İçeriğe Yönlendir

Toyota Corolla 7 (1991-1998) Xenon mercek uygulaması

Utku Çay

Recommended Posts

Hüseyin Baş

Babamın da 97 corollası var gli, aydınlatması cidden kötü. Nacizane fikrim mercekte halkalar olmadan daha güzel olur zaten yeni farların üzerinde gündüz ledleri var sanırım. Kolay gelsin, iyi çalışmalar

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Merceklerin kalitesinden şüpheliyim. Işık desenine bakmak lazım. Yoksa bütün çalışman heba olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Merceklerin kalitesinden şüpheliyim. Işık desenine bakmak lazım. Yoksa bütün çalışman heba olur.

Valla resimlerde pürüzsüz harika bir çizgisi görünüyor ama photoshop ile temizlenmişmidir bilemiyorum, ürünlerin kaliteli olduğunu söylediler, sattıkları en pahalı ürünlerdi, yani 20-30 dolara bile vardı ama merceği dışında komple plastikti, çok fazla anlamıyorum mercekten ve kalitesinden

Babamın da 97 corollası var gli, aydınlatması cidden kötü. Nacizane fikrim mercekte halkalar olmadan daha güzel olur zaten yeni farların üzerinde gündüz ledleri var sanırım. Kolay gelsin, iyi çalışmalar

Ewt aydınlatma baya kötü, birde görsellik hiç yok, o yüzden böyle bişey yapmaya karar verdim, belki çöp edeceğim ama hayırlısı artık

Bizim arabaların kasası AE10 değilde AE101 diye geçiyor model aralığı ise 1992-1998 arası, başlıkta ae10 yazıyordu o yüzden nazcizane bilgilendirmek istedim.

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Mercek ampul yuvasına vidalamılı tip görünüyor.Mercek vida kısmı H4 tipte ise farları heba edecek bir durum söz konusu olmaz diye düşünüyorum.H7 tipsede çok sıkıntı olmaz boşluk için elin yatkın ise kısaları patlamış h4 ampul bul içini oy kes,aparat yapabilirsin çizgi hizasınızda yapıp sabitlersin.Tasta delme biçmede yapmazsın.

Lakin aydınlatma olarak umarım emeğine meblana değer.Sanırım siparişleri verdin.

Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Mercek ampul yuvasına vidalamılı tip görünüyor.Mercek vida kısmı H4 tipte ise farları heba edecek bir durum söz konusu olmaz diye düşünüyorum.H7 tipsede çok sıkıntı olmaz boşluk için elin yatkın ise kısaları patlamış h4 ampul bul içini oy kes,aparat yapabilirsin çizgi hizasınızda yapıp sabitlersin.Tasta delme biçmede yapmazsın.

Lakin aydınlatma olarak umarım emeğine meblana değer.Sanırım siparişleri verdin.

Aynen hocam siparişleri verdim, siparişleri verdikten sonra bu forumu buldum malesef, daha önce burayı bilmiş olsaydım vermezdim. Mutlaka tecrübe sahibi olanlardan fikir alırdım. h4 ve h7 ampullerin merceğe uyduğunu söylediler, 55 watt balast ile güzel bi aydınlatma alamazmıyım acaba ?

Birde hi/lo control dedikleri, yani resimdekini gönderecekler ama bunun ne olduğunu çözemedim daha

mP59oP.jpg

Yorum bağlantısı
Oktay Toker

Uzun kısa sellektör için role devresi.Bu iyi olur.Role devresine diod işlemine falan gerek kalmaz yazılan gibi kullanırsın. :good1:

55watt için tecrübem yok.Bilen arkadaşlar yazacaktır.

Yorum bağlantısı
  • 5 hafta sonra...
Mükremin Çayırbağ
(düzenlendi)

Tekrar Selamun Aleykum

Merceklerim elime ulaştı şuan, fakat farlarım daha gelmedi o yüzden montaja başlayamıyorum.

