İçeriğe Yönlendir

Toyota Corolla 7 (1991-1998) Xenon mercek uygulaması

Utku Çay

Recommended Posts

• 2 hafta sonra...
Mükremin Çayırbağ
(düzenlendi)

Far ayarını yaparken http://www.geceucusu...asil-ayarlanir/ linkinden yararlanabilirsin. Sağ sol ayarı hala düzgün görünmüyor.

Tekrar ayar yaptım, şuan hem görüntü hemde karşı tarafa rahatsızlık vermiyor

Hayırlı uğurlu olsun :).

Eyvallah saolasın :)

Bu arada geçmiş bayramınız da mübarek olsun...

Bayramda uzun yola çıktım ve aydınlatma performansı tahmin etmediğim kadar güzeldi, böyle çizgiler falan biraz bozuk olunca hevesim kırılmıştı ama uzun yoldaki aydınlatmasını görünce çok hoşuma gitti, düz yolda göz alabildiğince aydınlatıyor ve karşı tarafa da rahatsızlık vermiyor, özelliklede selektör felaket, araç sollayacağım zaman yaptığım selektör, 3-4 araba öndekileri bile etkiliyor sağa yanaşıyor adamlar : )

Fikir, öneri ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim, 10 senedir aracı kör kullanıyormuşum :)

tarihinde Mükremin Çayırbağ tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624
(düzenlendi)

Merhaba

Bir haftadır xenonlarımın sanki iyi aydınlatmadığını hissetmekteyim. Yanımdan yeni kasa mercedes geçti, benim farlar resmen boynunu büktü kenara çekildi :D . Teknoloji farkı ve yaş farkı illa ki vardır. Acaba benim gözüm mü alıştı aydınlatmaya ilk taktığımda gayet net aydınlatıyordu.

Işık şiddetini ölçen cihazlar var mı acaba ?. Mercek tozlanması olduğunu sanmıyorum.

Işıkların vurduğu yere baktığımda tam halojen sarısı görebiliyorum arabanın hemen önüne baktığımda tabi :).

İkinci sorum, ampul ömrü olduğu gibi balast ömrü de var mıdır ?

İmla hataları ve karışık şekilde yazdığım için kusura bakmayın.

Yeni çekilen bir fotoğraf

ZvH0BBEl.jpg

Buda ilk taktığımdaki hafif sisli havadaki fotoğraf.

6i3GPJFl.jpg

tarihinde Mehmet Öztürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Böyle açık alanda resim çekimi ile bir durum anlaşılmıyor.Duvara karşı resimleme iyi olur.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Ampul gibi balastın ömrü de malesef var fakat bir ampul gibi kısa değil.Çoğu zaman 5-10 yıl gibi kullanıldığını duyuyorum.Fakat her elektronik alet gibi o da zamanla arıza yapabilir.Muhtemelen ampullerinizden ya da mercekten kaynaklanıyordur.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Mercek, ampul ve balast olarak ne takılı ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Fotoğraflarını çektimde birazdan göndereceğim oktay abi.

Selçuk abi ampül osram 4300 balast bosch galiba mercedes amblemi var, mercek bosch bi-xenon.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Fotoğraflarını çektimde birazdan göndereceğim oktay abi.

Selçuk abi ampül osram 4300 balast bosch galiba mercedes amblemi var, mercek bosch bi-xenon.

Osramlar biraz sarımsı yandığından senin gözüne zayıf geliyor olabilir. Gözün alıştığından psikolojik olarak zayıf yandığını düşünüyorsun bana kalırsa. Seviye ayarı düzgün mü ?

