İçeriğe Yönlendir

Mimari Projeyle Örtüşmeyen Daire

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu
Çağlar Bayur yazdı:

içerde oturanlar? bina kaç yıllıktı?

İçeride oturanlar olduğu için mühür vurulup tutanakla birlikte duvara yapıştırmışlar.

Bina 50 yıllık abi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

İyi ertelemişler bu zamana kadar. tutanakta bağımsız bölüm belirtmiş mi? Yoksa tüm binaya yazmış. Ad soyad olarak 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İyi ertelemişler bu zamana kadar. tutanakta bağımsız bölüm belirtmiş mi? Yoksa tüm binaya yazmış. Ad soyad olarak 

Bağımsız bölüm no belirtilmiş.

Yapı sahibi kısmına yönetici yazılmış. Sanırım ceza yöneticiye tebliğ edilecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

İçeride oturanlar olduğu için mühür vurulup tutanakla birlikte duvara yapıştırmışlar.

Bina 50 yıllık abi.

anlamadığım? 50 yıldır oradaki binaya şimdi mimari proceje aykırı diye içerde oturan varken mi kilit vurmuşlar kapıya? yoksa idari para cezası mı bu? mal sahiplerine

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

anlamadığım? 50 yıldır oradaki binaya şimdi mimari proceje aykırı diye içerde oturan varken mi kilit vurmuşlar kapıya? yoksa idari para cezası mı bu? mal sahiplerine

kapıya kilit vurmamışlardır. Tutanağı mühürlemişlerdir. Mühür açılırsa belediye zahmet edip mühür fekkinden ayrıca suç duyurusu yapabilir. 

oraya da önce para cezası çıkar. Süreler içinde projedeki haline döndürülmezse yıkım kararı çıkar. Uygulanması biraz zahmetli. Hele işgalliyse çok zor. Ama imkansız değil :) 

ayrıca yapanlar hakkında tck 184’ten işlem başlatılır. Tabi belediye savcılığa yazmak zorunda. Yoksa savcılığın haberi olmaz. 

Belediye tapuya da yazmak zorunda. Tapuda binada kaçak inşaat vardır şerhi düşülür. Alım satımda bankaların kredi vermesi daha zor hale gelir. 

İmar cezasına enflasyon oranında zam gelmiyor sanırım. 10 yıl sonra da aynı parayı ödüyor. Ama o sıra icra takibi başlatılabilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Çağlar Bayur yazdı:

Abi kapıyı kilitleyip üstüne mühür vurmamış. Sigara paketi boyutunda matbu mühür kartonunu mühürleyip tutanak evrağına bantla yapıştırıp ikisi birlikte bina iç koridoruna asmışlar.

Tutanak evrağında detaylar var o detaylara göre idari para cezası gelecek.

Cezayı nasıl tebliğ edeceklerine karar vermemişler anladığım kadarıyla. Tek tek maliklere mi yoksa doğrudan yönetime mi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Abi kapıyı kilitleyip üstüne mühür vurmamış. Sigara paketi boyutunda matbu mühür kartonunu mühürleyip tutanak evrağına bantla yapıştırıp ikisi birlikte bina iç koridoruna asmışlar.

Tutanak evrağında detaylar var o detaylara göre idari para cezası gelecek.

Cezayı nasıl tebliğ edeceklerine karar vermemişler anladığım kadarıyla. Tek tek maliklere mi yoksa doğrudan yönetime mi.

olması gereken, suçu işleyene ceza kesilir. Suçu işleyen bilinmiyorsa o bağımsız bölümün sahibine kesilir. Ortak alanda ise herkese hissesi oranında yazılır ama hukuki olmaz. Mahkemeye gitse ceza iptal olur. 

büyük ihtimalle zabıtın üstündeki kişiye yazılır

cezayı encümen çıkaracak. Zabıtayla tebliğ edilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

olması gereken, suçu işleyene ceza kesilir. Suçu işleyen bilinmiyorsa o bağımsız bölümün sahibine kesilir. Ortak alanda ise herkese hissesi oranında yazılır ama hukuki olmaz. Mahkemeye gitse ceza iptal olur. 

büyük ihtimalle zabıtın üstündeki kişiye yazılır

cezayı encümen çıkaracak. Zabıtayla tebliğ edilir

Bugün aradılar beni. Yarın gelin konuşalım diyorlar.

Bu cezayı kime yazalım diye konuşacaklar galiba. Dilekçeyi veren de benim, apartmanın denetçisi de benim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

yönetimin yapı işi ile alakası olmaz ki? ve hatta yönetim yok bu apartmanda dahi denebilir, kat mliki kendisi bozmuşsa mimariyi bilemem de, mnatık müteahhtie diyor? bulurlar ise, film gibi ya hu

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Çağlar Bayur yazdı:

yönetimin yapı işi ile alakası olmaz ki? ve hatta yönetim yok bu apartmanda dahi denebilir, kat mliki kendisi bozmuşsa mimariyi bilemem de, mnatık müteahhtie diyor? bulurlar ise, film gibi ya hu

Bugün gittim belediyeye. Kimin yaptığını bulamıyorlarmış müteahhit de arsa sahibi de ölmüş. Bunların mirasçılarına da birşey yapılamıyomuş.

