İçeriğe Yönlendir

Kuraklık Kapıdan Girdi Salonda Oturuyor

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu

Binamızda 20 tonluk iki su deposu var içmesuyu olan galvanizli diğeri yangın için normal sac. Yılda bşf kaç kez arıza ve bakım için su kesintisi oluyor. Bu kesintiyi hiç hissetmiyoru. Geöen yaz depoları boşaltıp temizlik yaptık temize yakın çıktı. Türkiye şartlarında su deposunun gerekli olduğunu düşünüyorum bahçeli evim olsa 1 tonluk plastik depo düşünürüm çatıda cazibeli akımla ve küçük bir pompa ile.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Şebekeye verilen su temiz olsa bile çoğu yerin şebekesi çok kötü. 

Nevşehir'de içilen su yer altı suyudur, temizdir.. ancak şebeke suyu resmen kokardı. Çılgın bir başkan geldi, mahalle mahalle şebekeyi yeniliyordu. Onu da istifa ettirdiler. 

İçmeyene hak veriyorum. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Metin Uzunoğlu yazdı:

Binamızda 20 tonluk iki su deposu var içmesuyu olan galvanizli diğeri yangın için normal sac. Yılda bşf kaç kez arıza ve bakım için su kesintisi oluyor. Bu kesintiyi hiç hissetmiyoru. Geöen yaz depoları boşaltıp temizlik yaptık temize yakın çıktı. Türkiye şartlarında su deposunun gerekli olduğunu düşünüyorum bahçeli evim olsa 1 tonluk plastik depo düşünürüm çatıda cazibeli akımla ve küçük bir pompa ile.

depoları nasıl boşalttınız?

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

depoları nasıl boşalttınız?

Tahliye çıkışına pompa takıp bahçeyi ve ağaçları suladık. Sulama işi 10 gün sürdü. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çatıya koyalım.

Depremde bazı binalar asansör sistemi ve kiremit çatı yüzünden yıkıldı
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Depremde bazı binalar asansör sistemi ve kiremit çatı yüzünden yıkıldı

Birkaç tonluk depodan bir şey olmaz da sanırım çatıdan toplanan su fazlaymış. Ben bir yağmurda daha az birikir sandım. O kadar büyük depo çatıya da koyulmaz. 

kiremit çatı? Kiremit ağırlığından mı bahsediyoruz? Asansörün makine ağırlığından mı yıkılmış binalar? O binalar iyi olduğu yerde göçmemiş. 

ben de ağırlığa karşıyım ama bugün 50m’den yüksek binaların kazan daireleri çatıya yapılıyor. koca koca kazanlar oluyor. Bazen 4 veya 6 döküm kazan. Eşanjörler bodrumda olsa bile genleşme tankı ve diğer bir sürü şey çatıda oluyor. Ama 3-5 katlı bina için çatıdaki birkaç tonluk su deposu binayı etkilemez. Yeni binalardan bahsediyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Çeşmeden su içmeme işine ben de bir türlü anlam veremiyorum. İstanbul'da içtiğim oldu, Ankara'da içtiğim oldu. Ankara daha kötüydü.

Kayseri'de hep çeşmeden içeriz. 

İş yerinden 5 kişilik ekip ile Belçika'ya gittik, millet deli gibi marketten su taşıdı, ben çeşmeden içtim. Oradan Fransa'ya geçtik, yine millet su taşırken ben çeşmede içtim. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

image.png.19a5c9c4952f2b4ba7159afb918c1d10.png

Bir şey merak ettim. Foruma resim yüklemede ayrıcalıklar var galiba :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

bende oluyor ama son olaylardan sonra transfer edeceğim kendi sunucuma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Birkaç tonluk depodan bir şey olmaz da sanırım çatıdan toplanan su fazlaymış. Ben bir yağmurda daha az birikir sandım. O kadar büyük depo çatıya da koyulmaz. 

kiremit çatı? Kiremit ağırlığından mı bahsediyoruz? Asansörün makine ağırlığından mı yıkılmış binalar? O binalar iyi olduğu yerde göçmemiş. 

ben de ağırlığa karşıyım ama bugün 50m’den yüksek binaların kazan daireleri çatıya yapılıyor. koca koca kazanlar oluyor. Bazen 4 veya 6 döküm kazan. Eşanjörler bodrumda olsa bile genleşme tankı ve diğer bir sürü şey çatıda oluyor. Ama 3-5 katlı bina için çatıdaki birkaç tonluk su deposu binayı etkilemez. Yeni binalardan bahsediyorum. 

Bence sıkıntı yeni binalardaki sistemi görüp, eski binalara uygulamakta sanırım. Çünkü sonradan ilave edilen yükler, proje aşamasında hesaba katılmadığı için tehlike oluşturuyor.