Standart 85122 philips deneyebilirsin eğer değiştirmeyi kafaya koyduysan.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Öztürk1679652624

Merhaba arkadaşlar. Işık ile sorunum psikolojik diye üstelemedim ama şimdi de ışıkta gökkuşağı çıkmaya başladı normal mi :D

xenon%2520%25C4%25B1%25C5%259F%25C4%25B1k.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

siyah çizgide mor renkler var kırmızı çizgide gün ışığı sarı gibi, sonrası beyaz

xenon%2520%25C4%25B1%25C5%259F%25C4%25B1k.jpg

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Merceğin yapısından dolayı olabilir.Başka bir ampul ile deneme şansı varsa deneyebilirsiniz.Yoksa çin malı xenonunz varsa şu anki renk tonundan başka bir renk tonunda ampul ve birtane d2s dönüştürücü kablo ile uygun yollu deneyebilirsiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Gökhan bey teşekkür ederim.

Osram 4300 ampül bulunmakta. Bosch mercekler aslında 2007 mercedesten sökülme parçalar. Acaba ampülün ömrümü dolmaya başladı da bu renkler oluştu ?.

Farklı ampül deneme imkanım malesef yok.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Emre Argın

öncelikle herkese merhaba. bende 97 model toyota corolla var malumunuz biraz yaşlı h4 tip halojen far kullanıyorum, ancak mümkün olursa bixenona geçmek istiyorum.istediğim kaliteli aydınlatma ve hızlı selektör (selektörün hızlı olmasını malum göz aldığından helede benimki gibi antika araç şöförleri için)istiyorum nasıl bir mercek ne tür tipte ampül seçmeliyim.bide aracımda parabolik farlar var depo marka düz camlı farmı alayım yoksa hazır satılan junyan marka angel lardan alıp(uzunlar halojen kısalar mercekli xenon benim arabam için olanları fiyatı 600 tl civarı)uzunlarada mercekle xenona mı çevirsem. çevremde bu tarzda kullanan olmadığından ürün hakkında net bir bilgim yok.aydınlatması merceği nasıl açıkçası bilmiyorum. sanırsam h7 tip far onlar.bana önerebileceğiniz mercek xenon ampül balast neler olur.aracıma montajı kendim yapsam bağlantıları nasıl yapmam gerekiyor. h4 soketi bixenona çevirmek için ayrıca aparat felan gerekiyor mu? bide aracımda 65 amper mutlu akü var bir kaç elektrikçi kaldırmaz bunun tesisatı takılmaz felan gibi şeyler söylediler.tam olarak beni aydınlatır mısınız rica etsem.

bu arada forumu bir haftadır takip ediyorum çok başarılı elinize emeğinize bilginize sağlık ALLAH razı olsun hepinizden şimdiden.

Yorum bağlantısı
Erkan Kahya

Merhaba, hoş geldin. Öncelikle aracına ait bu konuyu incelersen aklındaki soruların birçoğunun cevabını bulacaksın. H4 tipi bağlantı içinde forumda örnek bağlantılar var farklı marka/model olsa da farketmez. Yine takıldığın yerde elimizden geldiğince yardımcı oluruz.

Yorum bağlantısı
Emre Argın

aracım içim ufak ufak malzemeler buldum mercek xenon kit felan ancak h4 sokete d1s xenon kiti nasıl bağlıcaz. bide hella gen5 balast bulmakta zorlanıyorum satan varmı???

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
öncelikle herkese merhaba. bende 97 model toyota corolla var malumunuz biraz yaşlı h4 tip halojen far kullanıyorum, ancak mümkün olursa bixenona geçmek istiyorum.istediğim kaliteli aydınlatma ve hızlı selektör (selektörün hızlı olmasını malum göz aldığından helede benimki gibi antika araç şöförleri için)istiyorum nasıl bir mercek ne tür tipte ampül seçmeliyim.bide aracımda parabolik farlar var depo marka düz camlı farmı alayım yoksa hazır satılan junyan marka angel lardan alıp(uzunlar halojen kısalar mercekli xenon benim arabam için olanları fiyatı 600 tl civarı)uzunlarada mercekle xenona mı çevirsem. çevremde bu tarzda kullanan olmadığından ürün hakkında net bir bilgim yok.aydınlatması merceği nasıl açıkçası bilmiyorum. sanırsam h7 tip far onlar.bana önerebileceğiniz mercek xenon ampül balast neler olur.aracıma montajı kendim yapsam bağlantıları nasıl yapmam gerekiyor. h4 soketi bixenona çevirmek için ayrıca aparat felan gerekiyor mu? bide aracımda 65 amper mutlu akü var bir kaç elektrikçi kaldırmaz bunun tesisatı takılmaz felan gibi şeyler söylediler.tam olarak beni aydınlatır mısınız rica etsem.