Mercekler ebat olarak tam istediğim gibi farların içine sorunsuz oturacak şekilde, ama çerçeveler biraz büyük gibi geldi, sanırım onlarda da ufak işlemler yapmak gerekecek, denemek için ampuulu takıp adaptörle çalıştırdım, çizgi gayet güzel hatta çizgi gök kuşağı gibi her renk var renkli çıkıyor, niye olduğunu bilmiyorum ama güzel görünüyor.

Şuan elimdeki malzemeler

DMGNLZ.jpg

tarihinde Mükremin Çayırbağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Hadi yap bakalım çin malı mercekle oem mercek arasındaki farkı bize gösterirsin. :) kolay gelsin şimdiden.

Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Hadi yap bakalım çin malı mercekle oem mercek arasındaki farkı bize gösterirsin. :) kolay gelsin şimdiden.

Eyvallah saolasın, Oem nedir bilmiyorum ki, hayırlısıyla farlarımızda bi gelseydi, başlayacağım montaja da, daha teşrif etmediler :)

Yorum bağlantısı
Oktay Toker
(düzenlendi)

Hayırlı olsun.

Orta sınıf denilebilecek bir aydınlatma gördüm.Halojen kadar diyebilirim.Xenonlar 8000k sanırım buda normal.Çizgi güzel.

Araca montajdan sonra 10 metre mesafeden duvara karşı böyle yola bakan değil iki farında aydınlatması belli olur.

Sonra karanlık aydınlatma olmayan yolda bu şekilde bir videoda durumu anlatır.

Yinede tavsiyem bu merceğin yerine Bosch bi-xenon al tak ve yine angellı şapkayı rahatça takarsın kullanırsın ve sonuç çok daha güzel olur kanısındayım.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Hayırlı olsun.

Orta sınıf denilebilecek bir aydınlatma gördüm.Halojen kadar diyebilirim.Xenonlar 8000k sanırım buda normal.Çizgi güzel.

Araca montajdan sonra 10 metre mesafeden duvara karşı böyle yola bakan değil iki farında aydınlatması belli olur.

Sonra karanlık aydınlatma olmayan yolda bu şekilde bir videoda durumu anlatır.

Yinede tavsiyem bu merceğin yerine Bosch bi-xenon al tak ve yine angellı şapkayı rahatça takarsın kullanırsın ve sonuç çok daha güzel olur kanısındayım.

Teşekkürler Oktay Bey saolun. Xenonlar 6000K, Bosch mercekler ile bu mercekler arasındaki fark nedir ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Buğra
(düzenlendi)

Teşekkürler Oktay Bey saolun. Xenonlar 6000K, Bosch mercekler ile bu mercekler arasındaki fark nedir ?

bosch mercekler elinizdeki merceklerden daha homojen bir aydınlatmaya sahiptir, daha eşit şekilde dağıtır ,bende 1-2 aya kadar montaj yapmayı düşünüyorum ve mercek olarak bosch tercih ettim evde 1-2 kez aydınlatmasını denemiştim gerçekden güzel aydınlatmaya sahip bosch mercekler

tarihinde Selçuk Buğra tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cem Bilgiç

Tekrar Selamun Aleykum

Merceklerim elime ulaştı şuan, fakat farlarım daha gelmedi o yüzden montaja başlayamıyorum.

Mercekler ebat olarak tam istediğim gibi farların içine sorunsuz oturacak şekilde, ama çerçeveler biraz büyük gibi geldi, sanırım onlarda da ufak işlemler yapmak gerekecek, denemek için ampuulu takıp adaptörle çalıştırdım, çizgi gayet güzel hatta çizgi gök kuşağı gibi her renk var renkli çıkıyor, niye olduğunu bilmiyorum ama güzel görünüyor.

