İçeriğe Yönlendir

Sigarayı Bırakmayı Düşünüyorum

Nihat Palolu

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Dedem 80 yaşına kadar içti.  
Bişey olmadı 😅

Ama çok pahalı, iki paket şu an günlük 52 lira.  Aylık 1530 lira. 
o paraya bir depo mazot alırım. 

Edit 

Pardon alamıyor muşum. O geçen hafta imiş.  

• Beğen 3
  • Mutlu 11
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Selamlar,
Uzun yıllar önce sigaraya başladım, seviyordum aslında. Babamda iyi içiciydi. Allah rahmet etsin. Sigarayı tek lüksüm olarak görürdüm. Nasıl bir lüks ise?

Kokusu dışında bir o olumsuzluk yaşamadım. Ama bana mantıksız geliyordu, birde özgürlüğümü kısıtlıyordu. Hep bir kontrol, paket yanımda mı, çakmak ? Hep “dağda orada burada sigaram kalmazsa, kimden isteyebilirim” korkusu.

Bir son vermeye karar verdim ama hiç bu bırakma eylemine başlayamadım. Birgün son nefesi çekip servis aracına bindim. 10 dakikalık bir yolculuk sonrasında haber geldi. “Bir kişi kaldı 10dk bekleyin gönderiyoruz”. Ne yapılır ? Sigara içilir tabi. Otobüs boşaldı, herkes indi. Kar kış kıyamet dışarısı. İşte tam orada bir şimşek çaktı. Boş vakit-> ne yapılır->sigara içilir. Beyin eşleştiriyor bunları.
Sonraki günlerde şunu yaptım. Beynim bu eşleştirmeleri hangi nesne, hangi hareketler için yapıyor ? Bunları tespit etmek için tek tek yazdım. Hangisinden sonra kaç sigara içiyorum onu da yazdım.

Çay->Sigara
Kahve-> Sigara
Kahvaltı->Sigara
Öğle Yemeği->Sigara
Akşam Yemeği->Sigara
Rakı->Sigara
Boş vakit->Sigara

...

Sonra ne mi yaptım ?
Sigarayı bıraktım demedim hiç.(Buraya tekrar döneceğim.) Kahvaltıyı bıraktım. Not aldım öğle yemeğine kadar kaç tane içebildim diye. Düşmeye başladı. Artık öğle yemeğine kadar içmeyi bıraktığım da (25gün felan) Kahvaltıya başladım, öğle yemeğini bıraktım. Öğle yemeğine başladım, akşamı bıraktım. Böyle böyle ilerledim.

Aslında yaptığım sigara ile bağlantı kurduğum herseyi hayatımdan çıkartıp, aradaki bağlantıyı kopardığımda iyiye başlayıp kötüyü unutmak oldu.

Peki boş vaktimde ne yaptım, bilgisayar programlama öğrendim.

Tekrar döneceğim dediğim konu “sigarayı bıraktım demedim hiç kimseye”. Evet, maalesef bir toplum baskısı oluşuyor bu konuda. Yılların getirdiği bir alışkanlık kolay bırakılmıyor. Bırakmaya çabaladığınızda sigara içen çevreniz bir şekilde ket vuruyor. Aslında farkında değiller. Her sorduklarında “yeni attım” dedim bu çevreme. Özellikle sigara arkadaşlıklarının kurulduğunu farkettim. Beni çağırdıklarında, işim var siz gidin dedim. Ben dedikçe çağrılmalar azaldı. Arada içtiğimde “hani bırakmıştın, bı-ra-ka-maz-sın, ben seksen kez bıraktım doksan kez başladım” diyemediler. Çünkü hiç bıraktım,içmeyeceğim demedim.

Bu yazdıklarım yaklaşık 20 yıl kadar önceydi. Bu 20 yıl süresince, belki aklıma gelirse 3-4 ayda birtane yakar, içemeden söndürürüm. Belki bol muhabbetin döndüğü masada, yine içemeden söndürürüm. Hala bırakmadım anlayacağınız.

Sağlıklı günler dilerim.

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 14
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Sigara içenler er ya da geç hasta oluyorlar ve kanser oluyorlar.. 

net konuşayım.. BIRAKIN. Zorundasınız.. bunun sonu ölüm.. (nasıl olsa ölecez diye aptalca geyik yapmayın)

Milli serveti amerikan firmalarına japon firmalarına kaptırmayın. Paranızı YAKMAYIN...

Mehmet Ozyurek yazdı:

Dedem 80 yaşına kadar içti.  
Bişey olmadı 😅

..

Her balık tutulacak diye birşey yok. Akciğer kanser vakalarının %97 si kanser nedenli. Ha, olmayabilirsin.. piyango bileti gibi...dede şanslıymış..

• Beğen 10
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz

Başlık:

"Sigarayı Bırakmayı Düşünüyorum"

Cevabım:

"Düşünme, bırak."

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Sigara içenleri hiç bir zaman anlayamadım ama kötü kokusunu çok iyi bilir ve nefret ederim. Bırakmanızı da, canı gönülden isterim :good1:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet Göktürk yazdı:

Her balık tutulacak diye birşey yok. Akciğer kanser vakalarının %97 si kanser nedenli. Ha, olmayabilirsin.. piyango bileti gibi...dede şanslıymış..

