İçeriğe Yönlendir

Sıfır Araçlar Nereye Kayboldu?

Osman Ünal2

Recommended Posts

Osman Ünal2

Merhaba değerli forum, bildiğiniz üzere birkaç gün önce ötv matrah düzenlemesi sonucu markaların genelde C Segment araçlarında 40/50 Bin TL arasında düşüş meydana geldi. Ancak gel gelelim pratikte bu araçları İstanbul'da yaşayan bir kullanıcı olarak hiçbir bayide sıfır araç bulamıyorum. Daha bugün Honda bayisi en erken Ekim ayında araçlarının geleceklerini söyledi. Kartal'da bulunan Kia ise Sportage için tarih belirtmeden yok dedi aynı şekilde müşteri hizmetleri de araçların ellerinde olmadığını söylediler. Yine Seat müşteri hizmetleri sadece 2 adet beyaz İbiza'nın geleceğini belirtti Leon da yok. Bu örnekler son birkaç gün içerisinde yaşandı. Araçlar gerçekten nereye kayboldu art niyetli satıcılar yine arabalara çöktüler mi yoksa bayiler kendi bünyelerinde mi el değiştirip 2.el diye satıyor? Gerçekten çok ilginç bir durum. Sizin görüşlerinizi merak ediyorum. Saygılar.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

aşırı ilginçlik yok, fabrika üretimleri geçen seneye göre %40-45 azaldı hali ile ürün az, kısmen galeri anlaşmalı çalışan distribütörler her dönem var, piyasa içinden birisi olarak ilginç bir durum yok.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
Çağlar Bayur yazdı:

aşırı ilginçlik yok, fabrika üretimleri geçen seneye göre %40-45 azaldı hali ile ürün az, kısmen galeri anlaşmalı çalışan distribütörler her dönem var, piyasa içinden birisi olarak ilginç bir durum yok.

Abi tamam üretim azaldı kabul ama hiçbir markada olmaması garibime gitti az önce Skoda için de konuştum onlarda da araç yok. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her indirimde böyle olur, zaten ötv indirimi de krizlerin ardından yapılır, üretim hali ile azalmıştır, stoktakini de 2 yıldır alımı ertleyenler yapar, geçtiğimiz 2 yılda, önceki yıllara göre daha çok para kazananlar zaten bentley falan alır, onlara kriz fırsattır. tersi de geçerli: fırsat için kriz yaratırlar

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
Çağlar Bayur yazdı:

her indirimde böyle olur, zaten ötv indirimi de krizlerin ardından yapılır, üretim hali ile azalmıştır, stoktakini de 2 yıldır alımı ertleyenler yapar, geçtiğimiz 2 yılda, önceki yıllara göre daha çok para kazananlar zaten bentley falan alır, onlara kriz fırsattır. tersi de geçerli: fırsat için kriz yaratırlar

Abi sanki bu tarz düzenleme veya indirimlerin devamı gelecek diye tahmin ediyorum rüzgar tersine doğru dönmeye başlamış gibi duruyor. Geçtiğimiz yıl yapılan matrah düzenlemesinde bir gecede Pejo 508 için konuşayım Allure paketler 30/40 Bin TL koymuştu. Ancak henüz bir etkisi olmadı sanırım o da piyasada halen yeterli sıfır aracın olmamasından kaynaklanıyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

şimdiye kadar olan ötv indirimlerinde ki tek rüzgar yönü hep ileri doğru oldu, ilk 2-3 hafta sonrası aylarda eskisinden de ziyade rakam görüldü, bekleyip izleyelim mucize olacak mı diye

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur yazdı:

şimdiye kadar olan ötv indirimlerinde ki tek rüzgar yönü hep ileri doğru oldu, ilk 2-3 hafta sonrası aylarda eskisinden de ziyade rakam görüldü, bekleyip izleyelim mucize olacak mı diye

seçimi zamanı siyasi rant amaçlı düşürüp bi şov yapabilirler diye tahmin ediyorum. lakin piyasaya yansımaz etkisi

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Şu dönemde pandemi ve çip krizi araba yok olayını çok etkiledi. Normal şartlarda araba yok fazla denmezdi. Bunda distribütörlerin senelik anlaşmaları da var. Az satış oluyorsa az araba için sözleşme yapıyordur. Aracı çekerken seneye yayıyordur

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
özer Yıldız yazdı:

Ford ve Vw için dikkatimi çeken bir durum var, ne fiesta nede poloda yani b segmentinde yayınlanan indirim haberlerinde bu araçlara indirim gelmemiş görünüyor, haberler mi eksik yoksa başka bilmediğim durum mu var?

