İçeriğe Yönlendir

2021 Şubat Ülke Geneli Soğuk Hava Dalgası

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Doğan Arşiray
Erhan Doruk yazdı:

Ankara'da henüz kar başlamadı ama Meteorolojide Perşembe gecesi -16 olacak diyor. Merakla bekliyoruz😀

şöyle bir şey var. hava durumu belli modelleri kullanarak iterasyonlar sonucu tahmine varıyor. 8 gün öncesinden tahmini tutturmak neredeyse imkansız. 3 4 gün kala tahminlerde isabet oranı yüzde 50 60 oluyor.  1 gün kala yüzde 80 90 doğruluk oluyor.

arduino ve iot ile yaptığım bir şahsi hava durumu istasyonum var, 4 senedir çalışıyor, son bir senede hava soğuduğunda saçma sapan atlamalar yapıp bazen 22 derece gösterse de ürettiği verileri wundergorund veritabanına gönderip oradan tahmin alıyorum. isteyen baksın iankara23 istasyon kodu. https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IANKARA23/widgets

bu istasyona göre 3 gün önce pazartesi günü için yüzde 80 kar ihtimali vardı. kar miktarı 20 cm olarak tahmin edilmişti. şimdi değişen hava durumu nedeniyel kar miktarı sabaha karşı başlamak kaydıyla 11 cm ye düştü. çokb üyük ihtimalle birşeyler yağacak ama 11 cm bile olmayacak. ancak genelde soğuk hava tahminleri doğru oluyor, -15 dediği zaman gerçekten de öyle oldu geçen ay. 1 hafta eğey soğuk geceler geçecek gibi. az önce bahçeye çıktım hala 6 7 derece hava sıcaklığı var aniden soğursa birşeyler yağar elbet.

Fatih Keskin yazdı:

d83a51b2f1453777390a710b90b8b325.jpg

ooo  yüzyılın en çok karı yağmış bu sene de :)

Servet Aydın yazdı:

83e179bd8941b2cdd0cc731076ac478b.jpg

şu ipadin güzelliğine endamına bak ya

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ağaçlar ne durumda acaba. Kaç gün 15-18 derece oldu hava. Çiçek açıp don yaparlarsa zaten kuraklıktan ekim ekilmeyen bu sene daha da sıkıntılı olur. 

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Pendik esenyalıda kar yağıyordu sabahtan tuttu öğleden sonra eridi her yer. Dedim bu nasıl kar yapışı

Yorum bağlantısı
İsa Erdoğan

Dün gece başlayan kar yağışı aralıksız hafif şekilde devam ediyor Çengelköy de biz tepelerdeyiz 20cm üstünde kar var. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Selim Bilgin yazdı:

Tekrar kapanacağını bilerek iki arabanın da üstünü temizledim, en azından çıkmak gerekirse daha rahat temizlenir.

Güzel yağıyor geceden beri hiç durmadı giib.

Komple geri kapanmış. 😄

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Arabadaki kar eski seviyeye gelmiş. Yolda kar var ama teker izleri su dolmuş. Kar yağışı durdu. 

Yarın işe gideceğim. Otoban kayıtlarına baktım. Yollar tamamen açık görünüyor 

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Servet Aydın yazdı:

7/24 açık bende

"Uzun ince bir yoldayım" dediklerini duyar gibi oldum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Bu sabah 10 dk karı temizlemeye uğraştım.  Temizledikçe kapanıyor. Neyseki benim için önemli olan camlardı. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

angara dan bildiriyorum. önceki yazımda dediğim gibi, yüzde 80 ihtimalle 11 cm kar durumu, oldu sana yüzde yüz çamurlu asfalt. 1.2 mm kar vardı arabanın üzerinde. bakalım aşırı soğuk olacak ayaz olacak donacağız öngörüsü tutacakmı.

saçma sapan velvelecilere inanmayın, inananları uyarın. şaka bir yana matematik modeli işe yaramadı belli ki. yoksa bir gün önceden yüzde 80 yüzde 90 kar ve 11 cm dediğinde en azından sürekli bir kar yağışı olurdu.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

gece 02:00 de başlayıp aralıksız yoğun kar yağışı gösteren hava durumu yanıldı. Sabah 06:30 bi heyecan uyandım baktım yeni yeni tek tük atıştırmaya başladı. Sonraki zaten çamur. Hala yağıyor ama işte yağmak denirse

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Batıdan giren kar Ankara'ya kalmadıysa bize hiç kalmaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

öyle takılıyor işte, anca akşama çoğalırsa yarına biraz örter. ciddi soğursa deli kar olur. sabah -2 dereceydi ve kar  yağıyordu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emin Önal yazdı:

Kapalı otopark candır 💯

priz var mı?

Yorum bağlantısı
Emin Önal
Çağlar Bayur yazdı:

priz var mı?

Çekeriz beyaa bi 3lü priz. Saatlerin yanında zaten yer :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
prizdirekt bilyesi var? of... tam, yine dış ses ile okuyunca [mention=13526]Servet Aydın[/mention] oldu.
Servet kadar taş düşsün kafana
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Servet Aydın yazdı:
Dogan Arsiray yazdı:
prizdirekt bilyesi var? of... tam, yine dış ses ile okuyunca [mention=13526]Servet Aydın[/mention] oldu.

Abi servet düşse en azından üç beş bize de belki😊

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
Don olacaksa saçak altından geçmeyin buz düşebilir, hava isiniyorsa saçak altından geçmeyin kar düşebilir.

Her türlü düşebilir yani.

Sivas, Erzurum, Kars vs hayatta kalmanın altin kurallari.

Caninizi saglama aldiniz mi? O zaman sira arabanızı geldi.

Küçük bir hatırlatma...
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Dogan Arsiray yazdı:

öyle takılıyor işte, anca akşama çoğalırsa yarına biraz örter. ciddi soğursa deli kar olur. sabah -2 dereceydi ve kar  yağıyordu.

ince ince yağıyor. bir numara olmaz bundan. taş çatlasa 5 cm olur ankara içinde. olmasında zaten, arkadan itişle zor geldim işten eve. anlamadım ki neden böyle.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Demin yağdı kocaelinde deniz kenarında da. kardan adam yaptım. Bu kış da karı gördük ümidi kesiyordum tam. Hava açtı sabaha vıcık vıcık olur herhalde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...