İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Aşıları

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Metin Mankal

Şimdiye kadar gelecek denilen aşıların toplamı 500 milyonu bulmuştur heralde..

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
2 gün önce biontec oldum
kolumda ağrı oldu biraz  çok şükür şimdilik başka etki yok

6 hafta sonraya randevu al dediler

O bende de oldu canım
Kas ağrısı o.
Mert Yeldan öyle demişti
Şimdiye kadar gelecek denilen aşıların toplamı 500 milyonu bulmuştur heralde..

Dağıtıyoruz ya
Onları da hesap et
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Cuma günü 2. doz biontec için randevu aldım. İlk dozda kolda biraz ağrı oldu çoğu kişi gibi.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Enjeksiyon yaptıranlar bazen "eli çok hafifti hiç hissetmedim" derler.. Uygulamayı yapanın uzmanlığı, uygulanan bölge, o an sizin vücudunuzu kasmanız, zerkedilen maddeye göre kas ağrısı çekilmesi sık görülen bir durumdur. Askerdeyken üşütüp hasta olanlara revirde ağrı kesici, vitamin karışık enjeksiyon yaparlardı. Ben de nasibimi almıştım hatta. Ertesi gün ayağa kalktım ama kalçamın acısı 2-3 gün geçmedi :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Yurdaer Elay yazdı:

Enjeksiyon yaptıranlar bazen "eli çok hafifti hiç hissetmedim" derler.. Uygulamayı yapanın uzmanlığı, uygulanan bölge, o an sizin vücudunuzu kasmanız, zerkedilen maddeye göre kas ağrısı çekilmesi sık görülen bir durumdur. Askerdeyken üşütüp hasta olanlara revirde ağrı kesici, vitamin karışık enjeksiyon yaparlardı. Ben de nasibimi almıştım hatta. Ertesi gün ayağa kalktım ama kalçamın acısı 2-3 gün geçmedi :D 

Bu enjeksiyon işinde bir kere gece acilde iğne yaptırdım, hemşire hanım baya gergindi ama benimle ilgili değildi neyse bir hışımla iğneyi yaptı kalkabilirsin dedi benim bacak iptal dedim kalkamıyorum biraz bekledim neredeyse 1 hafta falan ağrıdı kaba yerim. 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Ozyurek yazdı:

O bende de oldu canım
Kas ağrısı o.
Mert Yeldan öyle demişti
Dağıtıyoruz ya
Onları da hesap et

Çeşidi farklı olabilir

kalp kası iltihabı 

seviyesine göre herkeste seyri farklıdırda muhakkak 

ben 1 hafta yoğun bakımda yattıydım 2 sene sabit ilaç flan kullanmıştım

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Aşısı çıkan yaptırsın. Aşı olanda nasılsa aşı oldum diye artislik yapmasın aynı hassasiyetle dikkat etmeye maske takmaya kalabalığa girmemeye özen göstersin

aşı olanda covid oluyor bir nebze hafif atlatıyormuş sadece

bu covid bişeleri değiştirecek gibi geliyor bana dünyada

aile ilişkilerini flan bitirdi örneğin 1 senedir görmüyorum amca teyze akraba vs nerdeyse

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

bu covid bişeleri değiştirecek gibi geliyor bana dünyada

yeni düzene hızlı girdik, girdiklerimizin  de devamı gelecektir, dünyada, artık biraz daha yakından takip etmeli dünyayı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

yeni düzene hızlı girdik, girdiklerimizin  de devamı gelecektir, dünyada, artık biraz daha yakından takip etmeli dünyayı

İnsanlar sanki 1 seneye bitecek havasında ama bizim ömrümüz yetermi bitti demeye kesin konuşamıyorum

İş hayatında bazı sektörler yok oldu bazıları çağ atladı çok net mesela

merakla beklediğim tek nokta şuan tüm nufusa 2 doz aşı yaptık maakeyi kaldırdık diycek ülke kim olacak ve orada vaka durumu nasıl seyrederecek? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gök yazdı:

İnsanlar sanki 1 seneye bitecek havasında ama bizim ömrümüz yetermi bitti demeye kesin konuşamıyorum

temel sağlam olmalı ki üstüne iyi bina çıkabilielim, Başlayan birşey yok ki bitsin, bundan sonra böyle olacak o kadar basit. her ne olacak ise....