Yoksa ki, dediğiniz gibi çatıya konulan su deposu vs benzeri yükler statik hesaba eklendiğinde hiç bir sıkıntı yaratmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

El yıkadığımız lavabodan, klozete su aktaran boru sistemleri var. Her evde şart olsa epey su ekonomisi olur. Elimi yıkadıktan sonra gidere akan su, sifonu dolduruyor. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bizde suyun tasarrufu için bazı değişiklikler yaptık.

Yazlıkta tarlayı sulamak için bahçedeki musluğu kullanıyorduk, evdeki saate bağlıydı, 600 tl su faturası geliyordu. 1 tonluk yatay depo aldık, evin çatısından gelen su gideri borusuna bağladık, çatıdan akan yağmur suyu depoyu dolduruyor, bizde o su ile sulama yapıyoruz. Şuan fatura normal seviyeye geldi ama asıl amaç içme suyunu harcamamaktı.

Bende artık arabayı ayda 1 kere yıkıyorum, onda da yağmurlu günü bekliyorum, yağmur yağarken benzinliğe gidip sadece köpük sıkıyorum arabayı kenara çekiyorum, yağmurda köpük akıp giderken süngerle yıkıyorum. 5 dakika geçmeden durulanıyor zaten. 

Evde 500 litrelik akvaryum vardı, 15 günde 1 kez 100 litre su değişimi yapıyordum, konple boşalttım, 60 litrelik ufak akvaryuma geçtim, artık 15 günde 10 litre değişim yapıyorum. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • 8 ay sonra...
Selçuk Keleş
Selçuk Keleş yazdı:

Yağmur hasadı için çok büyük depo kullanmak lazım. Evimizin bulunduğu bölge istanbul ortalamasının üstünde (Çekmeköy) yağış alıyor. Dört çatı oluğunun sadece bir tanesi ile 13 tonluk depo şimdiden doldu. 

Bu sene alınan yağışlarla 16 ton yağmur suyu depoda birikti. Demek ki tüm çatıdan suyu çeksek bir kışta en az 200 ton su depolayabileceğiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Selçuk Keleş yazdı:

Bu sene alınan yağışlarla 16 ton yağmur suyu depoda birikti. Demek ki tüm çatıdan suyu çeksek bir kışta en az 200 ton su depolayabileceğiz.

Mantıklı bir yöntem, güzel bir damlama sistemi ile iki ay bahçe sular.. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mantıklı bir yöntem, güzel bir damlama sistemi ile iki ay bahçe sular.. 

Aynen. Geçen yaz Ağustos ortasına kadar sulama yaptık. Sondajın hidroforun harcadığı elektrik de cepte kalmış oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Kanada da yağmur suyununun toprağa karışmasını önlemek yasak mesela, ülkeden ülkeye değişiyor

Hollanda da toplamak serbest

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Köylüye salma sulamanın gereksiz ve zararlı bir durum olduğu anlatılmalı. Binlerce ziraat mühendisine zorunlu şark hizmeti olmalı. Hepsi masabaşı iş istiyor, git çiftçiye durumu anlat, fasulye ektiği bahçesini zannedersin çeltik ekmiş gibi suluyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Selçuk Keleş

İstanbul barajları son bir günde %8.6 artmış sanırım bu bir rekor.

Dikkat ediyorum Avrupa yakası uzun yıllardır yağmur çekemiyor dolayısıyla da barajları su toplayamıyor.

Screenshot_20220209-124820.png.96090201246922711f411787823e6a0a.png

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

Tamam tarımda tüketilen suyun yanında bu hiçbir şey ama bireysel olarak da dikkat etmeliyiz. 
Arabamı yılda 3-4 kere yıkatıyorum en fazla. Yıkama sırasında içim gidiyor.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

Tamam tarımda tüketilen suyun yanında bu hiçbir şey ama bireysel olarak da dikkat etmeliyiz. 

Instagramda adamlar şov olsun diye koca koca dorse/otobüs yıkıyorlar şarıl şarıl suyla deliriyorum yemin ederim. Ben arabayı hiç yıkamaya vermiyorum bile desem yalan olmaz. 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Barış AÇIL

Bu sabah cam balkonun camlarını yıkadım. Halen bekliyorum.

Yağacaksan yağ artık.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ahmet Hasan Şendağ yazdı:

Asıl suyu endüstri tüketiyor. Mersin, adana , maraş taki endüstriyel tesislerin tükettiği su inanılmaz seviyelerde. Acilen devletin yeraltı suyunun kullanılnasını azaltması ve atık suyun tekrar kazanımını zorunlu kılması lazım. 

Yorum bağlantısı
  • 9 ay sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Geçen sene bugün alibey barajında doluluk oranı %70 iken bugün %10. 

Böyle giderse yazın suları kesmek zorunda kalacak belediye. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...