İçeriğe Yönlendir

Covid-19 Aşıları

Yurdaer Elay

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

her bölgede yok demekki, 2 gün sonra yedik zımbayı, dün biontec olan muhasebeci arkadaş kolum ağrıyor kaldıramıyorum diyordu az önce, ağrı mesele değil, esas sıkıntı bu aşılar uzun vadede ne yapacak acaba?

Görüştüğü hekimler sinovac açışı olmuşlar, hepsinin ifadesi bu aşıların 3.fazı bizler üzerinde deneniyor koruyuculuğu konusunda garanti yok.

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Mert Gulkokan yazdı:

umarım ekim sonuna kadar aşı kalır

O tarihlerde tek ve sınırsız seçenek yerli aşı olacak gibi.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Ali Cihangiroğlu yazdı:

her bölgede yok demekki, 2 gün sonra yedik zımbayı, dün biontec olan muhasebeci arkadaş kolum ağrıyor kaldıramıyorum diyordu az önce, ağrı mesele değil, esas sıkıntı bu aşılar uzun vadede ne yapacak acaba?

Bende pazar günü sabah 9:50 de olacağım ama uzun vadesi gerçekten korkutuyor. Covid de geçirdik covidin vücutta neler bıraktığı da hala belirsiz seneye kontrol ettirsek ne çıkacak belli değil. 

Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Teşekkür ederim Arif Bey. Evime çok yakın çocuk hastanesini gösterdi normalde oraya bakmak aklıma gelmezdi

Ne demek sinovac olacaksınız öyleyse. Bunu beklemenizde bir sebep varmıydı?

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Alptuğ Özcan yazdı:

mRNa aşıyla(Biontech) ile ilgili aşağıdaki açıklamayı buldum

KAYNAK

Mrna tabanlı aşılar, COVID-19'a neden olan canlı virüsü kullanmaz ve mRNA, DNA'nızın bulunduğu hücrenin çekirdeğine girmez. Bu aşı sadece, hücrelerinize 'spike protein' denilen proteinin, zararsız bir parçasını yapma bilgisi taşır. Bu protein, COVID-19'a neden olan koronavirüsün yüzeyinde bulunur. Bu aşı aracılığıyla mRNA enjekte edildiğinde, hücreleriniz onu, bu sivri uçlu spike proteinini yapmak için kullanır. Daha sonra talimatlar bozulur ve yok olur. Talimatlar doğrultusunda yapılan protein parçası hücre yüzeyinde görüntülenir ve gerçek koronavirüse maruz kalınmış gibi bağışıklık sisteminizi ona karşı antikor üretmesi için uyarır. Bu sayede vücudunuz, gerçek virüs ortaya çıktığı zaman kendini nasıl koruyacağını öğrenmiş olur.

Eğer böyleyse covid geçirenler aşı yaptırmasa oluyor gibi anladım. Aşıyı olduktan sonra kaç ay sonra tekrarlamak gerekecek covid geçirenlerde 6 ay sonra aşı açılıyor bunda da 6 aylık süre mi gerekecek acaba bir dünya soru var :) 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mert Yeldan yazdı:

Antikor olduğuna göre geçirdim gibi gözüküyor. Ama hiç hissetmedim.

bende bir ara birşeyler hissettim, hiç olmadığım bir ses kısıklığı kuru öksürük oldu, sanırım gen korumasına sahibiz, aslında aşı olmak bile istemiyorum fakat yarın öbürgün olmayanlar hiçbiryere giremez diyecekler mecbur kalacağız....

bu arada her iki aşıda kesin değil ne olacağı belli deği gibi, olmasammı acaba?

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
onlar kim abi 

Onlar biliyor kendilerini [emoji533]
Abi şimdi denedim alabiliyorum hala randevu. Sinovac randevusunda açılmış karar veremedim 

Bio aldım

aşı tezgahını patlatma gözünü sevim servet abi [emoji3] 

Elektrikli aşı olayım diyorum
Düşünsün denmiş bildirim geldi.
Hani bi adam var, gülümsüyor boş boş bakıyor tepki yok. Üzerinde de gocuman yazıyor: DÜŞÜNEMEDİ
Hah işte o karikatürü düşün(!)