Ali Gök yazdı:

şu da var, 1 tabak köfte satacam diye 100-500 bin tl kira ile 50 personel çalıştırmak yanlıştı belki...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Ali Gök yazdı:

merakla beklediğim tek nokta şuan tüm nufusa 2 doz aşı yaptık maakeyi kaldırdık diycek ülke kim olacak ve orada vaka durumu nasıl seyrederecek? 

Bildiğim kadarıyla nüfus oranına göre en çok aşı İsrail sanırım 8 milyon nüfus mu ne varmış neredeyse tamamı aşılanmış şu am herşey serbest hastahanede geçmişten yatan 200 hasta mı ne var deniliyordu onlarda taburcu edilecek diyordu haberde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Nüfus az para çok güç sonu yok. Ve onlar kadar halkına değer veren bir ırk yok. Hak ediyorlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Servet Aydın yazdı:

Ve onlar kadar halkına değer veren bir ırk yok. 

zamanında iki İsrail askeri  için Lübnan ı dümdüz ettiler. doğruya doğru...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Çağlar Bayur yazdı:

şu da var, 1 tabak köfte satacam diye 100-500 bin tl kira ile 50 personel çalıştırmak yanlıştı belki...

Yanlış değildi üstad..Orta da bir pasta var ve bu pastanın adil bir şekilde paylaşılmasına zaten imkan yok..Pandemi öncesinde bu köfte pastasını 51 kişi paylaşıyordu..3/2 sini patron 3/1 ini kalan 50 kişi..Şimdi ne olacak..3/2 sini patron kalan 3/1i 5 kişimi paylaşacak..Hiç sanmıyorum..Patronun geliri artacak işsiz kaln 45 kişinin bir kısmı intihar edecek ,bir kısmının ailesi parçalanacak,bir kısmının...........Yaşıyoruz bunları..

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Forumda hiç aşı karşıtı yok anlaşılan. Karşıt olanlara hakaret eden de yok ama bu da güzel.

Herkese geçmiş olsun, Rabbim şifalar versin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Zafer Ayvacı yazdı:

Forumda hiç aşı karşıtı yok anlaşılan. Karşıt olanlara hakaret eden de yok ama bu da güzel.

ülkede karşıtım diyeni ben 1 adet bile duymadım ancak aşı olduğu halde sistemde olmayan çok, 2. randevuyu alamayan da bu yüzden alamadı, bunu da aşı olmadı sandılar medyadakiler , normal bir durum , onlar herşeye şaşırıyor

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Zafer Ayvacı yazdı:

Seni aşı karşıtı olarak görüyorum nedense öyle hissettim. 😀

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Zafer Ayvacı yazdı:

Aşı karşıtı değilim ama normal grip aşısı gözüyle bakıyorum ve etkisinin 2~3 ay bilemedin 5 ay olacağı kanaatinde olduğum için şuan itibari ile aşısı olmayı düşünüyorum. Gerçi istesemde yapmıyorlar o ayrı konu. Hanıma aşı çıktı meslekten dolayı oda çekinceli davranıyor beklemede henüz.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Osman Yücel Çetin yazdı:

karşıt olan olabilir, bunlara hindistan a gezi  tavsiye edilebilir hatta, hür iradedir, nefesi bizden ırak olsun ama

