İçeriğe Yönlendir

Kırmızı Olsun 10 Kuruş Fazla Olsun

Fatih Sarıkaya

Recommended Posts

Fatih Sarıkaya

Servisi aradım, debriyaj seti için fiyat alayım birde gizli özellikleri açtırayım dedim. Servis personeli bana 2500 ila 3000-tl arası tutar dedi. Fiyatı duyunca biraz yutkundum :) peki gizli özellikleri açmak için nekadar alırsınız dedim? Gizli özellikleri açacaklarına emin olsam debriyaj setinide orda değiştireceğim. O varmı yokmu bilmiyorum dedi. Fiyat sorarsın ortalama yuvarlar, başka şey sorarsın muallakda cevap verir. Böyle bir servise araç götürmem. Ford alanya servisini zaten beğenmemde bununla teyit etmiş oldum.

Bende ForScan Kablolu Els27 cihazı aldım. Bugün yarın gelir. Hem mazda hemde ford uyumluymuş. Kendim gerçekten uğraşmak istemiyorum ama parasıyla yaptıracak adam bulamıyorum. Kablonun baya geniş yelpazesi varmış. Bakalım bizim fiestada gizli birşeyler varmı. Umarım beyin değşştirmek zorunda kalmam :) Bunu buraya yazdımya formdan kimse almaz artık fiestayı :D 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Orjinal paspaslar iyi bi tercih olmuş sanırım, el ile yapılanlar yakışmamış :)

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Sani Gerşon yazdı:

Orjinal paspaslar iyi bi tercih olmuş sanırım, el ile yapılanlar yakışmamış :)

Orjinal paspaslar hala bagajda duruyor. Kargodan aldım bagaja koydum. Açmadım henüz. :) 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Fatih Sarıkaya yazdı:

Orjinal paspaslar hala bagajda duruyor. Kargodan aldım bagaja koydum. Açmadım henüz. :) 

Görelim? Bence açılmayı hakediyorlar :)

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Sani Gerşon yazdı:

Görelim? Bence açılmayı hakediyorlar :)

Benimgibi bir eskicinin yeni şeyleri kullanması pek kolay olmuyor. Geçenlerde yeni mont aldım. Gardroba koydum. Eskileri giyiyorum. Hanım görmüş, hava soğuk neden bunu giymiyorsun diyor? Kıyamadım dedim giymeye :) beni bekleyen bir sürü yeni ayakkabı var ama nasip olmayacak heralde onları giymek. Beğenip alıyorum ama kullanmaya gelince pek okadar etkili olamıyorum. Arabayı satarsam yanında veririm artık.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fatih Sarıkaya yazdı:

Benimgibi bir eskicinin yeni şeyleri kullanması pek kolay olmuyor. Geçenlerde yeni mont aldım. Gardroba koydum. Eskileri giyiyorum. Hanım görmüş, hava soğuk neden bunu giymiyorsun diyor? Kıyamadım dedim giymeye :) beni bekleyen bir sürü yeni ayakkabı var ama nasip olmayacak heralde onları giymek. Beğenip alıyorum ama kullanmaya gelince pek okadar etkili olamıyorum. Arabayı satarsam yanında veririm artık.

Oyuncağını açmaya kıyamayan bekeler gibi :)

Kullan kullan

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Fatih Sarıkaya

Dün eve giderken biraz deviri yükselteyim dedim. Aldığımdan beri 80-90 arası sürüyorum. Araç 150 geçmedi. Vites düşürüp devir yükseltipde denedim, yine olmadı. Aracı sağır ettik heralde :) 

Ön arka sisfarlarını alıp eve koymuştum. Aktif edemediğim için takamamıştım. 2 gün önce hanım alıştıra alıştıra farların belediyenin çöp teneksinde olduğunu söyledi :) Bende ne diyecek diye merakla bekliyordum. Yüzümün rengi birden değişti. Fenalık geldi. 

Paspaslar hala duruyor. Debriyaj balatalarıda duruyor. Henüz kıyıp takamadım. Nasip ne zamansa. Araç şuan 76 binde. Ekimden beri 23 bin civar yapmışım. 3 kere yağ değişimine girdim. Lpgde hiçbir sıkıntı yok Maşalllah. Ustanın dediği gibi araca uyumluymuş. Bakımlarını düzenli yaptırıyorum.

