İçeriğe Yönlendir

Mimari Projeyle Örtüşmeyen Daire

Nihat Palolu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Belediye imar tarafından zaman aşımı var mı acaba? 50 yıl olmuş sonuçta. Bina ömrünü tamamlanış neyin peşindesin derler mi?

Diyemezler abi. Kaçağın zaman aşımı olmuyor. İsterse 50 sene önce yapılsın, projede yoksa bugün de tutanak tutulur. Ama eski kaçaklara yapılan işlemde haklarında tutanak tutulanlar  belediyeye gelip noluyor kardeşim 50 yıl sonra mı aklınız başınıza geldi diyebiliyor. Orası biraz sıkıntı. Belediye de bu yüzden tutanak tutmamak için elinden geleni yapar. Ama yazılı dilekçe verdiğiniz şartta 30 gün içinde size cevap vermeli. Bu da tutanak olmalı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Nihat Palolu yazdı:

Hukuki tarafını sorayım, zaman aşımı var mı acaba? Yani 50 yıl sonra tespit istemişsiniz bu zamana kadar neredeydiniz denir mi?

Abi şimdi ihtiyaç olmuş sen de şimdi istemişsin, kim ne karışır?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Cem Işık yazdı:

Bugün belediyeye gittim. Görevli memur projeye baktı. Tapu dairesinde görünen projeye de baktı. Projede olmayan dükkanın tapusunda baktı.

Bağımsız bölümlerin sayısına ve verilen bağımsız bölüm numaralarına da baktı.

Birden çok hata ve tecavüz var.

Ne olmuş nasıl olmuş anlamadım, bu kadar hataya rağmen nasıl kat mülkiyetine geçilebilmiş.

Biz gelirsek ceza yazarız size de yazılabilir. Sonradan yapılan dükkan ve daire için birşey yapamayız, kapısına mühür ve bilgilendirme yapıştırıp gideriz, kullanıma kapatamayız.

Kapıcı dairesine kaydırılan oda ortak alan olarak kullanıldığı için ona da birşey yapamayız dedi.

Belediye ile yürütmeyin dava açın, mahkeme hem bizden hem de tapudan evrakları ister bilirkişiye tespiti yaptırır dedi.

Odada biri daha vardı, sanırım müdür yardımcısıydı. O da dava açın kat mülkiyetini bozdurun dedi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Bugün belediyeye gittim. Görevli memur projeye baktı. Tapu dairesinde görünen projeye de baktı. Projede olmayan dükkanın tapusunda baktı.

Bağımsız bölümlerin sayısına ve verilen bağımsız bölüm numaralarına da baktı.

Birden çok hata ve tecavüz var.

Ne olmuş nasıl olmuş anlamadım, bu kadar hataya rağmen nasıl kat mülkiyetine geçilebilmiş.

Biz gelirsek ceza yazarız size de yazılabilir. Sonradan yapılan dükkan ve daire için birşey yapamayız, kapısına mühür ve bilgilendirme yapıştırıp gideriz, kullanıma kapatamayız.

Kapıcı dairesine kaydırılan oda ortak alan olarak kullanıldığı için ona da birşey yapamayız dedi.

Belediye ile yürütmeyin dava açın, mahkeme hem bizden hem de tapudan evrakları ister bilirkişiye tespiti yaptırır dedi.

Odada biri daha vardı, sanırım müdür yardımcısıydı. O da dava açın kat mülkiyetini bozdurun dedi.

abi belediyeki proje ile tapudaki proje aynı mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

istanbulda tüm teşvikiyeden modaya kadar %99 nun durumu aynıdır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

abi belediyeki proje ile tapudaki proje aynı mı?

Evet aynı.

Çağlar Bayur yazdı:

istanbulda tüm teşvikiyeden modaya kadar %99 nun durumu aynıdır

İstanbul’un %90’ı kaçak zaten abi 😂

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Nihat Palolu

Bugün belediyenin yapı kontrol müdürlüğüne dilekçe verdik. Mimari projeye uygunsuz yerlerin tespit edilip yapı tatil zaptı tutulsun diye.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Bugün belediyenin yapı kontrol müdürlüğüne dilekçe verdik. Mimari projeye uygunsuz yerlerin tespit edilip yapı tatil zaptı tutulsun diye.