Şuan elimdeki malzemeler

DMGNLZ.jpg

Selamun aleykum arkadaşlar, foruma yeni katıldım, ilk konumu açıyorum, doğru yere açmışımdır umarım.

1997 model toyota corolla aracım var, şuan üzerindeki farları orjinal camlı, desenli farlar. Ben bu farları değiştirmek istiyorum. Angel farlardaki merceklerin kalitesizliği ve kullanan arkadaşların aydınlatmasından memnuniyetsizi gibi nedenlerden dolayı mercek montajı yapmaya karar verdim.

Mercek montajı yapacağım farların resimleri aşağıdadır.

g5yqBb.jpg

Montajını yapacağım mercekler de bunlar...

1yrLQb.jpg

Kullanıacak olan balast bu

rQR23V.jpg

Çift angel olacak, merceğin bitmiş hali bu şekilde olacak

1yrggG.jpg

3.0 inç merceklerin büyük geleceğini düşünerek 2.5 inç mercek aldım.

Farlarımın ölçüleri de yaklaşık olarak şu şekilde

LaEnvJ.jpg

Bu ölçülerdeki farlara bu mercekleri uydurabilimiyim sizce, seçimler doğrumu. Konu hakkımda pek bilgim yok, internet araştırdığım kadarıyla ve elimden geldi kadarıyla yapmaya çalışacağım

Görüşlerini önerilerinizi bekliyorum.

Saygılar...

Burda bulunan o mercek kapağını nerden temin ettiniz?

Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

6000K ampul ve replika merceklerle siyah asfaltta ve uzun yolda özellikle nemli ve yağışlı havalarda 100m sonrası olmayacak , tecrübe ile sabittir ve bu ciddi bir tehlikedir , ayrıca 55W xenon kısa zamanda mercek reflektörünü karartacak ve aydınlatma performansı düşecek ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Anlıyorum Mahmut hocam yani kısaca elimdeki malzemeler çöp diyorsunuz, ama yapabileceğim birşey yok, ben tüm siparişlerimi verdikten sonra bu forumu buldum, sizin gibi konuya hakim insanlarla daha önce tanışmış olsaydım mutlaka fikirlerini değerlendirirdim, Süper bi aydınlatmaya sahip olamayabilirim fakat orjinal aydınlatmamdan en az 2 kat daha iyi olacağı kesin, reflektörler de kararma gibi bir olay olurda aydınlatma mesafesini ciddi derecede etkilerse, mercekleri değiştiririm. Çıplak mercekleri (1 tanesini )20 amperlik adaptör ile yaktığım zaman, şuan arabamdaki iki farın ışığından daha fazla bi mesafeyi aydınlatıyor,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Akbulut

Çöp değil yanlış anlaşılmasın , beklentinizi ilk zamanda karşılar ama kısa zamanda ilk zamanki performansını aratır . Diğer çin malı G5 merceklere kıyasla kalitelidir , halojene kıyas bile yapmak yanlış olur . Şehir içi performansı tatmin eder ama uzun yolda sizi biraz sıkıntıya sokabilir .

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Haklısınız hocam zaten öyle afâki bir beklentim yok, şuankilerden iyi olsun yeter bana :) bakalım ilerde sıkılırsam yada dediğiniz gibi kısa zamanda özelliğini yitirirse, bir malzeme listeli alırım sizden, merceği ampülü balastı vs. :) onlarla dört dörtlük yaparız, araç benim yaklaşık 10 senedir biniyorum 300 bini devirmeme az kaldı ama hala değiştiresim yok. O yüzden bu projede bana bir tecrube olacaktır. Çünkü hiç bir bilgim ve fikrim olmayan bir konuda bişeyler yapmaya çalışıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Selamun aleykum, Bugün kırık bir farın tasını çıkartarak mercekleri ve angelleri denedim, farlarım gelene kadar alıştırma ve ön fikir olsun diye, mercekler far tasının içine sığıyor yaklaşık 8mm bir boşluğu kalıyor, arkasındada hiç bir sıkıntı olmuyor kendi vidası ve aparatlarıyla monte edilebiliyor, ama mercek kapakları baya bi büyük geldi, ölçüler aşağıdaki resimde, far tasının altından ve üstünden kessem, kapaklarıda yeteri kadar alt ve üste denk gelecek yerlerinden biraz alsam olurmu sizce, yoksa kapakları değiştirmem mi gerekiyor.