Aldığımda takdığım lassalar hala iyi durumda. Beni şaşırtmaya devam ediyor. Aldığımdan beri hala yıkayıp bir resmini çekemedim. Bakalım ne zamana nasip olacak.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Semih Keskin
Fatih Sarıkaya yazdı:

Dün eve giderken biraz deviri yükselteyim dedim. Aldığımdan beri 80-90 arası sürüyorum. Araç 150 geçmedi. Vites düşürüp devir yükseltipde denedim, yine olmadı. Aracı sağır ettik heralde :) 

Ön arka sisfarlarını alıp eve koymuştum. Aktif edemediğim için takamamıştım. 2 gün önce hanım alıştıra alıştıra farların belediyenin çöp teneksinde olduğunu söyledi :) Bende ne diyecek diye merakla bekliyordum. Yüzümün rengi birden değişti. Fenalık geldi. 

Paspaslar hala duruyor. Debriyaj balatalarıda duruyor. Henüz kıyıp takamadım. Nasip ne zamansa. Araç şuan 76 binde. Ekimden beri 23 bin civar yapmışım. 3 kere yağ değişimine girdim. Lpgde hiçbir sıkıntı yok Maşalllah. Ustanın dediği gibi araca uyumluymuş. Bakımlarını düzenli yaptırıyorum.

Aldığımda takdığım lassalar hala iyi durumda. Beni şaşırtmaya devam ediyor. Aldığımdan beri hala yıkayıp bir resmini çekemedim. Bakalım ne zamana nasip olacak.

Merhaba. 10 gün evvel 2017 Ford Fiesta 1.25 Trend X aldık hanemize. 2000 model Skoda Felicia'dan sonra oldukça konforlu geldi. Yılda 20bin km yol yapıyoruz. Bu nedenle LPG taktırmayı düşünmekteyiz. Kullanıcı deneyimlerinizi okudum. Yine paylaşımlarınıza devam ederseniz sevinirim. 
Araç üzerinde Hankook lastik var. Diş derinliği 5. İlerleyen süreçte Lassa almayı düşünüyordum. Yine deneyimleriniz ışık tutacak bu yola da. 
Şu an için en büyük ihtiyacım aux girişi ya da bluetooth okuma. 
Şu an için 2 çözüm ürettim. Kesmeden biçmeden bu işi bitirimek pek mühim. 
İlki, Bluetooth modül alıp, teybe lehimlenenlerden baktım. 5v Bluetooth modül diye geçiyor. Kablo vs olmadan aux tuşuyla bluetootha bağlanabiliyorsunuz.
Diğeri ise TR'de 150-200 TL olup, Aliexpress'ten 50-60 TL almayı düşündüğüm soketli bluetooth modül. Soketi nasıl olmalı henüz onu öğrenemedim. Yani teybin arkasına bir soketle bağlamamız gerek ama 2017 Fiesta için teyp arkasını gösteren videolar arıyorum. Bir de montaj videosu. 
Tecrübelerinizi paylaşmanız çok güzel. Takipteyim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

20bin km çok değil, benzinle bilebilir gibi. LPG de pek ucuz değil artık.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Evren Erakçora yazdı:

Öyle deme Evren, 55 binde aldım şuan 78 binde. Şuan Kumlucaya iş gezisine geldim. Normalde iş gezileri çok olurdu ama pandemiden ötürü bu bariz azaldı. Normalde km yüksek yaparım. 1 Depo lpg ile Kumlucaya geldim. Aynı depo ile geri dönüş yapacağım. Aynı yolu Superb ile 5.5 litre yakmıştım, fiesta superb'den çok yakıyor. Superb ile 100 km minumum hızımdı. Geçmiş yazılarımda bunu belirtmiştim. Fiesta sürüşü nasıl dersen. Benim için biçilmiş kaftan. Opelle alamadığım virajları bununla rahat alıyorum. Henüz arkadan kayma yaşamadım. Arka hiç kopmadı. Bu arabayı almadan önce incelemelerinide izlemiştim. Yol tutuşu çok iyi. Benim balataların vakti geldi. Şuan yakıtda pek mutlu etmiyor. Kalkışlarımda hantal.

