İçeriğe Yönlendir

Siz Olsanız Ne Yapardınız (Yakıt Sarfiyatı)?

Tansu Kalafatoğlu

Siz Olsanız Ne Yapardınız (Tasarruflu Sürüş)  

46 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu

Öndeki araca selektör yapmak çok doğru değil kolay kolay yapmam (en sol şeritte belki) yapanıda sevmem. Yol müsaitse hemen yol veririm değilse fren lambası yakarım.

En çok güldüğüm sürücüler önümde yer yokken sağdan önüme geçmeye çalışanlar. Hele birde 3~4 kez denedimi yüzünün halini görmek istiyorum. Yol boşken aklı başında kimse sol şeridi kapatıp gitmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Anayolda sağdan ayrım var. Videoda tam belli değil ama ileride araçların durduğu gözüküyor. Arkamdaki de en kötü ihtimalle sola geçince gördü. 

arkadamki beyaz araba bana selektör yaptı. Hızlanmamı istedi. Halbuki ileride trafik duruyor. Ben de usulca durmaya hazırlanıyorum. Ben istifimi bozmuyorum. 

arkamdaki beni solluyor ve gazlıyor. İleride de duruyor. Ben de arkasında duruyorum. Böylece hem fazla yakıt yakıyor hem fren aksamı daha erken eskiyor. Ama aynı yerde aynı zamandayız. Peki siz?

Doğrusu neyse onu yapmışsın. Sen arabayı kullanıyorsun amma onun arabası onu kullanıyor. Orta şeritte sellektör atıyorlar. Önde trafik var. Ne yapayım? Uçayımmı?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Fatih Evcin yazdı:

Adam kendince ''hibriti nasıl geçtim ama '' demek için geçmiş .

Bende iyi ki bi hibritin var veya hibritin kadar konuş-sür falan derdim :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Burda bir şey yok adamın yaptığı çok normal, sen yavaş sürüyorsun. Ayrıca bunu mu dert ettin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Önder Özcan yazdı:

Burda bir şey yok adamın yaptığı çok normal, sen yavaş sürüyorsun. Ayrıca bunu mu dert ettin.

Neden normal? İleride duracağını bile bile hızlanması nasıl normal oluyor? bu olay bir örnek. Trafikte sürekli benzer olaya denk geliyorum.

çok net konuşayım, hızlı gidip yol ayrımında sert fren yapmak aslında trafiğin durmasına sebep oluyor. Onun yerine yol ayrımına herkes sakin girse frene az basılacak. O noktada yığılma olmayacak. Böylece trafik durmayacak. Bununla ilgili videolar var. Yol ayrımı, yol birleşimi nasıl trafik durmadan hareket edilir diye gösteriyor. 

bunu dert ediyorum abi çünkü insanlar gereksiz yere trafik oluşturuyor. Bunlar yüzünden trafik sıkışıyor. Videodaki yol ayrımına bir de en soldan girenler var mesela. Onları hiç saymıyorum. 

bi araştırma vardı istanbul’da trafiğin sıkışma sebeplerinden biri anlık yığılma ve sert fren diye bahsediyordu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Çağlar Bayur yazdı:

çoook var bunlardan.... bende şöyle oluyor, selektör den sonra cam sileceklerini çalışıttıyorlar :rofl:

Arkada bir fıskiyem daha var. Neden hiç aklıma gelmedi :sanssiz: 

Yorum bağlantısı

çok yavaş gidiyorsun. trafigin genel akışını bozuyorsun 

beklemez geçerdim bende 

hypermil olayı trafiği olumsuz etkiliyor ayrıca tehlikeli 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

çok yavaş gidiyorsun. trafigin genel akışını bozuyorsun 

beklemez geçerdim bende 

hypermil olayı trafiği olumsuz etkiliyor ayrıca tehlikeli 

Hızlı gidip frene basmak tehlikesiz ama ben önümde arabalar duruyorken ayağımı gazdan çekince tehlike yaratıyorum :) 

vay arkadaş. Toplum olarak tehlike algısı ters çalışmaya başlamış :)  

emin olun herkes benim gibi sürse trafik kazaları %90 oranında azalır. Kazalar aceleci ve agresif mantıkla süren sürücüler yüzünden oluyor. Ama ben trafikte tehlike yaratıyorum. Valla bravo :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Neden normal? İleride duracağını bile bile hızlanması nasıl normal oluyor? bu olay bir örnek. Trafikte sürekli benzer olaya denk geliyorum.