Tabi canım. dede kısmı işin esprisi idi. bırakmamakta direnenlerin hep böyle bahaneleri var. 

Ben iki yl içmedim. memnundum. sigara 30 lirayı geçerse yine bırakacağım. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Tabi canım. dede kısmı işin esprisi idi. bırakmamakta direnenlerin hep böyle bahaneleri var. 

Ben iki yl içmedim. memnundum. sigara 30 lirayı geçerse yine bırakacağım. 

Bırakacaksan bırak, neden olursa lı önerme kuruyorsun. Ben de 4000 i geçerse kasko yaptırmıycam. Hadi, hadi!

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hiç içmedim ağzım sürmedim. Dumanlı alanlarda rahatsız olurum. Bırakın ve  İnşallah bir daha başlamayın. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Önder Özcan yazdı:

Bırakacaksan bırak, neden olursa lı önerme kuruyorsun. Ben de 4000 i geçerse kasko yaptırmıycam. Hadi, hadi!

Ney 4000 i geçerse? 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Tebrik ederim Nihat Bey,

İnsanın alışkanlıklarını değiştirmesinde ilk 21 gün önemlidir diye okumuştum.

Vücut yeni duruma 21. günden sonra uyum sağlamaya başlarmış.

Başarılar dilerim.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan
İlkay Başaran yazdı:

Ney 4000 i geçerse? 

Ney ney 4000 i geçerse?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Önder Özcan yazdı:

:bambam:

Ersen Tapan yazdı:

Önder Özcan yazdı:

Ney bile 1000 lirayı geçmiş.. 4000 in altına milyon tane beyinli 400 bin liralık mercedese kasko mu olur.. 

• Mutlu 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

sigara beyindeki hangi merkezleri uyarıyorsa onu uyaran türde birşey ile değiştirmek yardımcı olabilir bence. acı biber gibi. tatlı yerine işe yarıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Önder Özcan yazdı:

Ney ney 4000 i geçerse?

Soruya soruyla cevap vermesek?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bizim etkinliklere geldiğimde  sürekli bir herkesin fosur fosur sigara içtiğini görüyorum. Bazen o kadar oluyor ki artık yakınında duramıyorsun insanların.

Bu şekilde olmamalı.

Nedir bu sigara ya.. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bilenler vardır Yeşilay gönüllüsü ve Tütün bağımlılığı il formatoruyum. Çorum'da yapılan bir projede eğitim görevlisiyim. Bugün 4. sınıf çocuğunun sigara kullandığını öğrendim. 2 hafta önce de 2. sınıf çocuğunun denedigini öğrendim. Bugün itibari ile sigara kullanımında dünya birincisi oldugumuzu öğrendim.

Tüm forumdaslara sigarayı bırakmaya davet ediyorum. Zararlarını yazmıyorum en sonunda ölüyor kişi zaten 😅

İcenle içmeyen arasında 5 dakika var demeyin. Ben böyle mutluyum benim kalbim temiz benim dedem hacı 80 yaşına kadar içmiş demeyin 😅

Sigarayı bıraktıktan sonra...

Sigarayı bıraktıktan 2 saat sonra nikotin vücudunuzu terk etmeye başlar.

6 saat sonra kalp atış hızı ve kan basıncı düşmeye başlar.

12 saat sonra sigara dumanından kaynaklanan zehirli karbonmonoksit kan dolaşımınızdan temizlenir ve ciğerlerinizin daha iyi çalışmasını sağlar.

2 gün sonra tat ve koku duyularınız keskinleşir.

2-12 hafta içinde kan dolaşımı iyileşir, bu da yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteleri kolaylaştırır.

3-9 hafta sonra öksürme, nefes darlığı, hırıltı gibi problemler azalır ve akciğerleriniz güçlenir.

5 yıl içinde kalp krizi riski yarı yarıya azalır.

10 yıl sonra akciğer kanseri riski yarıya inerken kalp krizi riski hiç sigara içmemiş bir kişinin riskiyle aynı orana düşer.

Sigarayı bırakmak için 10 adım:

Bırakma gününüzü belirleyin

Çevrenizdeki bütün sigara, çakmak, kibrit ve kül tablalarını uzaklaştırın

Küçük hedefler koyun

Kendinizi oyalayacak uğraşlar bulun

Sık sık dişlerinizi fırçalayın ve duş alın

Beslenmenize dikkat edin, bol su için

Sigara isteğinizi tetikleyecek etkenlerden uzak durun

Sakız çiğneyerek veya bitki çayı içerek sigara içme isteğinizin önüne geçin

Temiz hava alın, hareket edin

Canınız sigara isterse 10 kez derin nefes alıp verin.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Ali Ozan Yurtsever yazdı:

göğüs hastanesinde çalışıyorum. suat seren. bizim sigara bırakma polikliniği iyidir. oraya arar ara psikolog olarak destek oluyorum. düşünürseniz gelin :D

bende bırakmak istiyorum ama bir türlü bırakamıyorum , işim stresli ondan zorlanıyorum

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Öngür yazdı:

bende bırakmak istiyorum ama bir türlü bırakamıyorum , işim stresli ondan zorlanıyorum

herkesin stresli...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Murat Öngür yazdı:

Benim kadar değildir. Bunlar hep bahane.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...