Evren Erakçora yazdı:

Yazmayı unuttum. Kırmızı deriden kendim el işi göz nuru vites körüğü diktim. Çokda beğendim. Orjinali bukadar gösterişli değil. Aslında orjinal komple takım topuz körük aradım ama bulamadım. Bende dikmeye karar verdim. Sende durum nasıl bilmiyorum. Montajı yaparım dersen sanada hediye olarak dikebilirim :) çok ciks duruyor. Fırsat bulursam bir ara resim atacağım konuya.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Semih Keskin yazdı:

Merhaba. 10 gün evvel 2017 Ford Fiesta 1.25 Trend X aldık hanemize. 2000 model Skoda Felicia'dan sonra oldukça konforlu geldi. Yılda 20bin km yol yapıyoruz. Bu nedenle LPG taktırmayı düşünmekteyiz. Kullanıcı deneyimlerinizi okudum. Yine paylaşımlarınıza devam ederseniz sevinirim. 
Araç üzerinde Hankook lastik var. Diş derinliği 5. İlerleyen süreçte Lassa almayı düşünüyordum. Yine deneyimleriniz ışık tutacak bu yola da. 
Şu an için en büyük ihtiyacım aux girişi ya da bluetooth okuma. 
Şu an için 2 çözüm ürettim. Kesmeden biçmeden bu işi bitirimek pek mühim. 
İlki, Bluetooth modül alıp, teybe lehimlenenlerden baktım. 5v Bluetooth modül diye geçiyor. Kablo vs olmadan aux tuşuyla bluetootha bağlanabiliyorsunuz.
Diğeri ise TR'de 150-200 TL olup, Aliexpress'ten 50-60 TL almayı düşündüğüm soketli bluetooth modül. Soketi nasıl olmalı henüz onu öğrenemedim. Yani teybin arkasına bir soketle bağlamamız gerek ama 2017 Fiesta için teyp arkasını gösteren videolar arıyorum. Bir de montaj videosu. 
Tecrübelerinizi paylaşmanız çok güzel. Takipteyim.

Merhaba, aracınız hayırlı olsun. Ben fiestayı severek kullanıyorum. Bluetooth kit olarak bunu kullanıyorum. Yeterince kaliteli. Alırken orjinal olduğundan emin olun yeter. Bende multimedya kısmına çok şeyler eklemek istedim, lakin orjinalliği bozmak istemedim. Ya çok para verecektim iyi olacaktı yada az paraya kalitesiz birşeyler alacaktım. Netice bu kiti aldım. Tatmin eder. Eğen android 10 birton para vermek istemesseniz bunu alın kullanın. Parazit yapmaz. Ses kaliteside gayet iyi.

Ben normalde bridgestone kullanırım. Arkadaşım bridgestone bayi. Geçen sene onda bridgestone yoktu. Bana lassa greenway tavsiye etti. İstemeyerek aldım açıkcası. Şuan gayet iyi. 60 bin daha götürür. Yol tutma gayet iyi. Petlas gibi salmaz. Ben keskin viraj girdiğim için en büyük korkum salmasıydı. Tavsiye ederim. 

Bluetooth kiti için çin işine bulaşmamanızı tavsiye ederim. Üstde bahsettiğim ürünü alın kullanın. Hem kaliteli hemde mutlu eder.

Yorum bağlantısı
Semih Keskin
Fatih Sarıkaya yazdı:

Merhaba, aracınız hayırlı olsun. Ben fiestayı severek kullanıyorum. Bluetooth kit olarak bunu kullanıyorum. Yeterince kaliteli. Alırken orjinal olduğundan emin olun yeter. Bende multimedya kısmına çok şeyler eklemek istedim, lakin orjinalliği bozmak istemedim. Ya çok para verecektim iyi olacaktı yada az paraya kalitesiz birşeyler alacaktım. Netice bu kiti aldım. Tatmin eder. Eğen android 10 birton para vermek istemesseniz bunu alın kullanın. Parazit yapmaz. Ses kaliteside gayet iyi.

Ben normalde bridgestone kullanırım. Arkadaşım bridgestone bayi. Geçen sene onda bridgestone yoktu. Bana lassa greenway tavsiye etti. İstemeyerek aldım açıkcası. Şuan gayet iyi. 60 bin daha götürür. Yol tutma gayet iyi. Petlas gibi salmaz. Ben keskin viraj girdiğim için en büyük korkum salmasıydı. Tavsiye ederim. 

Bluetooth kiti için çin işine bulaşmamanızı tavsiye ederim. Üstde bahsettiğim ürünü alın kullanın. Hem kaliteli hemde mutlu eder.

