İçeriğe Yönlendir

Akaryakıtta Doğru Bilinen Yanlışlar

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

PO, BP, Shel, Opet Arada bir de TP alıyorum.. 

Bunlar dışına çok mecbur kalmadıkça çıkmam, hiç birinde hiç bir fark görmüyorum ben. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Istanbulda bir ıstasyon var Maslakta sanırım oradan yakıt alanlar arabanın +50 hp olduğunu söylüyor :)

Eski arabamda 3 kere Aygaz kullandım bu 3 seferde lpg enjektörü değişti.

Amcam da dizel Focus varken PO alırdı daha uzun gidiyor diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercüment Yıldırım
Mehmet Ozyurek yazdı:

PO, BP, Shel, Opet Arada bir de TP alıyorum.. 

Bunlar dışına çok mecbur kalmadıkça çıkmam, hiç birinde hiç bir fark görmüyorum ben. 

Adıyaman da TP çok var kaldığım 1 hafta boyunca ordan aldım enson istanbula dönerken fulledim yani nerdeyse depoda safi TP mazot kalmıştı. Yolda araç turboyu kesti önce sonra performans kaybı oldu biraz çektim kenara stop ettim. kontak çevirip tekrar gazı kökledim biraz turbo tekrar devreye girdi. Arkadaşı aradım ilk sorduğu şey hangi yakıtı aldığımdı.

Bir dahada tp almadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Ya Shellden ya da bpden alıyorum. Özellikle uzun yola çıkacaksam bpyi tercih ediyorum. Bazen can sıkıntısından evin dibinde shell olmasına rağmen 3km uzaktaki bpye gidiyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Mersin’de bp istasyonlarının bazılarında kampanya var. Şu anda 6.19 satıyor. Bir seneden fazla bp den mazotu aldım. Ama mazot ucuz olunca korkup totelden aldım. 2-3 depoda PO dan aldım. PO mazotu aldıktan sonra araç sürekli dpf temizliği yaptı durdu. Ya buradaki PO istasyonlarında sıkıntı var yada PO nun mazotu çok kükürtlü sürekli kurum yapıyor. Heralde totaldan devam edecek gibiyim. Bp ucuz diye korkudan almıyordum. Sizce bp ye geri mi dönmeliyim. Ucuz diye mazotunda birşey var diye korkuyorum yoksa birşey yok bp iyidir denetimi sıkıdır diye gerimi bp dönmeliyim. Sizce arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Sayılan firmaların yakıtları iyi aslında. Burada seçim yaparken hangilerinin istasyon denetimlerinin daha sık olduğuna bakılmalı. Söz gelimi TP temiz motorin gönderiyor istasyona ama acaba istasyon sadece o motorini mi satıyor? Ya da tank temizlikleri ne sıklıkla yapılıyor? Tanka su giriyor mu, giriyorsa (genelde bir yerlerden tanka su sızar) ne kadar giriyor? Mesela bizim havalimanında PO var, biliyorum adamlar temiz yakıt satıyor ama kamyonların su ayırıcısı her depoda bir litreye yakın su ayırıyor. Bahsettiğim kamyonların deposu küçük, 150 litre ancak alıyordur. Çok uğraştılar, çözemediler depoya su sızmasını. Ama mesela ilçede bir PO var, sahibi takıntılı, 15 günde bir temizler depoları. Depolar hep doludur, asla yarımın altına düşmez, dinlenmiş yakıt satar. Böylece yakıt içine karışan kirleticilerin çökmesi veya yüzeye çıkması için yeterli vakti bulur. Onu da 15 günde bir temizliyor işte. Kardeşim tdci focusa hep oradan alır yakıtı, çok memnun. Benim eve yakın iki tane shell istasyonu var, bunlar karşılıklı. Protokol yolunun bir istikametinde Shell'in kendi işlettiği istasyon, diğer istikamette şahız tarafından işletilen shell. Shell'in kendi işlettiği istasyondan ne alırsanız memnun kalırsınız, karşıda şahıs tarafından işletileni denedim, beğenmedim. 

Haliyle marka olmak kaydı ile hangi markayı aldığınız değil de hangi istasyondan aldığınız önemli. 

