İçeriğe Yönlendir

Kırmızı Olsun 10 Kuruş Fazla Olsun

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Bugün sabah lpg kit montajına başlandı.Hayırlısı ile bitsin gelecek ay trigeri değişeceğim ondan sonrada debriyaj balatalarını.Bu işlemler bittikten sonra kaza arıza olmadığı sürece aracın masrafı kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

hayırlı olsun abi, umut mu takacak alanya'da yalçın'a falan mı bıraktın?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Umut Taşlı yazdı:

hayırlı olsun abi, umut mu takacak alanya'da yalçın'a falan mı bıraktın?

Teşekür ederim Umut.

Gazipaşada Fazıla taktırdım.İşçiliği güzel temiz.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Dün akşam itibari ile bizim lpg kit montajı bitti.Ustam ertesi gün gece 12 kadar çalışıp, dün akşam itibari ile aracı teslim etti.Ustam aracı 40 km kadar kullanmış.Tüm ayarlarını yapıp bana teslim etti.Dün akşam pek fazla test etme fırsatım olmadı ama ilk izlenimim performansa kayıp olmadığı yönündeydi.Arıza ışığıda yanmadı.Aracın iş mekanda hiçbir yeri delinmedi.Tamponuda deldirmedim.

Gelelim kite.

Kit Akl marka daha öncede belirmiştim.Modeli Elegand.Aracı teslim almaya gittiğimde motor bölümünde enjektörlerin ve diğer kit elemanlarının normal kitden baya farklı olduğunu farkettim.Elbette fiziksel temasda bulundum.İnsan merak ediyor nasıl birşey diye.Baya baya sağlam kaliteli birşeye benziyorlar şimdilik.Gelecekte neler olur orası tecrübe ederek öğrenilecek.

Dün akşam ustayı işyerine bırakırken, fiestanın kendi 1.4 lineasından performanslı olduğunu söyledi.Fiestayı test ettiği rampada linea 3.vitese kadar düşüyor dedi.O rampayı kaptırdığımda 5.vitesle çıkıyorum ama normal sürüşte 4.vitese çıkıyorum.Bugün o rampada aracı test etme imkanımda oldu.

Rampaya tırmanmaya başladık.Hızım 110 km.Rampanın en dik olduğu yere gelince önümdeki araç solllamaya çıktı.Bende 70 km hıza kadar düştüm.70 kmde 4.vitesdeyim.4.vitesdeyim ama hızlanmam zorlanacak.Bende 3.vitese düştüm ve 110 km hıza zorlanmadan çıktım.Bu olay kit üzerinde + erti bıraktı bende.Rampa bitmedende 5.vitesekadar çıkmıştım.Sonrası iş yerine gelenekadar tamamen düz yol.Trafik, ışıklar ve sollamalar oldu.Burda birşey yazacağım ama abarttığımı düşünenler olacak illaki :) denemeden bende inanmam zaten.Araç lpgde benzinden daha performanslı.Araça henüz pedal box montajıda yapılmadı.Oda kısmetse bugün yapılacak ama aracı satarsam onu aracı alacak kişiye malesef veremeyeceğim.Onu söküp update versiyonunu temin edip bir sonraki aracımda kullanacağım.İzlenimler şimdilik bukadar.Zaman geçtikce buraya güncellemeleri ekleyeceğim.İyi veya kötü yönde.İlerleyen zamanda lPG kitinin araca olumsuz etkisi olursa onlarıda buraya yazacağım.Şuanki hissiyatım olumlu yönde.Çektiğim bağzı resimleri ekleyeyim.Motor bölümü kirli ayıplamayalım.Aracı yeni aldım sayılır ve henüz vakit bulamadım.Yaza doğru temizlerim heralde :) Motorsikleti geçen bayramda yıkamıştım hala vakit bulupda yıkayacağım.

UFJ4SL.jpg

1Z73Wp.jpg

9WLXiD.jpg

lxI1bl.jpg

Buna henüz biryer bulamadım.En kısa zamanda yerini bulup çift taraflı bant ile sağlamca yapıştıracağım.