Teşekkür ederim yanıtınız için. Aracın en büyük eksiği aux girişi olmaması. Eğer aux girişi olsaydı tavsiye ettiğiniz ürünü tek geçerdim. Kaliteli bir markadır, tecrübem var. Sadece USB girişi mevcut araçta. O nedenle sorun yaşıyorum. USB'den müzik dinlemiyorum. Spotify, Deezer gibi çevrimiçi platformları tercih ediyorum ama bu sorun nedeniyle henüz keyifle müzik dinleyemedim araçta. Bu noktada multimedya alacak gücüm yok, o nedenle bluetooth modül üzerine yoğunlaştım. Yine çözüm noktasında destek olursanız sevinirim.

Lassa'yı bir önceki aracımda kullanıyordum.(Skoda Felicia-175/70/13) Gayet memnundum. Şu an Hankook lastik mevcut, dişler iyi durumda ama lastik ömrünü tamamlamış durumda. Kışa girerken kışlık set alacağım. Seneye yaza geçerken ise yazlık set. 

Evren Erakçora yazdı:

Teşekkürler yanıt için. 5 Yılda 100bin km yaptım 2000 model Skoda Felicia ile. Fiesta ile konfor ve klimaya da sahip olunca bu ortalamalar daha da yükselecektir diye düşünüyoruz eşimle. Geçen sene 20 günde, Temmuz sıcağında 4200 km kadar yaptık. Çıktık mı 3-4 hafta eve dönmüyoruz. Yaklaşık 1000TL vermiştik yakıta. Nasipse bir kaç güne Fiesta ile yola çıkacağız. Bu kez zamlarla ve benzin kullanımıyla nasıl bir sonuç çıkacak ortaya çok merak ediyoruz. 
Bu gibi nedenlerle LPG düşünüyoruz. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

1.25 motor çok yakmaz, LPG yoksa çok güvenilir bence. 

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Evren Erakçora yazdı:

1.25 motor çok yakmaz, LPG yoksa çok güvenilir bence. 

Sıkışık İstanbul trafiğinde 19 km/h gibi ortalama hızda mesela kaç yakar? 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Hafif Balıkesir trafiğinde 5.7 ile geziyorum. Sıkışık trafikte 7.5 ,8 yakar sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Keskin
Evren Erakçora yazdı:

Hafif Balıkesir trafiğinde 5.7 ile geziyorum. Sıkışık trafikte 7.5 ,8 yakar sanırım.

Ben de Balıkesirliyim ancak Bursa'da oturuyorum. Burada trafik bazen çok iyi akar ama genelde çok yavaş ilerlenir. 6.8 ile 7.5 arası gidip gelir yakıt ortalamam. Yarın Balıkesir'e babaevine gideceğiz. Öyle çok uzun yol olmasa da, 100km üstü bir yolda ne kadar yakar ilk kez tecrübe edeceğim.

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Vites körüğünü kendim yaptım. Şuan geliştiriyorum. Arabada montaj olan 3.versiyon. Evde hazırda diktiğim var, oda 4.versiyon olacak. Aslında görünümü etkileyen en önemli etken dikişler. Dikişler nekadar güzel olursa görünümde okadar güzel oluyor. Renk zevke kalmış birşey. Benim aracım kırmızı olduğu için körüğü kırmızı yaptım. Sırada direksiyon ve el freni var. Orjinal direksiyonun üzerinde çalışmayacağım. Onun yerine  2.el orjinal direksiyon arıyorum. Direksiyonun eski derisini söküp yeniden orjinali nasılsa öyle dikeceğim.

q620pmx.JPG

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Semih Keskin yazdı:

Aracın en büyük eksiği aux girişi olmaması

Semih bey kafama takıldı. Soracaktım ama fırsat olmadı yada başka şey çıktı unuttum. Sizinkide trend x değilmi? Aynı kasa? neden aux çıkışı yok?

Bilgisi olan yazarsa sevinirim. Fiesta titanyumun cc li direksiyon simidi trend x uyarmı? Uyarsa cc direksiyon simidine deri kaplama uygulaması yapmak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Fatih Sarıkaya yazdı:

Vites körüğünü kendim yaptım. Şuan geliştiriyorum. Arabada montaj olan 3.versiyon. Evde hazırda diktiğim var, oda 4.versiyon olacak. Aslında görünümü etkileyen en önemli etken dikişler. Dikişler nekadar güzel olursa görünümde okadar güzel oluyor. Renk zevke kalmış birşey. Benim aracım kırmızı olduğu için körüğü kırmızı yaptım. Sırada direksiyon ve el freni var. Orjinal direksiyonun üzerinde çalışmayacağım. Onun yerine  2.el orjinal direksiyon arıyorum. Direksiyonun eski derisini söküp yeniden orjinali nasılsa öyle dikeceğim.

q620pmx.JPG

Dikişler çok güzel olmuş, elinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Mahmut Yıldız yazdı:

Dikişler çok güzel olmuş, elinize sağlık.

