İçeriğe Yönlendir

Akaryakıtta Doğru Bilinen Yanlışlar

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu
Muhammet Ali Deli yazdı:

Hocam daha önce soruldu mu bilmiyorum fakat bir sorum var. Aracın markasına göre yakıtı aldığımız istasyon farkediyor mu sence? Mesela ben şirket opet anlaşmalı olmasına rağmen shellden alıyordum 2 ay öne motor gürültülü çalışıyor gibi geldi opetten doldurdum şu an çekişte shell opet arası farklılık yok ama motor daha sessiz. Psikolojik mi acaba diye düşünüyorum ama gaza kökleyince içeri gelen ses shelle göre yok gibi şu an.

Gerçekten merak ettim aracın markasına göre farkeder mi istasyonların yakıtı sizce?

Eder tabi fakat, motora maddi bir zararı yoktur.

Araç üreticinin dayatmasıdır bu, Fiat alırsın Opet harici koyma der.

Ki yaşanmış bizzat tanık olunmuş bir hadise var.

Bizim memleketdeki fiat bayiinden zamanında dizel doblo alınmış, sürekli opet kullanın demişler, kullanıcıya öyle yapmış ve aldığı bütün yakıt fişlerini biriktirmiş adam 3 yıl boyunca.

Bu zaman zarfında aracın enjektörleri bozuluyor ve araç sahibi servise gidiyor, servisdeki akıllı bilmiş ustalar, opet kullanmamışsın öyle olmuş demiş enjektörler. Araç sahibi aracı aldığı tarihten servise geldiği tarihe kadar bütün fişleri tarih sıralı şeklinde önlerine koyunca işin rengi değişmiş. Sonuç yine ücretli onarım yapılmış.

Gürültü kısmına gelince... Bu olur ama karışımdan kaynaklı olur, istasyona gittiğinizde illaki aracınızın deposunda başka markanın yakıtı ile aldığınız yakıt karışacaktır. Bu nispeten gürültüye ve dumana yol açabilir. İkinci depoyu da aynı yerden alınca durumlar değişir.

Araç üreticilerinin yakıt ve madeni yağ konusu tamamen ticari bir durumdur.

VW yarın Motulla anlaşır kaput altına Motul etiketi koyar. Gerekli standartları karşılayan her ürünü kullanılabilir bir soru yoktur.

Ben misal çeşit araç sahibi olmama rağmen hep Maxima yağ kullanıyorum ve yağdan dolayı hiçbir arıza yaşamadım.

Lojistik firmamızda da devasa tır motorlarında da kullanıyorum sıfır sorun hemde milyon km ler konuştuğumuz bir ortamda.

Bu işler ciddi işler, insanlar marka kötülemekde çok kolaycı davranırlar ama kötü ürün markayı piyasadan siler bunu hiç bir şirket gözardı edemez etmez ve yenilikler yapmak zorundadır.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Çağrı Alaf yazdı:

Benim aracım yakıt seçiyor, Psikolojik değil direkt oksijen sensöründen arıza yakıyor. Sadece Shell ve BP'den Benzin / Sadece BP'den LPG ve bu BP'de farkediyor. Bir tane eski BP var bir tane Yeni BP. Yeni BP'den almazsam arıza düşüyor. Yani hem aracın markasına göre hem aynı marka farklı lokasyonda ki akaryakıt istasyonları farkeder. Enjektörlere ses yaptıracak kadar olduktan sonra o yakıt arabayı bence hiç çalıştırmaz, muhtemelen psikolojiktir. Bildiğim sıvılar içerisinde motor sesi değiştireni sadece Motor Yağı, o da kalınlığı ile çok oynamadıktan sonra Soğukken verir sadece. 

O2 sensöründen hata alıyorsanız, bence aracınızı bi kontrol ettirmenizde fayda var.

Ercüment Yıldırım yazdı:

Adıyaman da TP çok var kaldığım 1 hafta boyunca ordan aldım enson istanbula dönerken fulledim yani nerdeyse depoda safi TP mazot kalmıştı. Yolda araç turboyu kesti önce sonra performans kaybı oldu biraz çektim kenara stop ettim. kontak çevirip tekrar gazı kökledim biraz turbo tekrar devreye girdi. Arkadaşı aradım ilk sorduğu şey hangi yakıtı aldığımdı.

Bir dahada tp almadım.

Bunun yakıtla alakası olduğunu düşünmüyorum muhtemelen turbo mekaniğinde bir problem oldu.

Yakıt kaynaklı arızada ilk belirti sarsıntı, duman ve motorun stop etmesi olur.

