İçeriğe Yönlendir

Mimari Projeyle Örtüşmeyen Daire

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu
Cem Işık yazdı:

Nihat abi ile yaptığım telefon görüşmesinde, söz konusu binanın projesinin 1971 senesinde, inşaatının ise tahminen 1973 senesinde yapılıp bitirildiği detayını öğrendim. 

Merakla sonucu bekliyoruz abi.. 

Apartmanda başka bir mevzu (merkezi sistem ısıtma) var. Onu konuşmak için az önce bir abimiz geldi dükkana.

Konuyu açtım, biliyorum apartman karışık. Dairenin birinin tapusu yok. Dükkanlardan biri de daire görünüyor dedi.

2009'da kat mülkiyetine geçiş işlemini ben yapmıştım oradan biliyorum dedi.

Tadilat projesi var mı dedim. Belediyeye gittiğimde dosyayını açtırıp baktım görmedim dedi.

Ben görmemiş olabilirim, belediyeden iste varsa alırsın dedi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Apartmanda başka bir mevzu (merkezi sistem ısıtma) var. Onu konuşmak için az önce bir abimiz geldi dükkana.

Konuyu açtım, biliyorum apartman karışık. Dairenin birinin tapusu yok. Dükkanlardan biri de daire görünüyor dedi.

2009'da kat mülkiyetine geçiş işlemini ben yapmıştım oradan biliyorum dedi.

Tadilat projesi var mı dedim. Belediyeye gittiğimde dosyayını açtırıp baktım görmedim dedi.

Ben görmemiş olabilirim, belediyeden iste varsa alırsın dedi.

Hocam irtifak mı mülkiyet mi? 

mülkiyet ise iskan var. 2009’da bu iskana göre mülkiyete geçtiniz. Belediye buna nasıl izin verdi? Binada kaçak yerler varmış. Eğer tadilat olsaydı, o tadilat projesinde bahsettiğiniz yerler de olsa, ve o tadilata göre mülkiyet çıksaydı, şu an fiziki olarak tapusu olmayan yerin olmaması gerekirdi. Ama var. 

belediye yerine bakmadan mülkiyet vermiş. Aslında zabıtlanacak bina vasfında. 

2004 yılına kadar yapılan kaçak yapılara elektrik su bağlanabiliyor. Onlardan faydalanmışlar. 

bu işin çözümü inatçı olmak. Belediye gelirse zabıtlar. Zabıttan sonra düzeltme yapılırsa ne âlâ. Ama yapılmazsa büyük para cezaları çıkar. Tapuya binada kaçak var diye şerh düşülür. Ayrıca yapanlar hakkında savcılık dosya açar. Sonunda suçu sabit görülene hapis cezası bile var. 

Binadaki durum çözülmezse belediye riyaset makamına gidilir. Burasını düzeltin diye baskı yapılır. Belediye ihaleye çıkar ve yaptırır. Tüm masrafı fazlasıyla mah sahiplerinden alır. 

olay çok detaylı aslında. Burada anlattığım bir bakış açısından görüş. Bu işin bir de mahkeme boyutu var. İcra’nın düzeltme yaptırdığı dosyalar var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hocam irtifak mı mülkiyet mi? 

mülkiyet ise iskan var. 2009’da bu iskana göre mülkiyete geçtiniz. Belediye buna nasıl izin verdi? Binada kaçak yerler varmış. Eğer tadilat olsaydı, o tadilat projesinde bahsettiğiniz yerler de olsa, ve o tadilata göre mülkiyet çıksaydı, şu an fiziki olarak tapusu olmayan yerin olmaması gerekirdi. Ama var. 

belediye yerine bakmadan mülkiyet vermiş. Aslında zabıtlanacak bina vasfında. 