Sonuçları merakla bekliyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Sonuçları merakla bekliyorum

Ben de valla.

Arada kaynayıp bize para cezası gelir mi dedim. Mağdur sıfatıyla şikayetçi olduğunuz için size gelmez, mağdur olmayan bir başkası şikayetçi olsaydı size de gelirdi dedi.

Af söylentisi var, aftan faydalanıp kılıfına uydurulabilir mi diye de sorum. Aftan faydalanamaz faydalanacak olursa bozarım o affı dedi memur :D

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Aslında biz polis savcı değiliz. O yüzden genelde tapu sahibine keseriz. Ama kaçağı yapan bariz belli ise o kişiye keseriz. Kiracının yaptığı aleni ise kiracıya keseriz. Anayasa kararı var bu konuda. “Yapı sahibi” sıfatı burada kaçak eylemini yapan demekmiş. Tapu sahibi veya sahipleri değil. İçiniz rahat olsun o konuda. 

imar barışı çıkarsa kılıfına uydurulur ama ortak alan varsa mahkemeye başvurup iptal ettirirsiniz abi. Ortak alan için diğerlerinin muvafakatı olmadan bir kişinin imar barışı alması kat mülkiyeti kanununa ters. O yüzden mahkeme belgeyi iptal ediyor. Ama memur o belge iptal olmadan bir şey yapamaz. Orada biraz esip gürlemiş :) 

İmar cezaları da yüksek. Hele 3194-42’ye ç maddesi var. İlave kazanılan alan sokağın/caddenin rayiç değeriyle çarpılıyor. Mesela ilave 30m2 alan kazandılar. Sokak rayiçi 5000 lira. Oradan 150.000 lira ekstra ceza geliyor. Ayrıca klasik imar cezası da var tabi. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aslında biz polis savcı değiliz. O yüzden genelde tapu sahibine keseriz. Ama kaçağı yapan bariz belli ise o kişiye keseriz. Kiracının yaptığı aleni ise kiracıya keseriz. Anayasa kararı var bu konuda. “Yapı sahibi” sıfatı burada kaçak eylemini yapan demekmiş. Tapu sahibi veya sahipleri değil. İçiniz rahat olsun o konuda. 

imar barışı çıkarsa kılıfına uydurulur ama ortak alan varsa mahkemeye başvurup iptal ettirirsiniz abi. Ortak alan için diğerlerinin muvafakatı olmadan bir kişinin imar barışı alması kat mülkiyeti kanununa ters. O yüzden mahkeme belgeyi iptal ediyor. Ama memur o belge iptal olmadan bir şey yapamaz. Orada biraz esip gürlemiş :) 

İmar cezaları da yüksek. Hele 3194-42’ye ç maddesi var. İlave kazanılan alan sokağın/caddenin rayiç değeriyle çarpılıyor. Mesela ilave 30m2 alan kazandılar. Sokak rayiçi 5000 lira. Oradan 150.000 lira ekstra ceza geliyor. Ayrıca klasik imar cezası da var tabi. 

Memur cezanın çok ağır olduğunu söyledi. Sanırım süre verilecek o süre içinde düzeltme yapılmazsa öpecekler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Bugün belediyeden ekip geldi. Ölçü biçti gittiler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Nihat Palolu

Belediyeden ekip geleli 2 ay oldu herhangi bir yazı gelmedi.

Birkaç kez telefonla aradım ilgili kişi yok, notumu aldım sizi arayacağız diye geçiştiriyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

rutin sıradan bi gün coğrafyada, mevcut mevzuatlarla mevcut çimentocularla bir arpa yol gidilmez

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Belediye ile papaz olacağız galiba. Az önce aradım incelemeler devam ediyor diye geçiştirdiler yine.