Arda Bülent Güzel yazdı:

Mersin’de bp istasyonlarının bazılarında kampanya var. Şu anda 6.19 satıyor. Bir seneden fazla bp den mazotu aldım. Ama mazot ucuz olunca korkup totelden aldım. 2-3 depoda PO dan aldım. PO mazotu aldıktan sonra araç sürekli dpf temizliği yaptı durdu. Ya buradaki PO istasyonlarında sıkıntı var yada PO nun mazotu çok kükürtlü sürekli kurum yapıyor. Heralde totaldan devam edecek gibiyim. Bp ucuz diye korkudan almıyordum. Sizce bp ye geri mi dönmeliyim. Ucuz diye mazotunda birşey var diye korkuyorum yoksa birşey yok bp iyidir denetimi sıkıdır diye gerimi bp dönmeliyim. Sizce arkadaşlar

Bu temizlenen kurumun filtreye gittiğini gösterir.

Euro 5 ve 6 motorda gördüm bunu, hala kullanmaya devam edilince düzene biniyor.

Murat Sahın yazdı:

Sayılan firmaların yakıtları iyi aslında. Burada seçim yaparken hangilerinin istasyon denetimlerinin daha sık olduğuna bakılmalı. Söz gelimi TP temiz motorin gönderiyor istasyona ama acaba istasyon sadece o motorini mi satıyor? Ya da tank temizlikleri ne sıklıkla yapılıyor? Tanka su giriyor mu, giriyorsa (genelde bir yerlerden tanka su sızar) ne kadar giriyor? Mesela bizim havalimanında PO var, biliyorum adamlar temiz yakıt satıyor ama kamyonların su ayırıcısı her depoda bir litreye yakın su ayırıyor. Bahsettiğim kamyonların deposu küçük, 150 litre ancak alıyordur. Çok uğraştılar, çözemediler depoya su sızmasını. Ama mesela ilçede bir PO var, sahibi takıntılı, 15 günde bir temizler depoları. Depolar hep doludur, asla yarımın altına düşmez, dinlenmiş yakıt satar. Böylece yakıt içine karışan kirleticilerin çökmesi veya yüzeye çıkması için yeterli vakti bulur. Onu da 15 günde bir temizliyor işte. Kardeşim tdci focusa hep oradan alır yakıtı, çok memnun. Benim eve yakın iki tane shell istasyonu var, bunlar karşılıklı. Protokol yolunun bir istikametinde Shell'in kendi işlettiği istasyon, diğer istikamette şahız tarafından işletilen shell. Shell'in kendi işlettiği istasyondan ne alırsanız memnun kalırsınız, karşıda şahıs tarafından işletileni denedim, beğenmedim. 

Haliyle marka olmak kaydı ile hangi markayı aldığınız değil de hangi istasyondan aldığınız önemli. 

Artık kapandığı için ismini vermekte sakınca görmüyorum. Çubukta ilçe girişinde PO vardı, Ankara'da olanlar bilir muhtemelen. Sahibini çok iyi tanırım. 98 model şahin'e oradan lpg almıştım. Araç arıza yaptı. Sanayiye çektirdim, içindeki gazı boşaltıp yeniden gaz almışlar başka yerden, başka hiç bir müdahale olmadan normale dönmüştü araba. Karbüratörlü şahinin yakamadığı bir gaz satıyordu adamlar :) 

Akaryakıt tanklarında hep su olur, bunun nedeni içerdeki buharın su damlasına dönüşüp tank içinde birikmesidir.

Bu her marka akaryakıt tankında olur olağan bir durumdur. 

Tank dan yakıtı çeken dalgıç veya emişli pompalar o suyu çekmeyecek şekilde konumlandırılır.

Tank içlerinde prob denilen ölçüm cihazları vardır, milimetrik ölçüm yapar, hem yakıtı hem içerdeki su miktarını ölçer, su miktarı belirtilen sınıra ulaştığında hemen alarm verir ve yakıtı dispensere gönderen pompayı durdurur ve otomasyon sistemi bu durumu merkeze bildirir, merkez istasyonu arar sensörün su yüksekliği algıladığını ve macuna benzer bir kimyasallı çubukla fiziki ölçüm ister. Bunun sebebi elektronik veya yazılımsal bir arıza mı var yoksa gerçekten su seviyesi yüksek mi onu tespit etmektir. Bu tespit yapıldığı zaman su miktarı kabul edilebilir seviyede değilse hemen tank temizleme ekipleri istasyona yönlendirilir.

Benzer durum tırlar ve kamyonlarda da oluşur. 