çok net konuşayım, hızlı gidip yol ayrımında sert fren yapmak aslında trafiğin durmasına sebep oluyor. Onun yerine yol ayrımına herkes sakin girse frene az basılacak. O noktada yığılma olmayacak. Böylece trafik durmayacak. Bununla ilgili videolar var. Yol ayrımı, yol birleşimi nasıl trafik durmadan hareket edilir diye gösteriyor. 

bunu dert ediyorum abi çünkü insanlar gereksiz yere trafik oluşturuyor. Bunlar yüzünden trafik sıkışıyor. Videodaki yol ayrımına bir de en soldan girenler var mesela. Onları hiç saymıyorum. 

bi araştırma vardı istanbul’da trafiğin sıkışma sebeplerinden biri anlık yığılma ve sert fren diye bahsediyordu

Neden trafiği tıkıyormuş ki? Seni geçmeseydi sen önde o arkada gene aynı yerde bekliyor olacaktınız? Fark yok? Bu bir tercih meselesidir, sen az yakayım diye sabit gazla seyrediyorsun, o kişi bunu düşünmüyor ve farkındaysan trafiğin aktığı hızla ilerliyor. Sen yavaşsın. Sağda çıkış var diye 1 km önceden yavşalamaya başlarsak asıl o zaman trafiği tıkarız. Ben olsam bir de aragaz yapardım senin yanından geçerken :D

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Acelem varsa selektör hariç ben de böyle yaparım, geçerim. İleride bir ışıkta durmadan geçsem kar. Ama normal durumda sizin yaptığınız doğru. Ancak herkesin böyle yapması lazım ki trafik durmadan devam etsin. Aşağıdaki videoda var, gereksiz bir tane şerit değişimi bile trafiği olumsuz etkiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Önder Özcan yazdı:

Neden trafiği tıkıyormuş ki? Seni geçmeseydi sen önde o arkada gene aynı yerde bekliyor olacaktınız? Fark yok? Bu bir tercih meselesidir, sen az yakayım diye sabit gazla seyrediyorsun, o kişi bunu düşünmüyor ve farkındaysan trafiğin aktığı hızla ilerliyor. Sen yavaşsın. Sağda çıkış var diye 1 km önceden yavşalamaya başlarsak asıl o zaman trafiği tıkarız. Ben olsam bir de aragaz yapardım senin yanından geçerken :D

En baştaki yol ayrımında ani frenle ana yoldan ayrılmak istemese bunlar olmayacaktı işte. 

ama ilk giden hızlı gidiyor, ani frenle yavaşlayıp sağdan çıkmak isteyince arkadaki daha fazla duruyor. Onun arkasındaki daha da fazla yavaşlıyor. Sonuç, trafik duruyor. Ben de bunu geriden görünce ayağımı gazdan çekiyorum

turbo bozukken yapma abi, bu aralar burnum zaten tıkalı :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hızlı gidip frene basmak tehlikesiz ama ben önümde arabalar duruyorken ayağımı gazdan çekince tehlike yaratıyorum :) 

vay arkadaş. Toplum olarak tehlike algısı ters çalışmaya başlamış :)  

emin olun herkes benim gibi sürse trafik kazaları %90 oranında azalır. Kazalar aceleci ve agresif mantıkla süren sürücüler yüzünden oluyor. Ama ben trafikte tehlike yaratıyorum. Valla bravo :) 

Konu o degil aslında yol boşken 100 le akan trafiğin içinde  50 ile gidiyorsun adam delleniyor arkanda 😆

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sami Demirpaz yazdı:

Sellektör yapmazdım ama sizi geçerdim, hiç umrumda olmaz öndeki yavaş gidecek diye arkasında kuyruğa giremem. 

+1

Sellektörle falan uğraşmazdım ben de.. 