Teşekkür ederim.

Son yapmaya çalıştığım var. Orda dikiş yerlerini mm hesapladım, noktaladım. O daha intizamlı olacak gibi. Siyah deri ve dikişleri kırmızı yapmayıda planlıyorum. Zannedersem siyah deri dikişler kırmızı daha güzel olacak gibi. Direksiyonuda kırmızı değilde siyah deri, dikişler kırmızı olsun. Yada vakit buldukca hem siyah hem kırmızı yaparım. Hangisi hoşuma giderse onu kullanırım. Direksiyonda makina kullanmayacağımdan henüz bir dikiş tarzı bulamadım. Körükteki sitilin aynısı ama deriler yüz yüze değilde yatay olursa belki farklı birşey olur. Direksiyonu bulayımda o işede girişeyim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Bügün aküyü değiştik. 60 amper varta akü taktık güzel fiyata. 72 amperi zorladık ama yerine sokamadık malesef. 

nerede o eski Fiestalar 72 lik uymuyor ha :tongue:

teybin olayını ben Parrot mki9000 ile çözmüştüm, aux zaten arabada vardı ama ben mavidişten ve usb den müzik dinlemek telefonu bağlamak eller serbest konuşmak için aldıyıdım, tavsiye ederim, bendeki hala duruyor bu arada...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

nerede o eski Fiestalar 72 lik uymuyor ha :tongue:

teybin olayını ben Parrot mki9000 ile çözmüştüm, aux zaten arabada vardı ama ben mavidişten ve usb den müzik dinlemek telefonu bağlamak eller serbest konuşmak için aldıyıdım, tavsiye ederim, bendeki hala duruyor bu arada...

Sokamadık. Girseydi çok güzel olurdu. Bluetooth işini baseus bluetooth aux ile hallettim. Güzel tatmin ediyor. Yalnız bluetooth ile sadece müzük dinlemeyi seviyorum, konuşmayı sevmiyorum. Sendeki kitde çok ciksmiş. Neredeyse aracın orjinal ekipmanı gibi duruyor. Buralara yolun düşerse sana körük dikelim :D Kırmızı.

Fatih Sarıkaya yazdı:

Sokamadık. Girseydi çok güzel olurdu. Bluetooth işini baseus bluetooth aux ile hallettim. Güzel tatmin ediyor. Yalnız bluetooth ile sadece müzük dinlemeyi seviyorum, konuşmayı sevmiyorum. Sendeki kitde çok ciksmiş. Neredeyse aracın orjinal ekipmanı gibi duruyor. Buralara yolun düşerse sana körük dikelim :D Kırmızı.

Tüh unuttum seninki otomatik körüksüzdü 🤪

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Fatih Sarıkaya yazdı:

Tüh unuttum seninki otomatik körüksüzdü 🤪

Finike şantiyemiz ve Sütleğen şantiyemiz kapanmasaydı bittiydim yanında :D  bu arada benim fiestada Haluk Şentürk arkadaşımdan aldığım deri körük ve servisten aldığım orjinal ST körük vardı zaten, benden kaçmaz :)  St körüğü Alper Aksakala verdiydim St koltuklarla beraber, hey gidi günler heyyyy, fiestanın daha doğrusu Fordun direksiyon hissini arıyorum gerçekten, evet şimdiki arabamda iyi  ama Ford bu açıdan başka arkadaş, bunların daha 2 fırın ekmek yemesi lazım, bazı malum  altın değerinde olan markalarda dahil buna...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Finike şantiyemiz ve Sütleğen şantiyemiz kapanmasaydı bittiydim yanında :D  bu arada benim fiestada Haluk Şentürk arkadaşımdan aldığım deri körük ve servisten aldığım orjinal ST körük vardı zaten, benden kaçmaz :)  St körüğü Alper Aksakala verdiydim St koltuklarla beraber, hey gidi günler heyyyy, fiestanın daha doğrusu Fordun direksiyon hissini arıyorum gerçekten, evet şimdiki arabamda iyi  ama Ford bu açıdan başka arkadaş, bunların daha 2 fırın ekmek yemesi lazım, bazı malum bizde altın değerinde olan markalarda dahil buna...

Geçen hafta Finikedeydim. 4 gün kaldım. Fiesta bana güzel meşgale oldu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...