İçeriğe Yönlendir

2. Arabam - Opel Zafira 1.6 Ecotec

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Sahura daha vakit var canım sıkıldı otoparka inip stepneyi çıkardım eve getirdim, üzerinde goodyear eagle gt4 lastik varmış, jant orjinal GM çıktı, duşa kabine sokup sonax şampuan ile yıkadım, şimdi suyun içinde zımpara atıyorum yarın da astar + boya atacağım. Stepnenin bijon deliklerini teker teker zımparalamak vakit kaybettirdi, şarjlı matkap ile yapmadım gürültü olmasın diye.cda9871bbb2e9a066f373914c91cc5f4.jpgd4e12ef1405c5b90938876084597caf7.jpg8e2b8cecaad8586a0e474b9c5fca236e.jpgaac54a1fa39b3828f0611ff30770b7ef.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Onu depoya almak istiyordum, 19 yaşında arabayı delmek pek içime sinmedi, tamponun altına görünmeyen yere alırsam o delik boşta kalacak, komple tampon almam gerekecek, maliyeti fazla olur şimdilik böyle kalsın default_smile.png
Delik doldurulur yahu [emoji16] Plastik kaynağı boya işi biraz maliyetli olur.
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Metin Akbal yazdı:

Delik doldurulur yahu emoji16.png Plastik kaynağı boya işi biraz maliyetli olur.

Abi gri araba rengini tutturamazlar falan diye uğraşmak istemiyorum, ton farkı çok çabuk belli oluyor :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Öğlenden sonra farlara el attım, sırasıyla
600 - 1000 - 1500 -2000 sulu zımpara üstüne meguiars plastx ve en son menzerna 3800 finish. Öncesi ve sonrası :)99fcc6527eae2a700897c0259fa6411f.jpg507eab8d236f2952a79296225a6f217d.jpg5eba195f85a88cfe458c6a0cdef8b6c3.jpgf56ea343a3df603a3e4f1241c9ab2ea4.jpg

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Bahadır Taşpolat yazdı:

ellerine sağlık on numara olmuş bence 

Teşekkür ederim abi

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Polisaj makinen vardır senin yoksa da bulursun ön camda çizik çoktur bi seryum yap temizlensin default_wink.gif

Jant rengi için de Çağlar abiye katılıyorum metalik gri ama normal gri ile gun metal arası. Bunun otomatik olanı ilgimi çekiyor.

Tavan döşemesi naziktir sarkma yapabilir ıslatmadan köpüğü beze sıkıp bezle sil derim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Köksal Yılmaz yazdı:

Polisaj makinen vardır senin yoksa da bulursun ön camda çizik çoktur bi seryum yap temizlensin default_wink.gif

Jant rengi için de Çağlar abiye katılıyorum metalik gri ama normal gri ile gun metal arası. Bunun otomatik olanı ilgimi çekiyor.

Tavan döşemesi naziktir sarkma yapabilir ıslatmadan köpüğü beze sıkıp bezle sil derim.

Benim ön camda baya çizikler var. Bu seryum gerçekten işe arıyor mu? Ufakları kaybetse yeter bana :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Jantları orijinal rengine boya
Tavan döşemesini silerken ıslatırsan bir hafta sonra her yerinden sarkar

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Köksal Yılmaz yazdı:

Polisaj makinası var abi, cam çizik alma videolarını seyrettim eski bi masanın camını aldım sakladım, onu elimle çizip temizleyeceğim başarılı olursam öyle arabaya girerim, daha önce yapmadım ilk önce tecrübe etmem lazım :)

Tavan döşemesi için Sonax Smoke Ex kullanmayı düşünüyordum.

Opelin otomatiğini sevmişsindir astranın üstüne bi zafira iyi gider.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Jantları orijinal rengine boya
Tavan döşemesini silerken ıslatırsan bir hafta sonra her yerinden sarkar

Boyayı sabah aldım abi, polisan yokmuş Motip Gümüş Gri aldım karşı komşudan

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

farlarda iyi iş çıkarmışsın.tebrik ederim.banyoda jant yıkayan senden başka biri daha çıkmaz herhalde. helal olsun. canın da istiyor demek ki.  😀bir de sana sorayım.yaz lastiklerine geçeceğim de sanayi de tork anahtarı falan kullanan,iyi esnaf rot balansçı tavsiyen var mı? rotlara falan da bakılsın istiyorum da.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Haluk Şentürk yazdı:

farlarda iyi iş çıkarmışsın.tebrik ederim.banyoda jant yıkayan senden başka biri daha çıkmaz herhalde. helal olsun. canın da istiyor demek ki.  😀bir de sana sorayım.yaz lastiklerine geçeceğim de sanayi de tork anahtarı falan kullanan,iyi esnaf rot balansçı tavsiyen var mı? rotlara falan da bakılsın istiyorum da.