2004 yılına kadar yapılan kaçak yapılara elektrik su bağlanabiliyor. Onlardan faydalanmışlar. 

bu işin çözümü inatçı olmak. Belediye gelirse zabıtlar. Zabıttan sonra düzeltme yapılırsa ne âlâ. Ama yapılmazsa büyük para cezaları çıkar. Tapuya binada kaçak var diye şerh düşülür. Ayrıca yapanlar hakkında savcılık dosya açar. Sonunda suçu sabit görülene hapis cezası bile var. 

Binadaki durum çözülmezse belediye riyaset makamına gidilir. Burasını düzeltin diye baskı yapılır. Belediye ihaleye çıkar ve yaptırır. Tüm masrafı fazlasıyla mah sahiplerinden alır. 

olay çok detaylı aslında. Burada anlattığım bir bakış açısından görüş. Bu işin bir de mahkeme boyutu var. İcra’nın düzeltme yaptırdığı dosyalar var

Şu anda kat mülkiyeti yav.

2009 öncesinde kat irtifakındaymış. 2009'da kat mülkiyetine geçilmiş.

Belediyeye gidip tadilat projesi var mı onu soracağım, ona göre hareket etmek gerekecek galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Bir bina var, mimari projeye göre 29 bağımsız bölüm. Sonradan 2 daire 1 dükkan eklenip 32 bağımsız bölüm olmuş. Bu eklentiler yapılırken dairenin biri 25 m2 küçültülmüş. Belediyeden mimari projesini aldık, gerçek haliyle örtüşmüyor. Belediyede başka projesi olabilir mi? Varsa ne diye isteyeceğiz? Bizi ilgilendiren kısım küçülen daire. Belediyede küçülmüş halinin onaylı projesi yoksa gasp edilen kısımdan hak iddia edilebilir mi?

Ekleme: Daire küçülmüş ama arsa pay oranıyla oynamamışlar. Aynı sıradaki dairelerden fiilen küçük ama arsa payı onlardan yüksek.

Bina kaç yıllık. 2001 deprem yönetmenliğinden önce yapıldı ise yorum yapamam. 2001 yılından sonra yapılan binalarda belediyedeki proje le tapudaki proje aynı olmak zorundadır. Belediyedeki projeye göre tapu sayısı çıkar. Benim tek aklıma gelen proje belediyeye girdikten sonra kat ittifakı yapılmadan önce tadilat projesi ile tapu sayısını artırmış olabilir müteahhit firma. Yoksa projede 29 tapuda 32 olamaz. Tapu ile belediye örtüşmek zorundadır.,örtüşmezse tapular çıkamaz. Ha projeye aykırı daireyi büyütüp küçültebilirsin oda belediye yerse ama yinede tapu sayısını değiştiremezsiniz. Birde benim aklıma şöyle birşey geliyor. Bina projeye aykırı yapıldı sonra imar affında bu hale getirildi. O zaman belediye ile tapu örtüşmeye bilir. Çevre şehircilik bakanlığından bilgi alınabilir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Arda Bülent Güzel yazdı:

Bina kaç yıllık. 2001 deprem yönetmenliğinden önce yapıldı ise yorum yapamam. 2001 yılından sonra yapılan binalarda belediyedeki proje le tapudaki proje aynı olmak zorundadır. Belediyedeki projeye göre tapu sayısı çıkar. Benim tek aklıma gelen proje belediyeye girdikten sonra kat ittifakı yapılmadan önce tadilat projesi ile tapu sayısını artırmış olabilir müteahhit firma. Yoksa projede 29 tapuda 32 olamaz. Tapu ile belediye örtüşmek zorundadır.,örtüşmezse tapular çıkamaz. Ha projeye aykırı daireyi büyütüp küçültebilirsin oda belediye yerse ama yinede tapu sayısını değiştiremezsiniz. Birde benim aklıma şöyle birşey geliyor. Bina projeye aykırı yapıldı sonra imar affında bu hale getirildi. O zaman belediye ile tapu örtüşmeye bilir. Çevre şehircilik bakanlığından bilgi alınabilir.

