d6763599f.jpg

Alptuğ Özcan yazdı:
Hayırlı olsun Ebrar. Aynı aracın 1.0 motorlusunu kardeşime aldık. Biraz para harcattı bize ama tam bir şehiriçi arabası küçük ve kullanışlı. 
Aldığımız zaman 1.3 motorlusu olduğunu bilmiyordum bilseydim kesinlikle 1.3 motor alırdım. Hız aracı değil ama 100ün üstünde baya zorlanıyor.
Aracın içi çok kullanışlı ve ferah. 183cm boyum dışardan bakınca araca sığmakta zorlanacak gibi geliyor ama içerisi çok ferah rahat rahat oturabiliyorum. 
Arka koltukta İSOFİX bağlantısı var( babamın 2010 C-max'inde bile yok)
Arka koltuklar aynı ön koltuklar gibi ileri geri hareket ettirilebiliyor. Bu da gerektiği zaman bagaj hacmini büyütme imkanı sunuyor.
Yalnız yakıt tüketimi olarak senin gördüğün rakamları göremedim ben Ankara'da
Şuan araç Samsun'da yatıyor. Fırsatını bulsam Ankara'ya getirip burda kullanacağım.

Çok teşekkür ederim abi 1.3 ler uzun yolda daha az zorlandığı için daha az yakıyor diyor ustalar, 4.1 ortalama benzin ile uzun yol yaptım konusu mevcut, 1.0 motorlusu bana uymazdı çok rampa çıkıyorum, arabanın arka koltukları ileri geri gidiyor evet o çok güzel olmuş, tam bekar arabası, ama keşke 1.3 olanı alsaymışsınız, gerçekten çok daha iyi.

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Hayırlı olsun Ebrar maşallah çok hızlısın :)

1.0 aldıktan sonra 1.3 olduğunu öğrenince çok pişman oldum ama yapacak bişey yok. Bi bakıma iyi de oldu arabayı kız kardeşime almıştık zaten. Hız yapamıyor istese de :) Zaten 15 gündür yatıyor garajda daha uzun süre de yatacak gibi.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Alptuğ Özcan yazdı:

Hayırlı olsun Ebrar maşallah çok hızlısın :)

1.0 aldıktan sonra 1.3 olduğunu öğrenince çok pişman oldum ama yapacak bişey yok. Bi bakıma iyi de oldu arabayı kız kardeşime almıştık zaten. Hız yapamıyor istese de :) Zaten 15 gündür yatıyor garajda daha uzun süre de yatacak gibi.

Teşekkür ederim abi :) performans beklentisi yoksa 1.0 da iyidir ama işte rampada farkını yaşatıyor :) sizinkinde lpg varmı :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Pazartesi nasip olursa sanayi günlükleri başlıyor. Motor takozları değişecek, şanzıman takozu değişecek. Km bakımına 9 bin falan var ama kafamız rahat olsun yağını filtresini suyunu değişeceğiz. 

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ebrar Tüfek yazdı:

Teşekkür ederim abi :) performans beklentisi yoksa 1.0 da iyidir ama işte rampada farkını yaşatıyor :) sizinkinde lpg varmı :)

Evet rampada belli ediyor motor kendini "ben burda yokum" diyor :D

Yok bizimki de 170küsür km'de lpg takılmamış hiç

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Evet rampada belli ediyor motor kendini "ben burda yokum" diyor [emoji3]
Yok bizimki de 170küsür km'de lpg takılmamış hiç
Ben 2.500 deviri geçmeden sürüyordum hep, babam bindi sabah, bu araba sağırlaşmış dedi. Bugün biraz otobanda gittim. Sonra evin rampasına vurdum arabayı, rampa yukarı 2. Viteste 90 ı geçti 3 e attım, cayır cayır gidiyor. Arabayı uzun süre düşük devirde şehir içi kullanınca bi süre sonra motor performansı azalıyor resmen. Yarisin şanzımanı çok kısa derler. 2 de 90 yapıyor, 5 vites araba daha ne yapacak :)
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bunlarda hidrolik direksiyon yok, elektrikli mekanik direksiyon var, parça bulması zor. Direksiyonda ufak bi boşluk vardı, komple direksiyon kutusu söküldü, revizyon yapılacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ebrar Tüfek yazdı:

Bunlarda hidrolik direksiyon yok, elektrikli mekanik direksiyon var, parça bulması zor. Direksiyonda ufak bi boşluk vardı, komple direksiyon kutusu söküldü, revizyon yapılacak.

Duster'da da elektrik destekli hidrolik pompa vardı. Ne garip, komple elektrikli kullan işte :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sani Gerşon yazdı:

Duster'da da elektrik destekli hidrolik pompa vardı. Ne garip, komple elektrikli kullan işte :)

Garip sistemler kullanıyorlar, ama şehir içinde en güzel direksiyon fiat'ın city modu. Kiralık egea'da kullanmıştım. Çok hoşuma gitmişti :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Sani Gerşon yazdı:

Yeni nesil Porsche 911e elektrikli direksiyon koymuşlardı , az yaksın diye :) Hayranları isyan etmiş, istemezük demişlerdi. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ebrar Tüfek yazdı:

Ben 2.500 deviri geçmeden sürüyordum hep, babam bindi sabah, bu araba sağırlaşmış dedi. Bugün biraz otobanda gittim. Sonra evin rampasına vurdum arabayı, rampa yukarı 2. Viteste 90 ı geçti 3 e attım, cayır cayır gidiyor. Arabayı uzun süre düşük devirde şehir içi kullanınca bi süre sonra motor performansı azalıyor resmen. Yarisin şanzımanı çok kısa derler. 2 de 90 yapıyor, 5 vites araba daha ne yapacak :)

Basınca yürüyor ama 1.0 bana yetersiz geliyor seri kullanmak istediğimde. Sakin kullanacaksam Ankara trafiğinde ideal bir araba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Fren Hortumları değişti, komple fren hidroliği boşaltıldı yenisi koyuldu, şanzıman takozu değişti, direksiyon komple revize edildi.

