İçeriğe Yönlendir

Mimari Projeyle Örtüşmeyen Daire

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu
Çağlar Bayur yazdı:

olması gerekiyor ama yok mesela?

Sanırım sulh hukuka gidiliyor ve hakim yönetici atıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

onu demedim, yönetim sabah gittti aldı çimentoyu ytongu duvar örecem boyayacam vs diye kat malikleri kararı olmadan inşaat yapabilir mi?

projesine aykırı yapılan her şey yasak. Ya da yapı ruhsatı alınmadan yapılan her şey yasak. Burada yönetimin kararının bir önemi yok. 

Tabiki Ruhsata gerek olmadan yapılabilen şeyler var. Bunların yapılıp yapılmaması bina maliklerine bağlı. Yani imar müdürlüğü ruhsat gerektirmeyen bir şeyin yönetim tarafından onaylanıp onaylanmadığıyla ilgilenmez. Şikayet olursa, ruhsata tabi değil der geçer. O izin işleri mahkemenin konusu 

kaçak şeyin düzeltilme çalışmasının da kimin yaptığının, yönetimden nasıl izin alınıp alınmadığının önemi yok. Esas olan düzeltilmesi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kaçak şeyin düzeltilme çalışmasının da kimin yaptığının, yönetimden nasıl izin alınıp alınmadığının önemi yok.

bir kat maliki izinsiz bişiler yaparsa, yönetim kapısını çalıp , ben geldim yaptığını ptojeye uygun hale getireceğim derse? kapısından içeri girme yetkisi var mı kat malikleri kararı olmadan? dediğim şu: belediyenin bu tebligatı hukuken havada, ha belki havada da  olması gerekiyor, onlar da farkında, dostlar alışverişte görsün demiş nasredddin hocca

yönetici pay sahibi gibi kendi başına hareket edemez

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

bir kat maliki izinsiz bişiler yaparsa, yönetim kapısını çalıp , ben geldim yaptığını ptojeye uygun hale getireceğim derse? kapısından içeri girme yetkisi var mı kat malikleri kararı olmadan? dediğim şu: belediyenin bu tebligatı hukuken havada, ha belki havada da  olması gerekiyor, onlar da farkında, dostlar alışverişte görsün demiş nasredddin hocca

yönetici pay sahibi gibi kendi başına hareket edemez

kaçağa belediye memuru zor giriyor. Kapı kilitliyse girmek için bin tane prosedürü var. Yönetim içeri girecek. Bir de düzeltme yapacak :rofl: 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Nihat Palolu

Belediyenin düzelediği evrağın A3 boyutunda çıktısını alıp apartman panosuna astım. Gözüm görmüyor, gözlüğüm yanımda değil okuyamadım bahanelerini duymamak için.

Kapıcımızın da gözüne soktum iyice görsün okusun anlasın diye. Ama fayda etmedi, gidecek yerim yok çıkmıyorum diyor. Ne yapayım bu kapıcıya?

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

belediye encümenden para cezası çıkartmalı. 

peşine yıkım kararı. 

peşine tck 184 ertelemeli 10 ay hapis 

Vatandaşı evinden çıkarmak olay. Yani bu gecekondu mahallesini yıkmak gibi bir şey. Aslında çıkarılmalı ve yıkılmalı. 

belediye kaymakamlığa yazacak. Kaymakamlık polisle eve gidecek. İnsan ve eşyadan arındıracak. Sonra yıkacak.

Yıkımdan önce Belediye elektrik su doğalgaz kestirecek. Zaten bunlar olmazsa kimse yaşamaz o evde. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

belediye encümenden para cezası çıkartmalı. 

peşine yıkım kararı. 

peşine tck 184 ertelemeli 10 ay hapis 

Vatandaşı evinden çıkarmak olay. Yani bu gecekondu mahallesini yıkmak gibi bir şey. Aslında çıkarılmalı ve yıkılmalı. 

belediye kaymakamlığa yazacak. Kaymakamlık polisle eve gidecek. İnsan ve eşyadan arındıracak. Sonra yıkacak.

Yıkımdan önce Belediye elektrik su doğalgaz kestirecek. Zaten bunlar olmazsa kimse yaşamaz o evde. 

Encümen kararı çıkmadı henüz. Çıkınca belediyeye gidip kapıcının yaşadığı alan için Kaymakamlığa yazı yazmasını mı isteyeceğim.

Geçenlerde karakolu aradım mahkeme kararı olmadan birşey yapamıyoruz dedi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Encümen kararı çıkmadı henüz. Çıkınca belediyeye gidip kapıcının yaşadığı alan için Kaymakamlığa yazı yazmasını mı isteyeceğim.

