İçeriğe Yönlendir

2010 W204 1.6 C180 Kompressor

Doğan Arşiray
Çözüme git Çağlar Bayur tarafından,

Recommended Posts

Doğan Arşiray

çançinçon pedal commanderin ekranı da geldi. ayarları yaptım. harika çalışıyor. tasiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bugünkü ortlamama yeni ayarlardan sonra 5.9 litre oldu. havanın ısınmasının da etkisi var mutlaka ama pedalın tepkime eğrisi demekki sabit hızlı sürüşte de etki ediyor tüketime.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Ben senin tam 2 katını yakıyorum abi. Bu nasıl olur? trafik yok mu gidiş gelişlerde?

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

tek başına bu değer birşey ifade etmiyor sadece her gün ölçtüğüm için, ısınan havanın etkisiyle düşüşü görebildim. ama işe giderken, yani bu değeri ölçtüğüm yolun ilk 8 km si bildiğin inişli çıkışlı kırmızı ışıklı kavşaklı şehir içi trafiği ama sakin gidilebiliyor. hız 50 60 ı geçmez dümdüz gidebilsen. sonrası 2 km açık yol ama rampa, geri kalan 20 km sürekli dümdüz yada hafif inişli az çıkışlı yol. son 6 km si sürekli düzlük. zaten en belirgin orada ekonomi değeri iyileşiyor. ben 80 ile 95 km saat hız arasında kullanıyorum. tam hipermilci işi. virajlarda fren yapmıyorum. acele etmem gaza pek basmam aracı kaldırırken. eve dönerken aynı yol yokuş yukarı genellikle 7.2 litre yakıyor en az. genelde gördüğüm 7.5 litre 7.6 litre oldu.  yani giderken bu yol 5.9 dönerken 7.2 olabilecek en düşük rakamlarım oldu benim. kıştan çıktığımız için ve 3500 km nin ortlaması belki yüzde 90 bu yol sayesinde olduğuna göre 7.1 litre olarak görünüyor. yanlız bir durum var, araç göstergesi GPS den yüzde 3 kadar hızlı ölçüyor. yani bu değerlere eğer kadrana göreyse OBD ye göre değilse, 8; ikisi farklı oluyor genelde araçlarda) yakıt tüketimi yüzde 3 yüzde 5 zaten az çıkacaktır.

ama bence ortalama da 11 12 litre filan çok fazla. 3.0 dizel, 2.1 ton, grand cherokee nin sırf şehir içi ortlaması 11.5 litre yahu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Ben hergün 16 km gidiş - 16 km dönüşlük yolu 45-55 dakikada (tek yön) de gidiyorum ve ortalamam 11 - 12 lt. Ama hep trafik. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mais Jannataliyev yazdı:

Ben hergün 16 km gidiş - 16 km dönüşlük yolu 45-55 dakikada (tek yön) de gidiyorum ve ortalamam 11 - 12 lt. Ama hep trafik. 

Güzergah neresi? 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

o bildiğin işkence trafiğiymiş. bu gün hava 3 dereceydi dün 15 dereceydi. 6 litre ile geldim.

bu pedal dalgası eğer az basmayı başarırsanız gerçekten de yakıt tasarrufu yaptırıyor. yani şehir içi değilse eco mode vs hepsi hikaye. kontrol edilirliği az çünkü kelebeğin.

3.0 dizele de mi alsam diye düşünüyorum, üst hızlarda küçük bas çek haraketlerde eskimeye başlayan defransiyel rulmanları tak tuk ses yapıyor. eğer o ilk basıçtaki haraketi yumuşatırsak o ses kesilecek. yani c180 in tersine tepkiyi öldürmemiz lazım. zaten büyük turbo dizel alt devirde tork verdiği için çekiş sorunu yok.

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Murat Sahın yazdı:

Güzergah neresi? 

Güneşevler - Eskişehir yolu (Maidan) - Güneşevler

Ali Efe Erdoğan yazdı:

32 km boyunca trafikse normaldir 

Hep trafik. Hele bu pandemide iyice arttı.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mais Jannataliyev yazdı:

Güneşevler - Eskişehir yolu (Maidan) - Güneşevler

Hep trafik. Hele bu pandemide iyice arttı.

O rotada normal hocam :) Bahsettiğiniz istikamette benim linea 7 litreyi rahat yakar. 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Murat Sahın yazdı:

O rotada normal hocam :) Bahsettiğiniz istikamette benim linea 7 litreyi rahat yakar. 

2019 da bu aracı ilk aldığımda da sabah biraz erken çıkardım evden trafiğe yakalanmayım diye. Basmadan sürerdim. O zamanlar sabah işe giderken 20 dakikada 16 km'lik yolda 7,0 lt/100 km gösteriyordu. Artık trafikten illallah ettim. Erken çıkmakda fayda etmiyor.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mais Jannataliyev yazdı:

Artık trafikten illallah ettim. Erken çıkmakda fayda etmiyor.

Pandemi. Toplu taşıma ve servis kullanan az. Herkes özel aracını kullanınca netice trafik. 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Doğan Arşiray

5400km ortalamam 6.8 litreye düştü. şu anda yazlık lastikler takılı ve kışlıklardan daha ekonomik değil. yani kışlık lastikler aslında iyi bir 4 mevsim lastik gibi davranıyorlarmış. yeni ıslanan yolda kaymalarının nedeni bu olmalı. halbuki sadece 4 bin km deler.

araç yazlık lastikler ile bambaşka oldu. kesinlikle daha sert ama yol tutuşu çok daha iyi. özellikle aracın limitlerini denerken bunu fark ettim.

bu gün 4 adet 16 inç orijinal benz jant aldım, zımparalayıp boyayıp yeni 4 adet kışlık lastik alacağım. hazırda dursun. kışlığı yaz başı yazlığı kış başı alıyorum.

Mercedes-A2044011102.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Doğan Arşiray

Bursa ya geldim, ortalama hiz 85 km oldu. cok fazla kamyon vardi vs. 5.9 litreden asagi dusmedi neredeyse 400km de. demekki, ruzgar filan olmasa demekki tas catlasa 5.5 5.6 litre olabilir. ne zaman 100 km yi gecsem tuketim artmaya basliyordu. aracin 140 150 km ye kadar seyir ozellikleri gayet yeterli ancak daha hizli surus pek iyi degil bence. bu arada frenler titriyor yeni disk lazim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

geri döndüm. ~6500km ortlamam 6.7 litre ve hiç oynamıyor. tüm zamanlar hız ortlaması 57 km. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

satılık değil. ne alacaksınki yerine... satsan para etmiyor yeteri kadar.

aslında satmadan alabilmek lazım. çünkü eskise de bakımlı ilk el araba yeniden bulunamaz kolayca.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Dogan Arsiray yazdı:

satılık değil. ne alacaksınki yerine... ...

........

S 350 :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

s350 sahipleri çok istiyor :)

Sende öldüm fiyat veriyorsun ama :D

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Önder Özcan yazdı:

S 350L 4matic'leriniz öldüm fiyata alınır.

Sana olmadı abi ya, Doğan hocamın söylemesi lazım. 

Bir de klasik şunu koyayım :D :D

akbaba.jpg

• Teşekkür 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

ne güzel hayvan ama.

Hocam affına sığınarak paylaşıyor/takılıyorum 🙏

Bence de çok güzel ve çok faydalı bir hayvan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

3 metreye yakın kanat açıklığı olabilen bir leş avcısı. bizim araçlar leş olmadığına göre problem değil. heheh.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...