bu arada forumu bir haftadır takip ediyorum çok başarılı elinize emeğinize bilginize sağlık ALLAH razı olsun hepinizden şimdiden.

Depo şeffaf far varsa ondan al, daha ucuzdur, junyan da alsan kısa merceğini bi-xenonla değiştirmek zorundasın, ön camı da depo kadar kaliteli değildir. Uzuna xenon takmanı zaten önermiyorum, depo kullandığında bi-xenon mercekle kısa/uzun xenonun tek mercekte olacaktır, ayrı uzun olmayacak.

H4 farlarda selektör yapınca kısalar söner bunu engellemek için diyot eklenir, forumda konusu vardı. Akün yeterli olur, sorun yaşamazsın.

Yorum bağlantısı
Emre Argın

eyvallah selçuk abicim ilker diye bi abi varmış şimdi bende malzeme hiç yok kesmek için yapıştırmak için ona ulaşsam belki o yardımcı olur. koto far var abi şeffaf farlı buda depoyla aşağı yukarı aynı genelde bu kasada herkes onu methediyo pek bulunmuyo ama dün gece 4 e kadar aradım buldum sonunda onları düşünüyorum. bide h4 fara d1s ampullu bi xenon merceği nasıl takıcaz soket farkı felan varya onları nasıl gideririz abi

Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Arkadaşlar benim ışıklardaki gök kuşağı renkleri nedir ? hala bir sonuca varamadım.

Emre ARGIN bey koto marka farları nereden kaça buldunuz ?

Yorum bağlantısı
Emre Argın
(düzenlendi)

Internette avcilarda biyerde varmis gerci stok durumu görünmüyo ama vardir sanırım japonistan diye aratin çıkar.hatta aliexpresste buldum melzeme türü glass yaziyo farlarin on kapagi sanirim cam oem marka yaziyo ama tam emin olamadım satıcı kargo dahil turkiyeye 86 dolara yolluyo aslindan anlayan arkadas varsa yardim olsalar cok guzel olur

tarihinde EMRE ARGIN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Kahya

Gökkuşağı gibi görünen renkler reflektörün zamanla ısıdan bozulmaya başlamasının sonucu olarak çıkıyor. Hella projektörde bu kısım daha da belirgin oluyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Öztürk1679652624

Internette avcilarda biyerde varmis gerci stok durumu görünmüyo ama vardir sanırım japonistan diye aratin çıkar.hatta aliexpresste buldum melzeme türü glass yaziyo farlarin on kapagi sanirim cam oem marka yaziyo ama tam emin olamadım satıcı kargo dahil turkiyeye 86 dolara yolluyo aslindan anlayan arkadas varsa yardim olsalar cok guzel olur

Bende görmüştüm 86 dolara satan elemanı glass derken mika cam şuan ben famella olanını kullanıyorum. Depo bulsam harika olacak.

Gökkuşağı gibi görünen renkler reflektörün zamanla ısıdan bozulmaya başlamasının sonucu olarak çıkıyor. Hella projektörde bu kısım daha da belirgin oluyor.

reflektör bosch marka, osram 4300 ampül ile bozulma şansı var mı ? O zaman aydınlatmada düşmektedir değil mi ?

Yorum bağlantısı
Emre Argın

Deponunda bulmustum galiba ben bi bakarim haber veririm sana butun internetin altini ustune getirdim çünkü

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...