Geçenlerde karakolu aradım mahkeme kararı olmadan birşey yapamıyoruz dedi.

işte birini evinden çıkarmak sıkıntı. Geçen hafta kentsel dönüşüm yasasındaki değişiklikle bunu biraz kolaylaştırdılar ama yine de zor. 

belediye yıkım kararını aldıktan sonra elektrik su doğalgaz aboneliklerinin kesilmesi ve yıkımın yapılması için biraz diretmeniz lazım. Cimer’den de yazın. Belediye yıkım yapmazsa büyükşehir’e, kaymakamlığa ve valiliğe yazılı dilekçe verin abi. Yani belediyeyi işini yapması için kıskaca alabilirsiniz. 

Oradaki memurun ilk yıkımı bile olabilir. Belki prosedürü bilmiyordur. Zorlanır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

Ne yapayım bu kapıcıya?

şerefiye ödenecek, federasyona başvurursa başınız yakar, kira sözleşmesi var mıydı ?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

. Geçen hafta kentsel dönüşüm yasasındaki değişiklikle bunu biraz

mesela boğazda ki  bir yalıyı rezerv alan olarak ilan edilmesi imkanı gibi mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Çağlar Bayur yazdı:

şerefiye ödenecek, federasyona başvurursa başınız yakar, kira sözleşmesi var mıydı ?

Kira sözleşmesi yok abi. Zaten oturduğu yer 1 oda mutfak ve banyo. Bu alan annemin dairesinden çalınarak yapılmış. Mimari projede kapıcı dairesi diye bir alan yok.

Mesai odası gibi biryer ama kapıcı ailesiyle yerleşrmiş. Elk+su+kira+ısınma yok, üstüne bir de maaş alıyor :D

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

mesela boğazda ki  bir yalıyı rezerv alan olarak ilan edilmesi imkanı gibi mi?

yalının sahipleri o arsada yeni yapılacak binanın oturumu kadarının %30’unu toki’ye vermeli. Ya da %30’na tekabül eden parayı devlete yatırması lazım. Direkt dalma yok 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Nihat Palolu yazdı:

Kira sözleşmesi yok

Nihat Palolu yazdı:

üstüne bir de maaş alıyor

oturduğu zaman kadar kirayı talep edebilir , mantıksız gelse de öyle oluyor , otruduğu süreyi borçlanmadı ise

Nihat Palolu yazdı:

Mesai odası gibi biryer ama kapıcı ailesiyle yerleşrmiş.

tekkeyi bekleyen çorbayı içer der tibetli

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Direkt dalma yok 

izleyelim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

oturduğu zaman kadar kirayı talep edebilir , mantıksız gelse de öyle oluyor , otruduğu süreyi borçlanmadı ise

tekkeyi bekleyen çorbayı içer der tibetli

izleyelim

keşke direkt dalma olsaydı. Millet istiyorki devlet evimi bedava yenilesin. En kârlı şekilde bu işten sıyrılayım. Deprem olup insanlar ölünce nerede bu devlet diyorlar. 

benim en sinir olduğum şey, durumu olup ya sa zorlasa para çıkaracak kişi, evini, malını, birikmişini ev yenilemek için harcamak istemiyor. Para, candan kıymetli. Ama bir şey olunca devlet nerede. 

devletin düzgün olup olmadığı tartışılır ama vatandaş da çok fena. İstanbul’da 20 yılda mevcut bina stoklarının %30’u depreme dayanıklı. 20 senede evini yenilemek zor gelmiş

!!!!!

Bu yasa geçen hafta çıktığında mülkiyet hakkı mülkiyet hakkı diye çığırtkanlık yaptı. Senin mülkiyetin evet. O zaman sen yenileyeceksin diyorsun. Oooooo diyor

.

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

belediyeden belediyey değişiyor demek , buralarda parası ile bile yaptırılamıyor , pratikte.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O zaman sen yenileyeceksin diyorsun.

teoride, pratiği izleyip öğreneceğiz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nihat Palolu

Encümen kararı çıkmış. 3194/42/a 26 bin küsür, 3194/42/ç 832 bin küsür ceza uygulanacakmış.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Selçuk Bakış yazdı:

Abov cezaya bak, kim ödeyecek?

Sen :crazy:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Ç bendi 2 sene önce mevzuata girdi. Etkili bir madde :) eğer bir ay içerisinde projeye uygun hale gelirse iptal edilir. 26 bin iptal olmuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
İlkay Başaran yazdı:

Sen :crazy:

Oluyor mu öyle, lütfen olmasın çünkü :exc1:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Selçuk Bakış yazdı:

Oluyor mu öyle, lütfen olmasın çünkü :exc1:

Amiiiiin, amiiiiiiiıiiiiin

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Selçuk Bakış yazdı:

Abov cezaya bak, kim ödeyecek?

Mimari projede olmadığı halde tapusu olup tapuda adı yazan ödeyecek.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Mimari projede olmadığı halde tapusu olup tapuda adı yazan ödeyecek.

Tabi kaçak yerin tapusu yoktur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tabi kaçak yerin tapusu yoktur

Tapusu var 🙂

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Tapusu var 🙂

eski projeye göre miydi? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...