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Bizim kardeş dün akşam birinci doz alaman aşısını oldu. Kağıt imzalatmışlar birşey olursa sorumluluk sana ait diye. İkinci doz aşı için randevu almak istedi Mersin’de 3 adet hastanede yapıyorlar üç hastanede randevu vermedi 2. Doz aşı için.
Ben Çin aşısı oldum bize birşey imzalatmadılar. Aklımda deli sorular bu alaman aşısı için.
Benim bildiğim aşıyı bulan firmalar ülkelere aşıyı vermeyi bir şartla kabul ediyorlarmış bir sıkıntı çıkarsa kanun karşısında bir sorumluluğu olmadığını aşı verdiği ülke kabul ederse aşıyı o ülkeye veriyormuş.
Ben iki doz Çin aşımıda oldum.
İlerleyen yıllarda çıkacak hangi aşının iyi hangisinin kötü olduğu.
Ha bu arada Çin üretti diye kötü olacak diye birşey yok . Alman üretti diye iyi olacak diye birşey yok.
Örnek vereyim sizlere
1970 lerde Almanya’da bir ilaç üreticisi hamile bayanların mideleri bulanmasın diye bir ilaç piyasaya sunuyor. Bu ilaçları kullanan bir çok kadının çocuğu sakat yada ölü doğuyor ve her yıl Almanya’da bu ilaç firmasının önünde gösteri yapılıyor. Ve Almanya’nın en büyük firmalarından biri bu firma.
Neyse bunu neden anlattım onu söyleyim ben bu konu açıldığında aşılar hakkında fikir paylaşmayalım yanlış bilgiler verebiliriz dedim iyilik yapalım derken kötülük yapabiliriz demek istemiştim. İlaç endüstrisi en fazla 100 yıllık geçmişe sahipler ama biz körü körüne inanıyoruz yaptıklarına.
Neyse aşı önemli herkes yaptırsın ama herkes aşı seçme fikrini kendine saklasın .

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Çağlar Bayur yazdı:

ülkede karşıtım diyeni ben 1 adet bile duymadım ancak aşı olduğu halde sistemde olmayan çok, 2. randevuyu alamayan da bu yüzden alamadı, bunu da aşı olmadı sandılar medyadakiler , normal bir durum , onlar herşeye şaşırıyor

Sana denk gelmemiş abi. Ya da senin dediğin gibi "medyadakiler" öyle bilmeni istemiş. Sağlık çalışanlarında aşı olmak istemeyen oranını farklı kaynaklardan araştırabilirsin.

Osman Yücel Çetin yazdı:

Ben "aşı karşıtı" değilim. Bu aşıyı istemiyorum. Çünkü dünya üzerinde hiç görülmemiş şekilde "acil kullanım onayı" diye bir şey bulmuşlar, saplayıp duruyorlar herkese. Tüm testleri yapılmamış, kısa-uzun vade ne gibi yan etkisi olacağını bile bilmiyorlar. Falan falan, daha bir ton şey. Neyse işte. Aşı olduğu için kurtulanı yahut aşıdan sonra yüzde yüz normalleşen insanları duyarsam bir gün, düşünürüm.

Metin Uzunoğlu yazdı:

Aşı karşıtı değilim ama normal grip aşısı gözüyle bakıyorum ve etkisinin 2~3 ay bilemedin 5 ay olacağı kanaatinde olduğum için şuan itibari ile aşısı olmayı düşünüyorum. Gerçi istesemde yapmıyorlar o ayrı konu. Hanıma aşı çıktı meslekten dolayı oda çekinceli davranıyor beklemede henüz.