Şey değil mi o. Hani babasının lafını dinlememiş taş olmuş

Antikor olduğuna göre geçirdim gibi gözüküyor. Ama hiç hissetmedim.

Aşı görevini yapmış demektir
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)
Arif Aykın yazdı:

Ne demek sinovac olacaksınız öyleyse. Bunu beklemenizde bir sebep varmıydı?

Alman aşısının alerjik bünyeler ve kronik hastalığı olan kişiler için problem çıkardığını hekim tanıdığımdan teyit ettim o yüzden geleneksel tip çin aşısını tercih ettim. Bir tanıdığımın arkadaşı biontech yüzünden pıhtı attı tedavi oluyor. Öncesinde kan sulandırıcı coraspin tavsiye edenler var. O yüzden çin aşısına daha çok ikna oldum gibi

Ekleme yapayım ... Annem 65 yaşında bilindik kalp rahatsızlıkları vardı sinovac vuruldu daha sonra aşırı kalp yetmezliği çıktı. Kalbinin koronaya benzer bir çeşit enfeksiyondan etkilendiğini söylediler. Farklı çeşit testlerle antikorlarlar bakıldı ama bir ıspat bulunamadı. Ama hemen aşıdan sonra çıkması bence çok manidar. Geçen hafta anneme kalp pili takıldı şimdi daha iyi çok şükür. O yüzden virüse de bütün aşılarına da güvenmiyorum aslında

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Alman aşısının alerjik bünyeler ve kronik hastalığı olan kişiler için problem çıkardığını hekim tanıdığımdan teyit ettim o yüzden ölü virüs diye çin aşısını tercih ettim. Bir tanıdığımın arkadaşı biontech yüzünden pıhtı attı tedavi oluyor. Öncesinde kan sulandırıcı coraspin tavsiye edenler var. O yüzden çin aşısına daha çok ikna oldum gibi

hımm anlaşıldı, bunların hiçbiri bende yok, sanırım ben daha önce geçirdimde, gen korumalıyım herhal :)  nesye biontec olayım olmadan coraspin içeyim bari... aslında hiç olma niyetim yokta neyse, dolaylı yoldan mecbur tutacaklar nasılsa, yada alaskaya taşınmam lazımki orayada şuan yeni aile almıyorlar :D

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Arif Aykın yazdı:

Eğer böyleyse covid geçirenler aşı yaptırmasa oluyor gibi anladım. Aşıyı olduktan sonra kaç ay sonra tekrarlamak gerekecek covid geçirenlerde 6 ay sonra aşı açılıyor bunda da 6 aylık süre mi gerekecek acaba bir dünya soru var :) 

Soru çok ama kesin cevap yok. 2 doz aşıyı olduktan sonra 6 ay mı koruyo 1 sene mi koruyo? bir 3. hatırlatma dozu vurulacak mı? vurulursa ne kadar süre koruyuculuğu olacak?

Soru çok

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Servet Aydın yazdı:

Aşı görevini yapmış demektir

Ne mucize bir aşı daha yapılmadan antikor üretmiş bende :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Servet Aydın yazdı:

....

Şey değil mi o. Hani babasının lafını dinlememiş taş olmuş

...

Evet o, hani Ukraynadan gelmişti kendisi.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Bana da 2 ay önce hasta olduğum için aşı çıkmadı. Çıktı da randevu vermiyor.

Amaç bu hastalığı vücuda tanıtmak değil mi?

Ben zaten hasta oldum, vücudum tanıdı. Kaldı ki aşı da çıkmıyor.

Peki bu aşı ne kadar koruyacak?

Ömür boyu ise vurulayım, değilse zaten hastalık geçirdim.