Artık kapandığı için ismini vermekte sakınca görmüyorum. Çubukta ilçe girişinde PO vardı, Ankara'da olanlar bilir muhtemelen. Sahibini çok iyi tanırım. 98 model şahin'e oradan lpg almıştım. Araç arıza yaptı. Sanayiye çektirdim, içindeki gazı boşaltıp yeniden gaz almışlar başka yerden, başka hiç bir müdahale olmadan normale dönmüştü araba. Karbüratörlü şahinin yakamadığı bir gaz satıyordu adamlar :) 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sahın yazdı:

PO

Arda Bülent Güzel yazdı:

PO

Bende geçen hafta PO dan LPG aldım foruma yazmıştım hatta gaza basıyorum sadece motorun gürültüsü artıyor ne gelen var ne giden bir gram araba ivmelenmiyor, devirlenmiyor, şu an benzinde kullanıyorum, LPG tankını içine PO dan sonra biraz da BP koydurdum PO ile karışsın da yaksın kurtulsun diye uzun yola düşersem LPG ye alıp yaktıracağım. İnşallah yakar. 

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Çağrı Alaf yazdı:

Bende geçen hafta PO dan LPG aldım foruma yazmıştım hatta gaza basıyorum sadece motorun gürültüsü artıyor ne gelen var ne giden bir gram araba ivmelenmiyor, devirlenmiyor, şu an benzinde kullanıyorum, LPG tankını içine PO dan sonra biraz da BP koydurdum PO ile karışsın da yaksın kurtulsun diye uzun yola düşersem LPG ye alıp yaktıracağım. İnşallah yakar. 

Lpg filtre bakımlarını yaptırıyor musunuz belki onunla alakalıdır.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Emre Şimşek yazdı:

Lpg filtre bakımlarını yaptırıyor musunuz belki onunla alakalıdır.

Ne yalan söyleyeyim daha yaptırmadım ancak sadece PO dan alınca yapmıştı. LPG bakımının gelmesinin belirtilerinde çekişen düşme mi var? 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağrı Alaf yazdı:

Ne yalan söyleyeyim daha yaptırmadım ancak sadece PO dan alınca yapmıştı. LPG bakımının gelmesinin belirtilerinde çekişen düşme mi var? 

var

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Sahın yazdı:

var

Garanti 10.000 KM oldu son filtre bakımından bu yana, baktırayım yakınlarda olmadı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ercüment Yıldırım yazdı:

Adıyaman da TP çok var kaldığım 1 hafta boyunca ordan aldım enson istanbula dönerken fulledim yani nerdeyse depoda safi TP mazot kalmıştı. Yolda araç turboyu kesti önce sonra performans kaybı oldu biraz çektim kenara stop ettim. kontak çevirip tekrar gazı kökledim biraz turbo tekrar devreye girdi. Arkadaşı aradım ilk sorduğu şey hangi yakıtı aldığımdı.

Bir dahada tp almadım.

Bence istasyon kaynaklı bir sorun yaşamışsın.. 

Piyasada satılan hiç bir yakıtın teknik olarak bir araca bunu yapmaması gerekir. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Aldığımda shelden taşıt tanıma takılıydı 

bende shelciyim hiç bozmadan devam ediyorum

çeyrek depoya düşünce doldur shelden devam

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

vesile ile turbo devreye girmez dolayısı ile çıkmaz.mekanik parçadır ya çalışır ya çalışmaz

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
vesile ile turbo devreye girmez dolayısı ile çıkmaz.mekanik parçadır ya çalışır ya çalışmaz

Atmosfer basıncı üstüne çıkınca manifold turbo devreye girdi derler sanayi dilinde dilleri kopasıcalar
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Atmosfer basıncı üstüne çıkınca manifold turbo devreye girdi derler sanayi dilinde dilleri kopasıcalar

ledxenonuna gurban

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

eski araçlarda ani güç patlaması da oluyordu ya. şimdiki gibi değildi. lancer turbo kullanmıştım çok eski nooluyo demiştim gaza basınca.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
eski araçlarda ani güç patlaması da oluyordu ya. şimdiki gibi değildi. lancer turbo kullanmıştım çok eski nooluyo demiştim gaza basınca.

