İçeriğe Yönlendir

Peugeot 207'ye (2006-2012) Xenon olur mu?

Onur Arslan1679652570

Recommended Posts

Oktay Toker
(düzenlendi)

Duvar resimleri halojen ampul takılı iken çekildi.Sanırım bu şekildede kullanmaya devam edecek.Arkadaş far ayarlarını kendisi yaptı.Işık gücü epey fark yaratıyor.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Volkan Kızılkanat

Herkese merhabalar.

Öncelikle forum kurucu, yönetici ve bilgi paylaşımında bulunan herkese sonsuz teşekkürler. Uzun bir zamandır takip ettiğim merak ettiğim konularla ilgili sayenizde oldukça fazla bilgi sahibi olduğumu bilmenizi isterim.

Benim sorum hepinizin malumu Junyan farlarda mercek değişimi ile ilgili olacak. Aracım Peugeot 207 ve üzerinde H7 6000k xenon kit takılı.

Ben kendim uğraşarak ve maliyeti minimumda tutarak mevcut el fenerinden hallice aydınlatma sunan merceklerimi değiştirmek istiyorum.

Farları sökme takma ile ilgili pek bir problem yaşayacağımı sanmıyorum zira içleri de pislendiğinden ve buğu yaptığından temizlenmesi gerekiyor. Ancak elektrik aksamlarını pek anlamadığımdan bu konulara çok girmek istemiyorum.

Yardımınıza ihtiyaç duyduğum konu ise şudur;

-Mevcut H7 kiti kullanarak valeo H7 mercek almak mı mantıklıdır (sanıyorum Junyanlar 66mm çapında H7 ler 79mm). Bu işlem yapılırsa Junyanların içine bu mercekler yuva genişletme yapmadan sığar mı?

-Yoksa ikinci alternatif olarak DS2 mercek alıp, H7 kiti DS2 uyumlu hale getirecek aparatlardan alıp takmak mı mantıklıdır? (bildiğim kadarıyla valeo DS2 64mm). Bu işlem yapılırsa mercek yuvaları değişmeden mercek montajı yapılabilir mi?

Bu iki alternatif arasında değerlendirmelerinizi rica ederim.

Bonus olarak son sorum bixenon olayına girmek elektriksel bir dönüşümde gerektirir mi? (Esas derdim yolu iyi aydınlatmak ama çok kısa bi operasyonla bixenon oluyorsa o da olabilir ekstra olarak).

Teşekkürler şimdiden.

CIMG0003.JPG

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

-

1 saat önce, VOLKAN KIZILKANAT yazdı:

Herkese merhabalar.

Öncelikle forum kurucu, yönetici ve bilgi paylaşımında bulunan herkese sonsuz teşekkürler. Uzun bir zamandır takip ettiğim merak ettiğim konularla ilgili sayenizde oldukça fazla bilgi sahibi olduğumu bilmenizi isterim.

Benim sorum hepinizin malumu Junyan farlarda mercek değişimi ile ilgili olacak. Aracım Peugeot 207 ve üzerinde H7 6000k xenon kit takılı.

Ben kendim uğraşarak ve maliyeti minimumda tutarak mevcut el fenerinden hallice aydınlatma sunan merceklerimi değiştirmek istiyorum.

Farları sökme takma ile ilgili pek bir problem yaşayacağımı sanmıyorum zira içleri de pislendiğinden ve buğu yaptığından temizlenmesi gerekiyor. Ancak elektrik aksamlarını pek anlamadığımdan bu konulara çok girmek istemiyorum.

Yardımınıza ihtiyaç duyduğum konu ise şudur;

-Mevcut H7 kiti kullanarak valeo H7 mercek almak mı mantıklıdır (sanıyorum Junyanlar 66mm çapında H7 ler 79mm). Bu işlem yapılırsa Junyanların içine bu mercekler yuva genişletme yapmadan sığar mı?

-Yoksa ikinci alternatif olarak DS2 mercek alıp, H7 kiti DS2 uyumlu hale getirecek aparatlardan alıp takmak mı mantıklıdır? (bildiğim kadarıyla valeo DS2 64mm). Bu işlem yapılırsa mercek yuvaları değişmeden mercek montajı yapılabilir mi?

