İçeriğe Yönlendir

Sakın Geç Kalma, Erken Gel | Dacia Spring Electric 2021

Furkan Sumer

Recommended Posts

Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Bahçe katları ve müstakiller bi kere daha prim yapacak. Yoksa otoparka pano çekmen gerekir. Olmaz diye birşey yok olur.

yani 9750 ye mi geliyor yoksa ödeme sonrası mı 20 bin.

eyaletine göre 10 bine kadar düşüyor yani

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

ABD de son yapılan arastialara gore özellikle elektrikli araç kullananlarda yüzde yirmi azalma yaşanmış , en büyük sebeb şarj etme zorluğu ve uğraşmak istememek, ayrıca özellikle apartmanlarda oturanlar şarj yeri bulamiyormus ve ülke capinda şarj sayısı yetersiz diyorlarmış, hibrit kullananlardada kayıplar varmış, elektriklileri terkedenlerin başınıda kadinlar çekiyormuş :) siz birde bizde düşünün, bizde olmaz elektrik işi, dizele benzine devam, hibrit bile zor...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tek sıkıntı şarj. İstasyonlar pahalı. Yarım saatlik şarjda bu arabada 45tl. Gitsin gitsin de 175km gitsin

Haftada bir evde şarj edilip şehir içi kullanmak için bu araç. Pahalı hızlı şarj istasyonları uzun yolda kullanılır, 250 km lik menzilli bu araç için pek kullanışlı değil şehirler arası yolculuk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Haftada bir evde şarj edilip şehir içi kullanmak için bu araç. Pahalı hızlı şarj istasyonları uzun yolda kullanılır, 250 km lik menzilli bu araç için pek kullanışlı değil şehirler arası yolculuk.

evde şarj bile çok zor, nasıl edeceğim, sokaklar araba dolu park edecek yer bile yok, akşam geliyorum bir posta yakıtıda park yeri ararken harcıyorum birde bu var, en yakın prize mesafe min 50 mt. falan, oda zemin kattaysan ve kabloyu eve çekeceksin sokakta nereye takacaksın bunu, (o işin adam gibi olması çin şehirlerin komple yıılıp yeniden yapılması lazım) ayrıca 220 voltla anca gün içi çok kısa mesafe gittiysen dolum yapılırki o mesafe içinde araba kullanmamak lazım,  bunu yapacağına devlet Toplu taşımayı geliştirsin japon stil yollar yapsın çok katlı falanda millet bunları kullansın yada bisiklettle falan gitsin, düşündükçe bu iş zor diyorum....

Toplu taşıma gelişimi için çoğunluğu saçma sapan imar planlarına dayalı şehirler kısım kısım yıkılıp yeniden yapılmalı hatta ve tamamı zamanla değişmeli, imara yeni yerler açılırken adam gibi plan yapılmalı, bazı şehirler yerleşime kapatılmalı doldu denmeli, merkez dışında uydu şehirler kurulmalı ve adam gibi olmalı, mesela Bordum şuanki halinde artık yeni yerleşim tamamen yasak olacak, şehrin gerisinde iç kesimde tarıma zaten zarar vermeyecek yerde olmalı, görüntüyü bozmayan ekonomik değeri olmayan doğayada fazla zarar vermeyen konuma yeni uydu Bodrum şehri kurulacak, beğenmeyen gitsin nereden geldiyse orada otursun, bu tüm ülke şehirlerinde geçerli olacak, kritik doğa ve turizm bölgelerinde özellik ağır şekilde uygulanacak, gidin taş toprak yerlere kurun şehirleri kurduğunuz şehirde estetik olacak planlı olacak tabii, imar planını bu anlayışa göre yapmayanlar derhal görevden alınmalı, buna rağmen zorlayanar için Vatana İhanet suçlamasının yolu açılmalı hatta, o derece önemli bu konu, şehirleri yeniden planlamak düşün sen bu ekonomik yükü, bizde adam gibi 100 sene sonrasını düşünüpte imar planı yapılması lazım ama nerdeeeee adamlar 1 sene sonra nasıl cukkalarım planlarında....

konuya dönersek, ayrıca alternatif enerji kaynağı bulmak lazım, acaip hızlı şarj edebilmek lazım, altyapı lazım kültür lazım....

yada en kolayı, batarya değişimi, sık sık değişim istasyonları olacak, geldin bataryanı değişeceksin, bu var zaten gelişmesi lazımki aslında bu bile zor, bence bu teknoloji çok daha gelişmeli,  acaip hızlı şarj olabilen, elle taşıyabileceğin evinde 220 volt dolduracağın bir tür pil bulunacak, pil yedekli olacak, akşam gelince eve getirip şarja takıp yedek pili alıp devam edeceksin, bu pil en az 100 km. götürecek kadar güçlü olmalı, arabalar dahada ufalmalı ayrıcaki bu iş kolay olsun.

Bu tarz icatlar olmadan biz daha çooook yakıtlı arabaya bineriz, ben daha en az 2 kuşak değişir diyorum bizde, oda sadece binek araçlarda ve kısmen.....

Şehir içinde büyük araç kullanımı tamamen yasaklanmalı, şehir içinde sadece minik şarjlı arabalar, bisiklet skutır gibi araçlar kullanılacak geri kalan herşey yasak,  ayrıca pikap arazi aracı vs. satışı izne tabii olacak, sadece maksada uygun satış olacak, suvlar büyük sedanlar vs de dahil...  (yıktım ortalığı :) )

Spor araçlar, çok fena lüks araçlarsa acaip kazık olacak sadece şehir dışında kullanılacak, izne tabii olacak işine gelen alsın gelmeyene yallah...