Yakıt belirli deviri aşınca miktar artışı birden olurdu. Misal Ford Transit turbo. 2500dd sonrası yakıt artar ve turbo dolmaya başlar ve araç ivmelenirdi

Düz turbo olan ve commonrail yakıt sistemi olmayan tüm yakıt sistemleri aynı tepkime ile çalışıyor

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Çağrı Alaf yazdı:

Bence bu noktada çekiş düşürecek bir yer yok abi şehir efsanesi veya psikolojik olabilir motorun sakin sürmeden dolayı katalitik peteklerine dolan zararlı gazlar haricinde bir şeye alışması mümkün değil. En fazla motor hantallaştı derler biraz uzun yolda yük altında basarlar ki katalizör sıcaklığı sona dayansın içerisinde biriken zararlı gazlar çözünsün ve sadece ısı sayesinde filtreleme görevi yapan tıkalı süzgeç açılsın, Sadece bu noktada performans artışı hissedilir. Genellikle tasarruv amaçlı aracını düşük devir kullananlar Katalitiğin görevini tam yerine getirememesine neden olurlar. Yakıt kalitesini etkileyen bir faktörde Benzin filtresi. Ben görmüyorum değiştirildiklerini ihmal ediliyorlar arabanın hiç bakılmayan yerleri ile uğraşmayı sevdiğimden gelecek ay Benzin Filtresini değiştirteceğim ustama

Ben yüksek devirde kullanıyorum aracı dizeli düşük devirde kullanmak tıkıyormuş her yeri dediğiniz gibi. Gücü hissetmekte hoşuma gidiyor :) 

Mazot filtresini de 2 bakımda bir değiştiriyorum. Hantallık hiç olmadı bugüne kadar çok şükür. Araçta genç sayılır hala 6 yaşında, düzenli bakım ve ayarında düzgün kullanımla beraber yakıtı da kaliteli yerlerden aldıkça en az 15-20 yaşına kadar sorunsuz binilir bence tüm araçlara. Tabi Allah kaza bela vermesin. 500-600 binde focuslar egealar linealar accentler var takside olan tık çıkarmıyor araçlar.

Siz benzin filtresini en son ne zaman değiştiniz bilmiyorum ama uzun süre olduysa değişimden sonra direk farkettirir diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yeni dizel motorlar düşük devirde yani max tork devrinde kurum bağlanmıyor artık. Yakıt sistemi optimum verimde yanıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Muhammet Ali Deli yazdı:

Siz benzin filtresini en son ne zaman değiştiniz bilmiyorum ama uzun süre olduysa değişimden sonra direk farkettirir diye düşünüyorum.

Hocam aracımın geçmişi hakkında o kadar bilgim yok ki anlatamam,almak için kazanılan para helalmiş ki başıma iş açmadı öyle söyleyeyim :D İlginç bir hikayesi var Forumda bir gün anlatırım inşallah. Eski sahipleri arabama hiç cici bakmamışlar arabayı görmeye gittiğimde garajdan zar zor çıkardık lastikleri inikti, üzeride envai çeşit hayvan pisliği ve ayak izi vardı arka camında beni sadece Tanrı yargılar yazıyordu ingilizce, pislikleri ve izleri bu kedinin bu köpeğin bu serçenin diye saydık arkadaşlarla.

Triger ne zaman değişti onu bile bilmiyordu sahibi,Araçta Katalitik İptali var mı diye sorduk;

"Gardaş bakale bana öyle şeyler sorma ben anlamam sen hele bak bağanirsen al" dedi :D  Sanırım hiç değişmedi şimdiye kadar çünkü Şanzıman yağını değiştim 2 ay önce Fabrikanın koyduğu General Motors Kırmızı Şanzıman Yağı geldi kartelden normalde (Fabrika dışarısında Servis yağı olarak General Motors Yeşik sıvı kullanır). Gelcek ay nasip olurda değiştirirsem deneyimlerimi yazarım değişiklik oldu mu diye :) 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Çağrı Alaf yazdı:

"Gardaş bakale bana öyle şeyler sorma ben anlamam sen hele bak bağanirsen al" dedi :D

İşte samimiyet sesli güldüm :D  

Bu araç masraf ettiriyor sana anladığım kadarıyla ama tertemiz yapar binersin çok kıymetli olur gün gelir satarken de üzülürsün gibime geliyor kardeşim. Hikayesini ilgiyle okuyacağım :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Muhammet Ali Deli yazdı:

Bu araç masraf ettiriyor sana anladığım kadarıyla ama tertemiz yapar binersin

İlginç kısmı da bu abi aldığımdan beri mecburi olarak yaptığım tek masraf Benzin. 😅

Muhammet Ali Deli yazdı:

Hikayesini ilgiyle okuyacağım :) 

Teşekkür ederim abi yakında gelir 😊

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...