Neyi inceliyormuş merak ediyorum. Onaylı orijinal mimari proje elinde, tadilat projesi yoktur yazısı elinde, tapudaki ile elindeki proje de aynı, yerinde tespitinide yaptı.

Dayanamayıp halkla ilişkilere ve yazı işlerine mail gönderdim. 60 günü geçti neden cevap alamıyoruz diye.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yıkılan hastane 11 yıl beklemiş tadilar onayı çıktıktan sonra

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Belediye ile papaz olacağız galiba. Az önce aradım incelemeler devam ediyor diye geçiştirdiler yine.

Neyi inceliyormuş merak ediyorum. Onaylı orijinal mimari proje elinde, tadilat projesi yoktur yazısı elinde, tapudaki ile elindeki proje de aynı, yerinde tespitinide yaptı.

Dayanamayıp halkla ilişkilere ve yazı işlerine mail gönderdim. 60 günü geçti neden cevap alamıyoruz diye.

İlçe belediyesine direkt yazılı dilekçe, kaymakamlığa ve büyükşehire de yazılı dilekçe ile başvurulması durumunda ilçe belediyesi zora girip konuyu sonuçlandıracaktır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

İlçe belediyesine direkt yazılı dilekçe, kaymakamlığa ve büyükşehire de yazılı dilekçe ile başvurulması durumunda ilçe belediyesi zora girip konuyu sonuçlandıracaktır

Maile cevap versinler biraz daha beklerim sonuç çıkmazsa öyle yapayım.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Maile cevap versinler biraz daha beklerim sonuç çıkmazsa öyle yapayım.

vermezler buyük ihtimalle abi. Yani verirlerse kendini şanslı sayabilirsin :) 

şu an senin konu hakkında ciddiyetini ölçüyorlar. Diretmezsen, diğer kişiyle anlaştığını ve konunun kapandığını düşünüp dosyayı cevapsız veya uydurma cevapla kapatacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

vermezler buyük ihtimalle abi. Yani verirlerse kendini şanslı sayabilirsin :) 

şu an senin konu hakkında ciddiyetini ölçüyorlar. Diretmezsen, diğer kişiyle anlaştığını ve konunun kapandığını düşünüp dosyayı cevapsız veya uydurma cevapla kapatacak. 

Halkla ilişkiler talebiniz kayıt altına alındı diye mail gönderdi.

Arkası gelir mi bekleyip göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Diretmezsen

Mesela belediyeye gidip bağırıp çağırınca ciddi olduğunu anlıyorlar. Yoksa işi yapması gereken, işini yapmıyor. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mahmut Yıldız yazdı:

Mesela belediyeye gidip bağırıp çağırınca ciddi olduğunu anlıyorlar. Yoksa işi yapması gereken, işini yapmıyor. 

bağırıp çağırmaya çok gerek yok. Olayın hukuka taşınacağını söylerseniz ve belediyenin de bu olayda taraf olduğunu hatta memurun taraf olduğunu belirteceğinizi söylerseniz işler daha hızlı sonuçlanır. 

burada suç sadece işini yapmamak değil. 50-100 yıldır imar işleri siyasete alet edinmiş. Kaçak sadece bir yerde değil. İnsanlar çok uzun zamandır kaçak yerlerde kalıyor. Buna sokulacak çomak halk tarafından hoş karşılanmıyor. 

yani kaçağı yapan da vatandaş, düzgün olmasını isteyen de vatandaş. Vergi ceza nasıl affediliyorsa veya bazı şeyler görülmüyorsa bu da öyle

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Olayın hukuka taşınacağını söylerseniz

ve aniden dosyan kaybolur 10 sene ararsın , floridadan mı katılıyorunsuz velkam

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

ve aniden dosyan kaybolur 10 sene ararsın , floridadan mı katılıyorunsuz velkam

belediyede kaybolsa tapudaki asla kaybolmaz. Ama diğer konular için kaybolması an meselesi :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...