Bu iki alternatif arasında değerlendirmelerinizi rica ederim.

Bonus olarak son sorum bixenon olayına girmek elektriksel bir dönüşümde gerektirir mi? (Esas derdim yolu iyi aydınlatmak ama çok kısa bi operasyonla bixenon oluyorsa o da olabilir ekstra olarak).

Teşekkürler şimdiden.

Alternatifleri beğenmedim. Halojen mercekle xenon dönüşümü başarılı olmaz.
Mevcut junyan farını sökmeni, orjinal farına bi-xenon mercek montajı yapmanı/yaptırmanı öneririm. Sonucundan mutlu olacağın ve sorun yaşamayacağın tek yol bu. Seviye ayarın çalışır. Muayeneye de junyanları takarak gidersin ya da merceğine halojen ampul takarsın.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Huseyin Karlılar

Merhablar, 

2011 model 207 aracima 207 rcden cikma mercekli fari taktim. Yalniz onumu gorememe skntim var.  C6 led taktim on camda 1 numar film olunca hic gostermedi. Sonra arastirdim led mercegi xenon mercegi farkliymis. Uzerindeki mercek sadece kisa tip h7 valeo.  Hangi ampulu xenonu yada ledi takarsam en iyi aydinlatlatmayi alirim yada d serisi xenonlari takabilir miyim.  Marka model yardimci olabilir misiniz. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Led yada xenon la vakit kaybetmeyin , mevcut merceklerinizin reflektörleri karardığı için aydınlatma sağlamıyor .  Yapılacak en sağlıklı işlem farları açıp , mevcut mercekleri Valeo bi-xenon mercek ile değiştirmek ve OEM xenon kit kullanmak . Bunun haricinde yapılacaklar vakit ve nakit kaybı olur ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Huseyin Karlılar

birebir uyacak mercek kiti ve orj xenon kiti toplam ortalama ne kadara mal olur ? Far acıp camını temizledim mercegin iç tasını ve iç dış camını da temizlemiştim. Karama dediğiniz camın fiziksel sekilde renk olarak kararması mı ?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Mercek reflektörünün yansıtıcı iç yüzeyi karardığı için aydınlatma kalitesi düşüyor ve bu Valeo marka merceklerde kronik bir durum .

Montajda belki ufak tefek tadilat gerekebilir ama mevcut mercekte Valeo olduğundan çok fazla uğraştırmayacaktır . Valeo bi-xenon mercekler D1S/D2S uyumludur , benim tavsiyem Xenon kit olarak D1S ampul ve Gen5 balast kullanmanız yönünde olacaktır . Marka telaffuz etmek zor çünkü bütçenizi bilmiyorum . Merceklerin çiftini 100 TL ye belki daha uyguna bile bulabilirsiniz ama OEM xenon kit 500 ile 800 TL arasında bir rakam tutabilir .

Valeo D1S/D2S mercek 

valeo d1s mercek ile ilgili görsel sonucu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Huseyin Karlılar

Anladim bu konuyu biraz daha arastiracam surekli sok tak yapmadan herseyi net olarak belirleyip halletmek en mantiklisi tesekkurler bilgilendirme icin. 

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

H7 valeo merceğin aynı yapıda d2s olanı var lakin temizini bulmanız yani ampulün takıldığı reflektör kısmı islenme kaynaklı kararması ile Mahmut arkadaşımızın paylaştığı yeni tip Valeo bi-xenon merceğin bulunması kadar kolay olmaz.Lakin merceğin montajıda biraz uğraştırır ve orijinal merceğin takıldığı kısmada geniş gelebilir.