8cJnlr.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Hayırlı olsun, ekonomik şekilde uzun süre kullanılır maşallah :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Cem Işık yazdı:

Hayırlı olsun, ekonomik şekilde uzun süre kullanılır maşallah :)

Teşekür ederim.

Bende öyle düşünüyorum bakalım nasipte nekadarı var.En az 150 binekadar kullanayım.

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

Benim eski aracımda BRC MY07 kit takiliydi. Onda benzin enjektörlerinin girdiği noktada 'Y' harfine benzer pipo dedikleri bir parça vardı. Bir ucundan benzin enjektörü diğer ucundan LPG enjektörleri bağlanmıştı.

Fiestanin bu motorunu gözümle görmedim hiç.

Sizin montajda her iki enjektörde o gri kapaklarin olduğu noktadan mi baglandi, yada benzin enjektörleri farklı yerde mi?

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)
Barış AÇIL yazdı:

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın.

Benim eski aracımda BRC MY07 kit takiliydi. Onda benzin enjektörlerinin girdiği noktada 'Y' harfine benzer pipo dedikleri bir parça vardı. Bir ucundan benzin enjektörü diğer ucundan LPG enjektörleri bağlanmıştı.

Fiestanin bu motorunu gözümle görmedim hiç.

Sizin montajda her iki enjektörde o gri kapaklarin olduğu noktadan mi baglandi, yada benzin enjektörleri farklı yerde mi?

Teşekür ederim.

Onu lpgciye sorayım, öğrenince yazarım.Motor fena değil.Atmosferiklerle kıyasladığında torku ve beygiri az olmasına rağmen benim eski arabadan daha performanslı.Çok uçan kaçan birşey değil ama öldürmüyorda.Yalnız güç 3 devirden sonra geliyor.3 bin devir altında pek istekli değil.Bu motorun yüksek devir çevirebilme özelliğini çok sevdim.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir
(düzenlendi)

Hayırlı olsun. İlk defa böyle bir montaj şekli görüyorum enjektörler direkt olarak manifolda giriyor, regülatör su bağlantı borusu u çizmiş ve kırmızı artı kutbun altındaki enjektör kütüğü sanırsam.

tarihinde Koray Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Koray Demir yazdı:

Hayırlı olsun. İlk defa böyle bir montaj şekli görüyorum enjektörler direkt olarak manifolda giriyor, regülatör su bağlantı borusu u çizmiş ve kırmızı artı kutbun altındaki enjektör kütüğü sanırsam.

Teşekürler.

Kırmızının altındaki filitre kutusu olması lazım.

Pedal box montajınıda yaptık.Buseferkinde bluetooth var.Ekonomi modunda kullanacağım için pek kurcalamam.

tCkHyb.jpg

meXwIt.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Barış AÇIL yazdı:

Benzin enjektörleri farklı yerdeymiş.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Kit montajında alınan 13 litrelik yakıt 144 km sonra bitti.Depoyu fulledim 31 litre yakıt aldı.31 litre yakıt 110-tl yaptı.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Kırmızı fiestaya mavi anahtar yaptırdım.Orjinal anahtarına alışamadım.Akşamları kilitleyeceğim zaman kilitleme tuşunu göremiyorudum.Eski opelimdede bu anahtar vardı.Bu vesile ilede orjinal anahtarları yıpranmamış olur.

rWGBUT.jpg

Aracın yakıt sorunu olduğunu düşündüğüm için açtığım konu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih Sarıkaya

Kiti takalı 1500 km oldu.Veriler tatmin edici.Aracın tepkimesi, tüketimi iyi.Her depoda 500 km çok gayret sarfetmeden görebiliyorum.Montajdan sonra lpgciye henüz uğramadım.Normalde ayar için gitmek gerekirdi ama lpgcim bu kitin ayar bozmayan kitlerden olduğunu söylemişti.Bu aracın gelecekteki sahibi :) için rahat olsun aracına iyi bakıyorum :) 

Nasipse bu ay içinde triger,devirdaim ve v kayışını değiştirmeyi planlıyorum.Malzemeleri bugün yada pazartesi sipariş edeceğim.Müsait zamandada değişimi yapacağım.Aracı yıkayıp resimlerini çekmek gerekiyor.Başlıkda hala malum siteden kalma resimler var :) 

Triger parçalarını daha önce alışveriş yaptığım fordculardan değilde facebook sayfasındaki fun club tedarikçilerinden almaya karar verdim.Fiestayı daha iyi bildiklerini düşünüyorum.Fiestayla yatıp kalkıyorlar :) Bu arada birsürü fiesta tutkunu varmış.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Fiesta başkadır :)  voltaj yükselticiden ne haber, pedala taktığın aletten yani...

