İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Aşıları

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Barış AÇIL
Bilenler bir aydınlatırsa sevinirim..Bu gün aşı randevum çıktı..Biontec olmak istiyorum ama penisilin allerjim var..Risk almalımıyım yoksa direk sinovac mı olayım..
Ayni durumdayız eşim 10 dk önce aşı olabileceğini öğrendi . Kararsiziz hangisi diye
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Metin Mankal yazdı:

Bilenler bir aydınlatırsa sevinirim..Bu gün aşı randevum çıktı..Biontec olmak istiyorum ama penisilin allerjim var..Risk almalımıyım yoksa direk sinovac mı olayım..

Metin hocam alerjisi olanlara Biontech yapılmıyor diye duymuştum ama sen doktora danış bence. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Doktoruma sordum..Biontec tavsiye ediyor o da..Zaten yarım saat bekleyeceksin hastanede ,bir sıkıntı olursa müdahele ederler diyor..

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Metin Mankal yazdı:

Doktoruma sordum..Biontec tavsiye ediyor o da..Zaten yarım saat bekleyeceksin hastanede ,bir sıkıntı olursa müdahele ederler diyor..

Atıyorum, alerji diyelimki 5 saat sonra ortaya çıktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Atıyorum, alerji diyelimki 5 saat sonra ortaya çıktı.

En yakın acile başvurulması gerekli. Allerji algoritmasında vücudun ilk andaki verdiği reaksiyon (alerjik şok deniyor) daha kritik oluyor sonrasında risk var ise de düşüktür.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt
Alerji olursa çok büyük ihtimal ilk yar8m saatte olur. Saatler ilerledikçe yan etki ihtimali azalır. Doktorunuzun tüm hastalıklarınızi bildiğini varsayarak kararına uyabilirsiniz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yaşa bakılmaksızın tüm öğretmenlere çıktı galiba aşı.. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yaşa bakılmaksızın tüm öğretmenlere çıktı galiba aşı.. 

40 yaş üstü abi hala. Bize yok yani.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

40 yaş üstüne çıktı tanıdığım bütün öğretmenler istisnasız randevu aldı bana daha önce başka sebepten dolayı çıktığı halde hala vurulmadım :( sinovac neyse de bionteche kendimi bir türlü ikna edemiyorum bende mi bir anormallik var anlamadım 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

40 yaş üstüne çıktı tanıdığım bütün öğretmenler istisnasız randevu aldı bana daha önce başka sebepten dolayı çıktığı halde hala vurulmadım :( sinovac neyse de bionteche kendimi bir türlü ikna edemiyorum bende mi bir anormallik var anlamadım 

Tedirgin olmanız normal değil mi?

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Emre Şimşek yazdı:

Tedirgin olmanız normal değil mi?

Çok normal ... bence herkesin tedirgin olmaması anormal

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben de tam bunu söyleyecektim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin

Biz de tedirgin okduk, olmadık değil can tatlı sonuçta ama bilime ve bilim adamlarına güvenmekten başka seçenek yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
O.Yücel Çetin

İkinci doz Biontech aşısını da oldum bu akşam, Allahın izniyle şimdilik bir sıkıntı yok. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Biontech olun hocam, milyonlarca insan oldu. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Osman Yücel Çetin yazdı:

İkinci doz Biontech aşısını da oldum bu akşam, Allahın izniyle şimdilik bir sıkıntı yok. 

Biontech aşıda ikinci dozda daha çok yan etki çıkıyor. Halsizlik, ağrı, ateş olabiliyor.  

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Mahmut Yıldız yazdı:

Biontech aşıda ikinci dozda daha çok yan etki çıkıyor. Halsizlik, ağrı, ateş olabiliyor.  

Annem 2 doz Biontech oldu hiç yan etkisi olmadı çok şükür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Benim ortak bugün ikinci aşıyı olmak için Bulgaristan'a gitti. Biontech.

Araç buzdolabı verdim at içine 5 10 tane gelene geçene sıkalım [emoji16]

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ülkenin birinde yapılan araştırma Sinovac aşısı olanlarda ölüm oranının düşük olduğu ama hastalığa yakalanma riskinin Biontech e göre yüksek olduğu, Biontech te ise hastalığa yakalanma oranının düşük ama ölüm oranının yüksek olduğu açıklandı.

Bazı kriterler var ama Biontech aşısının daha geç çıkması ve risk grubunun fazla olması gibi değişkenlerin de bu durumlara etkin olduğu da eklendi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Metin Akbal yazdı:

Ülkenin birinde yapılan araştırma Sinovac aşısı olanlarda ölüm oranının düşük olduğu ama hastalığa yakalanma riskinin Biontech e göre yüksek olduğu, Biontech te ise hastalığa yakalanma oranının düşük ama ölüm oranının yüksek olduğu açıklandı.

Bazı kriterler var ama Biontech aşısının daha geç çıkması ve risk grubunun fazla olması gibi değişkenlerin de bu durumlara etkin olduğu da eklendi.

Yakın zamanda da tersini söylüyorlardı.. 

Bu sebeple aslında kimsenin net bir şey bilmediğini düşünüyorum.. 

Antikor ürettiği kesin.. buna güvenerek yaptırdım ben.. 

Her iki dozda da bir sorunla karşılaşmadım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Mutasyon gündemden düştü mü bana mı öyle geliyor. Bir ara mutasyon krizi olmuştu. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mutasyon gündemden düştü mü bana mı öyle geliyor. Bir ara mutasyon krizi olmuştu. 
Gündemden düşmedi gündeme girdi hatta. Aşılı olanlarda bile hem yakın temas karantina eklendi hem de herkes için karantina süresi 10 günden 14 güne çıktı.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Metin Akbal yazdı:

Mehmet Ozyurek yazdı:

Aslında hep aynı şey söylendi sinovac için ama yanlış anlaşıldı. Sinovac için söylenen % 50 başarı oranı, hastalığa yakalanma içindi. Hastalığın ağır seyretmesi ya da ölüm oranları % 90'ın üzerindeydi. 

Tabi şunu da unutmamak lazım, bu rakamlar faz3 sonucu elde edilen rakamlar ve faz3 çalışmaları 65 yaş altında yapıldı. Bu sebeple 65 yaş üstüne yapılan aşının ne sonuç verdiğiyle ilgili çalışma bulmak lazım. 

Ümit Türk yazdı:

En son Vietnam mutasyonu duydum, İngiliz ve Hint varyantlarının karışımı melez bir mutasyonmuş. 

Aslında hastalığa artık covid-21 demenin zamanı geldi gibi. Artık virüs tamamen farklı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mehmet Ozyurek yazdı:

kendimiz antikor ürettiysek, test yaptırsak ve aşı olmasak? :) amaç antikor sahibi olmak değilmi? bana kendi antikorumun, aşının ürettireceğinden daha zayıf olacağını söylemesin kimse. sonuçta hastalığı, savaşıp yenmiş mağrur askerler gibidirler bence. başka türlü binlerce senelik insanlığın, hastalıklar karşısında sağ kalmış olmasını açıklayamazlardı çünkü.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...