RY8gNG.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Buğra
(düzenlendi)

kapakları kesersen olabilir ama yeni aldığın farlara bakarsak alt kısımda led gündüz farı mevcut ve bu kapağı etkilerse kapağı değiştirmek zorunda kalabilirsin ama etkilemeyebilirde ve bu arada ben ilk merceklerimi alırken sizle aynı durumu yaşamıştım , ben alırken bu foruma üye değildim ve h7 mercek alıp h7 kit takmayı düşünüyordum sonra h7 merceği aldım ve buraya üye oldum biraz forumu okuduktan sonra pişman oldum ve yeni bi xenon mercekler aldım ama daha uygulayamadım inş 1-2 aya uygulicam ve sizin merceklerinize bence kötü bir mercek diyemeyiz ama bosch hella kadarda iyi diyemeyiz yinede corolla nın normal aydınlatmasından kat kat iyi olacaktır ve bence sonuç sizi tatmin edecektir

tarihinde Selçuk Buğra tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mükremin Çayırbağ

Kapakları masaya düz koyuyduğum zaman derinliği 6 cm geliyor ( sağ üstteki resim ) 2,5 cm kalana kadar kesmem lazım tasın içine girmesi için, tasıda kesersem daha az kesmem lazım

kapakları kesersen olabilir ama yeni aldığın farlara bakarsak alt kısımda led gündüz farı mevcut ve bu kapağı etkilerse kapağı değiştirmek zorunda kalabilirsin ama etkilemeyebilirde ve bu arada ben ilk merceklerimi alırken sizle aynı durumu yaşamıştım , ben alırken bu foruma üye değildim ve h7 mercek alıp h7 kit takmayı düşünüyordum sonra h7 merceği aldım ve buraya üye oldum biraz forumu okuduktan sonra pişman oldum ve yeni bi xenon mercekler aldım ama daha uygulayamadım inş 1-2 aya uygulicam ve sizin mercekleriniz o kadar kötü değil ve corolla nın normal aydınlatmasından kat kat iyi bence sonuç sizi tatmin edecektir

Aynen hocam birde ledler var ledleri büyük ihtimalle sökerim gibi geliyor bana ama gelmeden bişey diyemiyeceğim, tası kesmeden kapakları kesip yapsam ikinci angel halkadan vazgeçmem lazım, Birincisi ancak sığacak gibi, ama tastan yaparsam bir ihtimal çift angel sığacak, tasın altı ve üstü olmasa herhangi bir sorun yada sıkıntı yaratırmı acaba ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Buğra

Kapakları masaya düz koyuyduğum zaman derinliği 6 cm geliyor ( sağ üstteki resim ) 2,5 cm kalana kadar kesmem lazım tasın içine girmesi için, tasıda kesersem daha az kesmem lazım

Aynen hocam birde ledler var ledleri büyük ihtimalle sökerim gibi geliyor bana ama gelmeden bişey diyemiyeceğim, tası kesmeden kapakları kesip yapsam ikinci angel halkadan vazgeçmem lazım, Birincisi ancak sığacak gibi, ama tastan yaparsam bir ihtimal çift angel sığacak, tasın altı ve üstü olmasa herhangi bir sorun yada sıkıntı yaratırmı acaba ?

tası üstten kesmek sıkıntı olmaz ama alttan keserseniz kesilen bölge farı kapattığınızda görülebilir ama görülmüyorsa kesin bir sıkıntı olmaz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...