İçeriğe Yönlendir

Gelen Zamlardan Etkilenmeme Yolları

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Hep şu soruyu soruyorum. 'aga biz bu durumu niye yaşıyoruz yahu' Bir çoğumuz mesleği olan belli birikimlere sahip insanlarken neden sanki ülkede savaş varmış gibi küçülme, kısıntıya gitme gibi durumları yaşıyoruz? 

Asıl salaklık bizde gerçi sosyalist bir devlet istiyoruz, her şeyde devlet bize baksın, devlet yok mu, nerde devlet vs vs. Ama seçim olduğunda gidip oyumuzu sağ partilere veriyoruz. Böyle anlamsız bir tezat olabilr mi? Liberal adamlar tabiki her türlü halkı kertmeye uğraşacak adamların politikası bu. Bu krizde de ilk önce sermaye sahibi korunacaktır. Olan vatandaşa olacak ve olmaya başladı.

Çıkmış bir vekilimiz 5 çeşit yerine 3 çeşit yemek yiyin, evin bütün ışıklarını açacağınıza 1 tane açın, kombiyi 90'da yakacağınıza 50'de yakın diyor. Vallahi derdim siyaset değil ama böyle insanları kapıdan içeri koymayın. Bu tip akılları getirip oraya koydukça dertten sefaletten kurtulamayız. Böyle yok sigarayı bırakalım, yok ekmeği azaltalım. Yav arkadaş böyle iş mi olur. Yazık bu millete. koca koca adamların konuştuğu şeye bak. 

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
  • Beğen 17
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Erkut Uysal yazdı:

Şuraya kadar yazılanlara bakıyorum da zaten kimse lüks yaşamıyormuş ki, üstüne üstlük yaşamadığı lüksten de kısmaya gidiyor millet artık... 

Çok uzun zamandır gezme, tozma diye bir şey yoktu hayatımızda... Dün Şarkköy, Hasköy, Uçmak dere falan bir tur yaptık... Dışarıda yemek yedik, yürüyüş falan yaptık, ben insan olduğumu ve bunlara ihtiyaç duyduğumu hatırladım... 

Bunları da yapamicaksak biz neden yaşıyoruz ki ?  

Aynen Hocam Türkiye gerçek survivor hayatta kalmayı yaşamak sanıyoruz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül
İlkay Başaran yazdı:

1 hafta 10 gündür arabadan kurtulup evin borcunu kapatasım var.  Tam 8 yılım var 195 bin gibi yapıyor. Peşinde daha uyguna kapanabilir heralde kredi. Hem kasko sigorta benzin vb den kurtulurum diyorum. Ya da daha ufak birşeye geçmek. Daewoo tico gibi. En azından kaskodan kurtulurum mantıksız mı olur? Evi de yapılandırmış belki kapatmış olurum.

Sakın böyle bir şey yapmayın. Mortgage'da tüketicinin tek silahı zaman. O silahı kaybederseniz çok zarar edersiniz. Bizim 24 ay kaldı kredi bitimine tuz kil parası oldu şu an ödediğimiz. Halbuki ilk zamanlar maaş+ek ders koyuyordum taksiti ödemek için. Kapatıp kredinin ağzını burnunu kırmak yerine enflasyona dövdürmek bence daha mantıklı 😊

Mehmet Göktürk yazdı:

enseyi yapamıyorum.

Hanıma yaptırıyorum ben epey öğrendi berber gibi yapıyor artık 😁

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Ben ekmeği bırakıp tasarruf yapılacağına inanmıyorum. Biz bıraktık güya 1 aydır ama kahvaltıda yediğim zeytinden tutun mangalda yediğim ete kadar porsiyonlarım iki katına çıktı 😒

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
İlkay Başaran yazdı:

1 hafta 10 gündür arabadan kurtulup evin borcunu kapatasım var.

Euro bozup tl borcu kapatmak gibi bir şey olur çok sıkışık değilsem yapmazdım şahsen. Kredinin faizi ödenmiş anaparası kalmışsa hiç yapmazdım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

..Kredinin faizi ödenmiş anaparası kalmışsa hiç yapmazdım.