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Fiesta başkadır :)  voltaj yükselticiden ne haber, pedala taktığın aletten yani...

Oooo onu sorma Aliabi.O çok iyi.Onun bluetoothlu olanı var şimdi.Onsuz araç sürmek pek keyifli gelmiyor(şahsi araçlarımda kuvvet az olunca iyi hissiyat veriyor) belkide pisikolojik ama ben memnunum.Superbde bunlara ihtiyacım yok.O kendinden pedalboxlı :) 

Az önce trigeri fomoco, devirdaimi orjinal ve V kayışınıda conti marka aldım.Bunları değiştirdikten sonra sıra kurum temizliği yapmaya gelecek.Yüksek ihtimal bu aracın içi kurum dolu.Onlardan tez vakitde kurtulmam lazım.

Haftaya yağı liqui moly ve yanında motor iç temizleyici yine liqui moly alıp.Motor içerisinde dönen 1500 km olmuş castol yağı boşaltacağım.İçimde kötü hissiyat var önce ondan kurtulmalıyım.

Not: fiyatı yazmayı unutmuşum.Sipariş verdiğim triger elemanlarına 625-tl ödedim.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Hayırlı olsun diyelim, iyi bakım güzeldir, yıllarca tık demez, yağdan filtreden falan kaçınmayacaksın arkadaş...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Hayırlı olsun diyelim, iyi bakım güzeldir, yıllarca tık demez, yağdan filtreden falan kaçınmayacaksın arkadaş...

Doğru söylüyorsun Ali abi.Teşekür ederim.

Satmadan öncede forma ilan açarım sonra malum siteye koyarım.Böyle bir aracın yabancıya gitmesine gönlüm razı olmaz :) sonra 1.0 ecoboost :bye: böyle el sallıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Tekno paketli yeni kasa alabilirsen kaçırma....

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Tekno paketli yeni kasa alabilirsen kaçırma....

Eğer motor almassam bütçe ona göre şekillenecek.Bakalım nasipte neler var.Yazın Alanyada arabaya binilmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Çanakkale taraflarını gezdik bugün, ortalama 5.5 litre/ 100 km yakmış. Daha ne olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bugün lpgyi bitirdim.Toplamda 521 km yol katedebilmişim.Aslında 550 km yapsam iyiydi.Hesapda olmayan rampalar menzilimi kısalttı.Eğer şehirler arası yaparsam 600 kilometre ve ötesini görmemem mucize olur.Güncel fiyatla 110-tl ile 600 kilometre yol yapmak.

Yarın saat 9:15' de fiestanın tuvturkde genel muayene randevusu var. Muayeneden sonrada sanayide tiriger değişimimiz var.Triger malzemelerini alırken orjinal devir daimde aldım.Aracın üzerindeki fabrikanın taktığı.Şayet devirdaimde sıkıntı yoksa yinede değişmek maktıklı olurmu?Aldığım parça nekadarda orjinal olsa fabrika montajındaki malzeme gibi sağlam olma olasılığı yok.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Aldıysanız değişim iyidir. Aynı işçilik masrafını 2. Defa ödemekte var.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Okay Kaygusuz yazdı:

Hayırlı olsun aracınız 

Teşekür ederim.

Selçuk Bakış yazdı:

Aldıysanız değişim iyidir. Aynı işçilik masrafını 2. Defa ödemekte var.

Baktık.Orjinal montajda takılan. Değiştirmedik.Kısa sürede 90 bin yaparım zaten.O zaman değişiriz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...