Bazı modeller zaten %80 vergi diliminde değildi belki. Onlarda indirim olmadı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
özer Yıldız yazdı:

Ford ve Vw için dikkatimi çeken bir durum var, ne fiesta nede poloda yani b segmentinde yayınlanan indirim haberlerinde bu araçlara indirim gelmemiş görünüyor, haberler mi eksik yoksa başka bilmediğim durum mu var?

Onların fiyatı normaldi, anormal olanlarda indirim oldu.

Yorum bağlantısı
Onur Bulut

Reisim geçen açıklamasında Faiz indirme mesajını verdi. Faiz indirir ise Merkez bankası doların fitili ateşlenir. Adam şimdi diyor bu kur ile şu fiyata vercegime örnegin 153 bin +Kdv Ötv 1-2 ay beklerim faiz iner dolar ateşlenir. Düşük kurdan aldıgım aracı 160 bin + Kdv + Ötv + Aksesuar itelerim. Bayilerin tam olarak plan projesi böyle. Küçük esnafından büyügüne maşallah aklımız hinliğe çok güzel çalışıyor. Düne kadar her gün arayan Honda ötv kararı sonrası aradığımda araç yok dedi. :bambam: 

özer Yıldız yazdı:

Golf ve Focus a geldi indirim oda %80 dilimden %50 ye düştüler. Düşen modellerde en baz paket olduğu için zaten yok. Bayilerde hep en full u mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever

Pejo bayisinde dün iki araç vardı. biri test aracı, diğeri de satılmış. Kasıma gün veriyorlar. 

Yorum bağlantısı
Emre Demir
Dogan Arsiray yazdı:

galericiler toptan almıştır ne olacak...

Üst düzey yöneticilerden galericilere bile kalmıyor , galeriler 3. planda olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Şuan ki düzenleme hiçbir işe yaramayacaktır diye düşünüyorum. Zaten çip krizi sebebiyle üretim neredeyse yarı yarıya düştü.

Ülke bazlı alışverişimiz az olduğu için bayiler ithalat miktarlarını düşürdü ve sene içerisine yaydı. İthalat yapan firma senelik planını hazırladı adetlerini belirledi ama indirim yapılacağından habersiz bu hazırlıklar yapıldı. Sıfır otomobil bulmak neredeyse imkansız oldu. 

İşin diğer bir yüzü ise gelen otomobillerin showroom a girmeden galerilere satılması, Şahsi düşüncem artık ithalatçı firmalar kendi sermayesini bu ticarette kullanmıyorlardır bile. 

Esnaftan peşin para sipariş toplayıp ithal edip teslim etse bile kar ediyor, Neredeyse sıfır risk sistemi. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bu çip krizi ne menem birşeyse, benim kendim yaptığım dronlar için satın aldığım basit uçuş kontrolcüleri bile 1 senede iki kat pahalandı.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Opellerde araba var diye biliyorum. En son bayilerden birisi 2 tane orta - üst paket İnsignia'da indirime bile gitmişlerdi. Excellence paket Sunroof ile beraber 489.000₺ diyorlardı. Ama astra tercih edilir mi bilmiyorum seneye çok güzel bir kasası gelecek diye millet bekliyor da olabilir 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Osman Ünal2 yazdı:

Merhaba değerli forum, bildiğiniz üzere birkaç gün önce ötv matrah düzenlemesi sonucu markaların genelde C Segment araçlarında 40/50 Bin TL arasında düşüş meydana geldi. Ancak gel gelelim pratikte bu araçları İstanbul'da yaşayan bir kullanıcı olarak hiçbir bayide sıfır araç bulamıyorum. Daha bugün Honda bayisi en erken Ekim ayında araçlarının geleceklerini söyledi. Kartal'da bulunan Kia ise Sportage için tarih belirtmeden yok dedi aynı şekilde müşteri hizmetleri de araçların ellerinde olmadığını söylediler. Yine Seat müşteri hizmetleri sadece 2 adet beyaz İbiza'nın geleceğini belirtti Leon da yok. Bu örnekler son birkaç gün içerisinde yaşandı. Araçlar gerçekten nereye kayboldu art niyetli satıcılar yine arabalara çöktüler mi yoksa bayiler kendi bünyelerinde mi el değiştirip 2.el diye satıyor? Gerçekten çok ilginç bir durum. Sizin görüşlerinizi merak ediyorum. Saygılar.