1970'de arsanın yer tespiti yapılıp 1971'de proje onaylanmış ve inşaata başlamışlar.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Belediyeye tadilat projesi olup olmadığını sorduk. Dosya arşive geri dönmüş, tekrar isteyelim geldiğinde haber verelim dediler. Yahu biz zaten bir gariplik var diye projeyi istedik. Dosyası geldiğinde bizi niye uyarmıyorsun detayına girelim mi tadilat var mı bakalım mı diye.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Tekrar çıkartın dosyayı hocam. E arşivleri yok muymuş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1970 senesinin projesi olduğundan taranmamıştır gibi düşünüyorum ama bilemem detayını

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Işık yazdı:

1970 senesinin projesi olduğundan taranmamıştır gibi düşünüyorum ama bilemem detayını

Bizde taranmış abi. 60’lardan proje var. Ama kıyısı köşesini fare kemirmiş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bizde taranmış abi. 60’lardan proje var. Ama kıyısı köşesini fare kemirmiş :)

Ohoo herkes siz gibi olsa. Biz 10 senelik dosyaları bulamıyoruz sistemde. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Cem Işık yazdı:

Ohoo herkes siz gibi olsa. Biz 10 senelik dosyaları bulamıyoruz sistemde. 

Vatandaşın mahkeme kararlarına ulaşması mümkün mü? Mesela ben bi kelime ile mahkeme kararları arasında arama yapmak istiyorum. Yapabiliyor muyum?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İlk talebiniz üzerinden tekrar isteyeceğiz dediler. E-arşivi sormak aklıma gelmedi. Bize böyle bir bina görünmüyor demediklerine sevindiğim için aklıma gelmemiştir :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Nihat Palolu

Belediyeden ses çıkmadı aradık ne oldu diye. Tadilat projesi yok gelin bakalım dediler. Garip değilmi ya tadilat projesi yoksa ''tadilat projesi yoktur'' evrağı vermesi gerekmez mi. Ne demek gelin bakalım.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Belediyeden ses çıkmadı aradık ne oldu diye. Tadilat projesi yok gelin bakalım dediler. Garip değilmi ya tadilat projesi yoksa ''tadilat projesi yoktur'' evrağı vermesi gerekmez mi. Ne demek gelin bakalım.

tutanak tutmam istemezler. O yüzden size gelin diyorlar :) tutanak tutmak istememe sebepleri işgüzarlıktan çok tutanağın iş yükündendir. Kaçak varsa yani

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

tutanak tutmam istemezler. O yüzden size gelin diyorlar :) tutanak tutmak istememe sebepleri işgüzarlıktan çok tutanağın iş yükündendir. Kaçak varsa yani

Önümüzdeki hafta gidip evrak isteyeceğim. Madem tadilat projesi yok, tadilat projesi yoktur diye evrak versinler.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Önümüzdeki hafta gidip evrak isteyeceğim. Madem tadilat projesi yok, tadilat projesi yoktur diye evrak versinler.

taşınmazla alakalı projeleri isteyin. Son geçerli projeyi verirler. Tadilat projesi var mı yok mu diye cevap vermeyebilirler. Kurumun şeyine bağlı biraz. Ama veredebilirler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

taşınmazla alakalı projeleri isteyin. Son geçerli projeyi verirler. Tadilat projesi var mı yok mu diye cevap vermeyebilirler. Kurumun şeyine bağlı biraz. Ama veredebilirler

Projeyi almıştım, dairenin mevcut durumuyla örtüşmemişti. Bugün ''tadilat projesine rastlanılmamıştır'' evrağını verdiler.

Sanırım mimarlar odasından bilirkişi talep etmem gerkecek. Gelip tespit yapacaklar.

dp93dgq.JPG

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Projeyi almıştım, dairenin mevcut durumuyla örtüşmemişti. Bugün ''tadilat projesine rastlanılmamıştır'' evrağını verdiler.