Teşekkür ederim hocam, jant yıkayan belki vardır da stepneyi yıkayan bende görmedim :D tork anahtarı kullanan esnaf görmedim ancak bizim sanayide hoffman var rot balanscı işini iyi yapıyor ücret olarak da bir kaç ay önce 50 tl alıyordu.

Bu arada haftaiçi herzamanki mekanda detailing yapacağım, müsaitsen sende gel sohbet ederiz. Çift kova, iron out, sealing, motor temizliği falan yapacağım, sabahtan iftar vaktine kadar oradayım :)

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Ebrar Tüfek yazdı:

Teşekkür ederim hocam, jant yıkayan belki vardır da stepneyi yıkayan bende görmedim :D tork anahtarı kullanan esnaf görmedim ancak bizim sanayide hoffman var rot balanscı işini iyi yapıyor ücret olarak da bir kaç ay önce 50 tl alıyordu.

Bu arada haftaiçi herzamanki mekanda detailing yapacağım, müsaitsen sende gel sohbet ederiz. Çift kova, iron out, sealing, motor temizliği falan yapacağım, sabahtan iftar vaktine kadar oradayım :)

hoffmanı biliyorum.oraya giderim. temizlik yapacağın gün haber ver yeni aldığım elektrikli bisikletimle gelirim...😄

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Haluk Şentürk yazdı:

hoffmanı biliyorum.oraya giderim. temizlik yapacağın gün haber ver yeni aldığım elektrikli bisikletimle gelirim...😄

Tamamdır, pazartesi bi iş çıkarmazlarsa görüşürüz :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Benim ön camda baya çizikler var. Bu seryum gerçekten işe arıyor mu? Ufakları kaybetse yeter bana [emoji4] 
Tırnak girmeyen örümcek ağı tarzı olanlarda işe yarıyor, her aldığım aracıma yaparım. Eski konularımda da astranın konusunda da fotoları vardır
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
(düzenlendi)

Bugün bi detailing yaptım, @Haluk Şentürk hocam, oğlu ile birlikte geldiler biraz sohbet muhabbet ettik :)
Çift kova yıkama sonrası demirtozu sökücü ve Sonax BSD uyguladım, arka farlara Sonax hybrid npt uyguladım üstüne Turtle Wax Sealing uyguladım farların öncesi sonrası var bayaa güzel oldu ayna gibi pürüzsüz, tüm camlarda yıkama sonrası ufak tefek su lekesi kaldı, camsil evde kalmış, Meguiars Mirror Glaze'i bezin ucuyla cama sürdüm baktım lekeyi geçirdi, şarjlı matkabın ucuna pedi takıp bütün camlara mirror glaze ile daldım :) lekeler gitti.
Paspasları yıkayıp kapı döşemelerini yaban mersinli şampuanlı su ile temizledim, arabanın içi şuan meyveli yoğurt gibi kokuyor. Motoru da temizledim, degreaser ile motor bölümünü, APC ile kaput içi ve diğer kısımları temizledim. Jantları boyamadan önce temizlik işlemi gerekiyordu. Eve dönerken lastik basınçlarını da 34 psi yaptım. Stepneyi 7. Koltuğun emniyet kemeri ile tutturdum, yatay şekilde fazla yer kaplıyordu. e5293058b55ce5b1c401f2afca493c50.jpgef83f22502c9f2b95f237276c2e54ab1.jpga76d349588c85ec206665c861180e5c6.jpgc9a9fd28a65096e62c2b320baecb40d8.jpg37824f7c7654778640a91d7bb25df4c6.jpge71695abce71611c0eb6d8941a25451a.jpgaf6f1e1421fd564d4b3f729e2a86ec43.jpgfeadef1aa2c567fc291436ffe0aa28f0.jpg

tarihinde Ebrar Tüfek tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

@Ebrar Tüfek valla son son çocuğu açık alana götüreyim diye fazla kalamadım uzun zaman sonra görüşmek güzeldi. araç da maşallah çok iyi olmuş, ellerine sağlık.kolaylıklar dilerim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Haluk Şentürk yazdı:

@Ebrar Tüfek valla son son çocuğu açık alana götüreyim diye fazla kalamadım uzun zaman sonra görüşmek güzeldi. araç da maşallah çok iyi olmuş, ellerine sağlık.kolaylıklar dilerim. 