Yakıt tankları büyük ve dış ortamdan çabuk etkilendiği için bu araçların depolarında da sulanma olur. Bu suyun ayrıştırılması için motora gönderilmeden önce su ayırıcı filtreler, seperatörler kullanırlar.

Peki su ile akaryakıt karışır mı ?

Karışmaz, basit kimyasal kural, su akaryakıttan ağırdır ve dibe çöker. Evde sıvı yağ ile bu deneyi yapabilirsiniz.

Peki benzin ile motorin birbirine karışır mı ?

Evet karışır, fakat bu karışım birbirini çözecek kadar değildir.

Bu tip durumlar istasyonlarda veya tankere dolum yapılan terminallerde çok yaşanır.

Sehven motorin dolu bir tanka benzin boşaltılabilir veya tam tersi de olabilir.

Bu durum ile karşılaşıldığı zaman karışım yakıt tanktan çekilir ve ayrıştırma tesisine gönderilerek ikisi birbirinden ayrıştırılır.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Akaryakıt tanklarında hep su olur, bunun nedeni içerdeki buharın su damlasına dönüşüp tank içinde birikmesidir.
Bu her marka akaryakıt tankında olur olağan bir durumdur. 
Tank dan yakıtı çeken dalgıç veya emişli pompalar o suyu çekmeyecek şekilde konumlandırılır.
Tank içlerinde prob denilen ölçüm cihazları vardır, milimetrik ölçüm yapar, hem yakıtı hem içerdeki su miktarını ölçer, su miktarı belirtilen sınıra ulaştığında hemen alarm verir ve yakıtı dispensere gönderen pompayı durdurur ve otomasyon sistemi bu durumu merkeze bildirir, merkez istasyonu arar sensörün su yüksekliği algıladığını ve macuna benzer bir kimyasallı çubukla fiziki ölçüm ister. Bunun sebebi elektronik veya yazılımsal bir arıza mı var yoksa gerçekten su seviyesi yüksek mi onu tespit etmektir. Bu tespit yapıldığı zaman su miktarı kabul edilebilir seviyede değilse hemen tank temizleme ekipleri istasyona yönlendirilir.

Benzer durum tırlar ve kamyonlarda da oluşur. 
Yakıt tankları büyük ve dış ortamdan çabuk etkilendiği için bu araçların depolarında da sulanma olur. Bu suyun ayrıştırılması için motora gönderilmeden önce su ayırıcı filtreler, seperatörler kullanırlar.

Peki su ile akaryakıt karışır mı ?
Karışmaz, basit kimyasal kural, su akaryakıttan ağırdır ve dibe çöker. Evde sıvı yağ ile bu deneyi yapabilirsiniz.

Peki benzin ile motorin birbirine karışır mı ?

Evet karışır, fakat bu karışım birbirini çözecek kadar değildir.
Bu tip durumlar istasyonlarda veya tankere dolum yapılan terminallerde çok yaşanır.
Sehven motorin dolu bir tanka benzin boşaltılabilir veya tam tersi de olabilir.
Bu durum ile karşılaşıldığı zaman karışım yakıt tanktan çekilir ve ayrıştırma tesisine gönderilerek ikisi birbirinden ayrıştırılır.

Ozaman üstad PO dan almaya devam mı edeyim.
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Arda Bülent Güzel yazdı:

Ozaman üstad PO dan almaya devam mı edeyim.

Po dan yine devam edin bence, ha şikayet yaşarsanız, başka bir po istasyonundan deneyin.

Şirketim olduğu için deil objektif olarak söylüyorum bunu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Bunun yakıtla alakası olduğunu düşünmüyorum muhtemelen turbo mekaniğinde bir problem oldu.

Yakıt kaynaklı arızada ilk belirti sarsıntı, duman ve motorun stop etmesi olur.

turboda sorun olsaydı kendiliğinden düzeleceğini sanmıyorum.

Arak oksijensiz kalmıştır belki diye yorumlayan olmuştu ama geçtiğim yollarda öyle bir durum olacağını da sanmıyorum. sonrasında sürekli shell ya da opetten aldım hiçbir sorun olmamıştı.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Anlıyorum, siz yine de aracınızın yakıt sistemini özellikle yakıt pompasını kontrol ettirmenizi öneririm.

Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Anlıyorum, siz yine de aracınızın yakıt sistemini özellikle yakıt pompasını kontrol ettirmenizi öneririm.
Arabayı geçen sene sattım abi [emoji1]
Ama o olaydan sonra 1 sene daha kullandım hiçbir sorun olmadı
Hatta birkaç defa kırmızı yanana kadar yakıt almadım. Depoda pislik olma durum olsaydı yine başıma gelirdi diye düşünüyorum.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...