Sanırım mimarlar odasından bilirkişi talep etmem gerkecek. Gelip tespit yapacaklar.

dp93dgq.JPG

Bilir kişi? Mimarlar odasına bulaşmayın hocam. Hiçbir vasfı yok. Kanuni hiçbir yükümlülüğü de yok. Sizden boşuna paranızı alırlar. 

Belediyeye bu binada kaçak vardır. Projesine uygunsuz yerler var. Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim yazarsanız belediye gelip tespit yapar. Önce sözlü uyarır. Eğer projesine uygun hale gelmezse, Yapı tatil tutanağı tutar. 

Fakat bu tatil tutanağı biraz riskli iştir. Mühendis bunu kaçağı yapanı tespit ederse ona tutar. Edemezse yapı sahibi adına tutar. Burada belediye ile görüşme içinde olmalısınız. 

tatil tutanağı ertesinde encümen para cezası çıkarabilir. Eğer biz hemen düzelteceğiz derseniz beklerle. Düzeltildi raporu tutarlar. Düzeltilmezse yıkım kararı artık TCK 184’ten suç duyurusu yapılır vs vs

sizin tam amacınızı anlarsam daha fazla yardımcı olabilirim. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bilir kişi? Mimarlar odasına bulaşmayın hocam. Hiçbir vasfı yok. Kanuni hiçbir yükümlülüğü de yok. Sizden boşuna paranızı alırlar. 

sizin tam amacınızı anlarsam daha fazla yardımcı olabilirim. 

Tespiti nasıl yaptıracağım? Bir kurumun bana bu proje ile bu daire örtüşmüyor diye evrak vermesi lazım. Evrağı alayım ki gasp edilen alanı geri alayım.

Kapıcı dairesinden dükkan çıkarmışlar. Kapıcı dairesi küçülünce bize ait dairenin bir odasını çalmışlar. O odayı geri almaya çalışıyorum.

Amacım bu.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Nihat Palolu yazdı:

Tespiti nasıl yaptıracağım? Bir kurumun bana bu proje ile bu daire örtüşmüyor diye evrak vermesi lazım. Evrağı alayım ki gasp edilen alanı geri alayım.

Kapıcı dairesinden dükkan çıkarmışlar. Kapıcı dairesi küçülünce bize ait dairenin bir odasını çalmışlar. O odayı geri almaya çalışıyorum.

Amacım bu.

Abi Sulh Hukuk mahkemesine tespit başvurusu yapılacak, mahkeme bilirkişiye dosyayı verip bilirkişi raporu hazırlatacak. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Nihat Palolu

Bugün toplantı vardı. Proje ve diğer evrağı alıp toplantıya katıldım. Maliklere gösterdim. Karar defterine keşif ve tespit yaptırılması maddesi eklettim imza altına aldırttım.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Nihat Palolu yazdı:

Bugün toplantı vardı. Proje ve diğer evrağı alıp toplantıya katıldım. Maliklere gösterdim. Karar defterine keşif ve tespit yaptırılması maddesi eklettim imza altına aldırttım.

Sonra hiç tanımadığın amcan ile tanıştın Nihat abi. Bence bu bir işaret. Bu işin peşini bırakmalısın :crazy:

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Cem Işık yazdı:

Abi Sulh Hukuk mahkemesine tespit başvurusu yapılacak, mahkeme bilirkişiye dosyayı verip bilirkişi raporu hazırlatacak. 

Hukuki tarafını sorayım, zaman aşımı var mı acaba? Yani 50 yıl sonra tespit istemişsiniz bu zamana kadar neredeydiniz denir mi?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Belediyeye bu binada kaçak vardır. Projesine uygunsuz yerler var. Gerekli işlemlerin yapılmasını arz ederim yazarsanız belediye gelip tespit yapar. Önce sözlü uyarır. Eğer projesine uygun hale gelmezse, Yapı tatil tutanağı tutar. 

Belediye imar tarafından zaman aşımı var mı acaba? 50 yıl olmuş sonuçta. Bina ömrünü tamamlanış neyin peşindesin derler mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...