Yorum bağlantısı
Huseyin Karlılar

Merhabalar bu farlar 207 rc farları. 2 el olarak alıp temizleyip taktığımdan beri önümü görememe konusunda detaylı olarak araştırma yaptım. Bu siteyi ve sizlerin yüksek tecrübelerine ihtiyacım var. (Ön camımda en açığından film var.) Önce c6 cob led taktım önümü göremedim sanki farlar yanmıyor gibi. Sonrasında 6k xenon taktım durum cok cok az biraz düzelti ama yine göremiyorum. Muhtemelen merceğin kararmış olma ihtimali var (farı kapattıktan sonra mercek kararmasını öğrendim o yüzden kapatmadan önce bakmayı düşünmedim.) duvara cok yaklasırsam cizgiler gözüküyor. 30 metre uzaktan cizgiler bulanık gözüküyor net değil. Şuan elimde koito balans ve philips d4r ampül seti var. Fakat farın üzerindeki mercek valeo h7. Farları tekrardan açmayı düşünüyorum. Bu elimdeki orijinal xenon setini takmak istiyorum aşağıda farların fotoğraflarını yükledim bu yuvaya uyacak mercek olarak ne önerirsiniz. (elimden tamir tadilat gelir kendim yapmak istiyorum)

IMG_20190216_165636.jpg

IMG_20190216_165629.jpg

IMG_20190216_165625.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Farın üzerinde etikette yazan markayı yazabilirseniz daha net öneride bulunması kolay olur.

Bosch All diye tahmin etsemde mercek yapısı halojen Bosch mercekten farklı gibi geldi doğrulayalım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Huseyin Karlılar
(düzenlendi)

abi far valeonun 2008 -2009 yıllarında üretilmiş olması lazım, içindeki mercekte valeo h7 halojen tipi sanırım. Ben elimdeki d4r tipi ampülü takabileceğim benim far tasına direk uyabilecek bi xenon yada xenon mercek önerisi istiyorum :)

tarihinde Huseyin Karlılar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Birebi takabileceğin bir mercek yok.Yeni tip Valeo bi-xenon ve yeni hella bi-xenon mercekleri biraz uğraşı ile montajını yapabilirsin.Hella için d3s tipine uyumlu ampul tutucu lazım bunu d4s tede kullanabilirsin.Vale için tutucuya gerek yok direkt d4s ampulü takıp kullanabilirsin.D4s için sadece Koito normal xenon merceği var diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Huseyin Karlılar

Merhabalar, elimde orijinal koito d2s soketki balast seti vardi. Photondan supreme profesyonel h7 xenon ampul aldim iki adet. Balastlarin d2s girisini keserek direk bagladim. Sıkıntı şu farlari aciyorum max 2 saniye sonra sönüyor. Hatta ampul tam anlamiyla max yanma seviyesine bile ulasiyor mu emin degilim. Ampulleri dandik sette denedim calisiyor. Balastlarida d2s ampulle denemistim onlarda sorunsuzdu. Sorun neyden kaynaklanabilir

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

OEM balastla replika ampul kullanmayın , çok daha kötü sonuçlar doğurabilir , aman dikkat . 

Farlarınız H7 olduğu için mi ? bu yöntemi deniyorsunuz ?

OEM D2S ampulü H7 ampul yuvasına uydurarak kullansanız daha sağlıklı olur . Bunun için tasarlanmış bir adaptör var , el beceriniz varsa sizde yapabilirsiniz .

d2s to h7 adapter ile ilgili görsel sonucu [âIMG] [âIMG]  [âIMG]

Yorum bağlantısı
Huseyin Karlılar

Mahmut abi evet mercekler sadece kisa h7. Hatirlarsan seninle bir gece konusmustuk ankaradan ali osman abiden bosch bi xenon almistim kisalarin yerine fakat motor kismi büyük ik geldi uymayinca orijinal sifir valeonun h7 mercegini taktim. D2sler bosa cikinca balasti kullaniyim dedim. Photon philipsin ampulunj kullaniyor suan bendeki h7 philips profesyonel ampul ama iste dedigim gibi bi sorun oldu. 2sn sonra sönüyor. Bu adaptoru nerden bulabilirim kendim mi yapmam lazim. 

15593324055229056933584318291091.jpg

Yorum bağlantısı
Huseyin Karlılar

Abi simdi bi abim soyledi bendeki koito balast d4 ampul icin uretilmis icinde farkli bi gaz varmis. Yeni bisey daha ogrendim :) tek cozum h7 adaptor suan icin onu nasil temin edebilirim

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Oktay Toker

D3s ve d4s balastta d1s,d2s olarak çalışır lakin balast bir süre sonra oem yapısı geregi korumaya geçer.Aynı balasta mecburen d4s yada d3s kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...