Ben olmamayı tercih edeceğim sanırım.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Aydın Sert yazdı:

Bana da 2 ay önce hasta olduğum için aşı çıkmadı. Çıktı da randevu vermiyor.

Amaç bu hastalığı vücuda tanıtmak değil mi?

Ben zaten hasta oldum, vücudum tanıdı. Kaldı ki aşı da çıkmıyor.

Peki bu aşı ne kadar koruyacak?

Ömür boyu ise vurulayım, değilse zaten hastalık geçirdim.

Ben olmamayı tercih edeceğim sanırım.

arkadaşım hastalığı geçirdi, 6 ay sonra aşı olursun şimdi yok demişler, yani keyfine bakıyor şuan.. :)

ama şu var, hafifte geçirip yensen akçiğerde hasar bırakıyormu acaba, bırakıyorsa aşıyı direk olmak lazımki hiç geçirmeyelim...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Sinovac bekliyordum. Çarşamba gününe çıktı ilk doz bakalım olalım antikor üretelim. Ben şu sıralar covidden çok şekerden korkuyorum tüm belirtileri de başladi gibi. O degilde stress üzüntü şeker yapar mi? 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Ali Cihangiroğlu yazdı:

arkadaşım hastalığı geçirdi, 6 ay sonra aşı olursun şimdi yok demişler, yani keyfine bakıyor şuan.. :)

ama şu var, hafifte geçirip yensen akçiğerde hasar bırakıyormu acaba, bırakıyorsa aşıyı direk olmak lazımki hiç geçirmeyelim...

Ali abi aşı olursan geçirmeyeceksin diye bir durum yok ki.

Ben hasta oldum. 10 gün karantinam doldu. Annemle ablam üst kattan yanıma indi 10 gün sonunda, ikisi de hasta oldu. Annem 2. doz aşısını olmasına rağmen. Ama hafif geçirdi. Az miktarda öksürük, hafif halsizlik şeklinde.

Grip aşıları yıllardır uygulanıyor, her sene aşı olup yine hasta olanlar var.

Yani ben şahsen aşı olma noktasında ikna olamadım.

Görüşüm özneldir.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Mert Gulkokan yazdı:

Ekimde sürem dolunca biontech yaptırcam

Sputnik hayırlı olsun kanka.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan
Aydın Sert yazdı:

Ama hafif geçirdi. Az miktarda öksürük, hafif halsizlik şeklinde.

Grip aşıları yıllardır uygulanıyor, her sene aşı olup yine hasta olanlar var.

Aşının mantığını aslında söylemişsiniz. Hiç yakalanmamak değil yakalandığında hafif/ayakta geçirmek.

Covid'e yakalanıp entübe olmak var, yakalanıp ayakta atlatmak var.

Aşı olup olmama konusunda kararsız olan çok kişi var.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bi dakka. Bende de alerji var mevsimsel ve kedi tüyüne vs. Alman aşısı inşallah ayarımı bozmaz

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

182yi aradım olmadı. Bende astım da var. Şurada geldik sonuncu levele. Ulen aşıyı yiyip nalları dikmeyelim

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Servet Aydın yazdı:

182yi aradım olmadı. Bende astım da var. Şurada geldik sonuncu levele. Ulen aşıyı yiyip nalları dikmeyelim

Sinovacta çıktı seçeneklerde abi.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Servet Aydın yazdı:

Şayet aşı muhteviyatında olan herhangi bir bileşene alerji yoksa, alerjik ve astımlı bireyler covid-19 aşısı (Biontech/Moderna) olabilir demiş American College of Allergy, Asthma & Immunology (ACAAI). Hatta inhale kortikosteroid kullanan bireyler bile aşılarını olabilir diye teyit etmişler.

COVID-19 Vaccine and Asthma: What You Need to Know | Allergy & Asthma Network (allergyasthmanetwork.org)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Servet Aydın yazdı:

Helva yerdik yaa

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Ama randevu aldım

organize sanayi kapısında mobil aşı karavanı gelmedi mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...