Değişen pek bişey olmadı ki. Telefonla araç bulamazsınız, bayileri her hafta tek tek gezmeniz gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Bayinin birisi dedi bana açık açık ödeme günüm gelmişse arabayı galeriye hemen satarım çünkü para hemen geliyor diye. Biz de araba aldık parayı bir kısmı kredi de olsa hemen verdik aradaki fark nedir anlamadım. Galericilerden pay alıyorlarsa başka tabi

Araba yok denen bir zamanda bursa balıkesir istanbul eşkişehir kütahya tüm bayileri aradım tek tük de olsa bazılarında aradığım aracı bulmuştum. Ben arabayı aldıktan sonra 15-20 gün boyunca bana geri dönüşler oldu ne oldu araba aldınız mı diye. Belki de arabalar peynir ekmek gibi gitmiyordur

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

işin özeti, parası olan düdüğü çalar, ülkenin hali budur, parası olan her zaman kazanır, krizlerde dahada çok kazanır...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

çip krizi ve pandemiden dolayı üretim yavaşladı,ithal gelen araçları bayilere ayda 20-30 araç anca geliyor,sadece yerli araçlarda stok sorunucu yok,egea,megane,corolla gibi...

bu ay honda civic fabrikasıda kapanıyor,artık hondada gelmez

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Kutluay Selçuk yazdı:

çip krizi ve pandemiden dolayı üretim yavaşladı,ithal gelen araçları bayilere ayda 20-30 araç anca geliyor,sadece yerli araçlarda stok sorunucu yok,egea,megane,corolla gibi...

bu ay honda civic fabrikasıda kapanıyor,artık hondada gelmez

toyotada duruyor yalnız (15 gün sanırım), ha bu arada yerli montaj aslında, nelerini yerli üretiyoruz bakmak lazım, yani demek istediğim dışardan parça yoksa montajda yok...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Azalma

Aslında araba yok değildi. fiyatlar yükseldiği için bayiler sipariş adetlerini düşürmüş durumdaydı. yavaşlayan piyasada onlarca araç sipariş edip sermayeyi arabaya bağlamak mantıklı gelmiyor. 

bunun yanında ÖTV matrah düzenlemesi her aracı etkilemedi. çıplak fiyatı 130 ila 150 bin TL arasında olan , vergili hali en yüksek 320bin TL olan araçları etkiledi. 

bayiler olarak zaten az sayıda olan ağustos araçlarımızın büyük kısmını satmıştık bu düzenleme haberi açıklanana kadar. üstüne bir de matrah düzenlemesi gelince kalanlar da satıldı.

galerilere veren bayi var mıdır hiç görmedim gözümle. ama galeri alımını engelleyemezsiniz  . bir başkası üzerinden de olsa alırlar bir şekilde.

son çeyrek için siparişlerimiz ve planlama az sayıda araç için geçerliydi. kimse ötv düzenlemesi beklemiyordu. bir de çip krizi baş gösterdi ( Toyota için) . 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ey Türk milleti, bir sakin olun yahu, ne bu araba furyası, tutun paranızı başka yerde, ortam fena durun hele şu sene bir bitsin, zorunlu değilse ne araba peşinde koşarsınız, keyfi atın 2. plana rahat olun, bu nedir arkadaş arabada araba....

almayın baride biraz dünyada nefes alsın bu arada, yoksa hepimiz yalın ayak kalacağız bu gidişle...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Araba yok gerçekten de. En az 1-2 ay bekliyorsun parayı verip. Faiz düşer de dolar yükselince bu indirim de hiç yapılmamış gibi olacaktır aynı seviyelere gelince fiyatlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...