Teşekkür ederim hocam, kısa da olsa görüştük, özlemişim sizi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bugün sürüş esnasında bazı şeyler dikkatimi çekti, hava bayaa sıcak, klima açık, arabada 7 kişiyiz. Normalde su sıcaklığı 90'ın biraz altında sabit kalır. 87 88 gibi stabil yürür. Sıkışık trafikte uzun bir süre kaldım, lpg de gidiyorum her zamanki gibi, su sıcaklığının 95 97 civarına geldiğini gördüm, arabayı benzine aldım hiçbirşey yokmuş gibi aynı sıkışık trafikte sürmeye devam ettim. Su sıcaklığı bir süre sonra eski haline 88 seviyesine indi. Sonra tekrar lpg ye alıp yine devam ettim tekrar 95 e çıktı. Artık sıkışık trafikte ağır yük altında lpg kullanmasam mı diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

internal coolant diye birşey var. yani benzinin henüz yanamamış olan kısmı buhara dönüşüp atılırken ısınında bir kısmını dışarı atıyorç LPG gaz halinde yandığı için faz geçişi sırasında ki kaybı radyatör telafi etmek zorunda kalıyor. lpg nin bazı motorlara zarar vermesinin nedeni parçaların düzügn soğuyamamasından.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Bugün sürüş esnasında bazı şeyler dikkatimi çekti, hava bayaa sıcak, klima açık, arabada 7 kişiyiz. Normalde su sıcaklığı 90'ın biraz altında sabit kalır. 87 88 gibi stabil yürür. Sıkışık trafikte uzun bir süre kaldım, lpg de gidiyorum her zamanki gibi, su sıcaklığının 95 97 civarına geldiğini gördüm, arabayı benzine aldım hiçbirşey yokmuş gibi aynı sıkışık trafikte sürmeye devam ettim. Su sıcaklığı bir süre sonra eski haline 88 seviyesine indi. Sonra tekrar lpg ye alıp yine devam ettim tekrar 95 e çıktı. Artık sıkışık trafikte ağır yük altında lpg kullanmasam mı diye düşünüyorum. 
Bende de 90 çizgisinin sağına soluna geçiyor duruma göre çok abartmadığı sürece sorun olmaz bence
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Köksal Yılmaz yazdı:
Ebrar Tüfek yazdı:

Bende de 90 çizgisinin sağına soluna geçiyor duruma göre çok abartmadığı sürece sorun olmaz bence

Benzinde hiç geçmiyor ama abi, huylandım daha lpg yakmam trafikte. Arabada hararetin h sini bile istemiyorum

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

elektrikli fan tak. fazla ısının nedenini yukarıda yazdım.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Dogan Arsiray yazdı:

internal coolant diye birşey var. yani benzinin henüz yanamamış olan kısmı buhara dönüşüp atılırken ısınında bir kısmını dışarı atıyorç LPG gaz halinde yandığı için faz geçişi sırasında ki kaybı radyatör telafi etmek zorunda kalıyor. lpg nin bazı motorlara zarar vermesinin nedeni parçaların düzügn soğuyamamasından.

Bendeki motorun subapları diğer ecoteclerden daha sağlam, aslında motor kara düzen dayanıklı ve güven veriyor. Yine de 3 5 hesabı yapmadan kafa rahatlığı olsun, zaten nadir trafiğe kalıyorum.

Dogan Arsiray yazdı:

elektrikli fan tak. fazla ısının nedenini yukarıda yazdım.

Bunu yapmayı istiyorum, eski scudo arabamda da vardı yaylaya tırmanırken açardım, bayramdan sonra düğme takacağım.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Boş bi zamanında bagaj genişliğini ölçebilir misin? Kangoodan sonra gider mi bize acaba?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...