öyle bir uygulama yok. sabit faizde anlamı da yok zaten.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Hüseyin Sönmez yazdı:

Hep şu soruyu soruyorum. 'aga biz bu durumu niye yaşıyoruz yahu' Bir çoğumuz mesleği olan belli birikimlere sahip insanlarken neden sanki ülkede savaş varmış gibi küçülme, kısıntıya gitme gibi durumları yaşıyoruz? 

Asıl salaklık bizde gerçi sosyalist bir devlet istiyoruz, her şeyde devlet bize baksın, devlet yok mu, nerde devlet vs vs. Ama seçim olduğunda gidip oyumuzu sağ partilere veriyoruz. Böyle anlamsız bir tezat olabilr mi? Liberal adamlar tabiki her türlü halkı kertmeye uğraşacak adamların politikası bu. Bu krizde de ilk önce sermaye sahibi korunacaktır. Olan vatandaşa olacak ve olmaya başladı.

Çıkmış bir vekilimiz 5 çeşit yerine 3 çeşit yemek yiyin, evin bütün ışıklarını açacağınıza 1 tane açın, kombiyi 90'da yakacağınıza 50'de yakın diyor. Vallahi derdim siyaset değil ama böyle insanları kapıdan içeri koymayın. Bu tip akılları getirip oraya koydukça dertten sefaletten kurtulamayız. Böyle yok sigarayı bırakalım, yok ekmeği azaltalım. Yav arkadaş böyle iş mi olur. Yazık bu millete. koca koca adamların konuştuğu şeye bak. 

İnternetteki sokak röportajlarını izliyorum bu ara onlara sardım, hala daha bu mantığı ve bu yaşananları savunan insanlar var ve çok fazlalar... Üstte başta yok fotoğraftan belli... Ama hala daha savunuyor...

Sonra kendime bakıyorum 2 arabam, evim, malım mülküm, birikimlerim var işim gücüm olmasa varlıklarımı satsam minimum 5 sene kimseye ihtiyaç duymadan öyle veya böyle aileme bakarım ama sokak röportajındaki adamlar kadar kendimi rahat hissedemiyorum, endişe duyuyorum... Şikayet ediyorum bir şeylere tepki gösteriyorum ama o adamın gözünde ben yine hain oluyorum... Aklım almıyor benim, cidden yani... 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Hüseyin Sönmez yazdı:

çok nadir olan örnekler haricinde gerçek emek karşılığını bulmuyor ki, olay o zaten. yatırım yapıp parasını bağlayan fabrikatör iş adamı bile bu günlerde düşünüyor ben ne halt ettim diye...

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Bence ölüvirelim, zamlar hazar toprak altına işlemez... 😛

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çiğdem Kaya Bilgiç yazdı:

Favorim " 35 liraya 30 lira" indirim kuponları.

İpucu vereyim.. 

35 liraya 30 lira dediklerini kullanmayınca 70 liraya 50 lira vermeye başlıyorlar.. 

Ben sabırla teklifi artırmalarını bekliyorum.. 

Erkut Uysal yazdı:

İnternetteki sokak röportajlarını izliyorum bu ara

Yakında o izlediğini de tutuklayıp ev hapsine mahkum ederler.. 

O adam eve vatandaş getirip röportaj yapsa suç işlemiş olur mu ?

• Beğen 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Hüseyin Sönmez yazdı:

Ama seçim olduğunda gidip oyumuzu sağ partilere veriyoruz. Böyle anlamsız bir tezat olabilr mi?

kaçırdığın çok basit ama etkili bir şey var.... matematiği, iktisadı anlaması gerekenin hayatında , matematik ve iktisat yok..... sobada kete pişiren için yedek akçelerin satılmış olmasının herhangi bir anlamı yok... komşusunun inekleri gitmişse anca kavede sohebt konusu olarak anlar. mein kampf ı okumadın mı

Erkut Uysal yazdı:

Ama hala daha savunuyor...

yukarıda belirttiğim husus geçerli

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hüseyin Sönmez yazdı:

Çıkmış bir vekilimiz 5 çeşit yerine 3 çeşit yemek yiyin, evin bütün ışıklarını açacağınıza 1 tane açın, kombiyi 90'da yakacağınıza 50'de yakın diyor. 