Mimari projeye aykırı tüm alanların sorumluluğunu apartman yönetimi olarak üzerimize alıyoruz ve düzelteceğiz diye yazı istediler.

Hatta yöneticiniz yaşlı siz verin siz uğraşın bu işlerle diyorlar. 800 bin gibi de ceza keseceklermiş.

Uygulama böyleyese önce kesin cezayı önümüze bakalım dedim.

Ama itiraz olursa ceza iptal edilir dediler. @Tansu Kalafatoğlu yukarıda yazmıştı. O zaman yaptığınız usulsüz oluyor dedim.

O arada bölüm müdürü geldi, mimari projede görünmeyen dükkana tebliğ edin geçin dedi.

Tapusu yok oranın dediler, apartmanımızın avukatı @Necat Ertan dan apartman tapu kayıtlarını almasını istemiştik ve almıştı.

Tapu kayıt evrağının fotokopisini memura verip size iyi günler deyip uzaklaştım belediyeden.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Abi yapan ölmüşse para cezası havada kalır. Belediye kimi yazarsa yazsın, bir mahkeme ile itiraz edilir. Ceza iptal olur. 

sizin amacınız zaten yıkım kararı ve uygulanması. O konuda ısrarcı olmaya devam edin bence. Yıkım kararı ile para cezası ayrı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

Tapusu yok oranın dediler,

Nihat Palolu yazdı:

Tapu kayıt evrağının fotokopisini memura verip size iyi günler deyip 

iyiymiş :rofl:

Nihat Palolu yazdı:

Mimari projeye aykırı tüm alanların sorumluluğunu apartman yönetimi olarak üzerimize alıyoruz

kat malikleri kanunu aykırı diyeceğim ama.. neyse susaym marmara soğuk

Nihat Palolu yazdı:

belediye

bu kısma tek cümle yazmam.....

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)

2 saat önce belediyeden geldiler yapı tatil zaptını apartmandan kaldırıp projede görünmeyen dükkana yapıştırdılar.

Yöneticinin adı silindi, dükkan sahiplerinin adları yazıldı. Bakalım ne olacak bundan sonra.

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

2 saat önce belediyeden geldiler yapı tatil zaptını apartmandan kaldırıp projede görünmeyen dükkana yapıştırdılar.

Yöneticinin adı silindi, dükkan sahiplerinin adları yazıldı. Bakalım ne olacak bundan sonra.

bu çok acemice olmuş yav onun bi örneği de muhtardadır. Onu mı değiştirmişler :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu çok acemice olmuş yav onun bi örneği de muhtardadır. Onu mı değiştirmişler :) 

Muhtarın forsu bizden fazla, bizimkini değiştirdiler.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Necat Ertan

Buradan bize çok iş çıkar 😂

Belediye; encümenden karar alıp apartman yönetimine ve tüm bağımsız bölüm sahiplerine  binanın projeye uygun hale getirilmesi için mühlet verebilir.  Bu mühlete istinaden yönetimde işlem yapabilir diye düşünüyorum.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bina yönetimi nin inşaat yapma yetkisi var mı? binada yönetim olması şart mı

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

Tadilat olacağı için Toplu yapı yönetim kurulu karar alıp yönetime izin verebilir,  tıpkı çatı onarımı gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

Binayı düzeltirken ya ruhsatsız inşai faaliyet diye tekrar zabıt tutarlarsa :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

8 bağımsız bölüm üzeri olunca kat mülkiyeti kanununa tabi olup yönetim olması gerekiyor diye biliyorum.

Yönetici varsa ana taşınmazın bütünlüğünü koruyacak bakım tamirat işlerini direkt yapabiliyor.

Güçlendirme, boya badana gibi büyük işlerde 4/5 çoğunluk oy kararıyla yapılıyor.

5/4 - 4/5
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Binayı düzeltirken ya ruhsatsız inşai faaliyet diye tekrar zabıt tutarlarsa :) 

kat maliklerinin oluru olmadan?

Nihat Palolu yazdı:

yönetim olması gerekiyor diye biliyorum.

olması gerekiyor ama yok mesela?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

kat maliklerinin oluru olmadan?

olması gerekiyor ama yok mesela?

Belediye imar kanununa bakar. Kat malikleri veya yönetimin veya herhangi bir kararın - iznin - onayın %0,00001 önemi yoktur. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Belediye imar kanununa bakar. Kat malikleri veya yönetimin veya herhangi bir kararın - iznin - onayın %0,00001 önemi yoktur. 

onu demedim, yönetim sabah gittti aldı çimentoyu ytongu duvar örecem boyayacam vs diye kat malikleri kararı olmadan inşaat yapabilir mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...