Her halukarda geçerdim.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Gök yazdı:

Konu o degil aslında yol boşken 100 le akan trafiğin içinde  50 ile gidiyorsun adam delleniyor arkanda 😆

O yol aksaray - ikitelli arasındaki yol. O-3 bağlantı diye geçiyor. Sürekli sağdan çıkış ve giriş var. Gündüz yol açıkken en solda en fazla 90-100 ile gidilebiliyor. 

ben de 70-80 ile dört şeritli yolun ya soldan 2. veya 3. şeridini kullanıyorum. 

sağdan ayrılacağım için öndeki tıkanıklığı görünce ayağımı gazdan çekiyorum. Video başında hızım 60 falan zaten. Sağdan ayrılacağım. Niye 80 ile gideyim. İleride duracağım. Bu ne kazandırır? Aksine trafiği sıkıntıya sokuyor işte, üstte anlattım. Herkes sert gren yapınca akan nokta kitleniyor 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

Sizdeki mantık doğru, ama hiç bir yöntemin işe yaramadığı istanbul da bu da işe yaramaz. Mümkün değil yani. Milyonlarca insana trafik okumayı ehliyetini aldıktan sonra öğretemezsiniz. Birkaç nesil sonrasına belki. Olması gereken, trafiğin durumuna göre güncellenen elektronik hız tabelası koyulması. İlerideki duruma göre maksimum hız belirleyip arkadaki trafiği yavaşlatmak gerekiyor. Biz uymayız ama o tabelanın altına radar koyarsan, flaşlı patlamalı çatlamalı, bak bakalım kaç kişi hızlı gidip ilerden kaynak yapıyor :rofl:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bir de internette çokça video var. Trafik sıkışıklığının temel sebeplerinden biri kısa takip mesafesi. 

kısa takip mesafesinde öndeki araç yavaşlayınca arkasındakiler zincirleme daha fazla yavaşlıyor ve trafik çoğu zaman duruyor. Halbuki takip mesafesi uzun olsa, öndeki arabanın yavaşlaması tolere edilecek ve zincirleme durma olmayacak. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bir de internette çokça video var. Trafik sıkışıklığının temel sebeplerinden biri kısa takip mesafesi. 

Bu tespitin doğru ama uzun bırakınca da sürekli araya birileri giriyor.. Değişen bir şey olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bu sorunların tek çözümü, trafikteki sorunlu şeyi yani insanı kontrolden almaktır. Otomasyon tek çözüm. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

İyi ki arkadan gelen sadece selektör yapmış. Arka kapıya balta saplayanları gördük. Sopa, bıçak, silah sıradan zaten. Niye yürümüyorsun diye önüne geçip otoyolda yavaşlayıp seni ölüme atıyorlar. Çok da fazla şey beklememek gerek trafik konusunda. Bas devam et.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu tespitin doğru ama uzun bırakınca da sürekli araya birileri giriyor.. Değişen bir şey olmuyor. 

İşte bunu anlatalım insanlara. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lem citroen ami yi satmasa, videodaki görseller ne dandik derdik, 180 bin tl lik arabalar kçprit kutusu artık , tersi de geçerli, kiprit kutuları 180 bin tl artık. ami de tersten de aynı sağ sol, önü arkası, arkası önü :crazy:

htqxtnyz-900.jpg

nerden nereye...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu
Çağlar Bayur yazdı:

htqxtnyz-900.jpg

nerden nereye...

Her gördüğümde hayranlıkla baktığım otomobil. 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Çağlar Bayur yazdı:

lem citroen ami yi satmasa, videodaki görseller ne dandik derdik, 180 bin tl lik arabalar kçprit kutusu artık , tersi de geçerli, kiprit kutuları 180 bin tl artık. ami de tersten de aynı sağ sol, önü arkası, arkası önü :crazy:

htqxtnyz-900.jpg

nerden nereye...

çaglar abi 90 lı yıllarda 83 model 5 vites T stop doganımız vardı aynı arabayı aynı halde bulsam alırdım çok giderdi abi 3 vites 120 basardım onla rampa yukarı hemen hemen tüm arabaları geçerdim okadar araba gözümde büyümüşdü ki taki arkadasın toyota corona ile kapısana kadar yolda beni durur gibi geçmişdi :))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erkan Işık yazdı:

83 model 5 vites T stop doganımız

efsane yahu, mavisine hayrandım bizdeki gri idi. maviler galiba 85 te çıktı

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

images?q=tbn:ANd9GcQvLT2GC8LtioSNB335r38

Ne varsa italyanlarda var. 

2095-f.jpg

Sğper arabalara gerek yok aile arabası tasarımları bile bence hala eskimeyen tasarımlar.

4a9656b0b59d4b3790bf35ca7b84fa4b10102019

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...