Yine multivan gibi ömürlük kıvamına gelmeye başlıyor :)1bb3e54e1e35786ceb726c72f0a720de.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

hayırlı olsun ebrar, renk ve jantlar çok güzel bi moda sokmuş aracı. yalnız siyah zeminli far lazım bu yavruya. 🔪

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Umut Taşlı yazdı:

hayırlı olsun ebrar, renk ve jantlar çok güzel bi moda sokmuş aracı. yalnız siyah zeminli far lazım bu yavruya. 🔪

Teşekkür ederim abi, o far açılırsa merceği de gelir amerikan parkıda gelir, durduk yere 2 binlik oluruz :) şu dönem yakıtını koy git modundayım, nasip olursa yanına bi ufak hızlı bir makina daha alacağım, ona herşeyi yaparız :)

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Ebrar Tüfek yazdı:

nasip olursa yanına bi ufak hızlı bir makina daha alacağım, ona herşeyi yaparız :)

Çok hızlısın Ebrar :) Marka model belli mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Alptuğ Özcan yazdı:

Çok hızlısın Ebrar :) Marka model belli mi?

Abi atmosferik yapacağım, kesicili, lift shiftli, launch yazılımlı beast ems beyin, headers, orjinal susturucular, boruları 51 lik, büyük gaz kelebeği, custom manifold falan filan. 950 kg den hafif olacak, koltuklar iptal içi sökük :) biraz acemiliği atınca da egzantrik üst kapak motor içi gireriz :) itb yapacak adam yok bizim sanayide, olaydı iyiydi :) marka alman, gerisi sürpriz kalsın. Yapılmayanı yapmaya niyetim vardı ama tam cesaretim yok, sade rolling koşacak her gün biyeri kırılırsa parça sorunu olmamalı. Farın biri sökük hava çıkışı için vs... Ama ilk önce fren, bilstein diskler, çelik fren hortumları, 5.1 hidrolik yağı. Biraz uzun oldu, bana nazar çok çabuk değiyor, inşallah aksilik çıkmaz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Ebrar Tüfek yazdı:

Abi atmosferik yapacağım, kesicili, lift shiftli, launch yazılımlı beast ems beyin, headers, orjinal susturucular, boruları 51 lik, büyük gaz kelebeği, custom manifold falan filan. 950 kg den hafif olacak, koltuklar iptal içi sökük :) biraz acemiliği atınca da egzantrik üst kapak motor içi gireriz :) itb yapacak adam yok bizim sanayide, olaydı iyiydi :) marka alman, gerisi sürpriz kalsın. Yapılmayanı yapmaya niyetim vardı ama tam cesaretim yok, sade rolling koşacak her gün biyeri kırılırsa parça sorunu olmamalı. Farın biri sökük hava çıkışı için vs... Ama ilk önce fren, bilstein diskler, çelik fren hortumları, 5.1 hidrolik yağı. Biraz uzun oldu, bana nazar çok çabuk değiyor, inşallah aksilik çıkmaz :)

Yollar golf 2 ye çıkıyor gibi veya 3.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Yeter yazdı:

Yollar golf 2 ye çıkıyor gibi veya 3.

Yok, Volkswagen'de bana göre atmosferik haram :) Opel Tigra yada Corsa GSİ, olacak, Corsa daha hafif, 960 kg, Tigra 1000 kg. Arada 40 kg fark var ama tigranın rüzgar direnci daha düşük olduğundan dolayı uzunda daha hızlı. Orjinal motorda 160 üzeri tigra uçup gidiyor. Tigrayı yedek parçasını bulamam diye düşünüyordum. Ama corsayıda herkes yapıyor neredeyse orjinal gsi kalmadı piyasada. %90 x16xe tigra olacak. Ayarlı kasnak, mantzel manifold, 55 yada 70 lik gaz kelebeği falan. Dışardan oem içerisi kıyamet tarzı birşey olacak. Adını duyuracağım ama, aks diferansiyel vs yürüyen aksamı güçlendirdikten sonra çorum hitokta bi görünürüz, c20xe atan var ama 12 binden başlıyor, 1.6 üzerinden devam edeceğim, honda katili  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

İnşallah güzel bir konu olur. Hem de atmosferikte yapılabileceklerle ilgili bir kaynak olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Yeter yazdı:

İnşallah güzel bir konu olur. Hem de atmosferikte yapılabileceklerle ilgili bir kaynak olur. 

İnşallah abi, nasip kısmet işleri, yarın ne olacak belli değil, plan yapıyoruz ama inşallah sahip olabiliriz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Benim arabada 2 tane katalizör varmış, bunları sökmeden temizlemek için önerebileceğiniz sıvı varmı ? Radyatör temizleyici de uygulayacağım, soğutma sistemi ve kalorifer performansı artacakmı göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Gaza basarsın temizlenir. Neden temizlemek istiyorsun. Dağılmadığı sürece sıkıntı olmazki. 800 derece üzerinde çalıştır ne var ne yok atacak zaten. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...