Tuvalet kağıdı kullanma.. akit yazdı, zararlıymış.. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

@Ali Darbaz hala 50TL'mi geliyor elektrik faturası?

Yok en son 75 tl geldi. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Yok en son 75 tl geldi. 

valla bu konuda en zor durumda olan sensindir, en ksetirme yollardan daha kestirmesi yok?

Mehmet Ozyurek yazdı:

bu konu hakkında bir vidyo paylaşmıştımi 3 deniz kabuğu içeren

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

öyle bir uygulama yok. sabit faizde anlamı da yok zaten.

Öyle bir uygulama var hocam. Ödeme miktarınız sabit olsa da ödeme tablosunu inceleyince faiz anapara dağılımına göre ilk aylarda daha çok faiz daha az anapara alır. Şimdi örneğin bu tabloda adam 12. aydan sonra krediyi kapatsa ne olacak zaten faizin çoğunu ödemiş oluyor.

oxwkD8.jpg

Benim ev kredimin 10 yılının 6.yılı bitti faizin çoğunu ödemişiz geriye neredeyse anaparanın bir kısmı kalmış. Krediyi erken kapatsam da çok kar edemiyorum

tarihinde Çiğdem Kaya Bilgiç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Talha Bilgi yazdı:

Bence ölüvirelim, zamlar hazar toprak altına işlemez... 😛

Mezarlık fiyatları??

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Cavit Çırakoğlu yazdı:

Mezarlık fiyatları??

Ordada rahat yok. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aynı gazete soğan ekmek yemenin bağışıklığa iyi geldiğini yazıyordu.

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Bu başlığı okurken aklıma bugün gördüğüm bir paylaşım geldi. Theognis isimli bir filozof söylemiş sanırım: Doğmamış olmak insan için en iyisi olmalı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Hüseyin Sönmez yazdı:

Aynı gazete soğan ekmek yemenin bağışıklığa iyi geldiğini yazıyordu.

Cildi güzelleştiriyor :party2:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hüseyin Sönmez yazdı:

sosyalist bir devlet istiyoruz, her şeyde devlet bize baksın, devlet yok mu, nerde devlet vs vs. Ama seçim olduğunda gidip oyumuzu sağ partilere veriyoruz. Böyle anlamsız bir tezat olabilr mi? Liberal adamlar tabiki her türlü halkı kertmeye uğraşacak adamların politikası bu. 

Buna gerçekten inanıyor musunuz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Bu başlığı okurken aklıma bugün gördüğüm bir paylaşım geldi. Theognis isimli bir filozof söylemiş sanırım: Doğmamış olmak insan için en iyisi olmalı.

"Olmak ya da olmamak işte  bütün mesele bu. "  W. Shakespeare. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Umut Taşlı

yakınlık durumuna göre fazladan ihale bağlamak da denenebilir 💡

Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Bakıyorum da bu durum yorum yazanların hepsini bir şekilde etkilemiş, etkilemeye de devam edecek fakat ben hiç etkilenmeyen misal hep 50 liralık alan amca kafasından istiyorum. Bu kafa bu düzende bana ağır gelmeye başladı. Farkında olmadan okuduğumuz dinlediğimiz her yerde son 3 aydır her dakika gündem ekonomi. 28 yaşında bi genç olarak enflasyonu iliklerime kadar hissediyorum. Alım gücüm azaldı değil yok oldu yok. Ama o amca hala 50 liralık alarak bize çamur atabiliyor, gaz yağı diyor tüp diyor telefon diyor. Bu zihniyetlerin olduğu her yerde bunları çekmemiz malesef çok olağan. Bitmeden, bitmeyecek.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...