Gezegen kaldırmıyor bunlar ilerde mecburen olacak, kaçış yok.

Ayrıca Yazık bu Vatana, ayrıca bu dediklerim bu kafayla bizde olana kadarsa diğer devletler bize tur bindirmiş olacak...

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

otomobil teknolojileri, coğrafyalara göre kullanma zorluğu hatta kullanamama içermeye başladı , artarak devam da edecek

sırada sahiplenmeden kullanım var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ali Cihangiroğlu yazdı:

evde şarj bile çok zor

Herkes için uygun değil tabiki. Ben küçük bir ilçede oturuyorum (50 bin nüfuslu) otopark var ve yerim belki, iki komşum evinden şarjlı bisiklet için kablo çekmiş durumda. Hattım 3 faz. 

3.7 kVA (16A, Tek Faz – 230V AC)

7.4 kVA (32A, Tek Faz – 230V AC)

11 kVA (16A, Üç Faz – 400V AC)

22 kVA (32 A, Üç Faz – 400V AC)

Bırakın 11 i 7 kW ile şarj etsem tamamen boş bataryası 4-5 saatte dolar. Aylık 700-750 km yol yapıyordum pandemi öncesi (3-4 ayda anca yapıyorum artık) 

Benim gibi biri için gayet yeterli ve mantıklı bir seçenek. 20-25 TL ye (kayıplar ile 30 kWh ile şarj olsa) 250 km yapıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

otomobil teknolojileri, coğrafyalara göre kullanma zorluğu hatta kullanamama içermeye başladı , artarak devam da edecek

sırada sahiplenmeden kullanım var

Mantıklı, gidişatta bu yöne evrilecek sanırım, ilerde bu araçları klasik olarak müzelerde kolleksiyonlarda falan göreceğiz, devirleri bitecek başka şeye evrilecekler, daha zaman var ama...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Herkes için uygun değil tabiki. Ben küçük bir ilçede oturuyorum (50 bin nüfuslu) otopark var ve yerim belki, iki komşum evinden şarjlı bisiklet için kablo çekmiş durumda. Hattım 3 faz. 

3.7 kVA (16A, Tek Faz – 230V AC)

7.4 kVA (32A, Tek Faz – 230V AC)

11 kVA (16A, Üç Faz – 400V AC)

22 kVA (32 A, Üç Faz – 400V AC)

Bırakın 11 i 7 kW ile şarj etsem tamamen boş bataryası 4-5 saatte dolar. Aylık 700-750 km yol yapıyordum pandemi öncesi (3-4 ayda anca yapıyorum artık) 

Benim gibi biri için gayet yeterli ve mantıklı bir seçenek. 20-25 TL ye (kayıplar ile 30 kWh ile şarj olsa) 250 km yapıyor.

Bataryalar pahalı değil mi?

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

sen şanslısın, konum ve ortam çok önemli, mesela Edremitte köyde evim olsa müstakil, o zaman alırdım daçyayı, fıstık gibide kullanılırdım, yeter o menzil, akşam tak şarja zaten boşalmamış olurduda, kaç km yapacağım sanki, hatta güneş paneli falan destek bile olabilirdi şarja, dediğim gibi ortam lazım...

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Evren Erakçora yazdı:

Bataryalar pahalı değil mi?

Batarya pahalı da burada bataryalık bir olay yok ki. 180 binde pil sağlığı %80 üstü olan Teslalar var.

180k/10k, 18 yılda yapar çoğu kişi şehir içi kullanılan bir araçla o kmleri.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bana bile uyar aslında. fabrikada şarj et iki günde bir ev iş git gel. mis. ama çok ufak bir araç ise şehirler arası yol tehlikeli olur.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Batarya pahalı da burada bataryalık bir olay yok ki. 180 binde pil sağlığı %80 üstü olan Teslalar var.

180k/10k, 18 yılda yapar çoğu kişi şehir içi kullanılan bir araçla o kmleri.

Pardon, ben motosiklet sandım, komşum iki sende bir akü alıyor.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Evren Erakçora yazdı:

Pardon, ben motosiklet sandım, komşum iki sende bir akü alıyor.

motor benzinli olacak aga, yoksa zatem motor değildir :p

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ali Cihangiroğlu yazdı:

motor benzinli olacak aga, yoksa zatem motor değildir :p

Doğru, pisiklet veya velespit oluyor böyle :D

Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Mert Yeldan
Mehmet Göktürk yazdı:

petrol 100 dolar olup benzinin litresi 20 lira olunca görüşelim. 

vay bee 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

dediydik :D

Sen ww3 savaşı çıkacak mağarada yaşayacaz dedin hayatta kalırsak. Sonra gittin kefen paranla kıliyo aldın hemde fosil yakıtlı.

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sen ww3 savaşı çıkacak mağarada yaşayacaz dedin hayatta kalırsak. Sonra gittin kefen paranla kıliyo aldın hemde fosil yakıtlı.

Roket atsaydın [emoji16]
  • Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

ww3 olabilir dedim olacak demedim, halada olabilir :) haa yakın zamanda olabilir, uzun zamanda ise kesinlikle ne kesinlikle olacaktır, bundan kaçış yoktur, tabii daha önce gezegen bizi temizlemezse....

kefen parasımı :D  kardeş daha öncede yazdımya, para yemek içindir, hayatta kısa, ww3 te olsa dünyada patlasa o zamana dek yayanmı gezelim, alırım keyfime bakarım, ne yapacağız öbür tarafamı götüreceğiz ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

kardeş daha öncede yazdımya, para yemek içindir, 

Naylona sarıyor bazıları :B)

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Naylona sarıyor bazıları :B)

Sarı çiçeğe anasını babasını sormayı biliyorsun ama :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...