Grip aşısıysa grip aşısı olalım hocam :) 

Arda Bülent Güzel yazdı:

Bizim kardeş dün akşam birinci doz alaman aşısını oldu. Kağıt imzalatmışlar birşey olursa sorumluluk sana ait diye. İkinci doz aşı için randevu almak istedi Mersin’de 3 adet hastanede yapıyorlar üç hastanede randevu vermedi 2. Doz aşı için.
Ben Çin aşısı oldum bize birşey imzalatmadılar. Aklımda deli sorular bu alaman aşısı için.
Benim bildiğim aşıyı bulan firmalar ülkelere aşıyı vermeyi bir şartla kabul ediyorlarmış bir sıkıntı çıkarsa kanun karşısında bir sorumluluğu olmadığını aşı verdiği ülke kabul ederse aşıyı o ülkeye veriyormuş.
Ben iki doz Çin aşımıda oldum.
İlerleyen yıllarda çıkacak hangi aşının iyi hangisinin kötü olduğu.
Ha bu arada Çin üretti diye kötü olacak diye birşey yok . Alman üretti diye iyi olacak diye birşey yok.
Örnek vereyim sizlere
1970 lerde Almanya’da bir ilaç üreticisi hamile bayanların mideleri bulanmasın diye bir ilaç piyasaya sunuyor. Bu ilaçları kullanan bir çok kadının çocuğu sakat yada ölü doğuyor ve her yıl Almanya’da bu ilaç firmasının önünde gösteri yapılıyor. Ve Almanya’nın en büyük firmalarından biri bu firma.
Neyse bunu neden anlattım onu söyleyim ben bu konu açıldığında aşılar hakkında fikir paylaşmayalım yanlış bilgiler verebiliriz dedim iyilik yapalım derken kötülük yapabiliriz demek istemiştim. İlaç endüstrisi en fazla 100 yıllık geçmişe sahipler ama biz körü körüne inanıyoruz yaptıklarına.
Neyse aşı önemli herkes yaptırsın ama herkes aşı seçme fikrini kendine saklasın .

Mesela Arda beyin mesajına bakıyorum. Alman aşısı, "bir şey olursa sorumluluk bana ait" diye niye imzalayayım bunu? Bu nasıl bir mantık? Sen bana bir şey olmayacağından emin değilsen niye vuruyorsun bunu? 

Çin aşısı... İmza yok bunda. :) E soruyorsun bunda niye imza yok? Bu çok şey değil ya zaten, koruyuculuğu yüzde bilmem ne... Yani koruyacağı da belli değil.

Maske? Devam...

Sokak izni falan? Yok, evdesin devam.

İş yerimi açayım? Olmaz yasak.

E aşı? Onu ol sen, olsan iyi olur, olmalısın, olacaksın diye gidecek muhtemelen.

Neyse, Allah yardımcımız olsun.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Zafer Ayvacı yazdı:

Sana denk gelmemiş abi. Ya da senin dediğin gibi "medyadakiler" öyle bilmeni istemiş. Sağlık çalışanlarında aşı olmak istemeyen oranını farklı kaynaklardan araştırabilirsin.

denk gelir birçok kaynağım var, vesile ile medyatikler rakamları görünce şaşırıyor son zamanlarda, bağımsız toplum kuruluşları sağolsun

Zafer Ayvacı yazdı:

Bu aşıyı istemiyorum.

hindistanda tur a gidilebilir onu da düşün belki hava değişimi daha iyi gelir?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Çağlar Bayur yazdı:

denk gelir birçok kaynağım var, vesile ile medyatikler rakamları görünce şaşırıyor son zamanlarda, bağımsız toplum kuruluşları sağolsun

hindistanda tur a gidilebilir onu da düşün belki hava değişimi daha iyi gelir?

Hindistan sevmiim ben. Ama uçuşları açsalar ver elini Almanya, Fransa, Hollanda. Avrupacıyım ben. :) 

Yorum bağlantısı
Tahir İlter
Zafer Ayvacı yazdı:

Hindistan sevmiim ben. Ama uçuşları açsalar ver elini Almanya, Fransa, Hollanda. Avrupacıyım ben. :) 

La bize sıra gelene kadar zaten yan etkisi vs varsa çıkar. En iyi ihtimal 2022 bahar gibi görüyorum sıra gelmesini o zamana kadar bunun modası geçer zaten yeni virüs çıkar 🤓

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...